Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Nr XXIII/267/06 w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata.

UCHWAŁA NR XXIII/267/06

RADY POWIATU w KOSZALINIE

z dnia 22 lutego 2006r.

 

w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata

 

 

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a, art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688 i Nr 214 poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 167, poz. 1759) oraz  art. 13 ust. 2a, art. 14 ust. 5, art. 22 ust. 2, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1, art. 70 ust. 4, art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 i Nr 281, poz. 2782 oraz z 2005 r. Nr 130, poz. 1087, Nr 169, poz. 1420 i Nr 175, poz. 1459), uchwala się co następuje:

        § 1.  Ilekroć w uchwale jest mowa o:

                1)     ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.);

                2)  powiecie – należy przez to rozumieć Powiat Koszaliński;

3) zarządzie – należy przez to rozumieć Zarząd Powiatu w            

                     Koszalinie;

4) radzie – należy przez to rozumieć Radę Powiatu w 

                     Koszalinie;

                5) powiatowym zasobie nieruchomości - należy przez to rozumieć    

                    nieruchomości, które stanowią przedmiot własności powiatu i  

                    nie zostały oddane użytkowanie wieczyste oraz nieruchomości 

                    będące przedmiotem użytkowania wieczystego Powiatu;

                6) jednostce organizacyjnej – należy przez to rozumieć 

                    powiatową  jednostkę organizacyjną nieposiadającą             

                    osobowości prawnej,

      § 2.  Niniejsze zasady nie naruszają powszechnie obowiązujących przepisów prawa dotyczących nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości.

      § 3. 1.  Zarząd może dokonywać obrotu nieruchomościami, a w szczególności:

1) prowadzić obrót nieruchomościami, które nie są wykorzystywane do realizacji zadań własnych powiatu bądź innych zadań publicznych. Nieruchomości te mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się lub darowizny,

2) nabywać prawo własności bądź prawo użytkowania wieczystego nieruchomości od osób fizycznych lub prawnych na cele związane:

a)       z realizacją zadań własnych powiatu,

b)       z tworzeniem powiatowego zasobu nieruchomości,

c)       z zadaniami wynikającymi z przepisów ogólnych.

 

2. Nabycie nieruchomości może nastąpić w drodze umowy kupna-sprzedaży, zamiany, darowizny, przyjęcia spadku, zapisu lub zrzeczenia.

3. Nabycie nieruchomości może nastąpić tylko na cele związane z realizacją zadań własnych powiatu.

4. Nabycie nieruchomości może nastąpić w przypadku, gdy na ten cel zabezpieczone są środki finansowe w budżecie powiatu.

§  4. 1.  Zarząd może dokonać darowizny na cele publiczne, a także dokonywać darowizny na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego – za zgodą rady.

2. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel, na który nieruchomość jest darowana, darowizna podlega odwołaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.

3.  Odstąpienie od odwołania darowizny następuje za zgodą rady.

§  5. 1.  Zarząd może dokonać, na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego: 

  1)  sprzedaży nieruchomości za cenę niższą niż jej wartość rynkowa lub oddać tym jednostkom w użytkowanie wieczyste bez pobierania pierwszej opłaty;

  2)     nieodpłatnego obciążenia nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi;

 3) zamiany nieruchomości bez obowiązku dokonywania dopłat w 

     przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości.

     2.  Zawarcie umów w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, wymaga uprzedniej zgody rady.

§ 6. W zakresie gospodarowania nieruchomościami zarząd może udzielać pełnomocnictwa dyrektorom jednostek organizacyjnych.

§  7. 1. Przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży oddanych w najem lub dzierżawę może nastąpić na wniosek najemcy lub dzierżawcy albo z inicjatywy zarządu.

2. Rada, w drodze uchwały, może zwolnić zarząd z obowiązku zbywania w drodze przetargu nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową.

Zwolnienie z tego obowiązku ma zastosowanie również w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę.

 

§ 8.  Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej ustala się bonifikaty od ceny ustalonej w wysokości nie niższej niż jej wartość  jeżeli nieruchomość zbywana jest:

1)  na realizację celów publicznych, o których mowa w ustawie; na rzecz jednostki samorządu terytorialnego albo na rzecz Skarbu Państwa; osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego; kościołowi i związkom wyznaniowym mającym uregulowane stosunki z państwem na cele działalności sakralnej, w wysokości 20 %,

2)  jako lokal mieszkalny, w wysokości 80% - dla najemców o okresie najmu trwającym 10 i więcej lat, w wysokości 60% - . dla pozostałych najemców.

 

 

§  9. 1. Do sprzedaży mogą być przeznaczone lokale mieszkalne i lokale użytkowe w budynkach, które nie są przeznaczone do rozbiórki.

2. Lokale o których mowa w ust. 1 mogą być przeznaczone do sprzedaży pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców lub dzierżawców. 

 

§ 10. 1. Zarząd zobowiązany jest do pobierania zadatku w wysokości wymaganej na pokrycie kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji niezbędnej do sprzedaży nieruchomości.

2. Zadatek zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości.

3. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

4. Koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub darowizny, ponosi nabywca lub osoba na rzecz której została dokonana darowizna.

5. Koszty związane z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości ponosi nabywca.

 

      § 11.  Cenę sprzedaży nieruchomości ustala zarząd.

