Protokół Nr XXI/09 z XXI Sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 16 lutego 2009 roku
Protokół Nr XXI/09
z XXI Sesji Rady Powiatu w Koszalinie
z dnia 16 Lutego 2009 roku
Ad. 1. Otwarcie obrad.
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Koszalinie ul. Racławicka 13, w sali konferencyjnej nr 409 Przewodniczący Rady Dariusz Mirosław Kalinowski o godzinie 1000 otworzył sesję słowami „Otwieram obrady XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie w dniu 16 lutego 2009 roku”.
Ad.2. Stwierdzenie quorum.
Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum. Poinformował, że na 19 radnych obecnych jest 18. Nieobecna Radna Krystyna Danuta Bugaj – Wójcik.
Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady przywitał gości przybyłych na XXI sesję Rady Powiatu w Koszalinie. Lista zaproszonych gości stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Ad.3. Przedstawienie przez Przewodniczącego Rady porządku obrad.
Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała porządek obrad. Poinformował, że chciałby do porządku obrad wprowadzić zmiany:
1) z części uchwałodawczej wykreślić projekt uchwały Rady w sprawie określenia szczegółowych zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomościami oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata, na czas nieoznaczony oraz zawierania kolejnych umów.
2) po pkt 16 wnieść do porządku obrad pkt 17 dotyczący podjęcia uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z pytaniem, czy są inne wnioski do porządku obrad. Innych wniosków nie było. Wobec braku innych wniosków poprosił o przegłosowanie proponowanego porządku obrad.
W głosowaniu udział wzięło 18 radnych.
Wynik głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła zaproponowany porządek obrad.
Porządek obrad przedstawia się następująco:
1.Otwarcie obrad przez Przewodniczącego Rady godz. 10.00.
2.Stwierdzenie quorum.
3. Przedstawienie przez Przewodniczącego Rady porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu.
5. Sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami.
6. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady powierzonych do wykonania Zarządowi z XX sesji.
7. Wystąpienia obywatelskie (czas trwania 15 minut).
8. Sprawozdanie z pracy Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
9. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
10. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
11. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
12. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
13. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
14. Informacja z działalności Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności”.
15. Informacja z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie w roku 2008.
16. Informacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008.
17. Sprawozdanie Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015” w 2008 roku.
18. Informacja Starosty z przeprowadzonych kontroli i audytów w Starostwie Powiatowym w Koszalinie oraz w jednostkach organizacyjnych Powiatu w 2008 roku.
19. Informacja Zarządu Powiatu w Koszalinie dotycząca dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w 2008 roku.
20. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok,
2) zmian w budżecie Powiatu na 2009 rok,
3) zmiany stanu środków obrotowych na początek roku i planu finansowego wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w Koszalinie na 2009 rok,
4) ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka,
5) utraty mocy uchwały Rady Powiatu w Koszalinie Nr XI/87/2000 z dnia 25 lutego 2000 roku w sprawie ustalenia zakresu czynności pracodawcy samorządowego – Starostwa Powiatowego dokonywanych przez Przewodniczącego Rady wobec Przewodniczącego Zarządu,
6) (skreślony),
7) przekazania Miastu Koszalin części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0383Z,
8) wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Biesiekierz części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z,
9) wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Świeszyno i Gminie Manowo części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0381Z,
10) wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Będzino części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z,
11) zmiany uchwały Nr XIV/138/08 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych w powiecie koszalińskim,
12) ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński;
13) ustalenia regulaminu szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i ich wysokości oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński,
14) ustalenia regulaminu przyznawania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński,
15) założenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bobolicach,
16) określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2009,
17) rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego.
21. Zapytania, interpelacje i postulaty radnych.
22. Sprawy organizacyjne.
23. Odpowiedzi na zapytania, interpelacje i postulaty radnych.
24. Wnioski i oświadczenia radnych.
25. Zamknięcie obrad.
Ad. 4. Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady przeszedł do pkt 4 porządku obrad, tj. przyjęcia protokołu z XX sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 30 grudnia 2008 roku. Poinformował, że protokół z XX sesji był dostępny do wglądu publicznego w Biurze Rady Powiatu, został również wyłożony do wglądu przed sesją. Następnie zwrócił się do radnych, czy są uwagi do przedmiotowego protokołu. Uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie protokół z XX sesji Rady Powiatu.
