BR.0002.10.2011.AM
PROTOKÓŁ NR XII/11
Z XII SESJI RADY POWIATU W KOSZALINIE
Z DNIA 14 LISTOPADA 2011 ROKU
XII SESJA RADY POWIATU W KOSZALINIE zwołana, w trybie określonym w § 15 ust. 4 Statutu Powiatu Koszalińskiego,
na wniosek Zarządu Powiatu w Koszalinie.
Ad. 1. Otwarcie obrad.
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Koszalinie ul. Racławicka 13, w sali konferencyjnej nr 409 Przewodniczący Rady Dariusz Mirosław Kalinowski o godzinie 1600 otworzył sesję słowami „Otwieram obrady XII sesji Rady Powiatu w Koszalinie w dniu 14 listopada 2011 roku”.
Ad. 2. Stwierdzenie quorum.
Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum, co oznacza, że Rada posiada zdolność do podejmowania uchwał w sprawach objętych porządkiem obrad. Poinformował, że na
19. radnych obecnych jest 19. Lista obecności radnych stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady powitał gości przybyłych na XII sesję Rady Powiatu w Koszalinie: Starostę Koszalińskiego Romana Szewczyka, Skarbnika Powiatu Agnieszkę Kowalską, Kierownika Referatu Prawnego Elżbietę Berkowską, Rzecznika Prasowego Jerzego Banasiaka, Dyrektora PCPR w Koszalinie Mirosławę Zielony, Dyrektora Domu Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie Ewę Paprocką – Palkowską oraz pracownika PCPR – Kierownika PIDR Katarzynę Oryszewską oraz przybyłe media. Lista obecności gości stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad. 3. Przedstawienie przez Przewodniczącego Rady porządku obrad.
Przewodniczący Rady poinformował, że XII sesja Rady Powiatu w Koszalinie została zwołana, w trybie określonym w § 15 ust. 4 Statutu Powiatu Koszalińskiego, na wniosek Zarządu Powiatu w Koszalinie, który odczytał. W/w wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Ponadto, Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała, wraz z projektami uchwał, porządek obrad XII sesji Rady Powiatu w Koszalinie. Nie wniesiono uwag ani też wniosków do porządku obrad. Porządek obrad stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad. 4. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie:
likwidacji Domu Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie
Przewodniczący Rady poinformował, że przed podjęciem uchwał objętych porządkiem obrad głos chciałby zabrać Starosta Koszaliński Roman Szewczyk.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił powód konieczności zwołania sesji w trybie określonym w § 15 ust. 4 Statutu Powiatu Koszalińskiego. W/w poinformował, że zostały zarejestrowane
dwa Stowarzyszenia wywodzące się z pracowników Domu Pomocy Społecznej w Mielnie oraz Domu Pomocy Społecznej w Parsowie. Stowarzyszenia powołane przez pracowników mogą prowadzić te placówki, albowiem posiadają w tym zakresie doświadczenie. Przejęcie pracowników nastąpi na podstawie art. <metricconverter productid="23’" w:st="on">23’</metricconverter> Kodeksu Pracy. Oznacza to, że każdy z pracowników, który wyrazi zgodę na przejście do pracy do Stowarzyszenia, nawet ten, który nie należy do tego Stowarzyszenia, będzie do niej przyjęty. Starosta Koszaliński poinformował również, że:
- pensjonariusze dalej będą przebywać w placówce na dotychczasowych zasadach,
- nie ulegną żadnej zmianie decyzje dotyczące pobytu pensjonariuszy w placówce,
- zmianie ulegnie jedynie sposób zarządzania placówką. W/w stwierdził, że do tej pory podejmowanie jakichkolwiek działań przez te placówki uzależnione było od decyzji Zarządu Powiatu. W nowym stanie prawnym decyzje w zakresie prowadzenia placówki będą podejmowane wyłącznie przez Stowarzyszenie.
