UCHWAŁA NR XXV/302/06
RADY POWIATU w KOSZALINIE
z dnia 27 czerwca 2006 roku
w sprawie uchwalenia regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa
Na podstawie art. 12 pkt 10a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806, Nr 153 poz. 1271, z 2003 r. Nr 162 poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) uchwala się, co następuje :
§ 1. Ustala się regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości / maturalnego w powiecie koszalińskim w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa.
§ 2.1. Regulamin określa zasady, warunki, tryb przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa.
2. Warunkiem przyznania i przekazania stypendium , o którym mowa w ust. 1 jest otrzymanie przez Powiat Koszaliński dotacji na realizację projektu w ramach Działania 2.2 „Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006”
§ 3.1. Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
1) obszary wiejskie - tereny położone poza granicami administracyjnymi
miast, miasta do 5 tysięcy mieszkańców, a także miasta do 20
tysięcy mieszkańców, o ile nie mają szkół ponadgimnazjalnych w
których nauka kończy się egzaminem maturalnym,
2) trudna sytuacja materialna – sytuacja, w której dochód rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się znajduje się na poziomie nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych określona w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm)
3) szkoła – szkoła ponadgimnazjalna do której uczęszcza uczeń, w której nauka kończy się egzaminem dojrzałości lub egzaminem maturalnym, z wyłączeniem szkół dla dorosłych,
4) osoba długotrwale bezrobotna – osoba bezrobotna pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat,
5) Komisja - komisja szkolna ds. przyznawania stypendiów, powołana przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, składającą się z przedstawicieli wytypowanych przez dyrektora szkoły, dla których powiat jest organem prowadzącym lub dotującym.
§ 4.1. Stypendia przyznawane są uczniom z obszarów wiejskich na podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości/maturalnego, w celu wyrównywania szans edukacyjnych.
2. Stypendia przyznaje się ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa przeznaczonych na ten cel w ramach Działania 2.2 „Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006”.
3. Stypendia przyznawane są przez Komisję na pisemny wniosek rodzica (opiekuna prawnego) lub ucznia pełnoletniego.
4. Lista uczniów uprawnionych do stypendium podlega zatwierdzeniu przez Dyrektora Szkoły - Przewodniczącego Komisji.
§ 5.1. Stypendia są przekazywane na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów:
1) zakwaterowania w bursie, internacie lub na stancji,
2) posiłków w stołówce szkoły, bursy, internatu lub prowadzonej przez inny podmiot,
3) zakupu podręczników i pomocy naukowych określonych przez szkoły, przeznaczonych do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych zgodnie z kierunkiem kształcenia,
4) transportu do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej,
5) czesnego za naukę w szkole ponadgimnazjalnej niepublicznej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej,
6) innych dodatkowych opłat i wydatków wymaganych obligatoryjnie przez szkołę, których poniesienie jest niezbędne w celu uczestnictwa w procesie dydaktycznym realizowanym przez szkołę: Katalog wydatków określa Dyrektor szkoły w drodze zarządzenia.
2. Stypendia są przekazywane na cele szczegółowo określone w ust. 1 w formie:
1) rzeczowej,
2) dofinansowania opłat ponoszonych przez ucznia związanych z pobieraniem nauki,
3) refundacji kosztów związanych z pobieraniem nauki,
4) zaliczkowej,
5) wypłaty stypendium w oparciu o zaświadczenie dyrektora szkoły o uczestnictwie w zajęciach szkolnych oraz oświadczenia ucznia/rodzica o przeznaczaniu stypendium.
3. Decyzję o wyborze świadczeń podejmują: rodzice (opiekunowie prawni) , w przypadku ucznia pełnoletniego - uczeń.
§ 6.1. Do ubiegania się o stypendia uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
1) rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, kończących się egzaminem dojrzałości/maturą, dla których Powiat Koszaliński jest organem prowadzącym lub dotującym, z wyłączeniem szkół dla dorosłych,
2) posiadają stałe zameldowanie na obszarach wiejskich,
3) pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
2. W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria określone w ust. 1 jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby:
1) o najniższych dochodach w rodzinie (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)
2) pochodzące z rodziny niepełnej,
3) pochodzące z rodziny, gdzie jedno lub oboje rodziców (opiekunów prawnych) są osobami długotrwale bezrobotnymi:
4) nie otrzymują stypendium o charakterze socjalnym z innego źródła,
5) nie powtarzające nauki w danej klasie, z wyjątkiem sytuacji gdy powtarzają z przyczyn zdrowotnych potwierdzonych przez szkołę.
3. Stypendium przyznaje się na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy danego roku szkolnego.
4. Wypłaty i rozliczenia stypendiów dokonuje szkoła.
1) oświadczeniem o dochodach rodziny za rok 2005 z właściwego Urzędu Skarbowego, w przypadku, gdy stypendysta utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się za podstawę obliczenia dochodu przeciętny dochód z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego do 30 października każdego roku przez Prezesa GUS na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz 431 z późn. zm.),
2) zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt stały.
Wzór wniosku o przyznanie stypendium określa Starosta Koszaliński w drodze zarządzenia.
2.Wniosek o przyznanie stypendium na dany rok szkolny składa się w okresie od dnia 1 września do dnia 15 września.
3.Komisja sprawdza prawidłowość złożonych wniosków oraz rekomenduje dyrektorowi szkoły listę stypendystów do zatwierdzenia w terminie 14 dni od dnia upływu na ich składanie.
