P L A N R O Z W O J U L O K A L N E G O
POWIATU KOSZALIŃSKIEGO
Autorzy
WstępWstęp
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) jest jednym z siedmiu programów operacyjnych, które służą realizacji Narodowego Planu Rozwoju/Podstaw Wsparcia Wspólnoty na lata 2004-2006 (NPR/PWW). ZPORR rozwija cele NPR, określając priorytety i kierunki polityki regionalnej państwa w pierwszym okresie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Realizacja tej polityki w ramach ZPORR, będzie współfinansowana ze środków Funduszy Strukturalnych.
Plan niniejszy opracowany został według wytycznych Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego - Uzupełnienia Programu z dnia 16 kwietnia 2004 r. wersja ostateczna. Przy realizacji zadań Działania 3.1. Obszary wiejskie i 3.2. Obszary podlegające restrukturyzacji. W Działaniu 3.1. Obszary wiejskie oraz w Działaniu 3.2. Obszary podlegające restrukturyzacji przewidziane są do realizacji projekty, które mają wpływ na zwiększenie atrakcyjności gospodarczej inwestycyjnej obszaru objętego projektem oraz tworzą warunki dla wzrostu zatrudnienia. W ramach obu Działań do realizacji przewiduje się projekty inwestycyjne zlokalizowane na obszarach wiejskich oraz miast do 20.000 mieszkańców wynikające z planu rozwoju lokalnego.
Rodzaje kwalifikujących się projektów do złożenia w działaniu 3.1 i 3.2 zawierają się w obszarach:
oraz dodatkowo w Działaniu 3.2:
Według ZPORR-u warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania w ramach Działania 3.1 oraz 3.2 jest załączenie do wniosku o dofinansowanie zadania inwestycyjnego Planu Rozwoju Lokalnego powiatu. W planie tym powinno być ujęte zadanie, o dofinansowanie którego ubiega się powiat.
Plan Rozwoju Lokalnego - jest nowoczesnym narzędziem zarządzania. Służy realizacji polityki programowania rozwoju lokalnego, regionalnego. Obejmuje on analizę i diagnozę sytuacji obecnej, wyznacza wizję rozwoju samorządu, opis planowanych zadań inwestycyjnych na lata 2004-2006, plan finansowy na lata 2004-2006 obligatoryjnie a w latach 2007 - 2013 fakultatywnie.
Przygotowany przez nas dokument jest dokumentem kroczącym. Zakłada się jego cykliczny monitoring i ocenę realizowanych zadań inwestycyjnych przynajmniej raz w roku.
Plan Rozwoju Lokalnego jest wynikiem prac powiatowego zespołu ds. rozwoju lokalnego (Zarządzenie Starosty Koszalińskiego 11/2004), przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Pomorza Środkowego, samorządów gminnych oraz społeczności lokalnej.
Przystępując do pracy wykorzystano zapisy z obowiązujących dokumentów oraz informacje i materiały udostępnione przez Urząd Statystyczny i inne wyspecjalizowane jednostki (m. in. Urząd Pracy, Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska, informacje Powszechnego Spisu Ludności). Ich celem było zdiagnozowanie stopnia rozwoju społeczno-gospodarczego regionu w odniesieniu do możliwości wykorzystania potencjału powiatu. Prace studialne oraz informacje uzyskane ze wszystkich gmin naszego powiatu pozwoliły na przeprowadzenie analizy mocnych i słabych stron, a w konsekwencji wskazały możliwe i konieczne obszary aktywności prowadzące do zrównoważonego rozwoju powiatu.
Ponadto powiatowy zespół ds. rozwoju lokalnego wykorzystał wyniki spotkań informacyjno-dyskusyjnych z przedstawicielami gmin, z członkami Rady Powiatu i innymi przedstawicielami instytucji wspierających rozwój naszego regionu. Spotkania te umożliwiły weryfikację danych i przygotowanie harmonogramu planowanych zadań inwestycyjnych na lata 2004 - 2006 z odpowiednimi zabezpieczaniem finansowym oraz prognozowanych zadań inwestycyjnych na lata 2007- 2013.
Na podstawie analiz tendencji rozwojowych w gospodarce powiatu, województwa oraz kraju uznano za właściwe opracowanie planu rozwoju regionu nakierowanego na intensyfikację działań inwestycyjnych, na trwałe zwiększenie konkurencyjności, dbając tym samym o zrównoważony rozwój naszego środowiska.
Materiał ten jest wstępem do długookresowego planowania rozwoju społeczno -gospodarczego, a tym samym czynnikiem sprzyjającym redukcji strukturalnego bezrobocia i przeciwdziałaniu marginalizacji obszarów wiejskich.
I. Obszar i czas realizacji Planu Rozwoju Lokalnego
Okresy programowania Unii Europejskiej - lata 2004 - 2006 i 2007 - 2013, narzucają ramy czasowe realizacji planu, natomiast określone w ZPORR priorytety, wyznaczają obszary działalności powiatu poddane w tym dokumencie diagnozie. Analizie poddano: sferę społeczną, gospodarczą, techniczną i finansową.
Przygotowany przez nas dokument stanowi, zatem krótko - (na lata 2004 - 2006) i długoterminową (na lata 2007 -2013) wizję rozwoju potencjału gospodarczego powiatu, który warunkuje wzrost konkurencyjności oraz przeciwdziałanie dalszej marginalizacji niektórych obszarów w taki sposób, aby sprzyjać długofalowemu rozwojowi społecznemu powiatu, jego spójności ekonomicznej i społecznej oraz integracji z Unią Europejską.
II. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza na obszarze objętym wdrażaniem planu
Dla przeprowadzenia analizy porównawczej powiatu koszalińskiego na tle województwa zachodniopomorskiego posłużono się danymi zawartymi w raporcie z wyników spisów powszechnych w trakcie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego w 2002 roku i opracowanym przez Urząd Statystyczny w Szczecinie. Dodatkowe dane uzyskano z Rocznika Statystycznego województwa zachodniopomorskiego wydanego przez Urząd Statystyczny w Szczecinie w 2003 roku.
Liczba ludności w województwie zachodniopomorskim (wg stanu na 31.12.2003 r.).
Ogółem 1.697.718 osób, w tym:
W powiecie koszalińskim (wg stanu na 31.12.2003 r.) liczba ludności wynosiła:
Ogółem 63.042 osoby w tym:
W porównaniu do roku 1999 liczba mieszkańców powiatu zmniejszyła się o 681 osób tj. o 1,1%. W powiecie wśród mieszkańców zachowuje się równowaga pomiędzy kobietami a mężczyznami.
Powiat koszaliński zajmuje dziesiąte miejsce w województwie zachodniopomorskim pod względem liczby ludności (3,71 % wszystkich mieszkańców województwa).
Powierzchnia powiatu wynosi 166 909 hektarów, z czego 56 976 hektarów zajmują grunty orne, 402 hektary sady, 8 332 hektary łąki, 5 606 hektarów pastwiska, 71 509 hektarów lasy i grunty leśne, a 24 085 hektarów pozostałe grunty.
Tabela 1. Charakter użytkowania gruntów powiatu koszalińskiego
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>L.p. </TD> <TD>Powierzchnia ogółem ha </TD> <TD>166909 </TD></TR> <TR> <TD>1 </TD> <TD>Lasy </TD> <TD>42,4 % </TD></TR> <TR> <TD>2 </TD> <TD>Użytki rolne </TD> <TD>46,2 % </TD></TR> <TR> <TD>3 </TD> <TD>Nieużytki </TD> <TD>11,4 % </TD></TR> <TR> <TD>4 </TD> <TD>Obszary chronione ha </TD> <TD>33018,7 </TD></TR></TBODY></TABLE>Powiat koszaliński od zachodu sąsiaduje z powiatem kołobrzeskim, od południowego zachodu z powiatem białogardzkim, od południa - z powiatem szczecineckim, od wschodu - z bytowskim i słupskim, od północnego wschodu - ze sławieńskim. Północną granicę powiatu wyznacza trzydziestokilometrowy pas wybrzeża Bałtyku. Ponadto gminy Mielno, Sianów, Manowo, Świeszyno, Biesiekierz i Będzino sąsiadują z Koszalinem, miastem na prawach powiatu (pow. 83 km kw., ok. 108 tys. mieszkańców).
W skład powiatu koszalińskiego wchodzi osiem gmin:
Ogółem w powiecie znajdują się 322 miejscowości.
Powiat koszaliński należy do najciekawszych turystycznie regionów w Polsce. Dlatego też zdecydowanie postawiono tu na rozwój turystyki. Goście z kraju i zza granicy mogą liczyć na profesjonalną i bogatą ofertę wypoczynkową. Rozwija się baza noclegowa i gastronomiczna, przybywa gospodarstw agroturystycznych, wytyczane są nowe szlaki piesze i ścieżki rowerowe.
Gminy Mielno i Będzino są położone wzdłuż wybrzeża Bałtyku, dla turystów oznaczają zatem przede wszystkim piękne i czyste plaże, jezioro Jamno, a także tereny pod zabudowę mieszkalno - pensjonatową, sanatoryjną i rekreacyjno - sportową.
Z kolei gminy Manowo, Świeszyno i Bobolice, leżące przy trasie krajowej nr 11, wiodącej z Pomorza Środkowego przez Wielkopolskę na Śląsk to przede wszystkim raj dla wędkarzy, myśliwych i grzybiarzy, jeziora pełne ryb, bogate w zwierzynę i runo lasy. Tu także oferowane są tereny pod zabudowę letniskową i turystyczną.
Gmina Polanów to odrobina gór w sercu nadmorskiej równiny. Na Górze Warblewskiej planowane jest stworzenie ośrodka sportów zimowych, między innymi z wyciągiem narciarskim, rynną saneczkową i wieżą widokową. Zespół obiektów sportowo - rekreacyjnych ma powstać także przy Zalewie Polanowskim.
Atutem gmin Sianów i Biesiekierz jest położenie przy głównej trasie na Pomorzu - drodze krajowej nr 6, wiodącej ze Szczecina przez Koszalin i Słupsk do Trójmiasta. Wzdłuż niej przeznaczono miejsce między innymi na hotele, motele, punkty gastronomiczne, a także działalność handlową i usługową. Obie gminy planują też inwestycje w budownictwie mieszkaniowym.
Gęstość zaludnienia w powiecie koszalińskim jest bardzo niska (wynosi średnio 37,8 osób na km2). Taki obraz statystyczny jest skutkiem oddziaływania miasta Koszalina Jest to właściwie powiat mający swoje naturalne centrum w Koszalinie.
W zależności od potencjalnych zdolności produkcyjnych liczba osób na terenie powiatu wynosi:
W ujęciu tabelarycznym podział ten przedstawia się następująco:
Tabela 2. Podział ludności w regionie koszalińskim wg wieku:
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD> </TD> <TD colSpan=2>Miasto Koszalin </TD> <TD colSpan=2>Powiat koszaliński </TD></TR> <TR> <TD> </TD> <TD>Liczba mieszkańców </TD> <TD>% w ogólnej liczbie </TD> <TD>Liczba mieszkańców </TD> <TD>% w ogólnej liczbie </TD></TR> <TR> <TD>Ogółem </TD> <TD>108 480 </TD> <TD>100,0 </TD> <TD>63 042 </TD> <TD>100,0 </TD></TR> <TR> <TD>Wiek przedprodukcyjnyNa koniec roku 2003 zarejestrowanych było:
Stopa bezrobocia rejestrowanego marca 2004 r. wynosiła:
Na koniec marca 2004 r. zarejestrowanych było:
Stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim na koniec marca 2004 r. wyniosła 28,6%.
Stopa bezrobocia obliczona dla miasta Koszalina i powiatu koszalińskiego na koniec marcu 2004 r. wyniosła :
W województwie zachodniopomorskim najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w powiecie łobeskim, natomiast powiat koszaliński plasuje się na szóstym miejscu pod względem wysokości stopy bezrobocia wśród powiatów województwa:
Najniższa stopa bezrobocia odnotowana została w powiatach:
Miasto Koszalin legitymuje się (po Szczecinie i Świnoujściu) jedną z najniższych stóp bezrobocia w województwie.
Tabela 3. Rozmieszczenie i liczby szkół na terenie powiatu koszalińskiego.
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Gmina </TD> <TD>Szkoła podstawowa </TD> <TD>Gimnazjum </TD> <TD>Szkoła średnia </TD></TR> <TR> <TD>Polanów </TD> <TD>4 + 4 filie </TD> <TD>1 </TD> <TD>2 </TD></TR> <TR> <TD>Bobolice </TD> <TD>5 + 1 filia </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Manowo </TD> <TD>3 </TD> <TD>1 </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Sianów </TD> <TD>7 </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Świeszyno </TD> <TD>5 </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Biesiekierz </TD> <TD>3 </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Będzino </TD> <TD>6 </TD> <TD>2 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Mielno </TD> <TD>2 </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR></TBODY></TABLE>Baza materialna placówek oświatowych na terenie powiatu koszalińskiego wymaga w większości remontów i modernizacji oraz szerokopojętego doposażenia w pomoce naukowe, w tym wyposażenie sal komputerowych. Bardzo ważnym zadaniem dla dyrektorów szkół będzie zapewnienie odpowiednio wysokiego naboru uczniów oraz poziomu nauczania poprzez zatrudnienie wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.
Tabela 4. Rozmieszczenie i liczby placówek społecznych podlegających powiatowi.
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Miejscowość </TD> <TD>Rodzaje placówek </TD> <TD>Liczba </TD></TR> <TR> <TD>Bonin (gm. Manowo) </TD> <TD>Zespół Szkół im. W. Witosa </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Warnino, Bobolice </TD> <TD>Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy </TD> <TD>2 </TD></TR> <TR> <TD>Mielno </TD> <TD>Dom Dziecka </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Polanów </TD> <TD>Pogotowie Opiekuńcze </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Koszalin </TD> <TD>Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Koszalin </TD> <TD>Pogotowie Ratunkowe </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Koszalin </TD> <TD>Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Mielno, Nowe Bielice, Parsowo, Żydowo, Cetuń, Bobolice, Gąski </TD> <TD>Dom Pomocy Społecznej </TD> <TD>7 </TD></TR></TBODY></TABLE>Tabela 5. Rozmieszczenie placówek kulturalnych w poszczególnych gminach powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Miejscowość </TD> <TD>Rodzaje placówek </TD> <TD>Liczba </TD></TR> <TR> <TD>Wszystkie gminy </TD> <TD>Gminny Ośrodek Kultury </TD> <TD>8 </TD></TR> <TR> <TD>Wszystkie gminy </TD> <TD>Biblioteki gminne </TD> <TD>26 </TD></TR> <TR> <TD>Mielno, Bobolice, Sianów, Świeszyno </TD> <TD>Kino </TD> <TD>4 </TD></TR> <TR> <TD>Wszystkie gminy </TD> <TD>Zespoły folklorystyczne </TD> <TD>14 </TD></TR></TBODY></TABLE>Wiele z podanych powyżej placówek ma obiekty wymagające modernizacji i wyposażenia w nowoczesny sprzęt. Należy rozważyć możliwości utworzenia ośrodka animacji kulturalnej, centrów produktów regionalnych, po to by nastąpiło umocnienie ich roli w życiu społeczności lokalnych. Poprzez zintegrowaną współpracę z organizacjami społecznymi należy wspierać zachowanie dziedzictwa kulturowego, rozwój obyczajów regionalnych poszczególnych gmin.