W głosowaniu udział wzięło 18 radnych.
Wynik głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Protokół z XX sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 30 grudnia 2008 r. został przyjęty przez Radę jednogłośnie. W/w protokół stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Ad. 5. Sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami
Przewodniczący Rady poinformował radnych, że w materiałach na sesję otrzymali sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami. Skierował również do radnych pytanie, czy są uwagi i zapytania do sprawozdania Starosty.
Radny Andrzej Lenartowicz poinformował, że na posiedzeniu w dniu 03 lutego 2009 r. Zarząd Powiatu w Koszalinie pozytywnie rozpatrzył wnioski o wsparcie imprez:
- „Sprawni jak żołnierze”,
- „Integracyjny Turniej w Strzelaniu Sportowym”.
Wobec powyższego Radny Andrzej Lenartowicz zwrócił się do Starosty Koszalińskiego z prośbą o udzielenie informacji kto jest organizatorem turnieju, gdzie się odbywa oraz do jakiego gremium mieszkańców Powiatu jest skierowana.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, żeimpreza:
1) „Sprawni jak żołnierze” jest organizowana od wielu lat przez Kuratorium i skierowana do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Starosta Koszaliński dodał, że każdego roku były również organizowane, wspólnie ze Szkołą Chorążych, ogólnopolskie zawody przeciwlotnicze. Ponadto, dodał, że impreza w pełni finansowana jest przez Kuratorium Oświaty, ale mimo to Starostwo jest jej współorganizatorem. Starostwo funduje jedynie puchary.
2) „Integracyjny Turniej w Strzelaniu Sportowym” organizowana jest przy udziale Powiatowego Zrzeszenia LZS, jak też Stowarzyszenia „IKAR” . Dodał, że turniej organizowany jest także razem ze strzelnicą oraz Spółdzielnią „Unia”, która jest jego głównym organizatorem. Starostwo w tej imprezie jest fundatorem pucharów i nagród dla osób niepełnosprawnych biorących w niej udział.
Radny Ryszard Osiowy poinformował, żeZarząd Powiatu w Koszalinie na posiedzeniu w dniu 21 stycznia 2009 r. zaakceptował projekt dokumentu „Warunki tworzenia, funkcjonowania i monitoringu rodzin zastępczych w Powiecie Koszalińskim”. Jednocześnie zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób radni będą mieli dostęp do przedmiotowego dokumentu i ewentualnych informacji na temat monitoringu rodzin zastępczych.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, żemonitoring będzie prowadzony przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie, które będzie sporządzało w tym zakresie sprawozdania i udzielało radnym wyczerpujących informacji w interesującym ich zakresie. Dodał, że znany wszystkim przypadek Roksany pokazał, że dotychczasowe monitorowanie nie było wystarczająco precyzyjne. Starosta Koszaliński poinformował, że wizyty pracowników PCPR do tej pory były wcześniej ustalane z rodziną zastępczą. W obecnej chwili system ten ulegnie zmianie. Monitoring rodzin zastępczych będzie prowadzony bez wcześniejszych ustaleń terminu wizyty pracownika socjalnego. Dodał też, że pracownicy PCPR będą częściej kontaktować się ze szkołami oraz Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej, które w rodzinach zastępczych będą przeprowadzały wywiady środowiskowe. Wszystkie działania będą nadzorowane przez PCPR w Koszalinie, do którego można zawsze skierować zapytanie w przedmiotowej sprawie.
Więcej uwag i pytań nie było. Sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.
Ad. 6 Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady powierzonych do wykonania Zarządowi z XX sesji.
Przewodniczący Rady poinformował, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady powierzonych do wykonania Zarządowi z XX sesji. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z pytaniem, czy są uwagi i zapytania do sprawozdania.
Zapytań i uwag nie wniesiono. Sprawozdanie Starosty stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Ad. 7. Wystąpienia obywatelskie.
Nikt nie zabrał głosu w ramach wystąpień obywatelskich.
