Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Nr XXIII/259/06 w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Koszalińskiego za 2005 rok.

UCHWAŁA  NR XXIII/259/06 

RADY POWIATU w KOSZALINIE

z dnia 22 lutego  2006 r.

 

 

 

w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku  Powiatu Koszalińskiego za 2005 rok.

 

 

Na podstawie art. 23 ust. 2 Statutu Powiatu Koszalińskiego stanowiącego załącznik do uchwały Nr III/34/2002 Rady Powiatu  w Koszalinie z dnia         20 grudnia 2002 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Koszalińskiego (Dz. Urz. Woj. Zach. Z 2003 r. Nr 7, poz. 117, z 2004 r. Nr 5, poz. 64,             z 2005 r. Nr 4, poz. 83, Nr 75, poz. 1580) uchwala się, co następuje:

           

§ 1. Rada Powiatu Koszalińskiego przyjmuje sprawozdanie                    z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku  Powiatu Koszalińskiego  za 2005 rok stanowiący załącznik do uchwały.

 

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

 

                                                         Przewodniczący  Rady  Powiatu

 

                                                                 Zdzisław  Pawłowski

 

 

 

UZASADNIENIE

 

 

 

 

do uchwały Nr XXIII/259/06 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 22 lutego 2006 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku  Powiatu Koszalińskiego za 2005 rok.

 

 

Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za rok ubiegły składa Radzie Powiatu Starosta na podstawie art. 38 b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688 i Nr 214 poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568 oraz z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 167, poz. 1759).

Sprawozdanie Starosty ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Wojewody Zachodniopomorskiego.

 

 

 

Załącznik do uchwały Nr XXIII/259/06

                                                                           Rady Powiatu w Koszalinie

                                                                           z dnia 22  lutego 2006 roku

 

 

 

S P R A W O Z D A N I E

 

Z   DZIAŁALNOŚCI  KOMISJI  BEZPIECZEŃSTWA

 

I  PORZĄDKU  POWIATU  KOSZALIŃSKIEGO

 

ZA 2005 ROK

 

 

 

 

                        Starosta Koszaliński

 

 

                              Ryszard OSIOWY

 

 

 

 

              Po zakończeniu 3-letniej kadencji wspólnej dla powiatu i miasta Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, po przyjęciu sprawozdania uchwałą Rady Powiatu Nr XVII/174/05 z dnia 23 lutego 2005 roku utworzono Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Koszalińskiego.

      Opracowano „Regulamin działania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku” i „Plan pracy na 2005 rok” uwzględniając zamierzenia wynikające z „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości i bezpieczeństwa obywateli” na lata 2002 – 2006.

Posiedzenie Komisji  w dniu 25 lipca 2005 roku miało na celu:

    - przyjęcie regulaminu;

    - omówienie i przyjęcie planu pracy.

      Komisja jednogłośnie podjęła uchwałę Nr 1/2005 w sprawie przyjęcia  Regulaminu. Po dyskusji nad projektem Komisja  przyjęła plan do realizacji. Komisja zgodnie stwierdziła, że będzie współpracowała ze służbami, inspekcjami i strażami angażując samorządy gminne. Pozytywnie zaopiniowała propozycję dofinansowania Policji przez samorząd powiatowy       i samorządy gminne na zakup 14 samochodów „ford focus” oraz utrzymania w okresie letnim dodatkowych sił policyjnych w miejscowościach nadmorskich.

Przyjęto do realizacji propozycje:

1) wdrażanie istniejącego programu szkoleniowego „Bądź bezpieczny” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów mający na celu upowszechniania wiedzy o istniejących zagrożeniach wywołanych siłami natury (powodzie, pożary, katastrofy budowlane itp.) jak i przez człowieka (terroryzm, internet itp.);

2)  upowszechnianie wśród społeczności lokalnej zasad zachowania się w sytuacji zagrożeń poprzez artykuły w „Gazecie Ziemskiej”. Artykuły opracowuje zespół Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego;

3) przeprowadzenia instruktażowego ćwiczenia ewakuacyjnego w obiektach szkolnych z udziałem burmistrzów, wójtów i dyrektorów szkół          i jednostek organizacyjnych  powiatu;

4) podpisanie zasad współdziałania z Placówką Straży Granicznej              w Darłowie celem zapewnienia bezpieczeństwa i porządku mieszkańcom        i wypoczywającym, zwalczania przestępczości granicznej, kłusownictwa, uczestnictwa w programie „Bezpieczna szkoła” oraz współdziałania z Policją, Żandarmerią Wojskową,  Służbą Ochrony Kolei, Urzędem Celnym        i Kontroli Skarbowej, Polskim Związkiem Wędkarskim i Gospodarstwami Rybackimi.