Placówki służby zdrowia mające swoje siedziby na terenie powiatu są sprywatyzowane i działają w oparciu o kontrakty zawarte z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to:
NZOZ "Będzino" (gm. Będzino);
NZOZ "Asklepios" i NZOZ (gm. Bobolice);
ZOZ Zespół Lekarza Rodzinnego s.c. "Elkap" (gm. Biesiekierz i Manowo);
NZOZ "Paracelsus" s.c. (gm. Manowo);
Samodzielny Publiczny ZOZ (gm. Polanów)
NZOZ "Eskulap" (gm. Sianów)
NZOZ "Zdrowie" (gm. Świeszyno)
Ośrodki i jednostki organizacyjne realizujące zadania z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej borykają się z dużym problemem, którym w głównej mierze jest nie dofinansowanie tych placówek. Stan techniczny obiektów większości placówek nie jest najlepszy. Niezbędne są nakłady inwestycyjne, doposażenie w odpowiedni sprzęt i dostosowanie obiektów do odpowiednich standardów.
Klimat powiatu koszalińskiego cechuje się dużą zmiennością frontów atmosferycznych. Stanowią one efekt naprzemiennego oddziaływania morskich i kontynentalnych mas powietrza. Skrajnie niekorzystne długotrwałe dominacje jednego z nich w okresie wegetacji dają w rolnictwie nadmiernie mokre lub posuszne lata, co przy określonej infrastrukturze technicznej tego rolnictwa powoduje zmienność poziomu osiąganych plonów, jak i ich jakości. Występowanie okresów złej pogody w sezonie turystycznym oddziaływuje bardzo negatywnie na jego pomyślność.
Ogółem powierzchnia użytków rolnych wynosi 77 111, 95 ha, co stanowi 46,2% powierzchni powiatu koszalińskiego.
Struktura użytków rolnych jest następująca:
Procentowo użytki rolne zajmują 46, 2 %, lasy i grunty leśne 42, 4 %, a nieużytki 11, 4 % powierzchni powiatu koszalińskiego.
Bonitacja gleb
<DL> <DT>Teren powiatu koszalińskiego można podzielić na dwie strefy glebowe: <DD>część północna (gleby żyzne II, III klasa) - gminy: Będzino, Mielno, Sianów, Biesiekierz oraz częściowo Świeszyno i Sianów; <DD>część południowa (przeważają gleby słabsze IVa i IVb, V klasy) - gminy: Bobolice, Polanów, Manowo oraz częściowo Świeszyno i Sianów</DD></DL>Liczba mieszkańców i gospodarstw rolnych w poszczególnych gminach powiatu koszalińskiego (zgodnie z wynikami ostatniego spisu powszechnego) wynosi:
GMINA BĘDZINO - 1 019 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 9 183.
GMINA BIESIEKIERZ - 556 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 4 909.
MIASTO I GMINA BOBOLICE - 675 gospodarstwa rolne.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 9 976
(w tym 4 493 w mieście Bobolice).
GMINA MANOWO - 420 gospodarstwa rolne.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 6 270.
GMINA MIELNO - 285 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 5 073.
MIASTO I GMINA POLANÓW - 568 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 9 291
(w tym 3 010 w mieście Polanów).
MIASTO I GMINA SIANÓW - 1 129 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 13 135
(w tym 6 583 w mieście Sianów).
GMINA ŚWIESZYNO - 657 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców gminy (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 5 399.
MIASTO KOSZALIN
Zgodnie z wynikami ostatniego spisu powszechnego gmina liczy 321 gospodarstw rolnych.
Liczba mieszkańców miasta (stan na 30 czerwca 2003) wynosi 108 254.
Najlepiej znaną formą ochrony przyrody jest ochrona gatunkowa roślin i zwierząt. Często zdarza się, że jest ona lekceważona wobec ważniejszych problemów gospodarczych. Niepokojącym staje się fakt gwałtownie postępującego wymierania dzikich gatunków roślin i zwierząt na świecie, w tym w wysokim stopniu w Europie. W latach osiemdziesiątych wyrażono uzasadnione obawy, że do końca stulecia na kuli ziemskiej zostanie wytępionych od pół miliona do miliona gatunków. Za zagrożone wyginięciem uznano 25 tysięcy gatunków roślin i ponad tysiąc zwierząt kręgowych (wg "Raportu o stanie ochrony przyrody w woj. zachodniopomorskim"). Ochrona gatunkowa zabezpiecza przed bezpośrednim naruszeniem i zniszczeniem.
Jednakże gatunki roślin i zwierząt są zagrożone także szkodliwymi zmianami w środowisku przyrodniczym. Dlatego bardzo ważny jest obowiązek zachowania warunków siedliskowych, gwarantujących byt roślinom i zwierzętom chronionym. Wszystkie gatunki prawnie chronione należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem. Wiąże się to najczęściej z zagrożeniami siedlisk, w których one występują. W takich przypadkach bardzo ważne jest zabezpieczenie całych ekosystemów, co wymaga tworzenia rezerwatów, bądź innych powierzchni prawnie chronionych.
Najlepszą metodą wzmocnienia ochrony gatunkowej jest zastosowanie ochrony powierzchniowej stanowisk w formie rezerwatów lub przynajmniej użytków ekologicznych. Takie uzgodnienia winny być zawarte w regionalnych planach zagospodarowania przestrzennego w wyniku inwentaryzacji przyrodniczej gmin, wymaganej przepisami o ochronie środowiska przed opracowaniem planów regionalnych.
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody są najczęściej spotykaną formą indywidualnej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Najczęściej są to pojedyncze stare drzewa, aleje, zabytkowe głazy, źródła i inne unikatowe obiekty. W powiecie koszalińskim jest wiele pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, do których zaliczyć można sędziwe drzewa, często pełniące rolę drzew matecznych, dostarczających cennego materiału nasiennego.
Wśród pomnikowych drzew liściastych na terenie powiatu przeważają stare dęby, osiągające obwód pnia ponad 7 m. Licznie występują tu również pomnikowe buki, najważniejszy gatunek lasotwórczy naturalnych drzewostanów na Pomorzu. Często w inwentarzu pomników przyrody reprezentowana jest lipa. Piękne drzewa lipowe spotkać możemy na starych cmentarzach, w parkach, alejach na ulicach miast i gmin.
Rezerwaty przyrody
Rezerwaty przyrody utworzone zostały dla ochrony określonych gatunków flory i fauny w ich naturalnym środowisku albo dla ratowania całych biocenoz.
Tabela 6. Rezerwaty przyrody na terenie powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Gmina </TD> <TD>Nazwa rezerwatu </TD> <TD>Pow. w ha </TD> <TD>Typ rezerwatuObszary chronionego krajobrazu
Ustawowo obszar chronionego krajobrazu obejmuje wyróżniające się tereny o różnych typach ekosystemów, w których się powinno zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej systemów przyrodniczych. Są to tereny szczególnie atrakcyjne przyrodniczo, pełniące główne funkcje turystyczno-wypoczynkowe, dlatego też są one adaptowane przez rozbudowę bazy noclegowej i gastronomicznej, zarówno dla krótkiego wypoczynku weekendowego, jak i urlopowego (stacjonarnego).
Obszary te wyznacza się w skali gminy lub powiatu. Na wybrzeżu został utworzony obszar chronionego krajobrazu pod nazwą "Koszaliński Pas Nadmorski". Działania te podjęto głównie w celu ograniczenia do minimum zagrożeń wywołanych przez antropopresję.
Idea tworzenia obszarów chronionego krajobrazu winna być włączona w program wielkopowierzchniowej ochrony przyrody. Wymaga to określonych działań podejmowanych przez gminy, by utrzymać zdrowe środowisko zarówno dla ludzi, jak i dla przyrody.
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne stanowią stosunkowo łatwą do wprowadzenia, a istotną z praktycznego punktu widzenia formą ochrony przyrody. Tworzy się je w celu ochrony pozostałości naturalnych ekosystemów, mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowiska.
Użytkami ekologicznymi mogą być np.: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne, śródleśne "oczka wodne", kępy drzew, krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności. Użytki ekologiczne, wyznaczone decyzją Rady Gminy, pozostawione samoistnym przemianom naturalnym oddziałują pozytywnie na środowisko. Często mogą stanowić element enklawy ekosystemów z elementami flory i fauny utrzymującej się w zmienionym krajobrazie gospodarczym jako pozostałości zbiorowisk naturalnych. Często stanowią ostoję zwierząt.
Oczka wodne mogą pozytywnie oddziaływać na produkcję rolną poprzez zdolności retencyjne wód powierzchniowych i tworzenie korzystnych dla rozwoju roślin warunków mikroklimatycznych. Bujna roślinność użytków ekologicznych, często nitrofilna, wykorzystuje z gleb substancje biogenne i metale ciężkie. Inwentaryzacja przyrodnicza prowadzona w gminach w związku z opracowaniem regionalnych planów zagospodarowania przestrzennego może służyć do wytypowania licznych użytków ekologicznych, ponieważ krajobraz naszego powiatu obfituje w interesujące obiekty, które w szerszych perspektywach mogą być ujęte w rozwoju turystyki kwalifikowanej tj. szlaki piesze, drogi rowerowe, spływy kajakowe, drogi, trakty leśne przeznaczone do jazdy konnej, dlatego też nakłaniamy władze samorządowe, społeczności lokalne do bliższego zapoznania się z walorami przyrodniczymi okolicy, w której mieszkamy.
W granicach powiatu koszalińskiego znajdują się cztery zlewnie rzek i strefa bezodpływowa. Najwięk
szą zlewnię tworzy rzeka Radew i jej dopływy - Kłosówka, Czarna, Chotla, Bielica, Mszanka, Dzierżęcinka, Zgniła Struga, Chociel. Pod względem stanu czystości wód rzeki te zostały w 33% zakwalifikowane jako wody II klasy czystości. W podobnej proporcji występują wody III klasy czystości. Blisko 30% rzek powiatu charakteryzuje się wodami poza klasą czystości.
Na rzece Radwi funkcjonują jako jeziora zbiorniki zaporowe Hajka i Rosnowo o łącznej powierzchni 280 ha. Na terenie powiatu struktura wielkości jezior przedstawia się następująco:
Znaczenie gospodarcze - pod względem ich rybackiego wykorzystania - mają przede wszystkim jeziora: Jamno, Lubiatowo i Nicemino.
Pozostałe jeziora i rzeki wykorzystywane są do wędkarskiego połowu ryb. Na rzece Grabowej w górnym jej biegu utworzono w 1970 roku rezerwat przyrody w celu ochrony naturalnych tarlisk pstrąga potokowego. Na terenie powiatu zlokalizowanych jest 12 oligotroficznych jezior lobeliowych (z czego aż 10 w gminie Bobolice). Granica powiatu (województwa zachodniopomorskiego również) przebiega zachodnim brzegiem jeziora Bobęcińskiego Wielkiego, którego otoczenie przyrodnicze objęte jest strefą chronionego krajobrazu. W obszarze tym znajduje się kilkadziesiątm, zbiorników wodnych (jezior, "oczek").
Na podstawie "Altasu hydrograficznego Polski" strefa ta określona jest jako bezodpływowa.
Zasady użytkowania zbiorników wodnych Powiatu Koszalińskiego w oparciu o ekologiczne aspekty
Racjonalne użytkowanie zlewni zbiorników wodnych, szczególnie jezior, poprzez odpowiednie kształtowanie roślinności i stwarzanie barier ochronnych powinno polegać przede wszystkim na:
Czynniki sprzyjające ochronie wód
Obniżenie ilości odprowadzanych zanieczyszczeń do tzw. "odbiorników naturalnych" wpłynęło w dużej mierze na poprawę jakości wód wielu rzek powiatu. Przyczyniły się do tego w dużej mierze: budowane coraz licznej oczyszczalnie ścieków, ograniczenie stosowania w rolnictwie wielkoobszarowym dużych dawek nawozów sztucznych , spadek ilości hodowli bezściółkowych produkujących znaczne ilości gnojowicy. Ograniczenie niekorzystnych czynników spowodowało obniżenie obciążenia wód i gleb metalami ciężkimi, substancjami biogennymi. W celu zachowania tych tendencji należy podjąć wszelkie działania mające na celu ograniczenie zrzutu zanieczyszczeń ze źródeł punktowych i obszarowych.
Charakteryzując powiat koszaliński pod względem przyrodniczym należy wydzielić:
Gminy Mielno i Będzino stanowią pas wybrzeża, położony w większości na wysokości od 0 do 20 m n.p.m. W jego skład wchodzą: plaża, wydmy, klify, mierzeje, jeziora mierzejowe, obniżenia nadmorskie. Jest to teren płaski, w obniżeniach występują jeziora i utwory torfowe (torfowiska, muły, mady). Teren poprzecinany ujściowymi dolinami rzek charakteryzuje się malowniczym krajobrazem. Wysoczyzna morenowa, na której znajdują się gminy Mielno i Będzino dochodząc do morza tworzy klify (Gąski, Sarbinowo). Brzeg mierzejowy występuje w Mielnie i w Łazach. Obszar pasa nadmorskiego można podziwiać podróżując rowerowym "Szlakiem Pałaców" (szlak niebieski Mostowo-Gąski dł. 75 km) lub "Szlakiem Nadmorskim" szlak (czerwony Pleśna- Bielkowo dł. 45 km.), "Nadmorskim Szlakiem" pieszym (czerwony Pleśna-Dąbki dł. 39 km.).
Gmina Mielno
Gmina Mielno stanowi w całości "Koszaliński Pas Nadmorski" (obszar chronionego krajobrazu). Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie walorów krajobrazowych i turystycznych strefy przybrzeżnej Bałtyku.
Na terenie gminy Mielno znajduje się bardzo ładny zespół pałacowo-ogrodowy i latarnia morska w Gąskach, kilkanaście zabytkowych (w tym jedna całkowicie drewniana) willi w Mielnie, a także dwa grodziska słowiańskie.
Gmina Będzino
Na terenie gminy Będzino jest bardzo ciekawy rezerwat florystyczny "Wierzchomińskie Bagna", w którego granicach znajdują się torfowiska, jeziora, rzeki i obszary leśne.
Przedmiotem ochrony jest torfowisko wysokie typu atlantyckiego z charakterystyczną roślinnością oraz jedno z największych w Polsce stanowisk wiciokrzewów.
Na terenie gminy znajduje się sześć zespołów pałacowo-ogrodowych w miejscowościach takich jak: Dobre, Dworek, Kładno, Mścice, Pleśna, Strzepowo. Przy pałacach i dworach istnieje wiele drzew o rozmiarach pomnikowych.
