Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Nr XXIII/258/06 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie za 2005 rok.

UCHWAŁA NR XXIII/258/06

RADY POWIATU w KOSZALINIE

z dnia 22 lutego 2006 r.

 

 

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie za 2005 rok.

 

 

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r.  o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jednolity - Dz. U. z 2003 Nr 86,             poz. 535, Nr 170, poz. 1652, z 2004 r. Nr 93, poz. 891, Nr 96, poz. 959,          Dz. U. z 2005 r. Nr 163, poz.1362, Nr 184, poz.1539) uchwala się, co następuje:

 

            § 1. Rada Powiatu w Koszalinie zatwierdza sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie za 2005 rok, które stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

 

            § 2. Wykonanie uchwały powierza się Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów.

 

            § 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

                                                             Przewodniczący Rady Powiatu

 

                                                                                          Zdzisław Pawłowski

 

 

 

Uzasadnienie

 

 

 

do    projektu    uchwały    Rady    Powiatu    w    Koszalinie                      Nr XXIII/258/06 z dnia 22 lutego 2006 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2005 r.

 

 

Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jednolity - Dz. U. z 2003 Nr 86, poz. 535, Nr 170, poz. 1652, z 2004 r. Nr 93, poz. 891, Nr 96, poz. 959, Dz. U. z 2005 r. Nr 163, poz.1362, Nr 184, poz.1539) powiatowy rzecznik konsumentów w terminie do 31 marca każdego roku  przedkłada radzie do zatwierdzenia roczne sprawozdanie ze swojej działalności  w roku poprzednim.

Zatwierdzone  przez radę sprawozdanie, rzecznik konsumentów przekazuje właściwej miejscowo delegaturze Urzędu Ochrony Konkurencji  i Konsumentów.

 

 

 Załącznik do uchwały Nr XXIII/258/06

     Rady Powiatu w Koszalinie

        z dnia 22 lutego 2006 roku

 

Sprawozdanie

z  działalności  Powiatowego Rzecznika

Konsumentów  w Koszalinie za 2005 rok.

 

 

Wstęp i uwagi ogólne dotyczące działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

 

Funkcję Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie od dnia 1 stycznia 2000 r. pełni Wiesław Juszczyk.

Konsumenci przyjmowani są w pokoju 414 w budynku Starostwa Powiatowego w Koszalinie w godzinach pracy Urzędu.

Z Rzecznikiem można kontaktować się również telefonicznie pod nr tel. 34-28-331. Zadania w zakresie ochrony interesów konsumentów realizowane są jednoosobowo w ramach 1 etatu.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów jest finansowany z dochodów Starostwa Powiatowego. Rzecznik nie posiada w dyspozycji środków finansowych. Koszty związane z jego działalnością pokrywane są z ogólnych wydatków Starostwa. Powiatowy Rzecznik Konsumentów  podlega zgodnie z ustawą Radzie Powiatu i zobowiązany jest na podstawie art. 38 ust. 1  Ustawy o ochronie konkurencji i  konsumentów  z dnia 15 grudnia 2000 r.  co roku  przedłożyć sprawozdanie ze swojej pracy.

Przyjęte sprawozdanie przez Radę Powiatu Rzecznik  przekazuje do właściwej terenowo delegaturze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

      

Zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego                    i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów.

 

Podstawowym zadaniem Rzecznika jest zapewnienie bezpłatnego poradnictwa  konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów. Dlatego też na bieżąco udziela pomocy mieszkańcom Powiatu  w tym zakresie.

Ilość konsumentów, którzy zgłaszają się o pomoc do Powiatowego Rzecznika  Konsumentów systematycznie rośnie. Świadczy to o tym, że prawa konsumenckie są ciągle łamane i ten fakt dociera do coraz  większej rzeszy społeczeństwa.

Najwięcej problemów z jakimi zgłaszali się konsumenci w 2005 r. to reklamacja usług remontowo-budowlanych, artykułów gospodarstwa domowego, obuwia, usług ubezpieczeniowych, bankowych, oraz zasad sprzedaży towarów poza siedzibą przedsiębiorstwa. Struktura reklamacji  zgłaszanych do Rzecznika powoli zmienia się. Obniża się ilość interwencji dotyczących reklamacji obuwia oraz  artykułów gospodarstwa domowego a zwiększa się w sprawie jakości usług remontowo- budowlanych oraz komputerowych. Jest to efekt zdecydowanych  interwencji rzeczników konsumentów. Sprzedawcy obuwia i artykułów gospodarstwa domowego zaczęli poważniej traktować swoich klientów.

Składane reklamacje przez konsumentów sprzedawcy w większości przypadków załatwiają odmownie, mimo, że z reguły konsumenci mają rację. Często sprzedawcy  posiłkują się opiniami rzeczoznawców, którzy sądząc po ich treści nie zawsze widzieli reklamowany towar. Dopiero interwencja Rzecznika powoduje, że sprzedawca często zmienia zdanie i  załatwia reklamację na korzyść konsumenta.