Ad. 8. Sprawozdanie z pracy Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
Przewodniczący Rady przedstawił sprawozdanie z pracy Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Poinformował, że w roku 2008 nastąpiła zmiana w składzie Rady Powiatu w Koszalinie. Uchwałą Nr XIII/128/08 z dnia 29 lutego 2008 r. Rada stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego Ireneusza Kozłowskiego. Natomiast uchwałą Nr XIV/130/08 z 24 kwietnia 2008 r. Pan Krystian Grodek, w miejsce Pana Ireneusza Kozłowskiego, uzyskał mandat radnego Rady Powiatu w Koszalinie. Dodał, że w dniu 27 czerwca 2008 roku, na XV sesji Rady, podjęto uchwały zmieniające składy stałych Komisji Rady Powiatu w Koszalinie.
Przewodniczący Rady poinformował, że w roku 2008 Rada Powiatu w Koszalinie obradowała na 8 sesjach, w tym na 1 sesji uroczystej i 2 sesjach nadzwyczajnych. Sesje Rady Powiatu odbywały się zgodnie
z przyjętym planem pracy. Dodał, że uchwały podjęte przez Radę Powiatu w Koszalinie przekazywane były do nadzoru - Wojewody Zachodniopomorskiego. Wojewoda, jako organ nadzoru, nie zakwestionował żadnej uchwały podjętej przez Radę Powiatu w Koszalinie.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do sprawozdania z pracy Rady Powiatu. Uwag nie było.
Przewodniczący poddał pod głosowanie w/w sprawozdanie. W głosowaniu udział wzięło 18 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Sprawozdanie z pracy Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 r. Rada przyjęła jednogłośnie. Sprawozdanie z pracy Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Ad.9. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Andrzej Biedulski przedstawił Radzie sprawozdanie z realizacji planu pracy i kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Poinformował, że w czerwcu 2008 roku w składzie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie nastąpiły zmiany personalne.
- dnia 27 czerwca 2008 roku uchwałą Nr XV/146/08 Rada Powiatu w Koszalinie odwołała z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej radnego Andrzeja Lenartowicza, w związku ze złożoną przez niego rezygnacją. Radny Pan Andrzej Lenartowicz został członkiem Komisji Rewizyjnej.
- dnia 27 czerwca 2008 roku uchwałą Nr XV/147/08 Rada Powiatu w Koszalinie na wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrała radną Panią Krystynę Bugaj – Wójcik.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej dodał, że Komisja w roku 2008 odbyła 8 posiedzeń, rozpatrzyła 1 skargę oraz zapoznała sięz działalnością 3 placówek podległych Starostwu Powiatowemu w Koszalinie.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania lub uwagi do przedstawionego sprawozdania. Pytań i uwag nie było. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z realizacji planu pracy i kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
W głosowaniu udział brało 18 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z realizacji planu pracy i kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Sprawozdanie z pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Ad. 10. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
Przewodniczący Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie Zbigniew Tomasz Grabarek poinformował, że Komisja w roku 2008 pracowała w niezmienionym składzie. Dodał, że Komisja szczególnie ceni sobie współpracę z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Koszalinie.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania lub uwagi do sprawozdania z pracy Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Uwag i pytań nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z pracy Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. W głosowaniu udział brało 18 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z pracy Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Ad. 11. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatuw Koszalinie za 2008 rok.
Wiceprzewodniczący Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie Henryk Piech poinformował, że Komisja zainicjowała współpracę z podobnymi komisjami rad gmin w celu wymiany doświadczeń i występujących problemów. Dodał, że Komisja ds. Rozwoju była również inicjatorem organizacji 2 seminariów:
- „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w Powiecie Koszalińskim”,
- „Plany i perspektywy gospodarki odpadami w Powiecie Koszalińskim”.