Starosta Koszaliński poinformował również, że na terenie Powiatu Koszalińskiego już 2 domy pomocy społecznej (w Bobolicach i Cetuniu) są prowadzone przez Stowarzyszenia. Doświadczenia tych domów wykazały, że jest to dobre rozwiązanie. Ponadto, dodał, że by uzyskać w styczniu środki finansowe od Wojewody Zachodniopomorskiego dla Stowarzyszeń niezbędne jest dokonanie likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Mielnie oraz w Parsowie. Starosta nadmienił, że gdyby okazało się, że ogłoszony konkurs na realizację tego zadania nie doszedłby do skutku, to Powiat w dalszym ciągu będzie prowadził te placówki. Jednakże z informacji Dyrektorów obu Domów wynika, że pracownicy zatrudnieni w obu placówkach chcą je przejąć, bo widzą nowe możliwości i szanse ich rozwoju oraz lepszego zarobkowania dzięki dodatkowym środkom pozyskiwanym z zewnętrznych źródeł, które dotychczas, z uwagi na organizacyjne podporządkowanie Powiatowi, były nieosiągalne. Starosta Koszaliński podał, że wszystkie pozyskane środki są przeznaczane przede wszystkim na działalność statutową Stowarzyszeń, ale nieznaczna ich część może być przeznaczona na płace dla pracowników. Taka sytuacja miała miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu, gdzie płace pracowników wzrosły o 6%. Natomiast w domach pomocy społecznej podległych Powiatowi pracownicy nie uzyskali żadnych podwyżek płac z uwagi na brak środków. W/w nadmienił również, że Powiat w dalszym ciągu będzie przekazywał placówkom dotację otrzymaną od Wojewody. Gminy także będą płaciły za swoich mieszkańców na dotychczasowych zasadach. Dodał też, że jedynie w placówkach prowadzonych przez stowarzyszenia istnieje możliwość uzyskania dodatkowych środków poprzez stworzenie np. miejsc hotelowych bądź też komercyjnych. Starosta podał, że podobne rozwiązania zastosował DPS w Cetuniu, który na czas np. wyjazdu urlopowego rodziny przyjmował pod swoją opiekę wymagającego opieki osoby drugiej, członka tej rodziny, pobierając za to stosowną opłatę. Starosta Koszaliński podkreślił, że w/w sytuacja, to zaleta takiego rozwiązania organizacyjnego. Oznacza ona, że placówki prowadzone przez stowarzyszenia obok działalności głównej, jaką jest prowadzenie dps, mogą prowadzić też inną działalność np. świadczyć usługi opiekuńcze. W/w poinformował również, że majątek tych placówek zostanie przekazany Stowarzyszeniom jedynie w użyczenie i zawsze będzie majątkiem Powiatu Koszalińskiego. Oznacza to, że wszelkie remonty, czy też przeróbki muszą być uzgadniane z Zarządem Powiatu. Ponadto, dodał, że użyczenie majątku daje gwarancje Powiatowi, że nie zostanie on sprzedany przez Stowarzyszenie, czy też zastawiony. Reasumując Starosta Koszaliński nadmienił, że zwołanie sesji nadzwyczajnej było konieczne po to, by placówki te mogły od 1 stycznia 2012 r. zacząć działać na nowych zasadach organizacyjnych.
Przewodniczący Rady poinformował, że na sali obrad obecna jest Pani Mirosława Zielony – Dyrektor PCPR w Koszalinie oraz Pani Ewa Paprocka – Palkowska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie, którym można zadawać pytania związane z likwidacją placówek.
Radny Witold Piotr Kopera poprosiło o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- ilu pracowników DPS w Parsowie jest w Stowarzyszeniu i czy liczba ta stanowi 100 % ,
- czy pracownicy, którzy nie wchodzą w skład Stowarzyszenia będą mogli nadal pracować w nim od 1 stycznia 2012 r.,
- jakie będą zasady przyjmowania pensjonariuszy przez Stowarzyszenie, czy odbywać się to będzie jak do tej pory przez PCPR, czy też będą to inne zasady,
- czy może wystąpić zagrożenie polegające na przyjmowaniu do placówki pensjonariuszy jedynie o wysokich dochodach,
- czy uzyskany przez placówkę pewien stopień standaryzacji będzie obowiązywał nadal, czy też ulegnie on likwidacji,
- jakie mogą wystąpić zagrożenia dla pensjonariuszy np. w zakresie świadczenia jakości usług.