Pas nizin nadmorskich, w obrębie którego znajdują się gminy Manowo, Biesiekierz, Sianów i Świeszyno, obejmuje swoim zasięgiem pasmo wyższego poziomu wysoczyzny morenowej. Ukształtowanie terenu na przeważającym obszarze jest płaskie lub lekko faliste. Większe deniwelacje terenowe tworzą doliny spływających do morza rzek, w tym szczególnie Parsęty i Grabowej. Teren ten pozbawiony jest większej ilości jezior. Sieć hydrograficzna jest tu dość bogata - dominują cieki wodne. Większe rzeki przepływające przez ten obszar to Parsęta, Radew i Grabowa. Ze względu na małe spadki terenu i dużą ilość zagłębień bezodpływowych wykształciło się tutaj stosunkowo dużo bagien, łąk i torfowisk.
Gmina Manowo
Tereny i obiekty objęte ochroną: "Dolina Radwi" obejmująca w gminie Manowo jeziora zaporowe Hajka, Rosnowo i Mostowo oraz pas lasów wokół jezior. Faunistyczny rezerwat częściowy "Jezioro Lubiatowskie" (obejmuje gminy Manowo i Koszalin) oraz park leśno-krajobrazowy. Na obszarze gminy Manowo znajdują się 4 zespoły pałacowo - parkowe: Grzybnica, Kopanino, Policko, Wyszebórz. Do ciekawostek historycznych należy zaliczyć rezerwat archeologiczny znajdujący się 2,5 km od Grzybnicy.
Gmina Biesiekierz
Tereny i obiekty objęte ochroną rezerwat "Wierzchomińskie Bagno" (gmina Będzino i Biesiekierz) o łącznej powierzchni 43,4 ha, gmina Biesiekierz stanowi obszar ochronny, jako krajowy system ochrony "ESOCH", który chroni wody o najczystszej klasie czystości - na terenie gminy jest to Radew. W kompleksie jeziora Parnowo utworzono faunistyczny rezerwat częściowy "Parnowo". Powołano go dla ochrony stanowisk lęgowych rzadkich ptaków: mewy pospolitej, brodźca samotnego, sieweczki rzecznej, strumieniówki, remiza, łabędzia niemego oraz licznych gatunków kaczek. Na terenie gminy znajduje się 10 zespołów pałacowo-parkowych, położonych w: Biesiekierzu, Cieszynie, Kotłowie, Kraśniku, Laskach Koszalińskich, Nosowie, Nowych Bielicach, Parsowie, Parnowie i Świeminie.
Gmina Sianów
Tereny i obiekty objęte ochroną: "Jodły Karnieszewickie" przedmiotem ochrony jest enklawa starodrzewu jodłowego. Do ciekawszych zespołów pałacowo -parkowych należą zespoły: w Osiekach, Skibnie. Do ciekawostek florystycznych należy ogród leśny "Arboretum", założony ponad sto lat temu, w którym znajdują się niespotykane na naszym terenie drzewa tj.: kasztan jadalny, orzesznik oraz rzadko spotykanych wielkości daglezje.
Gmina Świeszyno
Do ciekawostek przyrodniczych gminy należy ogród botaniczny w miejscowości Włoki, obszary chronionego krajobrazu ważne ornitologicznie i botanicznie. Ciekawostką jest również borowinowe jezioro Czerwone. Zachowane parki w stylu angielskim można oglądać w Mierzymiu, Strzekęcinie, Sieraniu, Zegrzu Pomorskim. Jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowych z największą kolekcją różaneczników w Polsce Północnej znajduje się w Strzekęcinie. Należy wspomnieć, że rzeka Radew na terenie gminy Świeszyno jest przystosowana do spływów kajakowych, poza tym jest siedliskiem bytowania dla ryb łososiowatych [pstrąg, troć, łosoś (tarło), lipień].
Pas pojezierny strefy marginalnej został wyznaczony ze względu na duże nagromadzenie jezior oraz na źródliskowy charakter obszaru. Ukształtowanie i rzeźba terenu są tu bardzo zróżnicowane. Duże zmiany wysokościowe związane są z licznie występującymi jeziorami rynnowymi, wytopiskowymi. Na terenie gmin Bobolice i Polanów występują duże skupiska bagien i torfowisk. Obserwujemy tu wiele ciekawostek florystycznych i faunistycznych, do których należy występowanie rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt w skali Pomorza, kraju i Europy.
Do osobliwości należą relikty glacjalne np. bażyna czarna, bagno zwyczajne oraz relikt postglacjalny charakterystyczny dla czystych jezior oligotroficznych Lobelia Dortmana.
Gmina Polanów
Do największych obszarowo obiektów objętych ochroną gminy należą strefy chronionego krajobrazu: "Okolice Polanowa" (1857 ha) oraz "Okolice Żydowo - Biały Bór" (ok. 3 000 ha na terenie gminy). Obie strefy charakteryzuje podobny krajobraz o sfalowanym ukształtowaniu terenu z wieloma dolinami i jarami, pośród których malowniczo porozrzucane są cieki wodne (m. in. jeziora: Kwiecko, Kamienne, Płociczno i Łęczno, a także rzeka Grabowa). Znacznie mniejsze obszarowo tereny zajmują rezerwaty przyrody: faunistyczny "Rezerwat na rzece Grabowej" (ok. 1,5 ha) oraz rezerwat przyrody "Wieleń" (ok. 2 ha) chroniący odnowę naturalną buka na stokach głębokiego wąwozu, poprzecinanego licznymi źródliskami. W okolicach Kępna, Żydowa znajdują się unikatowe obszary źródliskowe z dużymi pokładami tufu źródliskowego tzw. trawertynu. Okazem przyrody nieożywionej jest chroniony głaz narzutowy w miejscowości Wietrzno.
Do ciekawszych zespołów pałacowo-parkowych w gminie należą zespół w Krągu, Cetuniu, Wietrznie, dworek myśliwski w Rzeczycy.
Na terenie powiatu znajdują się dwie główne drogi krajowe E6 i E11, które zostały wpisane do Narodowego Planu Rozwoju z przeznaczeniem do modernizacji do parametrów dróg ekspresowych. Pozostałe drogi znajdującej się na terenie powiatu wymagają modernizacji i remontów . Drogi powiatowe o łącznej długości 505 km w 80% wymagają gruntowych remontów, drogi gminne w 60%.
Inwestycje drogowe w latach 2004 - 2006 są przedsięwzięciem priorytetowym. Zintensyfikowanie działań w tym zakresie wpłynie korzystnie na j poprawę sytuacji społeczno - ekonomicznej i rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.
Tabela 7. Stan dróg na terenie powiatu.
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD rowSpan=2>Rodzaj infrastruktury </TD> <TD colSpan=9>Długość dróg [km] </TD> <TD rowSpan=2>Odsetek dróg wymagających remontu </TD></TR> <TR> <TD>Pola-nów </TD> <TD>Mano-wo </TD> <TD>Sia-nów </TD> <TD>Biesie-kierz </TD> <TD>Będzi-no </TD> <TD>Świe-szyno </TD> <TD>Miel-no </TD> <TD>Bobo-lice </TD> <TD>PO-WIAT </TD></TR> <TR> <TD>Drogi krajowe </TD> <TD>- </TD> <TD>21,4 </TD> <TD>10,8 </TD> <TD>24 </TD> <TD>20,1 </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>30 </TD> <TD>106,3 </TD> <TD>30 % </TD></TR> <TR> <TD>Drogi wojewódz-kie </TD> <TD>47 </TD> <TD>14,9 </TD> <TD>23,7 </TD> <TD>33 </TD> <TD>3,02 </TD> <TD>21 </TD> <TD>2 </TD> <TD>49 </TD> <TD>240,6 </TD> <TD>60 % </TD></TR> <TR> <TD>Drogi powiatowe </TD> <TD>109,5 </TD> <TD>28,6 </TD> <TD>83,3 </TD> <TD>48,1 </TD> <TD>78,3 </TD> <TD>41,2 </TD> <TD>31,3 </TD> <TD>82,4 </TD> <TD>502,7 </TD> <TD>80 % </TD></TR> <TR> <TD>Drogi gminne o utwardzo-nej nawierz-chni </TD> <TD>60 </TD> <TD>15,6 </TD> <TD>72,3 </TD> <TD>36 </TD> <TD>90 </TD> <TD>29 </TD> <TD>33 </TD> <TD>84 </TD> <TD>419,87 </TD> <TD>60 % </TD></TR> <TR> <TD>Koleje </TD> <TD>- </TD> <TD>27 </TD> <TD>15 </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>8,0 </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Drogi wodne </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Lotniska </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>600 ha </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD></TR></TBODY></TABLE>Tabela 8. Stan i potrzeby realizacji sieci wodociągowej na obszarze powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Gospodarka wodna </TD> <TD>Powiat koszaliński </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości posiadających wodociągi </TD> <TD>159 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości wymagających budowy sieci wodociągowej </TD> <TD>26 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości zaopatrywanych lokalnie </TD> <TD>45 </TD></TR></TBODY></TABLE>Tabela 9. Stopień realizacji gospodarki ściekowej powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Gospodarka ściekowa </TD> <TD>Powiat koszaliński </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości posiadających kanalizację ogólnospławną </TD> <TD>40 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości posiadających kanalizację rozdzielczą </TD> <TD>19 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości wymagających budowy sieci kanalizacyjnej </TD> <TD>122 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba istniejących oczyszczalni ścieków typu mechaniczno - biologicznego </TD> <TD>31 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba istniejących oczyszczalni ścieków typu mechanicznego </TD> <TD>21 </TD></TR></TBODY></TABLE>Gospodarka wodno-ściekowa na terenie powiatu koszalińskiego nie jest w wystarczającym stopniu rozwinięta, co ilustrują powyższe tabele (tab. 8 i 9) Obecnie celem priorytetowym jest podniesienie stopnia skanalizowania poszczególnych miejscowości i wybudowanie kolektorów przesyłowych w celu odprowadzania ścieków do oczyszczalni.
Tabela 10. Rozmieszczenie składowisk i wysypisk śmieci na obszarze powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD rowSpan=2>Składowiska odpadów </TD> <TD colSpan=2>Powiat koszaliński </TD></TR> <TR> <TD>Liczba istniejących obiektów </TD> <TD>Liczba dodatkowo potrzebnych obiektów </TD></TR> <TR> <TD>Powiatowe </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Gminne </TD> <TD>5 </TD> <TD>2 </TD></TR> <TR> <TD>Zakładowe </TD> <TD>- </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Nielegalne </TD> <TD>27 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Mogielniki </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD colSpan=3>Dodatkowe wykorzystanie </TD></TR> <TR> <TD>Sortownie </TD> <TD>3 </TD> <TD>6 </TD></TR> <TR> <TD>Recykling </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR> <TR> <TD>Produkcja biogazu </TD> <TD>1 </TD> <TD>1 </TD></TR> <TR> <TD>Wylewiska </TD> <TD>1 </TD> <TD>- </TD></TR></TBODY></TABLE>Powyższa tabela obrazuje stopień realizacji gospodarki odpadowej na terenie powiatu koszalińskiego. Z przedstawionych tu danych wynika, że ilość wysypisk odpadów jest niewystarczająca. W najbliższym czasie należy rozważyć dwie możliwości tj. rozpowszechnić i racjonalnie wdrażać segregację odpadów, recykling oraz modernizować istniejące już obiekty lub wybudować nowe, które będą spełniały zaostrzone normy unijne.
Tabela 11. Stopień gazyfikacji powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Gazyfikacja </TD> <TD>POWIAT KOSZALIŃSKI </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości włączonych do sieci gazowniczej </TD> <TD>22 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości wymagających włączenia do sieci gazowniczej </TD> <TD>163 </TD></TR> <TR> <TD>Orientacyjny udział gospodarstw domowych nie przyłączonych do sieci gazowniczej </TD> <TD>80% </TD></TR></TBODY></TABLE>Problem elektryfikacji powiatu sprowadza się do niezadowalającego stanu technicznego istniejących trafostacji i sieci rozdzielczych. Istnieje pilna potrzeba ich modernizacji i rozbudowy. Analizując stopień gazyfikacji w powiecie obserwujemy bardzo powolne tempo jej rozwoju. Większość miejscowości powiatu nie jest w żadnym stopniu zgazyfikowana. Obecnie obserwuje się zainteresowanie inwestycjami w alternatywne źródła energii (elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne). Przykładem gminy przymierzającej się do programu budowy elektrowni wiatrowych jest gm. Będzino, Manowo, Sianów.
Tabela 12. Stan telefonizacji powiatu
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Sieć telekomunikacyjna </TD> <TD>POWIAT KOSZALIŃSKI </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości włączonych do sieci telefonicznej - przewodowej </TD> <TD>165 </TD></TR> <TR> <TD>Liczba miejscowości wymagających włączenia do sieci telefonicznej </TD> <TD>20 </TD></TR> <TR> <TD>Orientacyjny udział gospodarstw domowych oczekujących na przyłączenia do sieci telefonicznej </TD> <TD>50% </TD></TR> <TR> <TD>Liczba działających jednostek pocztowych </TD> <TD>19 </TD></TR></TBODY></TABLE>Stan telefonizacji powiatu jest zadowalający. Obserwuje się bardzo prężny rozwój sieci telefonii komórkowej.
Priorytetem rozwoju gospodarczego jest stworzenie warunków do efektywnego wykorzystania istniejącego potencjału gospodarczego dla wielofunkcyjnego rozwoju powiatu, a przede wszystkim aktywizacja i rozwój obszarów wiejskich przez tworzenie dogodnych warunków inwestowania dla kapitału rodzimego i zagranicznego.
Koniecznością jest aktywizacja nadwyżek szczególnie wiejskiej siły roboczej. Prognozy popytu na pracę przewidują, że poszukiwani będą pracownicy w zawodach:
Według tych samych prognoz przewiduje się, że największy spadek popytu nastąpi w zawodach:
Struktura zawodowa w powiecie w znacznym stopniu odbiega od powyższych zestawień. Charakteryzuje ją przewaga zawodów związanych z rolnictwem, bądź osób nie posiadających żadnych kwalifikacji. W tej sytuacji głównym zadaniem jest unowocześnienie struktury zawodowej, reorientacja kierunków i programów kształcenia. Wymaga to odpowiednio wcześniejszego uruchamiania programów zbiorowego przekwalifikowania dotychczas zatrudnionych oraz promowania idei kształcenia ustawicznego osób dorosłych.
Tabela 13. Podmioty gospodarcze na terenie powiatu.
