Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Dystrybucja na obszarze powiatu koszalińskiego preparatów ze stabilnym jodem w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

 

I.      INFORMACJE OGÓLNE

 

1.     Zdarzeniem radiacyjnym określa się sytuację związaną z zagrożeniem, wymagającą podjęcia pilnych działań w celu ochrony ludności powiatu koszalińskiego. 

2.     W przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego, którego zasięg skutków nie przekracza obszaru województwa zachodniopomorskiego wprowadzenie działań interwencyjnych następuje w drodze rozporządzenia porządkowego wydanego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego.

3.     Zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, Wojewoda Zachodniopomorski w ramach wprowadzonych działań interwencyjnych uregulowanych rozporządzeniem porządkowym podejmuje decyzję o przygotowaniu i wydaniu określonej ilości preparatów ze stabilnym jodem.

4.     Działania interwencyjne, to działania, które zapobiegają narażaniu lub zmniejszają narażenie ludzi w wyniku zdarzenia radiacyjnego, polegającego na oddziaływaniu na źródło promieniowania jonizującego, źródło skażeń promieniotwórczych, drogi rozprzestrzeniania tych skażeń oraz na ludzi.

5.     Działaniami interwencyjnymi wprowadzanymi w razie możliwości przekroczenia poziomów interwencyjnych są:

  1)   ewakuacja;

  2)   nakaz pozostania w pomieszczeniach zamkniętych;

  3)   podanie preparatów ze stabilnym jodem;

  4)   zakaz lub ograniczenie: spożywania skażonej żywności  i skażonej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, żywienia zwierząt skażonymi środkami żywienia zwierząt i pojenia skażoną wodą oraz wypasu zwierząt na skażonym terenie;

  5)   czasowe przesiedlenie ludności;

  6)   stałe przesiedlenie ludności.

6.     W przypadku wystąpienia zagrożenia o zasięgu wojewódzkim następuje zwolnienie z gospodarczych rezerw państwowych preparatów stabilnego jodu, na wniosek Wojewody, po otrzymaniu informacji o przekroczeniu poziomów interwencyjnych dla izotopów radioaktywnych jodu, przekazanej przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

7.     Procedurę wydania preparatów jodowych w powiecie uruchamia Starosta Koszaliński w oparciu o informację przekazaną przez dyżurnego  Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego                   w Szczecinie (po wydaniu rozporządzenia porządkowego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego  w sprawie wprowadzenia działań interwencyjnych).

8.     Starosta Koszaliński oraz Wójtowie/Burmistrzowie gmin powiatu koszalińskiego organizują dystrybucję i wydawanie tabletek jodowych w oparciu o własne plany stanowiące część właściwych planów zarządzania kryzysowego.

 

II.    ZASADY PODAWANIA TABLETEK JODKU POTASU LUDNOŚCI

 

Preparat jodowy powinien zostać przyjęty przede wszystkim przez osoby z tzw. grup ryzyka:

 

 

Grupa wiekowa

Ilość jodu stabilnego

Ilość tabletek (dawka jednorazowa)

Noworodki i niemowlęta do 3 miesiąca życia

12,5 mg jodu

1/2 tabletki

Niemowlęta powyżej 3 miesiąca życia i dzieci do 2 roku życia

25 mg jodu

1 tabletka

Dzieci powyżej 2 roku życia do

6 lat

50 mg jodu

2 tabletki

Dzieci powyżej 6 roku życia i młodzież do lat 16

100 mg jodu

4 tabletki

Kobiety w ciąży

100 mg jodu

4 tabletki

Młodzież od 17 do 18 roku życia i dorośli do lat 40 (~ 5% tej populacji -„nakładka”)

100 mg jodu

4 tabletki

 

Sposób podawania tabletek poszczególnym grupom wiekowym:

Noworodki i niemowlęta do 3 miesiąca życia - pół tabletki (12,5 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać noworodkowi lub niemowlakowi.

 

Niemowlęta powyżej 3 miesiąca życia i dzieci do 2 roku życia - jedną tabletkę (25 mg jodu) jednorazowo. Tabletkę należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać niemowlakowi lub dziecku.

 

Dzieci powyżej 2 roku życia do 6 lat - dwie tabletki (50 mg jodu) jednorazowo. Tabletki należy połknąć i popić wodą lub lubianym chłodnym napojem. Tabletki można rozkruszyć i dodać do chłodnego napoju.

 

Dzieci powyżej 6 roku życia i młodzież do lat 16 - cztery tabletki (100mg jodu) jednorazowo. Tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.

 

Kobiety w ciąży - cztery tabletki (100 mg jodu) jednorazowo. Tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.

 

Kobiety karmiące piersią, które z racji grupy wiekowej (matki do 16 roku życia) kwalifikują się do tyreoprotekcji - cztery tabletki (100 mg jodu) jednorazowo z jednoczesnym stanowczym zaleceniem powstrzymania się przez 48 godzin od karmienia piersią oraz przejście na żywienie dziecka preparatami mleka w proszku. Tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.

Młodzież od 17 do 18 roku życia i dorośli do lat 40 (~ 5% tej populacji -„nakładka”), którym ze wskazań lekarskich należy podać profilaktykę jodową w przypadku zdarzenia radiacyjnego - cztery tabletki (100 mg jodu) jednorazowo. Tabletki należy połknąć i popić woda lub innym chłodnym napojem.

„Nakładka” ta jest konieczna także ze względu na:

1. Konieczność podania więcej niż jednej dawki tabletek jodowych określonej grupie osób, które w momencie zdarzenia znajdą się na terenie skażonym bardzo dużą dawką jodu radioaktywnego (np. po ataku jądrowym, detonacji ładunku jądrowego przez terrorystów, w wyniku krytycznego /niepomyślnego/ rozwoju sytuacji po awarii w elektrowni jądrowej w pobliżu granic Polski).

2. Potrzebę podania tabletek jodowych turystom i imigrantom  z grup ryzyka.

3. Większy niż się planuje rozchód tabletek jodowych (tzw. straty) w momencie dystrybucji w sytuacji kryzysowej (np. ze względu na występującą w takich sytuacjach „presję społeczną” część tabletek otrzymają osoby nie należące do tzw. grup ryzyka).

4. Zmianę liczebności poszczególnych grup ryzyka wynikającą ze zmian demograficznych.

Prognozowane zapotrzebowanie na preparaty jodowe ulegnie znacznemu zwiększeniu w okresie letniego sezonu turystycznego. Szacuje się zwiększenie zapotrzebowania nawet o około 50% we wszystkich grupach ryzyka.

Schemat dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem

73 KBPobierz