Pani Ewa Paprocka – Palkowska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie w odpowiedzi na pytania Radnego Witolda Piotra Kopery stwierdziła, że jeżeli Stowarzyszenie zawiązane przez pracowników DPS w Parsowie wygra konkurs na realizację zadania, to wszystkie standardy określone w ustawie i rozporządzeniu zostaną zachowane. W/w dodała, że do Stowarzyszenia wstąpiło 100 % załogi, jak również, że zasady kierowania do domu pomocy społecznej nie ulegną zmianie, ale o tym szerzej poinformuje Pani Zielony.
Pani Mirosława Zielony – Dyrektor PCPR w Koszalinie wyjaśniła, że w kwestii kierowania i umieszczania w domu pomocy społecznej decyzję kierującą wydaje gmina, natomiast decyzję o umieszczeniu w placówce wydaje PCPR i nic się w tym zakresie nie zmieni. W/w nadmieniła, że jeżeli chodzi o standaryzację placówki, to po rozstrzygnięciu konkursu to stowarzyszenie, które wygra konkurs będzie musiało ubiegać się o standaryzację domu, który będzie prowadziło. Ponadto, dodała, że doświadczenie DPS w Cetuniu wskazuje na to, że obecnie jest on w dużo lepszej kondycji finansowej niż w czasie, gdy stanowił jednostkę organizacyjną Powiatu.
Radny Kamil Sebastian Jesionowski poprosił o informację, albowiem uzasadnienie do projektu uchwały tych kwestii nie zawierało:
- czy zyski stowarzyszenia dzielone na personel nie zostaną wygenerowane kosztem pensjonariuszy np. poprzez zmniejszanie racji żywnościowych,
- czy ktoś będzie monitorował działalność placówki prowadzonej przez stowarzyszenie oraz zatrudnianie pracowników.
Ponadto, W/w zwrócił się z zapytaniem skąd w DPS w Cetuniu wzięto środki na podwyższenie wynagrodzeń pracownikom.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, że:
- standaryzacja wymusza zatrudnienie odpowiedniej liczby osób do opieki nad pensjonariuszami. Tak więc, nie występuje zagrożenie, że będzie zbyt mało personelu w stosunku do liczby pensjonariuszy.
- placówki, mimo, że nie będą jednostkami organizacyjnymi Powiatu, będą monitorowane nie tylko przez Powiat, ale również przez Wojewodę. Kontrole Powiatu obejmą również kwestię ustalania racji żywnościowych, czystości pomieszczeń itp.,
- był wielokrotnie w Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu i może z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że racje żywieniowe dla pensjonariuszy przygotowywane są zgodnie z procedurami,
- dla zmniejszenia kosztów funkcjonowania placówki można pozyskać żywność z Banku Żywności. Z tego rozwiązania placówki często korzystają,
- DPS w Cetuniu uzyskuje dochody między innymi z organizacji wszelkiego rodzaju imprez, świadczenia usług dla mieszkańców Gminy Polanów w zakresie wywozu szamba, tworzenia miejsc komercyjnych. Niższe koszty funkcjonowania placówki uzyskiwane są poprzez wykorzystanie więźniów do prac remontowych, nieodpłatne uzyskanie materiałów budowlanych z hurtowni budowlanych w Koszalinie. Ponadto, Starosta Koszaliński poinformował także, że:
- oszczędności powstałe w wyniku w/w działań można przeznaczyć jedynie w części na płace, nie więcej jednak niż 6%, co reguluje umowa zawarta między Powiatem a Stowarzyszeniem,
- w umowach zawartych pomiędzy Powiatem a Stowarzyszeniem zostanie zapisany obowiązek przeznaczania środków finansowych, w wysokości 80% uzyskanych dochodów, na cele inwestycyjne.