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Zakłady pracy </TD> <TD>Powiat </TD></TR> <TR> <TD>Liczba zakładów pracy </TD> <TD>4800 </TD></TR> <TR> <TD>W tym prywatnych </TD> <TD>3946 (97,1%) </TD></TR> <TR> <TD colSpan=2>Wielkość zakładu: </TD></TR> <TR> <TD>Duże (zatrudnienie pracowników powyżej 250) </TD> <TD>71 </TD></TR> <TR> <TD>Zakłady średnie (zatrudnienie pracowników 50-250) </TD> <TD>176 </TD></TR> <TR> <TD>Zakłady małe (zatrudnienie pracowników do 50) </TD> <TD>3712 </TD></TR> <TR> <TD colSpan=2>Rodzaj działalności </TD></TR> <TR> <TD>Przemysł i budownictwo </TD> <TD>651 (16,4%) </TD></TR> <TR> <TD>Usługi rynkowe </TD> <TD>2739 (69,2%) </TD></TR> <TR> <TD>Usługi pozarynkowe </TD> <TD>168 (4,2%) </TD></TR></TBODY></TABLE>W 1990 roku przeciętna wielkość gospodarstwa rolnego sektora indywidualnego wynosiła 10,6 ha, natomiast w roku 1997 roku 16,8 ha. Powszechny trend zwiększania gospodarstw został wyraźnie zahamowany w roku 1998. Od 1997 roku wraz z postępującym spadkiem dochodów rolnictwa zmalało zainteresowanie nabywaniem ziemi. (Wg "Syntezy Rolnictwa Koszalińskiego" 1998r. UW Koszalin). Obecnie następuje ponowne zainteresowanie nabywaniem ziemi rolnej.
Na podstawie analizy uzyskanych danych gminnych obserwuje się wysoki udział podmiotów prywatnych (głównie w zakresie handlu i usług) zapewniający lepszą efektywność gospodarowania.
Ważną dziedziną gospodarki powiatu jest turystyka i wypoczynek. Tabela poniżej ukazuje dominującą rolę miejscowości nadmorskich (gm. Mielno) w stosunku do pozostałych. Koniecznym wydaje się wyeksponowanie potencjału turystycznego pozostałych gmin poprzez rozwój agroturystyki oraz turystyki kwalifikowanej. Piękno krajobrazowe naszego regionu oraz występujące w nim osobliwości przyrodnicze - jeziora oligotroficzne, czyste rzeki, liczne obszary źródliskowe oraz wiele gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną prawną - stwarza warunki do tego rodzaju wypoczynku.
Turystyka i wypoczynek
Tabela 14. Baza noclegowa w powiecie koszalińskim
<TABLE class=txtc height=0 width=0 align=center border=1> <TBODY> <TR> <TD>Turystyka </TD> <TD>Bobo-lice </TD> <TD>Pola-nów </TD> <TD>Sianów </TD> <TD>Będzi-no </TD> <TD>Biesie-kierz </TD> <TD>Mano-wo </TD> <TD>Mielno </TD> <TD>Świe-szyno </TD> <TD>Powiat </TD></TR> <TR> <TD>Liczba obiektów hotelowych </TD> <TD>3 </TD> <TD>2 </TD> <TD>4 </TD> <TD>1 </TD> <TD>2 </TD> <TD>5 </TD> <TD>193 </TD> <TD>3 </TD> <TD>213 </TD></TR> <TR> <TD>Miejsca noclegowe </TD> <TD>145 </TD> <TD>84 </TD> <TD>281 </TD> <TD>64 </TD> <TD>79 </TD> <TD>359 </TD> <TD>13909 </TD> <TD>204 </TD> <TD>15125 </TD></TR> <TR> <TD>Korzystający z noclegów </TD> <TD>573 </TD> <TD>440 </TD> <TD>2536 </TD> <TD>411 </TD> <TD>6437 </TD> <TD>2952 </TD> <TD>88499 </TD> <TD>1800 </TD> <TD>103648 </TD></TR> <TR> <TD>Udzielone noclegi </TD> <TD>7152 </TD> <TD>4321 </TD> <TD>10621 </TD> <TD>4580 </TD> <TD>9947 </TD> <TD>17902 </TD> <TD>968764 </TD> <TD>6789 </TD> <TD>1030076 </TD></TR></TBODY></TABLE>Równie ważną, jak turystyka gałęzią gospodarki powiatu koszalińskiego jest rolnictwo. Użytki rolne zajmują tu ponad 46% powierzchni. To zagłębie ziemniaczane i truskawkowe, dużo miejsca zajmują plantacje innych owoców i sady. W Cybulinie w gminie Bobolice znajduje się jedyna w Polsce północnej plantacja chmielu. Poczesną role zajmuje rybołówstwo - zarówno morskie, jak i śródlądowe. Rolnictwo i rybołówstwo są naturalnym zapleczem dla przemysłu przetwórczego i spożywczego, dobrze rozwiniętego w powiecie koszalińskim.
Liczącym się ogniwem gospodarki powiatu jest także przemysł drzewny. Najstarsza w Polsce fabryka zapałek znajduje się w Sianowie. W poszczególnych gminach działają zakłady przemysłu drzewnego. Produkowany jest szeroki asortyment wyrobów z drewna - od palet i transporterów drewnianych po meble i skomplikowane elementy wyposażenia wnętrz i mieszkań. Współpracują one z miejscowymi firmami budowlanymi, które coraz istotniej zaznaczają swoją obecność w powiecie. Przybywa nowych obiektów mieszkalnych, usługowych i handlowych. Usługi i handel stanowią kolejny ważny element gospodarki powiatu.
Warto zaznaczyć, że gospodarka powiatu koszalińskiego funkcjonuje w zgodzie z naturą i ekologią. Nie ma tutaj zakładów, które swoją działalnością mogłyby negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Władze powiatu i poszczególnych gmin podjęły szereg inicjatyw ekologicznych, dzięki którym Ziemia Koszalińska niezmiennie stanowi oazę czystego powietrza, wód i nieskażonej niczym przyrody.
Powiat Koszaliński został laureatem ostatniej edycji konkursu ekologicznego pod hasłem "Przyjaźni środowisku" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w kategorii "Powiat przyjazny środowisku" za modernizację gospodarki cieplnej. Certyfikat, potwierdzający ten fakt, Starosta Koszaliński Ryszard Osiowy odebrał w pierwszych dniach 2004 roku z rąk Prezydenta.
Analiza SWOT dla powiatu koszalińskiego
Mocne strony:
Słabe strony:
Szanse
Zagrożenia
III. Kierunki rozwoju powiatu i związane z tym zadania polegające na poprawie sytuacji na danym obszarze
Wizja: Powiat koszaliński atrakcyjnym turystycznie regionem nadmorskim, o dużych walorach przyrodniczo-krajobrazowych i kulturowych, zamieszkały przez wykształcone, prężne gospodarczo i otwarte na współprace społeczeństwo. Obszar zrównoważonego rozwoju, otwarty na nowe technologie, przyjazny środowisku naturalnemu i rozwojowi przedsiębiorczości.
Określone poniżej kierunki rozwoju podano patrząc przez pryzmat zadań powiatu tak jak ustalono w punkcie I niniejszego opracowania w sferze społecznej, technicznej i gospodarczej.
Sfera społeczna
Rozwój infrastruktury społecznej ma na celu poprawę sytuacji na rynku pracy, stanu oświaty i kultury, a także ochrony zdrowia i opieki społecznej mieszkańców naszego powiatu.
Duża część mieszkańców powiatu to byli pracownicy sfery obsługi rolnictwa oraz byłych państwowych przedsiębiorstw rolnych oraz członkowie ich rodzin. Społeczność ta nie posiada tradycji prywatnej inicjatywy i rozwoju poza rolnictwem. W konsekwencji tych uwarunkowań oraz w związku z wysokim bezrobociem i jego strukturą, narastają bariery rozwoju gospodarczego regionu. Pozbawieni środków do życia ludzie podejmują "pracę na czarno", co powoduje rozwój szarej strefy i kolejne problemy społeczne.
W celu zmniejszenia negatywnych skutków wynikających z istniejących barier rozwoju MŚP niezbędne jest podjęcie aktywnej polityki wobec tego sektora gospodarki. Działania związane z Programem Rozwoju Lokalnego powinny tworzyć koniunkturę dającą szansę zaoferowania społeczeństwu powiatu miejsc pracy dla osób:
Zakładane działania w celu pobudzenia rozwoju gospodarki z użyciem szeregu instrumentów prawnych, finansowych i organizacyjnych to między innymi:
Na terenie powiatu planuje się utworzenie Centrum Rekwalifikacji i Reorientacji Zawodowej w Bobolicach.
Istotnym elementem aktywizującym lokalny rynek pracy jest udział w realizacji projektów współfinansowanych ze środków strukturalnych Unii Europejskiej i Banku Światowego.
Problem ochrony zdrowia i opieki społecznej zmierza w kierunku poprawy dostępu usług medycznych dla mieszkańców w zakresie podstawowym i specjalistycznym.
Kierunki rozwoju powiatu w sferze pomocy społecznej zawarte są w przyjętej przez Radę Powiatu "Strategii rozwiązywania problemów społecznych w powiecie koszalińskim w latach 2002-2006". Strategia ta w poszczególnych rozdziałach nakreśla wizję i kierunki zmian w następujących obszarach sfery pomocy społecznej:
W ramach współpracy międzynarodowej został zgłoszony do INTERREGu projekt związany z zarządzaniem ryzykiem, w ramach którego będzie opracowany szczegółowy projekt techniczno ekonomiczny budowy i utworzenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W jego ramach będzie mógł być wdrożony pierwszy etap, tzn. utworzenie wspólnego stanowiska powiadamiania. Opracowanie stosownych dokumentów pozwoli na dalszą realizację poprzez Stowarzyszenie lub bezpośrednio zainteresowane samorządy.
Kolejnym zadaniem powiatu jest podniesienie konkurencyjności wykonywania usług ratownictwa medycznego. W tym celu planowane przez Stację Pogotowia Ratunkowego inwestycje związane z wjazdem do SPR, siedzibą stacji oraz miejscem parkowania ambulansów, a także wymiana ambulansów ratowniczych.
Powiat Koszaliński zamieszkuje ludność w przeważającej mierze napływowa przy niewielkim udziale ludności autochtonicznej. Różnorodność kulturowa jest bogactwem naszego regionu.
Na tym terenie osiedleni są ludzie z różnych stron kraju, wielu narodowości.
Przywieźli oni wywodzące się ze stron rodzinnych tradycje ludowe, obrzędy, zwyczaje - zbliżone ale i niejednokrotnie odrębne. Ludzie ci dzisiaj są już w podeszłym wieku. Ocalić od zapomnienia odrębności kulturowe, z których wyrasta tutejsza kultura ludowa jest najważniejszym celem działań na różnych szczeblach samorządu i organizacji pozarządowych. Zadanie to jest możliwe do zrealizowania poprzez wspieranie zespołów i twórców ludowych: pomoc w ich samoorganizowaniu się; realizację tradycyjnych obrzędów ludowych, np. dożynki, jarmarki, festyny; opracowywanie i systematyzowanie ich twórczości celem zachowania następnym pokoleniom; propagowanie kultury i sztuki ludowej w mediach, szkołach w celu zaszczepienia jej wśród najmłodszych mieszkańców powiatu.
W perspektywie na terenie powiatu rozważa się utworzenie Parku Kulturowego pomiędzy Górą Chełmską i Polanowską, pozwalającą na ochronę i kultywowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz Centrum Kultury Państwa Nadbałtyckich w Mielnie.
Sfera techniczna
Infrastruktura techniczna jest głównym motorem do rozwoju gospodarczego powiatu. Program ten będzie realizowany poprzez: poprawę infrastruktury transportowej, uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej oraz racjonalną gospodarkę energetyczną (możliwość wykorzystania alternatywnych źródeł energii), rozwój sieci gazyfikacyjnej i telekomunikacyjnej.
Drogi
Specyfika położenia Powiatu Koszalińskiego, a w szczególności jego infrastruktury drogowej polega na tym , że przez Powiat Koszaliński przebiegają dwie drogi krajowe tzn. droga nr 6 i 11, i w większości przypadków od dróg krajowych drogi powiatowe przejmują ruch komunikacyjny i stanowią jedyną sieć komunikacyjną rozprowadzającą ruch do ważnych węzłów administracyjnych , gospodarczych i turystycznych .
Dlatego też zachodzi pilna potrzeba odbudowy technicznej i rozbudowy sieci dróg powiatowych w możliwie krótkim okresie czasu tj. w latach 2004 -2006 i 2007 - 2013.
Realizacja przyjętego programu rozbudowy infrastruktury drogowej będzie miała duży wpływ na rozwój naszego regionu, i może stanowić bodziec do jego rozwoju gospodarczego, natomiast jego zaniechanie spowoduje stagnację lub znacznie spowolni rozwój gospodarczy.
Biorąc pod uwagę wieloletnie niedoinwestowanie dróg , co w chwili obecnej uwidacznia się tym, że drogi powiatowe w większości są wąskie o szer. do 4 m , posiadające nawierzchnię asfaltową ponad 20-letnią , bez odpowiedniego wyposażenia w znacznym stopniu ogranicza ich przepustowość, nie gwarantuje bezpieczeństwa, a także nie spełnia wymagań stawianych przez użytkowników dróg. W wielu przypadkach stan techniczny jest przyczyną rezygnacji z inwestowania przez inwestorów zewnętrznych i miejscowych.
Mając powyższe na uwadze w pierwszej kolejności nadano rangę zadań bardzo pilnych, jakie powinny być wykonane w latach 2004-2006, ośmiu zadaniom o wartości 43,1 mln zł.
Za wymienioną sumę planuje się przebudować 73,55 km dróg o szer. 6,00 m i całkowitej wymianie nawierzchni. W planowanej sumie uwzględniono również koszty przebudowania czterech mostów.
Realizacja założonego planu usprawni w znacznym stopniu lokalną komunikację , w szczególności przyczyni się do uruchomienia nowych, atrakcyjnych terenów inwestycyjnych i rekreacyjno - turystycznych.
Rozwój inwestycji oraz bazy turystyczno-rekreacyjnej będzie miał wpływ na powstawanie nowych miejsc pracy, zmniejszając stopę bezrobocia, która w naszym regionie wynosi obecnie 40,1 %.
Powiat koszaliński posiada 60 km dróg powiatowych o nawierzchni gruntowej. Aby zmienić tą sytuację , a przede wszystkim umożliwić dogodny dojazd mieszkańcom, przyjęto plan inwestycji drogowych na lata 2004 - 2006, jakie planuje się wykonać na drogach o nawierzchni gruntowej .
W sumie zaplanowano pięć zadań drogowych o łącznej dł. 12,2 km i ogólnej wartości 3,03 mln złotych.
Planuje się drogi gruntowe przebudować na drogi o nawierzchni bitumicznej.
W konsekwencji to spowoduje, że wymienione drogi będą dostępne dla pojazdów samochodowych i innych, a użytkownikom ułatwi dostęp do pozostałych dróg i ośrodków.
Podstawą opracowania planów były liczne wnioski, postulaty, interpelacje , zgłaszane na sesjach Rady Powiatu, sesjach Rad Miejskich i Rad Gminnych i spotkaniach Zarządu Powiatu z władzami miast i gmin oraz wielu zebraniach społeczności lokalnych .