Większość porad Rzecznik udziela telefonicznie. Każdy konsument zainteresowany poradą, co ma zrobić z zakupionym wadliwym towarem  lub usługą, zawsze uzyskuje taką informację. Z porad telefonicznych korzystają  nie tylko mieszkańcy naszego Powiatu, ale bardzo często mieszkańcy byłego województwa koszalińskiego, ponieważ  w dalszym ciągu nie są poinformowani, że mają swojego rzecznika w Starostwie Powiatowym na terenie którego zamieszkują.  W okresie letnim z porad Rzecznika korzysta również wielu wczasowiczów wypoczywających na naszym terenie.

Porad telefonicznych w 2005 roku  udzieliłem ponad 1550 osobom.

Wiele osób korzysta z mojej pomocy bezpośrednio w biurze Rady Powiatu. Takich porad udzieliłem w ubiegłym roku ponad 270. Porada taka  polega na dokładnym wyjaśnieniu, czy reklamacja jest słuszna a jeżeli tak to co należy  dalej zrobić, aby konsument wyegzekwował swoje prawa od sprzedawcy. Konsumenci bardzo często zwracają się z prośbą do Rzecznika o przygotowanie niezbędnych dokumentów jakie są potrzebne do dochodzenia swoich roszczeń z tego tytułu.

    

Występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów.

 

W sytuacji której reklamacja została załatwiona przez sprzedawcę odmownie a konsument zdaniem Rzecznika ma rację, wtedy podejmuje osobiście interwencję. Polega ona na osobistej rozmowie Rzecznika ze sprzedawcą jeżeli towar lub usługa zostały zakupione w Koszalinie lub jego okolicach, albo wystąpieniem na piśmie  w imieniu konsumentów,  jeżeli towar zakupiono w innej miejscowości. Wystąpienie Rzecznika na piśmie  do sprzedawcy ma charakter  wezwania, jeżeli roszczenie jest oczywiste. Niektórzy sprzedawcy uchylają się od odpowiedzi na przesłane przez Rzecznika pisma. Obecnie ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów nakłada obowiązek udzielania Rzecznikowi Konsumentów informacji i wyjaśnień będących przedmiotem jego wystąpień. Kto się uchyla od tego obowiązku popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny. Na wniosek Rzecznika jako oskarżyciela publicznego sąd orzeka w takich przypadkach zgodnie z przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W przypadku wątpliwości Rzecznik występuje o dodatkowe wyjaśnienia  lub propozycje rozwiązania sporu. Takich wystąpień do przedsiębiorców w okresie sprawozdawczym było 216. Dotyczyły one szczególnie reklamacji zakupionego obuwia, sprzętu AGD, kredytów bankowych, usług budowlanych, motoryzacyjnych i telekomunikacyjnych oraz turystycznych. Około 70% interwencji zostało załatwionych na korzyść konsumentów. Często wystąpienia te doprowadziły do mediacji między stronami  z udziałem Rzecznika.

W 2005 r. roku odbyło się 93 postępowań  mediacyjnych z czego 68 doprowadziło do polubownego załatwienia sprawy. W przypadku, gdy o interwencję  proszą osoby w podeszłym wieku mające problem z przyjazdem do Koszalina, Rzecznik udaje się do miejsca ich zamieszkania w celu wyjaśnienia okoliczności złożenia reklamacji.

Odrębnym problemem  są spory wynikłe pomiędzy spółdzielniami mieszkaniowymi a ich członkami oraz wspólnotami mieszkaniowymi a ich członkami w zakresie rozliczeń  czynszów  oraz opłat za wodę i ścieki. W tym zakresie  rzecznik konsumentów ma ograniczone uprawnienia, ponieważ  członek spółdzielni  czy wspólnoty mieszkaniowej jest jej współwłaścicielem, a więc nie jest konsumentem. Mimo tego Rzecznik występuje do Zarządu spółdzielni lub wspólnoty w obronie interesów ich członków.

 

Wytaczanie powództw na rzecz konsumentów i wstępowania do toczącego się postępowania.

 

Ostatecznym sposobem na pozytywne załatwienie reklamacji jest skierowanie sprawy do sądu przez konsumenta lub Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Jeżeli konsument decyduje się na dochodzenie swoich praw przed sądem, Rzecznik przygotowuje pełną dokumentację łącznie z pozwem.

W 2005 roku  przygotowałem do sądu 55 pozwy. Ze względu na małą wartość reklamacji wielu konsumentów rezygnuje z tej formy dochodzenia swoich praw szczególnie w przypadku gdy nie ma pewności że roszczenie jest oczywiste.