W dniu 30 września 2005 roku wyjazdowe posiedzenie komisji w Zespole Szkół im. W. Witosa w Boninie z udziałem burmistrzów               i wójtów gmin było poświęcone nw. problematyce:

1) Działania profilaktyczne przed zagrożeniami związane z tzw. „ptasią grypą”;

 2) Postępowanie z martwymi i rannymi zwierzętami dzikimi znajdowanymi na terenie powiatu koszalińskiego;

 3) Funkcjonowanie systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w obliczu zdarzeń z dużą ilością ofiar.

Specjaliści przedstawili zagrożenia jakie wywołuje „ptasia grypa”, aktualną sytuację epidemiologiczną oraz zalecenia profilaktyczne zapobiegające pandemii. Wskazano na konieczność prowadzenia akcji uświadamiającej poprzez ulotki informacyjne. Komisja zaleciła przeprowadzenie na terenie gmin narad (gier decyzyjnych) z udziałem samorządów wiejskich i służb weterynaryjnych. Powiatową grę  decyzyjną przeprowadzono 30 października 2005 roku. W trakcie posiedzenia komisji przedstawiono informację dot. funkcjonowania systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w obliczu nadzwyczajnych zdarzeń z dużą ilością ofiar wskazując na koordynację działań na obszarze 7 powiatów przez Dyrektora Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie. Wskazywano na dobrą współpracę ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i lekarzami rodzinnymi, sprawnej łączności między służbami ratowniczymi oraz pozytywną rolę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Komisja zaleciła dokonanie analizy działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w sezonie letnim w regionie koszalińskim na następnym posiedzeniu. Należy zastanowić się nad potrzebą zakupu namiotu do segregacji rannych.

      Po posiedzeniu komisji odbyło się instruktażowe ćwiczenie ewakuacyjne z obiektów szkolnych z udziałem dyrektorów jednostek organizacyjnych  powiatu koszalińskiego prowadzone przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej  w Koszalinie.

 

      Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w dniu 20 grudnia 2005 roku z udziałem członków Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego  oraz burmistrzów i wójtów gmin było poświęcone następującym zagadnieniom:

1) działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w sezonie letnim w rejonie koszalińskim;

2) stan przygotowania do warunków zimowych

    - przygotowanie dróg,

    - pomoc bezdomnym,

    - pomoc medyczna w trudnych warunkach zimowych.

     W trakcie dyskusji z udziałem Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego „ Zachód” wskazywano na właściwy dobór miejsca bazowania pod względem operacyjnym  (47 wylotów do wypadków, 37 do zdarzeń zagrażających życiu i 18 transportów międzyszpitalnych), dobrą współpracę ze służbami ratowniczymi i organami samorządu lokalnego oraz profesjonalizm dyspozytorów stacji (nie było wezwań nieuzasadnionych).

   Komisja wnioskowała o:

      - kontynuowanie działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w 2006 roku w okresie 15 maj do 15 września;

      - zorganizowanie spotkania szkoleniowego z dyrektorami                             i dyspozytorami stacji;

      - odpowiednie przygotowanie bazy na lotnisku Zegrze Pomorskie.

      Omówiono stan przygotowania służb drogowych do działania w warunkach zimowych, standardy odśnieżania, miejsca zwałowania śniegu         i procedury pomocowe dla podróżnych zmuszonych przerwać podróż z uwagi na nieprzejezdność dróg oraz działalność Pogotowia Ratunkowego w warunkach ostrej zimy uwzględniając zasady współpracy   i pomocy  innych podmiotów.

       Omówiono stan przygotowania i przyjęcia chorych, bezdomnych               i potrzebujących pomocy w przygotowanych na bazie Domów Opieki Społecznej miejscach noclegowych zapewniających wyżywienie, opiekę lekarską i pielęgniarską.

Przedstawiono propozycje do planu pracy Komisji Bezpieczeństwa          i Porządku Powiatu Koszalińskiego na 2006 rok.