w Koszalinie.
28 lutego 2011 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie.
o dotację na podjęcie działalności gospodarczej z udziałem Skarżącego. Przeprowadzona rozmowa oraz analiza przedstawionych przez Skarżącego dokumentów spowodowała, że Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie rozpatrzył wniosek Skarżącego częściowo pozytywnie, przyznając dotację w wysokości 14.640,00 zł, o czym Skarżący został poinformowany pismem z dnia 18.10.2010 r.
i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69 poz. 415 z późn. zm.) Starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności w wysokości określonej
w umowie, nie przekraczającej jednak 6 - krotności przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. W okresie od 01.09.2010 r. do 31.11.2010 r. była to kwota 19.187,10 zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami była to maksymalna możliwa do uzyskania kwota, jednak każdy wniosek o przyznanie z Funduszu Pracy środków na podjęcie działalności rozpatrywany jest indywidualnie. Dlatego też w trakcie rozmowy w sprawie rozpatrzenia wniosku pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie dokonują jego oceny oraz przygotowania Wnioskodawcy do prowadzenia planowanej działalności, w tym m.in. kwalifikacji, umiejętności, przewidywanych efektów ekonomicznych oraz zasadności planowanych zakupów. Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Koszalinie w toku postępowania wyjaśniającego ustaliła, że pytania zadawane przez członków komisji PUP w Koszalinie mają na celu uzyskanie szczegółowych informacji na temat planowanego przedsięwzięcia oraz wyeliminowanie wszelkich ewentualnych wątpliwości. Komisja Rewizyjna ustaliła również, że na spotkaniu w sprawie rozpatrzenia wniosków Skarżący nie potrafił uzasadnić konieczności zakupu komputera przenośnego oraz nawigacji samochodowej, dlatego też środki na ten cel nie zostały przyznane. Działania Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie w tej kwestii były zgodne z obowiązującym prawem, gdyż ma on obowiązek stosowania zapisów ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r.
Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.). Zgodnie art. 35 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy
i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów
z danych nakładów.
o przedsiębiorcach wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Koszalina, dostępnej na stronie Urzędu Miasta. Z informacji tych wynikało, że Skarżący posiada czynny wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz wpis wykreślony dnia 06.10.2010 r., co stoi w sprzeczności ze złożonymi przez Skarżącego oświadczeniami. Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2009r. poz. 512, nr 62, z późn. zm.) wniosek o przyznanie z Funduszu Pracy jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej może być przez Starostę uwzględniony, w przypadku gdy bezrobotny nie posiadał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Ponadto posiadając wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie można równocześnie posiadać statusu osoby bezrobotnej. W związku z powyższym Skarżący bezprawnie ubiegał się o przyznanie środków z Funduszu Pracy oraz świadomie wprowadzał PUP w błąd nie informując o prowadzonej wcześniej działalności oraz posiadanych wpisach. Ze względu na konieczność wyjaśnienia powyższej sytuacji, na podstawie art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1997r. nr 89, poz. 555) Powiatowy Urząd Pracy złożył do Prokuratury Rejonowej w Koszalinie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Strona internetowa została dostosowana do standardu WCAG 2.0 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.