W przypadku gdy problem ma szerszy zasięg społeczny w imieniu konsumentów Rzecznik kieruje pozew do sądu z jego upoważnienia. Bardzo wygodne dla konsumentów jest korzystanie z Polubownego Sądu Konsumenckiego. Wyrok lub ugoda zawarta przed nim mają moc równą wyrokowi sądu powszechnego i ugodzie zawartej przed tym sądem. Ugoda zawarta przed sądem konsumenckim  ma charakter ostateczny i nie przysługuje na nią skarga. Sąd ten zasługuje na uwagę ze względu na niewielkie koszty oraz szybkość rozstrzygania sporu. Jednak, aby sprawa mogła być  rozstrzygana przed tym sądem musi być zgoda obydwu stron. Jednak wielu sprzedawców nie wyraża zgody  na taki sposób rozstrzygnięcia sporu. Wnioski do Polubownego Sądu Konsumenckiego wraz z dokumentami często przygotowuje Rzecznik Konsumentów.

 

 

Współdziałanie z Delegaturami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organami Inspekcji Handlowej, Inspekcji  Sanitarnej oraz organizacjami konsumenckimi w zakresie ochrony konsumentów.

 

 

 Powiatowy Rzecznik Konsumentów na bieżąco współpracuje z Inspekcją Handlową w zakresie ochrony interesów konsumentów. Spotkania z Dyrektorem Delegatury Inspekcji Handlowej w Koszalinie odbywają się systematycznie na których uzgadniamy tok postępowania w zakresie załatwiania reklamacji. Jeżeli wynika taka potrzeba Inspekcja Handlowa na prośbę Rzecznika dokonuje kontroli sklepów i zakładów usługowych w celu wyjaśnienia prawidłowości załatwienia reklamacji. W ramach współpracy z Inspekcją Handlową  zostałem powołany  przez Wojewódzkiego Inspektora na arbitra w Stałym Polubownym Sądzie Konsumenckim,  działającym przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Polubowny Sąd Konsumencki w Koszalinie odbywa swoje posiedzenie raz w miesiącu rozpatrując od          7 do 9 spraw na każdym posiedzeniu.

Jeżeli Inspekcja Handlowa  stwierdzi nieprawidłowości  leżące po stronie sprzedającego, wydaje decyzję o sposobie załatwienia sprawy. W przypadku interwencji konsumentów o charakterze specjalistycznym jak np. usługi bankowe, telefoniczne, telewizyjne, energetyczne lub ubezpieczeniowe, to staram się korzystać z pomocy urzędów branżowych jak:  Urząd Regulacji Energetyki, Rzecznik Ubezpieczonych, Arbitra Bankowego, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Inspekcji  Sanitarnej.

Interwencja tych urzędów jeżeli konsument ma rację powoduje pozytywne załatwienie sprawy. Jeżeli sprzedawca systematycznie narusza przepisy o ochronie konsumentów Powiatowy Rzecznik Konsumentów proponuje opublikowanie w prasie o negatywnym załatwieniu reklamacji, aby zmusić sprzedawcę lub usługodawcę do zmiany stanowiska. W ramach współpracy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  bezpłatnie wyposażył stanowisko pracy  Rzecznika  w nowy komputer. Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich wydaje  systematycznie Biuletyn w którym prezentowane są konkretne problemy z zakresu ochrony konsumentów oraz ich rozwiązywanie. Często prezentowane są orzeczenia sądowe dotyczące spraw konsumenckich.

 

 

        Działania o charakterze edukacyjno - informacyjnym.

 

 

W celu przybliżenia mieszkańcom naszego Powiatu zagadnień związanych z ochroną interesów konsumenta ukazują się w prasie  lokalnej artykuły na ten temat. Dobrym przykładem jest Gazeta Mieleńska i Gazeta Ziemska, gdzie w sposób cykliczny publikowane są porady Rzecznika dla mieszkańców powiatu koszalińskiego. Często odpowiadam  na zadawane pytania przez czytelników. Od czasu do czasu publikowane są również artykuły podobnego typu w Głosie Koszalińskim i Głosie Pomorza. Tego typu zagadnienia emitowane są  od czasu do czasu także w Radio Koszalin i Radio Północ. Jeżeli pojawią się zagadnienia dotyczące ochrony konsumentów , to wspólnie je wyjaśniamy  na antenie.

W celu poszerzenia wiadomości  z zakresu ochrony praw konsumentów systematycznie rozprowadzam za darmo broszury szkoleniowe, jak należy postępować w celu wyegzekwowania swoich praw. Materiały takie są zawsze ogólnodostępne. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, która jako jedno z zadań  samorządu terytorialnego w zakresie ochrony praw konsumenta wymieniła prowadzenie edukacji konsumenckiej poprzez wprowadzenie elementów  wiedzy konsumenckiej do programów nauczania  w szkołach publicznych. Posiadam nowe materiały szkoleniowe, które mogą być pomocne w prowadzeniu zajęć z młodzieżą szkolną na temat ochrony praw konsumentów.  Co roku  Rzecznik Konsumentów spotyka się z grupą młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół w Boninie na temat ochrony prawnej konsumentów.

