Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Nr XXV/298/06 w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg przy spłacie należności pieniężnych...

UCHWAŁA NR XXV/298/06

RADY POWIATU w KOSZALINIE

z dnia 27  czerwca  2006 r.

 

 

w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg przy spłacie należności pieniężnych Powiatu Koszalińskiego, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych.

 

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104) uchwala się, co następuje:

 

§ 1. Uchwała określa zasady i tryb umarzania należności pieniężnych Powiatu Koszalińskiego i jednostek organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, odraczania i rozkładania na raty tych należności oraz określa organy i osoby do tego uprawnione.

 

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1)       należności powiatu - rozumie się przez to wymagalną należność pieniężną Powiatu Koszalińskiego lub jednostki organizacyjnej Powiatu Koszalińskiego bez względu na tytuł z jakiego ta należność wynika, obejmującą należność główną oraz wszelkie należności uboczne (m.in. odsetki za zwłokę, koszty dochodzenia należności) według stanu na dzień umorzenia lub udzielenia innej ulgi;

2)       innej uldze - rozumie się przez to:

a)      odroczenie terminu spłaty całej należności powiatu lub jej części,

b)      rozłożenie spłaty należności powiatu w całości lub w części na raty;

3)       dłużniku - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;

4)       wierzycielu - rozumie się przez to Powiat Koszaliński lub jednostkę organizacyjną Powiatu Koszalińskiego;

5)       kierowniku - rozumie się przez to osobę zarządzającą jednostką organizacyjną Powiatu Koszalińskiego, będącej wierzycielem.

 

§ 3. 1. Umarzanie należności powiatu i udzielanie innych, w przypadkach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, 4, 9 i 11 oraz w § 6 ust. 1 na rzecz przedsiębiorców, stanowi pomoc de minimis w rozumieniu Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz. Urz. WE z 2002 r. Nr 235), rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13 stycznia 2001) oraz przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291).

2. Przedsiębiorca może uzyskać pomoc, o której mowa w ust. 1, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez przedsiębiorcę w różnych formach i z różnych źródeł w okresie trzech kolejnych lat poprzedzających dzień uzyskania planowanej pomocy, nie przekracza równowartości w złotych kwoty brutto 100.000 euro.

3. W celu uzyskania pomocy, o której mowa w ust. 1, przedsiębiorca zobowiązany jest przedstawić organowi udzielającemu pomocy informacji o pomocy de minimis, jaką otrzymał w różnych formach i z różnych źródeł w ciągu trzech lat poprzedzających dzień wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy po przeliczeniu jej wartości na ekwiwalent dotacji brutto, w tym zaświadczeń o pomocy de minimis, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. Nr 123, poz. 1291).

 

§ 4. 1. Należność powiatu może zostać umorzona w całości lub części, jeżeli:

1)       kwota należności powiatu nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

2)       należności powiatu nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego;

3)       nie można ustalić osoby dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając majątku podlegającego egzekucji, a odpowiedzialność z tytułu należności powiatu nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

4)       egzekucja należności powiatu zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji lub egzystencji osób będących na jego utrzymaniu;

5)       dłużnik - osoba prawna, został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych, przy jednoczesnym braku majątku, z którego można przeprowadzić egzekucję, a odpowiedzialność z tytułu należności powiatu nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

6)       należność powiatu uległa przedawnieniu;

7)       należność powiatu wykazana w tytule wykonawczym okazała się nienależna;

8)       zachodzi uzasadnione dokumentami przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji należności powiatu lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

9)       przemawia za tym ważny interes gospodarczy dłużnika;

10)     sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z przyczyn, o których mowa w art. 13 ust. 1 oraz w art. 361 pkt 1) ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535);

11)     przemawia za tym uzasadniany interes publiczny.

2. Umorzenie należności powiatu w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego, zobowiązane są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

3. Umorzenie należności powiatu w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 4, 9 i 10 może nastąpić wyłącznie na wniosek dłużnika, a w pozostałych przypadkach określonych w ust. 1 na wniosek dłużnika lub z urzędu.

 

§ 5. 1. Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu należności uboczne.

2. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności powiatu, należy określić termin zapłaty pozostałej części należności.

§ 6. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika określonym w § 4 ust. 1 pkt 4 i 9, zdarzeniem losowym lub interesem publicznym, na wniosek dłużnika, można odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę całości lub części należności powiatu na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes Powiatu Koszalińskiego.

2. W przypadku rozłożenia należności powiatu na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia rozłożenia na raty do dnia upływu ustalonych terminów spłaty.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci należności powiatu w określonych terminach, należność powiatu staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami od dnia wymagalności.

 

       § 7. 1. Umorzenie wierzytelności następuje w formie pisemnego jednostronnego oświadczenia woli wierzyciela.

       2. Udzielenie innej ulgi następuje w formie pisemnej umowy zawartej pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem lub w formie jednostronnego oświadczenia woli, złożonego przez wierzyciela.