Poprawa stanu środowiska naturalnego
Sfera gospodarcza
Turystyka
Rozwój turystyki w powiecie koszalińskim powinien skoncentrować się w dwóch układach regionalnych, obejmujących pas nadmorski (gm. Mielno, gm. Będzino), w pozostałych obszarach rozwój ten powinien być realizowany na zasadzie przedsięwzięć punktowych (np. agro i eko-turystyki oraz turystyki kwalifikowanej (wędkarstwo, łowiectwo)).
Rozwój ten musi odbywać się zgodnie z zasadami racjonalnego wykorzystywania środowiska w połączeniu z proekologiczną edukacją społeczeństwa.
Rozwój turystyki obejmuje następujące elementy: poprawę dostępności usług turystycznych (układ dojazdowy), rozbudowę i modernizację bazy turystycznej, kształcenie kadr turystycznych oraz stworzenie systemu informacji i promocji oferty usług turystycznych.
Obecnie opracowywana jest koncepcja rozwoju lokalnych tras rowerowych, którą planujemy wdrożyć do realizacji z udziałem środków unijnych.
W planach Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego istnieje również projekt rekultywacji i turystycznego zagospodarowania jeziora Jamno
Na terenie powiatu planowane są inwestycje w zakresie zagospodarowania walorów krajobrazowych regionu w celach turystycznych np. Góra Warblewska w Polanowie.
Powyższe działania mieszczą się w zakresie pojęciowym turystyki zrównoważonej.
Program rozwoju obszarów wiejskich
Celem programu rozwoju obszarów wiejskich jest rozwój działalności pozarolniczej oraz zwiększenie konkurencyjności lokalnych produktów rolnych przez aktywację środowisk wiejskich do wstępnego przetwarzania produktów rolnych (wykorzystując ekologiczne uwarunkowania naszego regionu do produkcji m.in. zdrowej żywności) oferowanych sieciom handlowym.
W wyniku realizacji ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia w latach 2002- 2003 zalesiono na terenie powiatu koszalińskiego 77,3 ha gruntów rolnych nieprzydatnych do produkcji rolnej.
Dalsze zalesienia gruntów rolnych realizowane będą w oparciu o przepisy dostosowane do przepisów UE (ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Rozwoju i Gwarancji Rolnej, która weszła w życie z dniem 01.05.2004 r.- Dz.U.Nr 229, poz.2273 )
Przewiduje się, że na terenie powiatu koszalińskiego zalesionych zostanie :
Zmiany w sposobie użytkowania terenu
Zalesione grunty (zgodnie z ustawą ) Starosta przeklasyfikuje na lasy :
<TABLE class=txt height=0 cellPadding=3 width=0 align=left border=0> <TBODY> <TR> <TD>Wydatki Starostwa z tego tytułu wyniosą :
IV. Realizacja zadań i projektów
W rozdziale tym przedstawiono listę zadań inwestycyjnych i remontowych w układzie tabelarycznych w ujęciu na lata 2004 - 2006 oraz 2007 - 2013.
Zaplanowane zadania na lata2004 - 2006 realizowane będą w układzie przedstawionym poniżej w warunkach posiadania przez powiat środków finansowych zarówno własnych jak i zewnętrznych (strukturalne UE), tak jak zaplanowane to zostało w niniejszym opracowaniu w rozdziale VII. Plan Finansowy. W latach 2007 - 2013 przedstawiono zadania, które mają charakter fakultatywny, tzn. kolejność ich realizacji uzależniona będzie nie tylko od posiadanych środków finansowych ale również od wykonania zaplanowanych zadań na lata 2004 - 2006. Kryteria kolejności realizacji zadań ustalone są w obrębie jednostek organizacyjnych ustalono wg czasu ich realizacji (odpowiednio w latach 2004-2006: 1 - oznacza pierwszy rok realizacji planu [2004r.], 2 - 2005r., 3 - 2006r.; 2007-2013 - 1 oznacza zadanie kontynuowane z pierwszego okresu programowania, 2 - zadania do realizacji 2007-2013).
PLANOWANE PROJEKTY I ZADANIA INWESTYCYJNE W OKRESIE 2004-2006 | ||||||||
Nazwa jednostki | Lp jako kryterium kolejności realizacji w obrębie jednostki organizacyjnej | Nazwa planowanego działania | Zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego | Etapy działania z przewidywanym czasem realizacji | Oczekiwane rezultaty | Instytucje i podmioty uczestniczące we wdrażaniu | Nakłady do poniesienia | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
POWIATOWY ZARZĄD DRÓG KOSZALIN | 1 | Przebudowa drogi pow. 0375Z Mścice-Stare Bielice I etap | Zgodne | 2004 | 3,3 km | Powiatowy Zarząd Dróg | 2 430 000 | AB |
1 | Przebudowa drogi 0354Z Łazy-Sucha Koszalińska-II etap | Zgodne | 2004 | 4,9 km | 2 840 000 | A | ||
2 | Przebudowa mostu w Dunowie-droga 0373Z | Zgodne | 2005 | 1 szt | 230 000 | |||
2 | Przebudowa drogi nadmorskiej wraz z mostami | Zgodne | 2005-2013 | 48 km | Powiat Koszalin, Powiat Kołobrzeg, Gmina Będzino, Gmina Mielno, Gmina Ustronie Morskie | 2 500 000 | AB | |
3 | Przebudowa drogi 0395Z Sianów-Węgorzewo | Zgodne | 2006 | 2,6 km | Powiatowy Zarząd Dróg | 720 000 | AB | |
3 | Przebudowa drogi 0360Z Łabusz-Jamno | Zgodne | 2006-2013 | 2,3 km | 900 000 | AB | ||
3 | Przebudowa drogi pow. 0375Z Mścice-Stare Bielice II etap | Zgodne | 2006-2013 | 5,2 km | 1 000 000 | A | ||
3 | Przebudowa drogi 0412Z Maszkowo-Wyszebórz-Manowo | Zgodne | 2006-2013 | 8,2 km | 60 000 | AC | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0381Z Świeszyno-Jarzyce | Zgodne | 2005 | 3,1 km | 620 000 | C | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0362Z Iwięcino-Bielkowo | Zgodne | 2005 | 2,4 km | 435 000 | C | ||
1 | Przebudowa nawierzchni drogi 0398Z Kościernica-Sowinko | Zgodne | 2004 | 2,2 km | 256 000 | C | ||
1 | Przebudowa nawierzchni drogi 0351Z Grzybnica-Dargiń | Zgodne | 2004 | 2,8 km | 430 000 | C | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0415z Wyszewo-Wiewiórowo | Zgodne | 2005 | 2,6 km | 250 000 | C | ||
3 | Przebudowa nawierzchni drogi 0384Z Świeszyno-Włoki | Zgodne | 2006 | 2,2 km | 490 000 | C | ||
3 | Przebudowa nawierzchni drogi 0390Z Dąbrowa-Grabówko | Zgodne | 2006 | 2,9 km | 450 000 | C | ||
2 | Remonty i zakupy inwestycyjne na 2004-2007r | Zgodne | 2005-2006 | 800 000 | C | |||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ NOWE BIELICE | 2 | Wymiana stolarki okiennej w budynku pałacowym, administracyjnym, mieszkalnym i dziale żywienia | 2005-2006 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Nowe Bielice | 482 000 | ||
2 | Modernizacja c.o. w całym budynku | 2005-2006 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych i efektywności instalacji c.o. | 150 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PARSOWO | 2 | Wymiana rur c.o. w kanale zdalaczynnym na rury preizolowane | 2005 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych i efektywności instalacji c.o. | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Parsowo | 55 000 | ||
2 | Remont i modernizacja węzłów sanitarnych /przystosowanie dla osób niepełnosprawnych/ | 2005-2006 | Usunięcie barier architektonicznych, spełnienie wymogów standaryzacji, poprawa warunków sanitarno-higienicznych | 115 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ CETUŃ | 1 | Zmiana systemu opalania c.o. z wymianą instalacji | 2004 | Zmniejszenie emisji czynników szkodliwych do atmosfery | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Cetuń | 381 000 | ||
2 | Wymiana stolarki okiennej | 2005 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 150 000 | ||||
2 | Przebudowa drzwi wejściowych wraz z budową wyciągu | 2005 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 70 000 | ||||
2 | Wykonanie elewacji | 2005 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 140 000 | ||||
2 | Wykonanie systemu przyzywowo-alarmowego | 2005 | Zabezpiecze nie bezpieczeństwa mieszkańców, spełnienie wymogów standaryzacji | 5 000 | ||||
3 | Wykonanie dźwigu osobowego | 2006-2013 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 60 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ ŻYDOWO | 1 | Modernizacja kotłowni z koksowo-węglowej na olejową w budynku administracyjnym | 2004 | Zmniejszenie emisji czynników szkodliwych do atmosfery | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Żydowo | 200 000 | ||
2 | Remont dachów na budynkach | 2005 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | 100 000 | ||||
2 | Modernizacja kuchni zgodnie z zaleceniami HACCP | 2005 | Spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | 100 000 | ||||
2 | Adaptacja pomieszczeń po pralni na pomieszczenia biurowe i archiwalne | 2005 | Uzyskanie lepszych warunków pracy prawidłowego przechowywania dokumentów archiw. | 50 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ MIELNO | 2 | Remont łazienek z wymianą armatury - dostosowanie dla osób niepełnosprawnych | 2005-2006 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja, spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Mielno | 58 000 | ||
2 | Zamontowanie uchwytów w łazienkach - dla niepełnosprawnych | 2005-2006 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 9 000 | ||||
2 | Wykonanie drzwi suwanych do łazienki | 2005-2006 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja, spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | 12 100 | ||||
SP.OŚR.SZK-WYCH WARNINO | 2 | Remont pomieszczeń kuchni i stołówki | 2005-2006 | Spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | Zarząd Powiatu/Sp. Ośr. Szk-Wych. Warnino | 45 000 | ||
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY BOBOLICE | 3 | Docieplenie ściany frontowej /budynek internatu/ | 2006-2013 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | Zarząd Powiatu/Sp. Ośr. Szk-Wych. Bobolice | 7 200 | ||
3 | Docieplenie od zewnątrz /budynek internatu/ | 2006-2013 | 55 700 | |||||
3 | Docieplenie poddasza /budynek internatu/ | 2006-2013 | 29 800 | |||||
POGOTOWIE OPIEKUŃCZE POLANÓW | 1 | Roboty ogólnobudowlane /poddasze użytkowe, I piętro, parter/, bud. główny | 2004 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa pracy | Zarząd Powiatu / Pogotowie Opiekuńcze Polanów | 110 000 | ||
1 | Instalacja odgromowa bud. główny | 2004 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa pracy | 7 000 | ||||
1 | Instalacja elektryczna /nowa/, bud. główny | 2004 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa pracy | 18 700 | ||||
2 | Roboty w budynku internatu /konserwacja i ocieplenie dachu, przemurowanie kominów, wykonanie schodów zewnętrznych/ | 2 005 | Poprawa warunków termoizolacyjnych przegród zewnętrznych | 50 000 | ||||
3 | Elewacja wraz z ociepleniem bud. gł. i internatu | 2006 | Poprawa warunków termoizolacyjnych przegród zewnętrznych | 147 000 | ||||
POWIATOWA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA KOSZALIN | 1 | Stolarka okienna i drzwiowa | 2004 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | Zarząd Powiatu/Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Koszalin | 48 500 | ||
1 | Roboty dekarskie | 2004 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 32 672 | ||||
1 | Roboty ogólnobudowlane | 2004 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 49 700 | ||||
1 | Roboty projektowe | 2004 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 10 000 | ||||
3 | Podjazd dla niepełnosprawnych | 2006 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 50 000 | ||||
CKU BONIN | 1 | Remont dachu nad salą gimnastyczną | 2004 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | Zarząd Powiatu/CKU Bonin | 99 000 | ||
2 | Wymiana stolarki okiennej i elewacja - warsztaty | 2005 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 136 000 | ||||
1 | Roboty dekarsko-blacharskie internatu | 2004 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | 116 000 | ||||
2 | Remont węzłów sanitarnych w internacie | 2005 | Spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | 129 000 | ||||
3 | Wymiana stolarki okiennej w internacie i stołówce | 2006 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 202 000 | ||||
DOM DZIECKA MIELNO | 3 | Wykonanie sali terapeutycznej zgodnie ze standaryzacją | 2006 | Uzyskanie lepszych warunków pracy, spełnienie wymogów standaryzacji | Zarząd Powiatu/Dom Dziecka Mielno | 240 000 | ||
STAROSTWO POWIATOWE KOSZALIN | 1 | Budowa dźwigu osobowego | 2004 | Usunięcie barier architektonicznych | Zarząd Powiatu | 250 000 | ||
1 | Roboty budowlane klatki schodowej oraz holi | 2004 | Zwiększenie bezpieczeństwa i estetyki | 99000 | ||||
1 | Instalacja elektryczna wewnętrzna /hole, klatka schodowa, piwnice, rozdzielnie/ | 2004 | Zwiększenie bezpieczeństwa i estetyki | 41 000 | ||||
2 | Modernizacja instalacji c.o. /wymiana instalacji, płukanie grzejników, modernizacja wymienników/ | 2005-2006 | Poprawa efektów ekonomicznych eksploatacji | 75 000 | ||||
3 | Wymiana stolarki okiennej | 2006-2013 | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | 75 000 | ||||
2 | Remont korytarza na III piętrze | 2005 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa pracy | 25 000 | ||||
3 | Remont korytarza na II piętrze | 2006 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa pracy | 25 000 | ||||
STACJA POGOTOWIA RATUNKOWEGO KOSZALIN | Modernizacja wiaty garażowej /zamknięcie boksów garażowych, c.o., stanowisko napraw bieżących/ | Poprawa warunków pracy i eksploatacji sprzętu | STACJA POGOTOWIA RATUNKOWEGO KOSZALIN | Środki własne SPR Koszalin | ||||
Wjazd i wyjazd od ul. Kościuszki | Usprawnienie pracy i bezpieczeństwa jednostki | |||||||
Wymiana stolarki okiennej | Poprawa estetyki i warunków termoizolacyjnych | |||||||
Elewacja wraz z ociepleniem | ||||||||
Wymiana ambulansów ratunkowych | Zwiększenie efektywności i wydajności | |||||||