4. Dyrektor szkoły w terminie 14 dni od dnia zakończenia oceny prawidłowości złożonych wniosków przez komisję, powiadamia uczniów o decyzji w sprawie złożonego wniosku o przyznanie stypendium. Okres ten może ulec wydłużeniu, jeśli dyrektor szkoły nie otrzymał informacji o wysokości środków, które będzie miał do dyspozycji na wypłatę stypendiów.
5. Dyrektor szkoły przyznającej stypendium podpisuje z rodzicami (opiekunami prawnymi) ucznia lub uczniem pełnoletnim, umowę przekazywania stypendium. Wzór umowy określa Starosta Koszaliński w drodze zarządzenia.
6. Decyzja w sprawie przyznania lub odmowy przyznania stypendium podjęta przez dyrektora szkoły jest ostateczna.
7. Złożone wnioski o przyznanie stypendium nie podlegają zwrotowi.
2. Stypendium wypłacane jest w ratach, w okresie od września do czerwca danego roku szkolnego. Częstotliwość wypłaty stypendium uzależniona jest od terminów i wysokości otrzymywanych przez Powiat Koszaliński poszczególnych transz dotacji.
3. Komisja może przyznać stypendium o różnej wysokości w zależności od dochodów rodziny ucznia.
4. Refundacja wydatków następuje po przedstawieniu przez ucznia dokumentu finansowego lub rachunkowego potwierdzającego poniesienie wydatku (faktura, dowód wpłaty, rachunek, polecenie przelewu). Wydatki muszą odnosić się wyłącznie do wskazanych w § 5 ust. 1.
5. Warunkiem otrzymania stypendium w wysokości określonej w umowie przekazywania stypendium jest złożenie przez ucznia oryginałów faktur, rachunków, imiennych biletów na przejazdy, wskazujących dane ucznia oraz rodzaj i wysokość wydatków, w terminie określonym odpowiednio przez dyrektora szkoły lub Starostę Koszalińskiego.
6. Wypłata stypendium w formie refundacji oraz dofinansowania odbywa się w terminach ustalonych przez dyrektora szkoły lub Starostę Koszalińskiego na podstawie informacji o środkach finansowych otrzymanych na ten cel.
1) przestał być uczniem w danej szkole,
2) powtarza rok nauki chyba, że wynika to z przyczyn zdrowotnych potwierdzonych przez szkołę,
3) zaniedbał wypełnianie obowiązku nauki, tj. jego nieobecności w szkole przekroczył limit godzin nieusprawiedliwionych, określonych przez dyrektora szkoły w drodze zarządzenia.
4) został skreślony z listy uczniów,
5) przestał spełniać kryteria wymienione § 7 ust. 1
2. Rodzic (opiekun prawny) ucznia lub uczeń pełnoletni powiadamia szkołę o okolicznościach uzasadniających zaprzestanie wypłacania stypendium w terminie 7 dni od zaistnienia okoliczności, określonych w ustępie 1.
3. W przypadkach realizacji stypendium po terminie wystąpienia zdarzeń wymienionych w ust. 1 rodzic (opiekun prawny) ucznia lub uczeń pełnoletni zobowiązani są do zwrotu nienależnie pobranych kwot stypendium na konto wskazane przez szkołę.
4. Niewykorzystane środki pozostałe w wyniku zdarzeń określonych w ust.1 przyznaje się kolejnej osobie zakwalifikowanej z listy rezerwowej do otrzymania stypendium przez Komisję.
2. Realizacja programu stypendialnego i przekazanie środków na jego realizację odbywa się na podstawie uchwały Zarządu Powiatu w Koszalinie w sprawie zasad i trybu współpracy w zakresie obsługi i finansowania stypendiów.
3. Przyznawanie i wypłacanie stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzą szkoły do, których uczeń uczęszcza.
§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Koszalinie.
§ 12. Traci moc uchwała Nr XIX/215/05 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa na rok szkolny, rok akademicki 2005/2006.
§ 13. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu
do projektu uchwały Nr XXV/302/06 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 27 czerwca 2006 roku w sprawie uchwalenia regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa
ZPORR 2004-2006 w ramach Działania 2.2 stwarza możliwość pozyskiwania środków finansowych przez jednostki samorządu terytorialnego na realizację programów stypendialnych, których celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pochodzących z obszarów wiejskich oraz studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Koszalińskiego.
W ramach ZPORR Powiat Koszaliński może otrzymać dotację z EFS oraz budżetu państwa na realizację projektów stypendialnych w latach 2005-2007. Instytucją Wdrażającą realizację tego Działania w województwie zachodniopomorskim jest Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.
Projekt uchwały umożliwi otrzymanie dotacji ze środków Unii Europejskiej na wypłatę stypendiów w roku szkolnym 2006/2007. Termin konkursu na składanie wniosków nie został jeszcze ogłoszony. Regulamin jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku.
Nowa wersja regulaminu została uproszczona i zawiera zmiany wynikające z doświadczeń realizacji projektów stypendialnych w roku szkolnym 2004/2005.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 24 marca 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyjęcia uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz. U. Nr 58, poz.404) został uproszczony system przyznawania pomocy stypendialnej uczniom, który polega na rezygnacji z obowiązku poświadczania przez uczniów wydatków poniesionych na cele edukacyjne fakturami lub innymi dokumentami (rachunkami, paragonami, biletami) na rzecz zaświadczenia o uczestnictwie uczniów w zajęciach szkolnych. Zaświadczenie będzie podpisywane przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną. Taka forma znacznie upraszcza realizację programu stypendialnego. Zmiana została wprowadzona do projektu regulaminu.
Strona internetowa została dostosowana do standardu WCAG 2.0 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.