 

§  12. 1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej lub w drodze rokowań, może być, na wniosek nabywcy, rozłożona na raty roczne płatne przez okres:

1)        3 lata dla lokali mieszkalnych,

2)        2 lata dla pozostałych nieruchomości,

 z zastrzeżeniem ust. 2

      2. Pierwsza rata płatna jest nie później niż w dniu zawarcia umowy sprzedaży, w wysokości:

1)        60 % ceny  nieruchomości lokalowej,

2)        70 % ceny pozostałych nieruchomości.

 

3. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

 

§ 13. Wyłącza się ze sprzedaży wolne lokale użytkowane

w budynkach:

  1)     przeznaczonych do wyburzenia na podstawie decyzji organów nadzoru     budowlanego;

  2)  niezbędnych do realizacji zadań powiatu;

  3)  co do których zostały zgłoszone roszczenia osób trzecich;

4)    co do których toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez powiat.

§ 14.  Rada, na wniosek zarządu, może przyznać w drodze uchwały pierwszeństwo w nabywaniu lokali użytkowych ich najemcom lub dzierżawcom w drodze bezprzetargowej, w przypadku gdy umowa najmu lub dzierżawy została zawarta co najmniej na 10 lat i osoba ta nie zalega z zapłatą czynszu dłużej niż 30 dni.

 

§ 15. 1. Nieruchomości mogą być oddane jednostkom organizacyjnym powiatu w trwały zarząd, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej, na cele związane z ich działalnością.

2. Trwały zarząd na czas nieoznaczony ustanawia zarząd, w drodze decyzji.

3. Za nieruchomości oddane w trwały zarząd pobiera się opłaty  roczne na zasadach określonych w ustawie.

4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do nieruchomości oddanych w trwały zarząd przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały.

§ 16. 1.  Jednostki organizacyjne powiatu posiadające nieruchomości w trwałym zarządzie mogą oddawać nieruchomości lub ich części w najem, dzierżawę lub użyczenie, z zastrzeżeniem ust. 2, na czas nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, z równoczesnym zawiadomieniem zarządu, jeżeli umowa zawierana jest na okres do 3 lat lub za zgodą zarządu, jeżeli umowa zawierana jest na okres powyżej 3 lat.   

2. Nieruchomości lub ich części mogą być użyczane osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, naukową, badawczo – rozwojową, wychowawczą lub sportową, na cele nie zawiązane z działalnością zarobkową. Użyczenie nie zwalnia tych osób z ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości.

§ 17. Zarząd może oddawać jednostkom organizacyjnym w użyczenie, nieruchomości lub ich części, na cele związane z ich działalnością oraz innym osobom i jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej, które prowadzą niezarobkową działalność charytatywną, kulturalną, zdrowotną, oświatową, naukową, badawczo – rozwojową, opiekuńczo – wychowawczą lub sportowo – turystyczną.

§ 18. Zarząd może obciążać nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób fizycznych i prawnych:

1)       użytkowaniem,

2)       służebnością gruntową,

3)       hipoteką w wysokości kwoty do której zarząd może samodzielnie zaciągać zobowiązania. 

§ 19. Nieruchomości mogą być oddawane w najem lub dzierżawę na czas do 9 lat.

§ 20. Wydzierżawianie (wynajmowanie) nieruchomości na czas oznaczony może nastąpić na okres nie dłuższy niż 3 lata.

§ 21.  1. Przy wydzierżawianiu lub wynajmowaniu nieruchomości na okres dłuższy niż 3 lata, obowiązują stawki uchwalone w gminie właściwej ze względu na położenie nieruchomości.

2.  W przypadku przeprowadzenia przetargów na dzierżawę lub najem, stawki czynszu, wynikające z ust. 1, stanowią stawki wyjściowe do przetargu.

 

§ 22.  1. Stawki czynszu podlegają waloryzacji corocznie w oparciu o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

2. Stawki czynszu ustalone w drodze przetargu po pierwszym roku ich obowiązywania będą waloryzowane na zasadach określonych w ust. 1.

 

§ 23. Rada, w drodze uchwały, może zwolnić zarząd z obowiązku przetargowego trybu zawarcia umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas dłuższy niż 3 lata nieruchomości przeznaczone:   

a)  na potrzeby statutowe powiatowych jednostek organizacyjnych oraz

samorządowych osób prawnych,

b)  na rzecz osób fizycznych i osób prawnych, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także na rzecz organizacji pożytku publicznego w celu prowadzenia działalności pożytku publicznego,

c) na rzecz osoby, która dzierżawiła nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę.

§ 24. Zarząd przedstawia radzie, raz w roku według stanu na dzień 31 grudnia, informację dotyczącą realizacji uchwały.

§ 25. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu. 

§ 26. Traci moc:

1)            Uchwała Nr XIX/204/2001 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 13 czerwca 2001 r. w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości powiatu, ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata,

2)            Uchwała Nr XIX/203/2001 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 13 czerwca 2001 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych stanowiących własność Powiatu Koszalińskiego.

§ 27. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

 

 

 

 

                                                              Przewodniczący Rady Powiatu

 

                                                                      Zdzisław Pawłowski

 

 

 

 

 

 

 

Uzasadnienie

 

 

 

do uchwały Nr XXIII/267/06 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 22 lutego 2006 r. w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata.

 

Uchwała została dostosowana do aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, co w konsekwencji zapewni racjonalne gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu.

W związku z tym należało uchylić dotychczas obowiązującą Uchwałę  Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 13 czerwca  2001 r. w sprawie zasad nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości powiatu, ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata oraz Uchwałę Nr XIX/203/2001 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 13 czerwca 2001 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu sprzedaży lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych stanowiących własność Powiatu Koszalińskiego.