       3. Umowę o udzielenie innej ulgi zawiera się na podstawie zarządzenia lub uchwały określonych w § 8 ust. 1.

 

§ 8. 1. Do umarzania należności powiatu oraz udzielania innych ulg uprawnieni są:

1)       jeżeli należność powiatu nie przekracza dwukrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę - w formie zarządzenia kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych po uzyskaniu pozytywnej opinii Skarbnika Powiatu w Koszalinie,

2)       w pozostałych przypadkach - w formie uchwały Zarząd Powiatu w Koszalinie.

2. Do umorzenia należność powiatu przekraczającej 10.000 zł konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie.

3. Uchwałę, o której mowa w ust. 1 pkt 2 podejmuje się na podstawie złożonego przez kierownika wniosku zawierającego uzasadnienie faktyczne i prawne.

       4. Rozstrzygnięcia, o których mowa w ust. 1 nie są decyzjami w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego i nie przysługuje od nich odwołanie.

 

§ 9. 1. Wniosek o umorzenie należności powiatu lub o udzielenie innej ulgi w odniesieniu do tej należności wraz z dokumentami na jego poparcie dłużnik składa w jednostce organizacyjnej Powiatu Koszalińskiego, będącej wierzycielem.

2. Kierownik dokonuje weryfikacji wniosku w zakresie jego kompletności.

3. Wierzyciel rozpatruje wniosek w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów.

 

§ 10. Zarząd Powiatu w Koszalinie może cofnąć oświadczenie woli o umorzeniu, odroczeniu spłaty lub rozłożeniu na raty należności powiatu w szczególności gdy:

1)       dłużnik nie wywiąże się z postanowień zawartych w jednostronnym oświadczeniu woli lub umowie;

2)       zostanie ustalone, że:

a)      dowody, na podstawie których wierzyciel złożył oświadczenie o umorzeniu wierzytelności lub udzieleniu innej ulgi, okazały się fałszywe;

b)      dłużnik wprowadził organ uprawniony w błąd co do okoliczności uzasadniających złożenie oświadczenia woli określonej treści;

c)      w przypadku określonym w § 4 ust. 1 pkt 8 zaistnieją przesłanki do przeprowadzenia skutecznej egzekucji należności powiatu.

 

§ 11. Traci moc uchwała nr XIX/201/2001 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 13 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności powiatowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, co do których nie stosuje się przepisów ustawy - ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz organów do tego uprawnionych (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2002 Nr 19, poz. 316 zmieniona uchwałami Rady Powiatu w Koszalinie nr VIII/81/2003 i nr XVI/164/2004).

 

§ 12. 1. Zarząd Powiatu w Koszalinie w sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu przedstawia Radzie Powiatu w Koszalinie informacje o łącznej liczbie i kwocie dokonanych umorzeń oraz udzielonych innych ulgach.

           2. Kierownicy przedstawiają Zarządowi Powiatu w Koszalinie sprawozdanie dotyczące zakresu umorzonych wierzytelności oraz udzielonych innych ulgach za dany rok kalendarzowy w terminie do 31 grudnia każdego roku, zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do uchwały.

 

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Koszalinie.

 

§ 14. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

2. Pomoc, o której mowa w § 3 ust. 1 może być udzielana na podstawie niniejszej uchwały w okresie do 31 grudnia 2006 r.

 

 

 

Przewodniczący Rady Powiatu

 

 

Zdzisław Pawłowski

 

 

 

UZASADNIENIE

 

 

podjęcia uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg przy spłacie należności pieniężnych Powiatu Koszalińskiego, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych.

 

 

Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg przy spłacie należności pieniężnych Powiatu Koszalińskiego, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych, uzasadnione jest wypracowaną praktyką i potrzebami Powiatu Koszalińskiego oraz jego jednostek, które powstały w trakcie realizacji uchwały nr XIX/2001/2001 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 13 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności powiatowych jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, co do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz organów do tego uprawnionych (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2002 r. Nr 19, poz. 316) zmienionej uchwałami Rady Powiatu Nr VIII/81/2003 i Nr XVI/164/2004.

Za zmianą dotychczasowej uchwały przemawia także konieczność jej dostosowania do nowej ustawy o finansach publicznych oraz przepisów regulujących udzielanie pomocy publicznej przedsiębiorcom. W zmienionej uchwale rozstrzygnięta zostaje jednoznacznie kwestia cywilno-prawna charakteru umarzania wierzytelności Powiatu oraz udzielania innych ulg.


Załącznik

do uchwały Nr XXV/298/06

Rady Powiatu w Koszalinie

z dnia 27 czerwca 2006 r.

 

 

 

LP

 

 

Treść

 

 

Dłużnik

Kwota należności roku budżetowego

Kwota umorzenia, odroczenia, rozłożenia na raty

Liczba rat

Termin odroczenia, rozłożenia na raty (ostatnia rata)

Podstawa prawna powstania należności

UWAGI

Należność główna

Należności uboczne w tym odsetki

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

1

Umorzenia

podstawa prawna

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem umorzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Odroczenia

bez rozłożenia

na raty

 

 

 

 

 

 

 

 

z rozłożeniem

na raty

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem odroczenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

Rozłożenia na raty

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem rozłożenia na raty