Poinformował, że organizacja w/w seminariów powiodła się dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa Powiatowego w Koszalinie, a w szczególności dzięki p.o. Dyrektora Wydziału Rozwoju i Promocji Panu Tomaszowi Hołowatemu oraz Dyrektorowi Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pani Annie Bernackiej – Chmielińskiej. Dodał też, że tematyka obu seminariów pozwoliła ich uczestnikom na poszerzenie wiedzy w zakresie poruszanych na nich spraw. Wiceprzewodniczący Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie Henryk Piech poinformował, że w roku 2008, w związku z rezygnacją radnego Andrzeja Lenartowicza z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Rozwoju, uległ zmianie skład Komisji. W miejsce Radnego Andrzeja Lenartowicza Rada powołała na przewodniczącą Komisji ds. Rozwoju Radną Krystynę Danutę Bugaj – Wójcik.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania lub uwagi do sprawozdania z pracy Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Uwag i pytań nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z pracy Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. W głosowaniu udział brało 18 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z pracy Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Ad. 12. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
Przewodnicząca Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie Elżbieta Góral poinformowała, że Komisja ds. Budżetu do 27 czerwca 2008 r. pracowała w składzie:
- Elżbieta Góral – przewodnicząca
- Karol Józef Banaśkiewicz - wiceprzewodniczący
- Marek Paweł Gil - sekretarz,
- Krystyna Danuta Bugaj – Wójcik,
- Alla Anita Awstric.
Dodała, że ze składu Komisji ds. Budżetu uchwałą Nr XV/149/08 z dnia 27 czerwca 2008 r. odwołano Panią Krystynę Danutę Bugaj – Wójcik w związku z powołaniem jej na Przewodniczącą Komisji ds. Rozwoju. Natomiast uchwałą Rady XV/150/08 z dnia 27 czerwca 2008 r. uzupełniono skład Komisji ds. Budżetu o radnego Krystiana Grodka.
Przewodnicząca Komisji ds. Budżetu poinformowała, że Komisja działa na podstawie Regulaminu Komisji, który obowiązuje w okresie trwania III kadencji Rady Powiatu oraz, że pracowała zgodnie z przyjętym planem pracy ustalonym uchwałą Komisji Nr 1/07 z dnia 29 listopada 2007 roku.
Przewodnicząca Komisji ds. Budżetu dodała, że w okresie sprawozdawczym odbyło się 12. posiedzeń Komisji, na których zrealizowano zagadnienia ujęte w planie pracy Komisji. Nadmieniła też, że Komisja ds. Budżetu w 2008 roku zaopiniowała 26 uchwał Rady (wszystkie były pozytywne) i dotyczyły głównie spraw finansowych Powiatu oraz jego jednostek organizacyjnych. Nadmieniła, że Komisja ds. Budżetu w trakcie swych prac, niejednokrotnie zapraszała na swoje posiedzenia gości m.in. Panią Halinę Sajewską – Tkaczyk - Skarbnika Powiatu oraz Panią Agnieszkę Maślińską - Sekretarza Powiatu.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania lub uwagi do sprawozdania z pracy Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Uwag i pytań nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z pracy Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. W głosowaniu udział brało 18 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z pracy Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Ad. 13. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
Przewodniczący Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie Sławomir Jóźwiak podziękował wszystkim członkom Komisji za ich aktywną współpracę w realizacji zadań Komisji. Podziękował również za zaangażowanie w działania Komisji ds. Społecznych oraz troskę w zakresie funkcjonowania rodzin zastępczych Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie Pani Mirosławie Zielony. Dodał, że Rada otrzymała sprawozdanie z pracy Komisji ds. Społecznych za 2008 r. i chętnie odpowie na ewentualne pytania w tym zakresie.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania lub uwagi do sprawozdania z pracy Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
Radna Barbara Zwolak poinformowała, że ma przyjemność pracować w Komisji ds. Społecznych z osobami, którym bliskie są sprawy społeczne. Nadmieniła, że na jednym z posiedzeń Komisji ds. Społecznych, tj. 23 października 2008 r. na jej wniosek Komisja złożyła do Zarządu Powiatu w Koszalinie wniosek o likwidację zagrożeń na drodze Nr 6. Dodała, że do dnia dzisiejszego Komisja ds. Społecznych nie otrzymała żadnej odpowiedzi na wniosek złożony przez Zarząd Powiatu w Koszalinie do Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.
Przewodniczący Rady potwierdził, że rzeczywiście Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie nie udzielił żadnej odpowiedzi w tym zakresie.
Innych uwag i pytań nie było, więc Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdania z pracy Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok.
W głosowaniu udział brało 18 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 18 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada jednogłośnie przyjęła sprawozdanie z pracy Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok. Sprawozdanie z pracy Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady podziękował wszystkim członkom Komisji za ich zaangażowanie i merytoryczność. Dodał, że to zaangażowanie przekłada się na poprawę jakości pracy Rady i stanowionego prawa miejscowego. Przewodniczący Rady podziękował również Koordynatorowi Referatu Prawnego Starostwa Pani Elżbiecie Berkowskiej za pomoc w przygotowywaniu stosownych uchwał.