- zmiany organizacyjne jakie zaszły w DPS w Cetuniu przyczyniły się do tego, że pracownicy dbają o placówkę jak o własny dom. By zmniejszyć koszty związane ze zużyciem mediów zamontowano odpowiednią armaturę sanitarną oraz pompy ciepła, dzięki którym w sezonie grzewczym zaoszczędzono środki w wysokości ok. 60.000 zł.
Przewodniczący Rady przypomniał moment, kiedy to radni ubiegłej kadencji podejmowali w lutym 2010 r. podobną uchwałę w sprawie likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Cetuniu. W/w dodał, że podobnie jak teraz wywoływała ona różne emocje. Jednakże, kiedy po kilku miesiącach działalności placówki, w nowej strukturze prawnej, zapytano Dyrektora o to jak funkcjonuje Dom i jakie są jego problemy, to odpowiedział, że jest zadowolony z takiej możliwości prowadzenia placówki. Przewodniczący Rady nadmienił również, że decyzja jest rzeczywiście trudna i kontrowersyjna, ale pozytywne doświadczenia, związane z prowadzeniem DPS w Cetuniu przez Stowarzyszenie, świadczą o tym, że Powiat idzie w dobrym kierunku.
Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są inne zapytania lub uwagi. Innych uwag ani też zapytań nie wniesiono. Wobec powyższego Przewodniczący Rady przeszedł do realizacji porządku obrad.
Przewodniczący Rady, na prośbę Starosty Koszalińskiego, poinformował, że w obu projektach uchwał w § 4 ust. 1 wyrażenie „na użyczenie” należy zamienić na wyrażenie „w użyczenie”. Następnie odczytał projekt uchwały w sprawie likwidacji Domu Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie, poinformował o pozytywnej opinii Komisji ds. Społecznych (4 „za” i 1 „wstrzymał się”) i poddał pod głosowanie.
W głosowaniu udział wzięło 19. radnych.
Wynik głosowania:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 2.
Rada Powiatu w Koszalinie zwykłą większością głosów, przy 2. głosach wstrzymujących się, podjęła uchwałę Nr XII/97/11 z dnia 14 listopada 2011 roku w sprawie likwidacji Domu Pomocy Społecznej im. Anselma Alojzego Młodzika w Parsowie. W/w uchwała wraz z opinią Komisji ds. Społecznych stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Mielnie
Przewodniczący Rady poinformował, że jest to projekt uchwały o podobnej treści jak poprzedni, za wyjątkiem tytułu uchwały. W/w dodał również, że Komisja ds. Społecznych wydała pozytywną opinię do niniejszego projektu uchwały (4 „za” i 1 „wstrzymał się”) . Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do projektu przedmiotowej uchwały. Uwag ani też zapytań nie wniesiono. Przewodniczący Rady, za zgodą Rady, skorzystał z możliwości wynikającej z treści § 33 ust. 3 Statutu Powiatu Koszalińskiego, tj. zaniechania odczytania całego projektu uchwały, albowiem był doręczony wraz z zawiadomieniem o sesji, a Rada nie wniosła żadnych uwag ani też poprawek. Przewodniczący Rady odczytał tytuł projektu w/w uchwały a następnie poddał pod głosowanie.
W głosowaniu udział wzięło 19. radnych.
Wynik głosowania:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 2.
Rada Powiatu w Koszalinie zwykłą większością głosów, przy 2. głosach wstrzymujących się, podjęła uchwałę Nr XII/98/11 z dnia 14 listopada 2011 roku w sprawie likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Mielnie. W/w uchwała wraz z opinią Komisji ds. Społecznych stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad. 5. Zamknięcie obrad.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady zakończył obrady słowami: „Zamykam obrady XII sesji Rady Powiatu w Koszalinie”. Na tym obrady zakończono. Obrady XII sesji Rady Powiatu w Koszalinie zakończono o godz. 16.30.
Przewodniczący Rady
Dariusz Kalinowski
Protokolant
Anna Maruszak
Strona internetowa została dostosowana do standardu WCAG 2.0 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.