LEGENDA: A - wymiana nawierzchni bitumicznej, regulacja poboczy i rowów przydrożnych B - wymiana nawierzchni bitumicznej, regulacja poboczy i rowów przydrożnych oraz poszerzenie nawierzchni bitumicznej C - przebudowa dróg gruntowych z regulacją pobocza i rowów przydrożnych 1 - kolejność /ważność/ realizacji inwestycji /2004r/ 2 - kolejność /ważność/ realizacji inwestycji /2005r/ 3 - kolejność /ważność/ realizacji inwestycji /2006r/ |
Razem: | 18 721 372 |
PLANOWANE PROJEKTY I ZADANIA INWESTYCYJNE W OKRESIE 2007-2013 | ||||||||
Nazwa jednostki | Lp jako kryterium kolejności realizacji w obrębie jednostki organizacyjnej | Nazwa planowanego działania | Zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego | Etapy działania z przewidywanym czasem realizacji | Oczekiwane rezultaty | Instytucje i podmioty uczestniczące we wdrażaniu | Nakłady do poniesienia | Uwagi |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
POWIATOWY ZARZĄD DRÓG KOSZALIN | 1 | Droga nadmorska cd na lata 2007-2008r /kontynuacja z 2004-2006/ | Zgodne | 2005-2013 | 48 km | Powiat Koszalin, Powiat Kołobrzeg, Gmina Będzino, Gmina Mielno, Gmina Ustronie Morskie | 25 500 000 | AB |
1 | Przebudowa drogi 0360Z Łabusz-Jamno /kontynuacja z 2004-2006/ | Zgodne | 2006-2013 | 2,3 km | Powiatowy Zarząd Dróg | 900 000 | AB | |
1 | Przebudowa drogi 0375Z Mścice-Stare Bielice etap II /kontynuacja z 2004-2006/ | Zgodne | 2006-2013 | 5,2 km | 575 000 | A | ||
1 | Przebudowa drogi 0412Z Maszkowo-Wyszebórz-Manowo /kontynuacja z 2004-2006/ | Zgodne | 2006-2013 | 8,2 km | 5 500 000 | AC | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0396Z-droga nr6 Sianów-Nadbór | Zgodne | 2007-2013 | 19 km | 9 240 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0400Z Domachowo-Bukowo-Jacinki | Zgodne | 2007-2013 | 6,9 km | 3 270 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0386Z Kurozwęcz-Dargiń-Dobrociechy | Zgodne | 2007-2013 | 14,5 km | 5 900 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0379Z Koszalin-Niekłonice-Niedalino | Zgodne | 2007-2013 | 16,5 km | 7 440 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0373Z Popowo-Parnowo-Laski-Dunowo | Zgodne | 2007-2013 | 11,5 km | 4 680 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0382Z Dunowo-Strzekęcin | Zgodne | 2007-2013 | 3,8 km | 1 536 000 AB | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0380Z Niekłonice-Konikowo | Zgodne | 2007-2013 | 2,5 km | 795 000 | A | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0350Z granica powiatu Bardzlino | Zgodne | 2007-2013 | 1,9 km | 615 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0421Z - droga nr205 - Wietrzno-Bobolice - droga nr 11 | Zgodne | 2007-2013 | 20,2 km | 7 100 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0381Z Jarzyce-Świeszyno-Cewlino droga nr 11 | Zgodne | 2007-2013 | 8,3 km | 2 980 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0401Z Sowno-Sierakowo - granica powiatu | Zgodne | 2007-2013 | 5,0 km | 1 500 000 | A | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0392Z Wierciszewo-Karniszewice droga nr 6 | Zgodne | 2007-2013 | 3,2 km | 820 000 | A | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0403Z granica powiatu Komorowo | Zgodne | 2007-2013 | 2,0 km | 552 000 | A | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0391Z Kawno-granica powiatu-Sieciemin | Zgodne | 2007-2013 | 7,6 km | 3 100 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0369Z droga nr 6 Warmino-Kraśnik | Zgodne | 2007-2013 | 10,3 km | 3 550 000 | A | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0368Z Mączno-Popowo | Zgodne | 2007-2013 | 3,6 km | 1 260 000 | A | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0420Z Nacław Polanów | Zgodne | 2007-2013 | 12 km | 3 890 000 | AB | ||
2 | Przebudowa drogi powiatowej 0364Z Ujazd-Popowo-Dobre | Zgodne | 2007-2013 | 13,7 km | 4 710 000 | A | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0406Z Bożenice-Bukowo | Zgodne | 2007-2013 | 5,3 km | 911 000 | C | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0417Z Krasinka-Karsina | Zgodne | 2007-2013 | 3,0 km | 990 000 | A | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0418Z Karsina-Młyńska | Zgodne | 2007-2013 | 1,5 km | 310 000 | C | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0367Z Będzino-Dobrzyca | Zgodne | 2007-2013 | 5,7 km | 1 200 000 | A | ||
2 | Przebudowa nawierzchni drogi 0366Z Smolne-Wierzchomino | Zgodne | 2007-2013 | 3,6 km | 605 000 | C | ||
2 | Przebudowa mostu-wiaduktu na drodze 0420Z Rosocha | Zgodne | 2007-2013 | 1 szt | 200 000 | - | ||
2 | Przebudowa mostu-wiaduktu na drodze 0408Z Rochowo | Zgodne | 2007-2013 | 1 szt | 200 000 | - | ||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ NOWE BIELICE | 2 | Naprawa więźby dachowej w budynku pałacowym, remont stropu II kondygnacji | 2007-2013 | Poprawa bezpieczeństwa i zabezpieczenie budynku przed zalaniem | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Nowe Bielice | 313 000 | ||
2 | Budowa budynku terapii zajęciowej /jest pozwolenie na budowe/ | 2007-2013 | Poprawa warunków i jakości życia mieszkańców | 1 400 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PARSOWO | 2 | Budowa dźwigu osobowego | 2007-2013 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Parsowo | 315 000 | ||
2 | Montaż platform schodowych do transportu pionowego na wózkach inwalidzkich | 2007-2013 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 200 000 | ||||
2 | Roboty dekarskie /dachówka karpiówka/ na powierzchni 650m2 | 2007-2013 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | 130 000 | ||||
2 | Wykonanie elewacji pałacu | 2007-2013 | Poprawa estetyki i termoizolacji | 75 000 | ||||
2 | Wymiana stolarki drzwiowej - przystosowanie dla osób niepełnosprawnych | 2007-2013 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 65 000 | ||||
2 | Wykonanie robót związanych z odbudową zabytkowego parku pałacowego | 2007-2013 | Poprawa warunków i jakości wypoczynku mieszkańców | 130 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ CETUŃ | 2 | Wykonanie dźwigu osobowego /kontynuacja z lat 2004-2006/ | 2007-2013 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Cetuń | 300 000 | ||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ ŻYDOWO | 2 | Montaż bezprzewodowego systemu przywoławczego | 2007-2013 | Zabezpieczenie bezpieczeństwa mieszkańców - standaryzacja | Zarząd Powiatu / Dom Pomocy Społecznej Żydowo | 15 000 | ||
2 | Budowa i montaż dźwigów osobowych w budynku A i D | 2007-2013 | Usunięcie barier architektonicznych-standaryzacja | 400 000 | ||||
2 | Zamontowanie platformy bocznej na klatce schodowej /bloki D i A, a łączniki/ | 2007-2013 | Usunięcie barier architektonicznych - standaryzacja | 100 000 | ||||
2 | Adaptacja pomieszczeń po byłej kotłowni na pralnie | 2007-2013 | Czynniki ekonomiczne | 400 000 | ||||
2 | Adaptacja pomieszczeń po byłej chlewni na zakład stolarski | 2007-2013 | Uzyskanie higienicznych i bezpiecznych warunków pracy | 100 000 | ||||
2 | Remont świetlicy mieszkańców - były klub pracowniczy | 2007-2013 | Zabezpieczenie przeciw pożarowe, podniesienie standartu | 50 000 | ||||
2 | Wymiana ogrodzenia z siatki | 2007-2013 | Zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i estetyki | 150 000 | ||||
2 | Opracowanie dokumentacji na dobudowę pawilonu na 60 miejsc z jego budową i wyposażeniem | 2007-2013 | Poprawa warunków jakości życia mieszkańców | 1 805 000 | ||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ MIELNO | 2 | Remont dachu budynku głównego | 2007-2013 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | Zarząd Powiatu/Dom Pomocy Społecznej Mielno | 60 000 | ||
2 | Remont chłodni i magazynu produktów suchych | 2007-2013 | Spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | 50 000 | ||||
2 | Wykonanie instalacji przyzywowej dla mieszkańców | 2007-2013 | Zabezpieczenie bezpieczeństwa mieszkańców, standaryzacja | 4 000 | ||||
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY WARNINO | 2 | Remont holu głównego | 2007-2013 | Poprawa warunków życia mieszkańców | Zarząd Powiatu / Sp.Ośr.Szk-Wych. Warnino | 36 566 | ||
2 | Roboty podłogowe na I piętrze | 2007-2013 | Poprawa warunków życia mieszkańców | 70 000 | ||||
2 | Remont dachu w budynku dydaktycznym i pomieszczeniach biurowych | 2007-2013 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | 60 000 | ||||
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY BOBOLICE | 2 | Docieplenie ściany frontowej - budynek internatu / kontynuacja z lat 2004-2006/ | 2007-2013 | Poprawa estetyki i termoizolacji | Zarząd Powiatu / Sp.Ośr.Szk-Wych. Bobolice | 7 200 | ||
2 | Docieplenie od zewnątrz - budynek internatu /kont. z lat 2004-2006/ | 2007-2013 | 55 700 | |||||
2 | Docieplenie poddasza - budynek internatu /kont. z lat 2004-2006/ | 2007-2013 | 29 800 | |||||
POGOTOWIE OPIEKUŃCZE POLANÓW | 2 | Tarasy i roboty zewnętrzne | 2007-2013 | Zabezpieczenie budynku przed zalaniem | Zarząd Powiatu/Pogotowie Opiekuńcze Polanów | 90 000 | ||
CKU BONIN | 2 | Remont zaplecza socjalnego przy sali gimnastycznej /szatnie łazienki, w-c/ | 2007-2013 | Spełnienie wymogów sanitarno-higienicznych | Zarząd Powiatu / CKU Bonin | 50 000 | ||
2 | Remont korytarza i klatek schodowych w budynku szkolnym | 2007-2013 | Zwiększenie bezpieczeństwa i estetyki | 165 000 | ||||
2 | Wymiana pokrycia dachowego nad warsztatem | 2007-2013 | Poprawa termoizolacji, zabezpieczenie przed zalaniem | 100 000 | ||||
STAROSTWO POWIATOWE KOSZALIN | 2 | Modernizacja instalacji c.o. /wymiana instalacji, płukanie grzejników, modernizacja wymienników/ | 2007-2013 | Czynniki ekonomiczne | Zarząd Powiatu | 75 000 | ||
2 | Wymiana stolarki okiennej | 2007-2013 | Poprawa estetyki i termoizolacji | 75 000 | ||||
2 | Remont korytarza na I piętrze | 2007-2013 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa | 25 000 | ||||
2 | Remont korytarza na parterze | 2007-2013 | Poprawa estetyki i bezpieczeństwa | 25 000 | ||||
2 | Elewacja wraz z ociepleniem | 2007-2013 | Poprawa estetyki i termoizolacji | 300 000 | ||||
LEGENDA: A - wymiana nawierzchni bitumicznej, regulacja poboczy i rowów przydrożnych B - wymiana nawierzchni bitumicznej, regulacja poboczy i rowów przydrożnych oraz poszerzenie nawierzchni bitumicznej C - przebudowa dróg gruntowych z regulacją pobocza i rowów przydrożnych 1 - kolejność realizacji wynikająca z kontynuacji inwestycji z lat 2004-2006 2 - dalsza kolejność realizacji w latach 2007-2013 |
Razem: | 107 055 266 |
V. Powiązanie projektu/ów z innymi działaniami realizowanymi na terenie powiatu
Zaplanowane projekty drogowe są świadomie skoncentrowane w północnej części powiatu, który jest obszarem potencjału rozwoju gospodarczego - jest najgęściej zaludniony oraz o wysoko rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Stanowi zarówno w pasie nadmorskim jak i w otoczeniu Koszalina znaczące pasmo rozwoju. Projekty te powiązane są również z przebiegającymi w tym obszarze drogami krajowymi nr 6 i 11 oraz wojewódzkimi, szczególnie Koszalin - Darłowo.
Stworzenie sieci dróg wysokiej jakości ma na względzie powstanie Nadbałtyckiego Pasa Wypoczynkowego. Chcąc być dobrym partnerem regionalnym, dla tych, którzy chcą na tych obszarach inwestować powiat koszaliński musi realizować projekty drogowe.
Doceniane osiągnięcia powiatowe w zakresie ochrony środowiska (należy wymienić tytuł "Powiat Przyjazny Środowisku") są częścią świadomej współpracy z gminami, dla których ochrona środowiska jest zadaniem głównym.
Zakładamy duży wysiłek partnerów społecznych i instytucjonalnych w działaniach zdefiniowanych jako przeciwdziałanie marginalizacji społecznej, ponieważ powiat koszaliński jest obszarem katastrofalnego bezrobocia. Wynosi ono ok. 41 %. Wszelkie działania powiatu i w/w instytucji, które zamierzamy realizować poprzez środki finansowe Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) nie będą efektywne jeśli zadania inwestycyjne dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach ZPORR) nie będą realizowane.
W sytuacji bardzo wysokiego bezrobocia uzasadniony jest wysiłek skierowany na utrzymanie standardu placówek powiatu. Chcemy je rozwijać m.in. jako miejsca pracy. Będziemy czynić też starania o merytorycznie wysoką ich jakość.
VI. Oczekiwane wskaźniki osiągnięć planu
Oczekiwane przez powiat wskaźniki osiągnięć planu służą zmierzeniu osiągnięcia celów szczegółowych zdefiniowanych w dokumencie pt. Uzupełnienie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (priorytet 3, działania 3.1 oraz 3.2).
Głównym celem działania 3.1 jest przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i ekonomicznej obszarów wiejskich (obszary wiejskie to obszary usytuowane poza granicami administracyjnymi miast) i małych miast do 20 tys. mieszkańców. Dodatkowo określone są następujące cele szczegółowe działania:
Głównym celem działania 3.2 jest przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i ekonomicznej obszarów restrukturyzowanych.
Do pomiaru tychże szczegółowych celów służą wskaźniki produktu i rezultatu, mierzące natychmiastowe efekty dotyczące bezpośrednich beneficjentów finansowanych działań.
W przypadku zaplanowanych przez powiat koszaliński projektów zadań inwestycyjnych i remontowych są to "oczekiwane rezultaty" wpisane w tabelach: Planowane projekty inwestycyjne i remontowe w latach 2004 - 2006 oraz w latach 2007 - 2013 w rozdziale IV. Realizacja zadań i projektów.