Ad. 14. Informacja z działalności Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności”.
Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała materiały dotyczące Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności” przygotowane przez osobę odpowiedzialną merytorycznie – Panią Marię Józefowską – Jurgę. Dodał, że Komisja ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie wydała pozytywną opinię do informacji z działalności Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności”. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub pytania do w/w informacji.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz przeprosił za nieobecność Pani Marii Józefowskiej – Jurga. Dodał, że informacja o działalności Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności” sporządzona jest w sposób szczegółowy, który pozwala na zapoznanie się z działalnością Stowarzyszenia również na przestrzeni ostatnich lat. Wicestarosta Andrzej Leśniewicz nadmienił, że w/w informacja zawiera takie dane jak: liczba posiadanej żywności, wartość żywności, wpłaty składek, darowizny itp. Podał również, że Stowarzyszenie „Koszaliński Bank Żywności” obejmuje całe województwo zachodniopomorskie. Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował, że cenną inicjatywę podjął Starosta Koszaliński Roman Szewczyk na ostatnim Konwencie Starostów. Starosta Koszaliński przekazał pismo, w którym zwrócił się do innych starostów o wsparcie działań Stowarzyszenia – jako członek wspierający wraz z opłatą rocznej składki. Dodał, że starostowie odnieśli się do tej inicjatywy pozytywnie. Nadmienił też, że większość starostów weźmie udział w dniu 25 marca 2009 r. w konferencji z ministrem Dudą i że zamierza wówczas zaprosić ich do Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności” w celu zapoznania z jego działalnością. Wyraził również swoje nadzieje, że ta wizyta spowoduje, iż starostowie podejmą konstruktywne decyzje w zakresie finansowania działalności Stowarzyszenia.
Radny Zenon Zawiejski zwrócił się do Wicestarosty Andrzeja Leśniewicza z zapytaniem, cyt.: „Mam jedno pytanie do Pana Wicestarosty, jak mam rozumieć to, że jest Zastępcą Prezesa Zarządu, tutaj widzę przy tym sprawozdaniu, i jak to się ma do pełnionej funkcji dzisiaj obecnie.”.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował, że przed objęciem funkcji zastępcy Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności” zasięgał w tej kwestii opinii radców prawnych. Dodał, że nie występuje w tej sytuacji kolizja w sprawowaniu przez niego tych obu funkcji, albowiem funkcja zastępcy Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności” jest w pełni funkcją społeczną. Ponadto, każdy z członków Stowarzyszenia płaci dodatkowo składkę.
Radny Ryszard Józef Osiowy stwierdził, że Powiat Koszaliński, jako członek, przekazuje Stowarzyszeniu „Koszaliński Bank Żywności” środki finansowe, którymi w imieniu Powiatu, w tej organizacji, zarządza Wicestarosta Andrzej Leśniewicz. Radny Ryszard Józef Osiowy dodał, że w tej sytuacji dopatruje się pewnej nieścisłości prawnej i naruszenia interesu. Nadmienił, że wobec powyższego prosi, by radcowie prawni Starostwa, do przyszłej sesji Rady Powiatu, dokładnie przeanalizowali prawnie tę kwestię.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz dodał, że z pewnością kwestia pełnienia przez niego obu tych funkcji zostanie wyjaśniona i jeżeli zajdzie taka potrzeba jest gotowy do złożenia rezygnacji z pełnienia funkcji zastępcy Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Koszaliński Bank Żywności”.