 

 

Składanie wniosków w sprawie zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów.

 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów bierze udział we wszystkich  sesjach Rady Powiatu w Koszalinie. Obecność na sesjach pozwała na bieżąco wnosić swoje uwagi do przygotowywanych projektów uchwał  dotyczących tematyki ochrony konsumentów. Rzecznik  wniósł  uwagi do wysokości opłat za wodę i  ścieki ustalonych przez samorządy gminne. Powiatowy Rzecznik Konsumentów  opiniował również projekty uchwał  dotyczące zagospodarowania przestrzennego tym gminom, które zamierzają  wydać pozwolenia na budowę supermarketów.

Opiniował również projekty uchwał  dotyczące ustalenia ilości  licencji na wykonywanie  transportu drogowego taksówką  przez rady gminne.      

 

Podejmowane działania wynikające z ustaw: o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

 

 

Ostatnio wiele problemów stwarza konsumentom  zawieranie umów  i sprzedaż towarów poza siedzibą przedsiębiorstwa. Osoby i firmy prowadzące taką sprzedaż nie przestrzegają podstawowych zasad określonych przepisami i nie wyjaśniają do końca  warunków zawartych w umowie. Problem ten jeszcze  bardziej się komplikuje, gdy do tego jednocześnie zawierana jest umowa kredytowa z bankiem na pokrycie kosztów zakupu tego towaru. Bardzo często interwencja Rzecznika Konsumentów niewiele zmienia, ponieważ konsument za późno zwrócił się z taką interwencją.

Podobne problemy stwarza konsumentom rozliczenie usług telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej. Firmy świadczące tego typu usługi  mają swoje siedziby w Warszawie i korespondencja prowadzona z nimi jest bardzo długa, ponieważ nie dotrzymują terminów udzielania odpowiedzi na pisma.

 Między innymi na interwencje rzeczników konsumentów Zakład Energetyczny w Koszalinie pobiera opłaty co miesiąc a nie jak poprzednio co dwa miesiące za zużytą energię elektryczną przez  indywidualnych odbiorców. Jest to korzystne rozwiązanie dla konsumentów.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów wydał opinie na temat budowy supermarketów na terenie Koszalina i gminy Biesiekierz. Wszystkie opinie były pozytywne. Budowa nowych obiektów handlowych i usługowych stwarza warunki do lepszej obsługi  mieszkańców miasta i powiatu. Konsumenci tego regionu będą mieli możliwość w jednym miejscu zaopatrzyć się w potrzebne towary oszczędzając czas i pieniądze.

W wyniku powstawania takich obiektów powinna nastąpić obniżka cen artykułów konsumpcyjnych na terenie  miasta Koszalina i powiatu.

Od 1 stycznia 2003 r. weszła w życie  nowa ustawa o sprzedaży konsumenckiej. Zmieniła ona warunki odpowiedzialności sprzedawcy w zakresie  jakości  sprzedanego towaru. W związku z tym przed rzecznikami  konsumentów  postawiono  zadania aby przepisy te szybko  dotarły do jak największej rzeszy konsumentów. Należy stwierdzić, że znaczna część konsumentów jest już zapoznana z tą ustawą oraz orientuje się w jaki sposób można egzekwować swoje prawa od sprzedawców.

W ramach współpracy z rzecznikami  innych powiatów  odbywają się  spotkania organizowane przy udziale Wojewódzkiego Inspektora   Inspekcji Handlowej w Szczecinie. Spotkania te są jednocześnie  szkoleniem powiatowych rzeczników konsumentów .ponieważ biorą w nich udział branżowe jednostki kontrolne z terenu województwa.

Oprócz tego uczestniczę systematycznie w szkoleniach problemowych organizowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie który ponosi wszystkie koszty z tym związane. Brałem  udział w kilku szkoleniach w zakresie  prawa unijnego dotyczącego ochrony konsumentów. W 2005 r. brałem również udział w szkoleniach na temat usług finansowych, telefonicznych i ubezpieczeniowych, elektronicznych instrumentów  płatniczych oraz skutecznych metod mediacji. W grudniu ub. r. odbyło się również dwudniowe szkolenie na temat procesowej ochrony interesów konsumentów z udziałem rzecznika konsumentów przed sądami powszechnymi.

Szkolenia te pomagają mi uzupełnić swoją wiedzę z zakresu prawa konsumenckiego i są pomocne w realizacji moich obowiązków.