Z niniejszego planu jedynie zaplanowane inwestycje drogowe wpisują się w obszar poszukiwania dofinansowania z funduszy strukturalnych z Działania 3.1. i Działania 3.2 (pozostałe dotyczące infrastruktury głównie szkolnej i ratownictwa medycznego z działania 3.5), dlatego szczegółowo zanalizowane zostały wskaźniki monitorowania tychże inwestycji, które zostały przedstawione poniżej:
Wskaźniki produktu:
Wskaźniki rezultatów:
VII. Plan finansowy
PLAN FINANSOWY DO PLANU ROZWOJU LOKALNEGO POWIATU KOSZALIŃSKIEGO NA LATA 2004 - 2006
w złotych
L.p. | Wyszczególnienie | wykonanie w latach | Plan | Przewidywane wykonanie | ||
2002 | 2003 | 2004 r. | 2005 r. | 2006 r. | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
I | A. DOCHODY OGÓŁEM | 36 594 798 | 37 786 426 | 37 543 988 | 38 670 307 | 39 830 415 |
1. | z tego: Dochody własne |
6 249 519 | 6 637 603 | 6 065 067 | 6 247 019 | 6 434 429 |
2. | w tym: z majątku powiatu |
1 245 848 | 808 341 | 814 110 | 838 533 | 863 689 |
Dochody z tytułu udział.w podatk.stanow. dochód budż.państwa | 263 010 | 272 510 | 2 524 846 | 2 600 591 | 2 678 609 | |
3. | Subwencje | 11 147 243 | 11 252 714 | 13 093 542 | 13 486 348 | 13 890 938 |
4. | Dotac.z budż.państwa i wojewody | 18 935 026 | 19 623 599 | 15 860 533 | 16 336 349 | 16 826 439 |
II | B. WYDATKI OGÓŁEM | 36 463 386 | 38 957 370 | 42 819 986 | 40 587 025 | 46 307 144 |
1. | Wydatki bieżące | 36 123 520 | 36 909 093 | 36 032 986 | 38 672 025 | 39 717 144 |
w tym: remonty | 1 198 564 | 832 547 | 685 237 | 1 558 050 | 1 239 750 | |
2. | Wydatki majątkowe | 339 866 | 2 048 277 | 6 787 000 | 1 915 000 | 6 590 000 |
III | C. NADWYŻKA/DEFICYT ( A - B ) |
131 412 | -1 170 944 | -5 275 998 | -1 916 718 | -6 476 729 |
IV. | D. FINANSOWANIE ( D1 - D2 ) |
800 786 | 1 170 944 | 5 275 998 | 1 916 718 | 6 476 729 |
1. | D1. Przychody ogółem | 800 786 | 1 170 944 | 5 292 276 | 3 275 133 | 7 768 505 |
1.1 | z tego: Kredyty bankowe |
5 126 095 | ||||
1.2. | Pozyczki | 15 808 | ||||
1.3 | Nadwyżka z lat ubiegłych | 800 786 | 932 198 | |||
1.4 | Papiery wartościowe | |||||
1.5 | Obligacje j.s.t | |||||
1.6 | Prywatyzacja majątku | |||||
1.7 | Inne środki | 222 938 | 166 181 | 3 275 133 | 7 768 505 | |
2. | D2. Rozchody ogółem | 0 | 0 | 16 278 | 1 358 415 | 1 291 776 |
2.1 | z tego: Spłaty kredytu |
1 025 219 | 1 025 219 | |||
2.2 | Spłaty pożyczek | 15 808 | ||||
2.3 | Spłaty odsetek | 470 | 333 196 | 266 557 | ||
2.4 | Wykup papier.wartościow. | |||||
2.5 | Wykup obligacji samorz. | |||||
2.6 | Inne | |||||
V. | DŁUG NA KONIEC ROKU | 2 716 398 | 3 539 372 | 3 540 000 | 3 600 000 | 3 500 000 |
w tym: E1. wymagalne | 457 134 | 1 115 793 | 876 992 | 1 183 470 | 1 218 970 | |
VI Wskaź.długu do dochodu (poz. E1 / poz.A ) % |
1,25% | 2,95% | 2,34% | 3,06% | 3,06% | |
VII | E2. SPŁATA ZADŁUŻENIA W CIĄGU ROKU | 0 | 0 | 255 078 | 1 350 000 | 1 292 000 |
VIII | Wskaź.spł.zadł. do dochodu ( poz. E2 / poz.A) % |
0 | 0 | 0,68% | 3,49% | 3,24% |
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA PLANU ROZWOJU LOKALNEGO W LATACH 2004-2006 | ||||||||||||||||||||||
CZĘŚĆ I | ||||||||||||||||||||||
Nazwa jednostki organizacyjnej powiatu koszalińskiego | Zakres niezbędnych robót | Żródła finansowania: W-własne, O-obce [%] | Szacunkowa wartość robót do realiz. w latach 2004-2006 [zł] | Przewidywany termin wykonania robót w latach wraz z rodzajem zadania: i-inwestycja, iz-zakup inwestycyjny, r-remont | Środki do wykorzystania w latach następnych 2007-2013 | Uwagi | ||||||||||||||||
W | O | 2004 | 2005 | 2006 | ||||||||||||||||||
i | iz | r | i | iz | r | i | iz | r | ||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||||||
POWIATOWA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA KOSZALIN | Stolarka okienna i drzwiowa | 50 | 50 | 48 500 | 48 500 | 0 | 50% środki własne + 50% MENiS | |||||||||||||||
Roboty dekarskie | 50 | 50 | 32 672 | 32 672 | 0 | |||||||||||||||||
Roboty ogólnobudowlane | 50 | 50 | 49 700 | 49 700 | 0 | |||||||||||||||||
Roboty projektowe | 50 | 50 | 10 000 | 10 000 | 0 | |||||||||||||||||
Podjazd dla niepełnosprawnych | 50 | 50 | 50 000 | 50 000 | 0 | Środki własne | ||||||||||||||||
Razem | 190 872 | 0 | 0 | 140 872 | 0 | 0 | 0 | 50 000 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||
POGOTOWIE OPIEKUŃCZE POLANÓW | Roboty ogólnobudowlane /poddasze użytkowe, I piętro, parter/, bud. główny | 50 | 50 | 110 000 | 110 000 | 0 | 50% środki własne + 50% MENiS, planuje sie poz 75% fun. Strukt. /EFRR/ | |||||||||||||||
Instalacja odgromowa bud. główny | 50 | 50 | 7 000 | 7 000 | 0 | |||||||||||||||||
Instalacja elektryczna /nowa/, bud. główny | 50 | 50 | 18 700 | 18 700 | 0 | |||||||||||||||||
Roboty w budynku internatu /konserwacja i ocieplenie dachu, przemurowanie kominów, wykonanie schodów zewnętrznych/ | 25 | 75 | 50 000 | 50 000 | 0 | Planuje się pozyskanie do 75% z funduszy strukt./EFRR/ | ||||||||||||||||
Elewacja wraz z ociepleniem bud. gł. i internatu | 25 | 75 | 147 000 | 147 000 | 0 | |||||||||||||||||
Razem | 332 700 | 0 | 0 | 135 700 | 0 | 50 000 | 0 | 0 | 0 | 147 000 | 0 | |||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ NOWE BIELICE | Wymiana stolarki okiennej w budynku pałacowym, administracyjnym, mieszkalnym i dziale żywienia | 100 | 482 000 | 241 000 | 241 000 | 0 | Ze środków wł., ew. pozyskanie środków z PFRON | |||||||||||||||
Modernizacja c.o. w całym budynku | 100 | 150 000 | 30 000 | 120 000 | 0 | |||||||||||||||||
Razem | 632 000 | 0 | 0 | 0 | 30 000 | 0 | 241 000 | 120 000 | 0 | 241 000 | ||||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PARSOWO | Wymiana rur c.o. w kanale zdalaczynnym na rury preizolowane | 100 | 55 000 | 55 000 | 0 | Ze środków wł., ew. pozyskanie środków z PFRON | ||||||||||||||||
Remont i modernizacja węzłów sanitarnych /przystosowanie dla osób niepełnosprawnych/ | 100 | 115 000 | 57 500 | 57 500 | 0 | |||||||||||||||||
Razem | 170 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 500 | 0 | 0 | 57 500 | 0 | |||||||||||
SP.OŚR.SZK-WYCH WARNINO | Remont pomieszczeń kuchni i stołówki | 25 | 75 | 45 000 | 22 500 | 22 500 | 0 | Środki wł ew. 75% EFRR, środki PFRON | ||||||||||||||
Razem | 45 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 500 | 0 | 0 | 22 500 | 0 | |||||||||||
ZESPÓŁ SZKÓŁ im. W.WITOSA | Remont dachu nad salą gimnastyczną | 50 | 50 | 99 000 | 99 000 | 0 | 50% środki własne + 50% MENiS | |||||||||||||||
Wymiana stolarki okiennej i elewacja - warsztaty | 25 | 75 | 136 000 | 136 000 | 0 | Środki własne + do 75% z funduszy EFRR | ||||||||||||||||
Roboty dekarsko-blacharskie internatu | 50 | 50 | 116 000 | 116 000 | 0 | 50% środki własne + 50% MENiS | ||||||||||||||||
Remont węzłów sanitarnych w internacie | 25 | 75 | 129 000 | 129 000 | 0 | Środki własne + do 75% z funduszy EFRR | ||||||||||||||||
Wymiana stolarki okiennej w internacie i stołówce | 25 | 75 | 202 000 | 202 000 | 0 | |||||||||||||||||
Razem | 682 000 | 0 | 0 | 215 000 | 0 | 0 | 265 000 | 0 | 0 | 202 000 | 0 | |||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ CETUŃ | Zmiana systemu opalania c.o. z wymianą instalacji | 100 | 381 000 | 381 000 | 0 | Dofin. 100% kwoty z WFOŚ | ||||||||||||||||
Wymiana stolarki okiennej | 100 | 150 000 | 150 000 | 0 | Ze środków wł., jako kontynuacja robót termoizol. Rozp w 2004r., modernizacją kotłowni zgodnie z um. o dofin. z WFOŚ | |||||||||||||||||
Przebudowa drzwi wejściowych wraz z budową wyciągu | 100 | 70 000 | 70 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Wykonanie elewacji | 100 | 140 000 | 140 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Wykonanie systemu przyzywowo-alarmowego | 100 | 5 000 | 5 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Wykonanie dźwigu osobowego | 100 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | Środki wł.+PFRON | |||||||||||||||||
Razem | 806 000 | 381 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 365 000 | 0 | 60 000 | 0 | 60 000 | |||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ ŻYDOWO | Modernizacja kotłowni z koksowo-węglowej na olejową w budynku administracyjnym | 100 | 200 000 | 200 000 | 0 | Dofin. 100% kwoty z WFOŚ | ||||||||||||||||
Remont dachów na budynkach | 100 | 100 000 | 100 000 | 0 | Ze środków wł., jako kontynuacja robót termoizol. Rozp w 2004r., modernizacją kotłowni zgodnie z um. o dofin. z WFOŚ | |||||||||||||||||
Modernizacja kuchni zgodnie z zaleceniami HACCP | 100 | 100 000 | 100 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Adaptacja pomieszczeń po pralni na pomieszczenia biurowe i archiwalne | 100 | 50 000 | 50 000 | 0 | Środki wł.+PFRON | |||||||||||||||||
Razem | 450 000 | 200 000 | 0 | 0 | 100 000 | 0 | 150 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY BOBOLICE | Docieplenie ściany frontowej /budynek internatu/ | 25 | 75 | 7 200 | 7 200 | 7 200 | Środki własne + 75% fundusze strukturalne EFRR | |||||||||||||||
Docieplenie od zewnątrz /budynek internatu/ | 25 | 75 | 55 700 | 55 700 | 55 700 | |||||||||||||||||
Docieplenie poddasza /budynek internatu/ | 25 | 75 | 29 800 | 29 800 | 29 800 | |||||||||||||||||
Razem | 92 700 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 92 700 | 92 700 | |||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ MIELNO | Remont łazienek z wymianą armatury - dostosowanie dla osób niepełnosprawnych | 100 | 58 000 | 29 000 | 29 000 | 0 | Środki własne +ew PFRON | |||||||||||||||
Zamontowanie uchwytów w łazienkach - dla niepełnosprawnych | 100 | 9 000 | 4 500 | 4 500 | 0 | |||||||||||||||||
Wykonanie drzwi suwanych do łazienki | 100 | 12 100 | 6 050 | 6 050 | 0 | |||||||||||||||||
Razem | 79 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 550 | 0 | 0 | 39 550 | 0 | |||||||||||
DOM DZIECKA MIELNO | Wykonanie sali terapeutycznej zgodnie ze standaryzacją | 25 | 75 | 240 000 | 240 000 | 0 | Środki własne + ew. 75% fundusze strukturalne EFRR | |||||||||||||||
Razem | 240 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 240 000 | 0 | 0 | 0 | |||||||||||
STAROSTWO POWIATOWE KOSZALIN | Budowa dźwigu osobowego | 100 | 250 000 | 250 000 | 0 | Środki własne | ||||||||||||||||
Roboty budowlane klatki schodowej oraz holi | 100 | 99 000 | 99 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Instalacja elektryczna wewnętrzna /hole, klatka schodowa, piwnice, rozdzielnie/ | 100 | 41 000 | 41 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Modernizacja instalacji c.o. /wymiana instalacji, płukanie grzejników, modernizacja wymienników/ | 100 | 75 000 | 37 500 | 37 500 | 75 000 | |||||||||||||||||
Wymiana stolarki okiennej | 100 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | ||||||||||||||||||
Remont korytarza na III piętrze | 100 | 25 000 | 25 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Remont korytarza na II piętrze | 100 | 25 000 | 25 000 | 0 | ||||||||||||||||||
Razem | 590 000 | 0 | 250 000 | 140 000 | 0 | 0 | 62 500 | 0 | 0 | 137 500 | 150 000 | |||||||||||
PODSUMOWANIE CZĘŚĆI I [zł] | 4 310 372 | 581 000 | 250 000 | 631 572 | 130 000 | 50 000 | 1 258 050 | 410 000 | 60 000 | > 939 750 | 302 700 | |||||||||||
Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | |||||||||||||||||
831 000 | 631 572 | 180 000 | 1 258 050 | 470 000 | 939 750 | |||||||||||||||||
CZĘŚĆ II | ||||||||||||||||||||||
POWIATOWY ZARZĄD DRÓG KOSZALIN | Przebudowa drogi pow. 0375Z Mścice-Stare Bielice I etap | 25 | 75 | 2 430 000 | 2 430 000 | |||||||||||||||||
Przebudowa drogi 0354Z Łazy-Sucha Koszalińska-II etap | 25 | 75 | 2 840 000 | 2 840 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa mostu w Dunowie-droga 0373Z | 25 | 75 | 230 000 | 230 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa drogi nadmorskiej wraz z mostami | 25 | 75 | 2 500 000 | 100 000 | 2 400 000 | 25 500 000 | 2007-12 750 000; 2008-12 750 000 | |||||||||||||||
Przebudowa drogi 0395Z Sianów-Węgorzewo | 25 | 75 | 720 000 | 720 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa drogi 0360Z Łabusz-Jamno | 25 | 75 | 900 000 | 900 000 | 900 000 | 2007-900 000 | ||||||||||||||||
Przebudowa drogi pow. 0375Z Mścice-Stare Bielice II etap | 25 | 75 | 1 000 000 | 1 000 000 | 575 000 | 2007-575 000 | ||||||||||||||||
