1. Sposoby dostarczenia dokumentów:

osobiście pocztą faxem elektronicznie
✔️

2. Sposoby odbioru dokumentów:

osobiście pocztą faxem elektronicznie
✔️

3. Wymagane dokumenty:   

- wniosek o wymianę prawa jazdy – w przypadku prawa jazdy wydanego za granicą poza terytorium Unii Europejskiej składany przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy odpowiedniej kategorii - do pobrania tylko bezpośrednio na stanowisku pracy,                                           

- obustronna kserokopia posiadanego zagranicznego prawa jazdy,                 

- tłumaczenie dokumentu zagranicznego prawa jazdy przez tłumacza przysięgłego – w przypadku prawa jazdy wydanego za granicą na terytorium Unii Europejskiej, gdy wzór prawa jazdy jest niezgodny ze wzorem określonym w przepisach unijnych oraz prawa jazdy wydanego za granicą poza terytorium Unii Europejskiej,

- kolorowa fotografia o wymiarach 35 × 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku - O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 roku poz. 573 z późniejszymi zmianami).

Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny wraz z zaświadczeniem o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych.

- orzeczenie lekarskie - jeżeli upłynął termin ważności prawa jazdy,            

- dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy,

– w przypadku prawa jazdy wydanego na terytorium Unii Europejskiej - prawo jazdy (do wglądu),   

- dowód osobisty lub karta pobytu (do wglądu).

4. Sposób złożenia dokumentów: 

Dostarczenie osobiście do Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Koszalinie przy ul. Racławickiej 13 –  I piętro, pokoje 117, 118, 119. 
 
5. Opłaty: 

- prawo jazdy: 100,00 zł.

Opłaty za prawo jazdy dokonuje się kartą płatniczą bezpośrednio na stanowisku pracy lub przelewem bankowym na rachunek Powiatu Koszalińskiego numer:  61 1020 2791 0000 7602 0312 0664.

Klienci chcący dokonać wpłat gotówkowych na konto Starostwa Powiatowego w Koszalinie bez prowizji bankowej będą mieli taką możliwość wyłącznie we wskazanych przez Bank placówkach tj:     

- Agencja nr 3683, ul. Młyńska 4/4, 75 - 054 Koszalin,

- Agencja nr LP11, ul. Nowowiejskiego 5/4, 75 - 587 Koszalin.

Wpłaty dokonywane przez klientów poza wyznaczonymi punktami będą związane z pobraniem przez bank prowizji bankowej.

6. Terminy i sposób załatwienia:                                                             

Bez zbędnej zwłoki - z zachowaniem procedury wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych, nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

 

W wyniku pozytywnej weryfikacji dokumentów i po uiszczeniu przez wnioskującego wymaganej opłaty za dokonanie wymiany prawa jazdy, wysyłane jest zamówienie na wyprodukowanie tego dokumentu do producenta blankietów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego - prawo jazdy wydane za granicą na terenie Unii Europejskiej.

Natomiast w przypadku prawa jazdy wydane za granicą poza terytorium Unii Europejskiej, w terminie, nie przekraczającym 2 dni roboczych, zostanie najpierw wygenerowany w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę (PKK).
Wydanie tego profilu kandydata na kierowcę (PKK) następuje bezpośrednio stronie za pokwitowaniem.
Następnie po zdaniu egzaminu teoretycznego na prawo jazdy zainteresowany uiszcza powyższe opłaty. 
W wyniku pozytywnej weryfikacji dokumentów i po uiszczeniu przez wnioskującego wymaganej opłaty za wymianę prawa jazdy, wysyłane jest wówczas zamówienie na wyprodukowanie tego dokumentu do producenta blankietów z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

W obydwu przypadkach w wyniku negatywnej weryfikacji dokumentów wydawana jest decyzja o odmowie wymiany zagranicznego prawa jazdy.

Wydanie wymienionego prawa jazdy następuje bezpośrednio stronie za pokwitowaniem, po zdaniu dotychczas posiadanego prawa jazdy.

Sprawy związane z wymianą zagranicznego prawa jazdy załatwia osobiście zainteresowany.

W przypadku cudzoziemca niezbędne jest też dołączenie do wniosku kserokopii karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie prawa pobytu na terytorium RP przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym.  

7. Podstawa prawna: 
   
- ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – O kierujących pojazdami,
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury i  Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami,
- ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku -  Kodeks postępowania administracyjnego,
- rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 roku w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami,

8. Tryb odwoławczy: 
 
Od decyzji w sprawie odmowy wymiany zagranicznego prawa jazdy służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Starosty Koszalińskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

9. Obowiązek informacyjny:
 
Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Starostwo Powiatowe z siedzibą w Koszalinie przy ulicy Racławickiej 13, 75 – 620 Koszalin reprezentowane przez Starostę Koszalińskiego (treść obowiązku informacyjnego).

10. Dodatkowe informacje: 
 
Wydział Komunikacji i Dróg, ul. Racławicka 13, 75 – 620 Koszalin
I piętro, pokoje: 117, 118, 119.

tel.: 947140115, 947140117, 947140118

e-mail: komunikacja@powiat.koszalin.pl