Przebudowa drogi 0412Z Maszkowo-Wyszebórz-Manowo | 25 | 75 | 60 000 | 60 000 | 5 500 000 | 2007-2 725 000; 2008-2 725 000 | ||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0381Z Świeszyno-Jarzyce | 25 | 75 | 620 000 | 620 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0362Z Iwięcino-Bielkowo | 25 | 75 | 435 000 | 435 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0398Z Kościernica-Sowinko | 25 | 75 | 256 000 | 256 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0351Z Grzybnica-Dargiń | 25 | 75 | 430 000 | 430 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0415z Wyszewo-Wiewiórowo | 25 | 75 | 250 000 | 250 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0384Z Świeszyno-Włoki | 25 | 75 | 490 000 | 490 000 | ||||||||||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0390Z Dąbrowa-Grabówko | 25 | 75 | 450 000 | 450 000 | ||||||||||||||||||
Remonty i zakupy inwestycyjne na 2004-2007r | 25 | 75 | 800 000 | 100 000 | 300 000 | 100 000 | 300 000 | |||||||||||||||
Razem | 14 411 000 | 5 956 000 | 0 | 0 | 1 635 000 | 100 000 | 300 000 | 6 020 000 | 100 000 | 300 000 | 32 475 000 | |||||||||||
PODSUMOWANIE CZĘŚĆI II [zł] | 14 411 000 | 5 956 000 | 0 | 0 | 1 635 000 | 100 000 | 300 000 | 6 020 000 | 100 000 | 300 000 | 32 475 000 | |||||||||||
Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | |||||||||||||||||
5 956 000 | 0 | 1 735 000 | 300 000 | 6 120 000 | 300 000 | |||||||||||||||||
RAZEM CZĘŚĆ I i II [zł] | 18 721 372 | 6 537 000 | 250 000 | 631 572 | 1 765 000 | 150 000 | 1 558 050 | 6 430 000 | 160 000 | 1 239 750 | 32 777 700 | |||||||||||
Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | Łącznie inwestycje (i+iz): | Łącznie remonty: | |||||||||||||||||
6 787 000 | 631 572 | 1 915 000 | 1 558 050 | 6 590 000 | 1 239 750 | |||||||||||||||||
STACJA POGOTOWIA RATUNKOWEGO KOSZALIN | Modernizacja wiaty garażowej /zamknięcie boksów garażowych, c.o., stanowisko napraw bieżących/ | 25 | 75 | 250 000 | 250 000 | 0 | Środki własne Stacji Pogotowia Ratunkowego | |||||||||||||||
Wjazd i wyjazd od ul. Kościuszki | 25 | 75 | 53 190 | 26 595 | 26 595 | 0 | ||||||||||||||||
Wymiana stolarki okiennej | 25 | 75 | 62 000 | 31 000 | 31 000 | 0 | ||||||||||||||||
Elewacja wraz z ociepleniem | 25 | 75 | 100 000 | 50 000 | 50 000 | 0 | ||||||||||||||||
Wymiana ambulansów ratunkowych | 25 | 75 | 1 440 000 | 360 000 | 360 000 | 720 000 | 0 | |||||||||||||||
Razem | 1 905 190 | 417 595 | 0 | 0 | 717 595 | 0 | 0 | 770 000 | 0 | 0 | 0 |
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA PLANU ROZWOJU LOKALNEGO W LATACH 2007-2013 | ||||||||||||||
Nazwa jednostki organizacyjnej powiatu koszalińskiego | Zakres niezbędnych robót | Żródła finansowania:W-własne, O-obce [%] | Rodzaj zadania: i-inwestycja, iz-zakup inwestycyjny, r-remont | Szacunkowa wartość robót do realiz. w latach 2007-2013 [zł] | Uwagi | |||||||||
W | O | i | iz | r | ||||||||||
b | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | ||||||
POGOTOWIE OPIEKUŃCZE POLANÓW | Tarasy i roboty zewnętrzne | 25 | 75 | 90 000 | 90 000 | |||||||||
Razem | 0 | 0 | 90 000 | 90 000 | ||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ NOWE BIELICE | Naprawa więźby dachowej w budynku pałacowym, remont stropu II kondygnacji | 100 | 313 000 | 313 000 | Środki wł+PFRON | |||||||||
Budowa budynku terapii zajęciowej /jest pozwolenie na budowe/ | 100 | 1 400 000 | 1 400 000 | |||||||||||
Razem | 1 400 000 | 0 | 313 000 | 1 713 000 | ||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ PARSOWO | Budowa dźwigu osobowego | 100 | 315 000 | 315 000 | Środki wł+PFRON | |||||||||
Montaż platform schodowych do transportu pionowego na wózkach inwalidzkich | 100 | 200 000 | 200 000 | |||||||||||
Roboty dekarskie /dachówka karpiówka/ na powierzchni 650m2 | 100 | 130 000 | 130 000 | |||||||||||
Wykonanie elewacji pałacu | 100 | 75 000 | 75 000 | |||||||||||
Wymiana stolarki drzwiowej - przystosowanie dla osób niepełnosprawnych | 100 | 65 000 | 65 000 | |||||||||||
Wykonanie robót związanych z odbudową zabytkowego parku pałacowego | 100 | 130 000 | 130 000 | |||||||||||
Razem | 0 | 515 000 | 400 000 | 915 000 | ||||||||||
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY WARNINO | Remont holu głównego | 25 | 75 | 36 566 | 36 566 | Środki wł+75%EFRR | ||||||||
Roboty podłogowe na I piętrze | 25 | 75 | 70 000 | 70 000 | ||||||||||
Remont dachu w budynku dydaktycznym i pomieszczeniach biurowych | 25 | 75 | 60 000 | 60 000 | ||||||||||
Razem | 0 | 0 | 166 566 | 166 566 | ||||||||||
ZESPÓŁ SZKÓŁ im. W. WITOSA | Remont zaplecza socjalnego przy sali gimnastycznej /szatnie łazienki, w-c/ | 25 | 75 | 50 000 | 50 000 | Środki wł+75%EFRR | ||||||||
Remont korytarza i klatek schodowych w budynku szkolnym | 25 | 75 | 165 000 | 165 000 | ||||||||||
Wymiana pokrycia dachowego nad warsztatem | 25 | 75 | 100 000 | 100 000 | ||||||||||
Razem | 0 | 0 | 315 000 | 315 000 | ||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ CETUŃ | Wykonanie dźwigu osobowego /kontynuacja z lat 2004-2006/ | 100 | 300 000 | 300 000 | Środki wł+PFRON | |||||||||
Razem | 0 | 300 000 | 0 | 300 000 | ||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ ŻYDOWO | Montaż bezprzewodowego systemu przywoławczego | 100 | 15 000 | 15 000 | Środki wł+PFRON | |||||||||
Budowa i montaż dźwigów osobowych w budynku A i D | 100 | 400 000 | 400 000 | |||||||||||
Zamontowanie platformy bocznej na klatce schodowej /bloki D i A, a łączniki/ | 100 | 100 000 | 100 000 | |||||||||||
Adaptacja pomieszczeń po byłej kotłowni na pralnie | 100 | 400 000 | 400 000 | |||||||||||
Adaptacja pomieszczeń po byłej chlewni na zakład stolarski | 100 | 100 000 | 100 000 | |||||||||||
Remont świetlicy mieszkańców - były klub pracowniczy | 100 | 50 000 | 50 000 | |||||||||||
Wymiana ogrodzenia z siatki | 100 | 150 000 | 150 000 | |||||||||||
Opracowanie dokumentacji na dobudowę pawilonu na 60 miejsc z jego budową i wyposażeniem | 100 | 1 805 000 | 1 805 000 | |||||||||||
Razem | 1 805 000 | 1 015 000 | 200 000 | 3 020 000 | ||||||||||
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY BOBOLICE | Docieplenie ściany frontowej - budynek internatu /kontynuacja z lat 2004-2006/ | 25 | 75 | 7 200 | 7 200 | Środki wł+75% EFRR | ||||||||
Docieplenie od zewnątrz - budynek internatu /kont. z lat 2004-2006/ | 25 | 75 | 55 700 | 55 700 | ||||||||||
Docieplenie poddasza - budynek internatu /kont. z lat 2004-2006/ | 25 | 75 | 29 800 | 29 800 | ||||||||||
Razem | 0 | 0 | 92 700 | 92 700 | ||||||||||
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ MIELNO | Remont dachu budynku głównego | 100 | 60 000 | 60 000 | Środki wł+PFRON | |||||||||
Remont chłodni i magazynu produktów suchych | 100 | 50 000 | 50 000 | |||||||||||
Wykonanie instalacji przyzywowej dla mieszkańców | 100 | 4 000 | 4 000 | |||||||||||
Razem | 4 000 | 0 | 110 000 | 114 000 | ||||||||||
STAROSTWO POWIATOWE KOSZALIN | Modernizacja instalacji c.o. /wymiana instalacji, płukanie grzejników, modernizacja wymienników/ | 100 | 75 000 | 75 000 | Środki własne | |||||||||
Wymiana stolarki okiennej | 100 | 75 000 | 75 000 | |||||||||||
Remont korytarza na I piętrze | 100 | 25 000 | 25 000 | |||||||||||
Remont korytarza na parterze | 100 | 25 000 | 25 000 | |||||||||||
Elewacja wraz z ociepleniem | 100 | 300 000 | 300 000 | |||||||||||
Razem | 0 | 0 | 500 000 | 500 000 | ||||||||||
POWIATOWY ZARZĄD DRÓG KOSZALIN | Droga nadmorska cd na lata 2007-2008r /kontynuacja z 2004-2006/ | 25 | 75 | 25 500 000 | 25 500 000 | Środki wł+75% EFRR | ||||||||
Przebudowa drogi 0360Z Łabusz-Jamno /kontynuacja z 2004-2006/ | 25 | 75 | 900 000 | 900 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi 0375Z Mścice-Stare Bielice etap II /kontynuacja z 2004-2006/ | 25 | 75 | 575 000 | 575 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi 0412Z Maszkowo-Wyszebórz-Manowo /kontynuacja z 2004-2006/ | 25 | 75 | 5 500 000 | 5 500 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0396Z-droga nr6 Sianów-Nadbór | 25 | 75 | 9 240 000 | 9 240 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0400Z Domachowo-Bukowo-Jacinki | 25 | 75 | 3 270 000 | 3 270 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0386Z Kurozwęcz-Dargiń-Dobrociechy | 25 | 75 | 5 900 000 | 5 900 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0379Z Koszalin-Niekłonice-Niedalino | 25 | 75 | 7 440 000 | 7 440 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0373Z Popowo-Parnowo-Laski-Dunowo | 25 | 75 | 4 680 000 | 4 680 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0382Z Dunowo-Strzekęcin | 25 | 75 | 1 536 000 | 1 536 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0380Z Niekłonice-Konikowo | 25 | 75 | 795 000 | 795 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0350Z granica powiatu Bardzlino | 25 | 75 | 615 000 | 615 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0421Z - droga nr205 - Wietrzno-Bobolice - droga nr 11 | 25 | 75 | 7 100 000 | 7 100 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0381Z Jarzyce-Świeszyno-Cewlino droga nr 11 | 25 | 75 | 2 980 000 | 2 980 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0401Z Sowno-Sierakowo - granica powiatu | 25 | 75 | 1 500 000 | 1 500 000 | ||||||||||
POWIATOWY ZARZĄD DRÓG KOSZALIN | Przebudowa drogi powiatowej 0392Z Wierciszewo-Karniszewice droga nr 6 | 25 | 75 | 820 000 | 820 000 | Środki wł+75% EFRR | ||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0403Z granica powiatu Komorowo | 25 | 75 | 552 000 | 552 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0391Z Kawno-granica powiatu-Sieciemin | 25 | 75 | 3 100 000 | 3 100 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0369Z droga nr 6 Warmino-Kraśnik | 25 | 75 | 3 550 000 | 3 550 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0368Z Mączno-Popowo | 25 | 75 | 1 260 000 | 1 260 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0420Z Nacław-Polanów | 25 | 75 | 3 890 000 | 3 890 000 | ||||||||||
Przebudowa drogi powiatowej 0364Z Ujazd-Popowo-Dobre | 25 | 75 | 4 710 000 | 4 710 000 | ||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0406Z Bożenice-Bukowo | 25 | 75 | 911 000 | 911 000 | ||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0417Z Krasinka-Karsina | 25 | 75 | 990 000 | 990 000 | ||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0418Z Karsina-Młyńska | 25 | 75 | 310 000 | 310 000 | ||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0367Z Będzino-Dobrzyca | 25 | 75 | 1 200 000 | 1 200 000 | ||||||||||
Przebudowa nawierzchni drogi 0366Z Smolne-Wierzchomino | 25 | 75 | 605 000 | 605 000 | ||||||||||
Przebudowa mostu-wiaduktu na drodze 0420Z Rosocha | 25 | 75 | 200 000 | 200 000 | ||||||||||
Przebudowa mostu-wiaduktu na drodze 0408Z Rochowo | 25 | 75 | 200 000 | 200 000 | ||||||||||
Razem | 99 829 000 | |||||||||||||
Całość | 107 055 266 |
VIII. System wdrażania
Przedstawione w Planie Rozwoju Lokalnego:
początkują zmianę podejścia do planowania w powiecie w szczególności w planowaniu inwestycyjnym i finansowym.
Wśród najważniejszych korzyści jakie powiat odniesie wykorzystując wdrożenie Planu Rozwoju Lokalnego znajdują się:
Wdrażanie poszczególnych inwestycji z planu odbywać się będzie wg schematów:
IX. Sposoby monitorowania, oceny i komunikacji społecznej
Organami powiatu odpowiedzialnymi za monitorowanie i ocenę realizacji planu są:
Uchwałą Rady Powiatu Koszalińskiego rozszerzono zadania Komisji ds. Rozwoju Rady, o następujące działania:
Komisja składa się z wyznaczonych przez Radę Powiatu radnych.
W posiedzeniach Komisji udział mogą brać przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego (z Komitetu Sterującego) i Urzędu Wojewódzkiego (z Komitetu Monitorującego), członkowie Powiatowego Zespołu ds. Rozwoju Lokalnego oraz niezależni eksperci.
Powiatowy Zespół ds. Rozwoju Lokalnego powołany został Zarządzeniem Starosty a jego zadaniami są:
Monitorowanie realizacji planu odbywać się będzie na podstawie sprawozdań budżetowych i finansowych jednostek organizacyjnych powiatu oraz innych dokumentów przedkładanych Komisji na jej żądanie.
Ocena realizacji planu
Ocena planu rozwoju lokalnego dokonywana będzie każdorazowo na zakończenie roku budżetowego.
Współpraca pomiędzy powiatem a sektorem publicznym i prywatnym oraz organizacjami pozarządowymi w celu realizacji planu odbywać się będzie:
Strona internetowa została dostosowana do standardu WCAG 2.0 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.