Koordynator Referatu Prawnego Elżbieta Berkowska odniosła się do kwestii bycia zastępcą prezesa lub członka zarządu fundacji lub stowarzyszenia, w którym Powiat jest członkiem albo udziałowcem. Dodała, że powyższa kwestia była wyjaśniana przez ministerstwo, albowiem Starostwo miało wątpliwości, nie na tle omawianej sytuacji, ale innej – kierownika jednostki organizacyjnej, który był w podobnej sytuacji. Pani Elżbieta Berkowska poinformowała, że otrzymano z ministerstwa wyjaśnienie stwierdzające, że w takiej sytuacji w jakiej znajduje się Wicestarosta nie występuje naruszenie ustawy antykorupcyjnej. Dodała, że inna sytuacja byłaby wtedy, gdy fundacja, stowarzyszenie czy też związek stowarzyszeń prowadziłby działalność komercyjną lub gospodarczą a członek zarządu otrzymywałby za to wynagrodzenie. Natomiast w sytuacji jaka jest obecnie jest większość dużych związków powiatów czy miast. W większości, w imieniu powiatów czy gmin, występują jako członkowie zarządu, członkowie zarządu powiatów. Ministerstwo odpowiedziało, że w takiej sytuacji nie jest to naruszenie ustawy antykorupcyjnej.
Ad. 15. Informacja z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie w roku 2008.
Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała na piśmie informację z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie za 2008 r. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania do Powiatowego Rzecznika Konsumentów Pana Arkadiusza Janz. Pytań i uwag nie było.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych wydała pozytywną opinię do informacji z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie za 2008 r. Przewodniczący Rady dodał też, że Komisja ds. Społecznych zwraca się z zapytaniem o możliwość odbywania przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów dyżurów w gminach raz w miesiącu, po 2 godziny. Przewodniczący Rady wyraził nadzieję, że wniosek ten zostanie uwzględniony przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
Opinia Komisji wraz z informacją z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie za 2008 rok stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady nadmienił, że Pan Arkadiusz Janz stylem pracy oraz wiedzą wypełnia wszystkie zadania nałożone na Rzecznika Konsumentów. Dodał też, że Pan Arkadiusz Janz sprostał wysoko postawionej przez poprzednika poprzeczce. Ponadto, nadmienił, że Pan Arkadiusz Janz właściwie służy konsumentom Powiatu Koszalińskiego.
Radny Henryk Piech przyłączył się do słów Przewodniczącego Rady kierowanych pod adresem Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Dodał osobiste podziękowania Starostwu za odpowiednie usytuowanie lokalowe Rzecznika Konsumentów, które w zdecydowany sposób poprawiły jego warunki pracy. Radny Henryk Piech stwierdził, że było to dobre posunięcie.
Rada przyjęła informację z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2008 rok.
Ad. 16. Informacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008.
Przewodniczący Rady poinformował, że radni otrzymali informację Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008.
Informację Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008 przedstawił Dyrektor PCPR w Koszalinie Pani Mirosława Zielony wykorzystując przygotowaną prezentację multimedialną. Podczas prezentacji Pani Mirosława Zielony przekazała dane statystyczne dotyczące działań PCPR w Koszalinie w zakresie realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008. Pani Mirosława Zielony poinformowała, że w/w strategia jest już drugą strategią, albowiem pierwsza obowiązywała w latach 2002 – 2006. Dodała, że misją Powiatu jest zapewnienie mieszkańcom Powiatu warunków do godnego życia i rozwoju poprzez wspieranie wszelkiej aktywności, informowanie o możliwościach wykorzystania własnych i zewnętrznych zasobów oraz zintegrowany, sprawnie funkcjonujący system pomocy.
Pani Mirosława Zielony poinformowała, że w Powiecie Koszalińskim w roku 2008 realizowane były programy i projekty:
„Bezpieczna Rodzina” – program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”, na który uzyskano z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotację w wysokości 82.250 zł.
„Bezpieczne gniazda” – program otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 50.000 zł,
Projekt systemowy „Pomocna dłoń plus” – realizowany w 9. partnerstwach - kwota uzyskanej dotacji wyniosła 1.247.795 zł.
Projekt międzynarodowych wizyt studyjnych ACTIVIA – 14.125 zł.
Pani Mirosława Zielony poinformowała, że w 2008 roku w Powiecie Koszalińskim funkcjonowało ogółem 98 rodzin zastępczych dla 184. dzieci oraz 58. usamodzielnianych wychowanków. Dodała, że z dokonanej przez nią analizy wynika, że na terenie centralnej i południowej Polski występuje po ok. 20 rodzin zastępczych, czyli zdecydowanie mniej w porównaniu do Powiatu Koszalińskiego. Oznacza to, że w rodzinach zamieszkałych na terenie Powiatu więzi rodzinne nie są tak silne jak na w/w terenach. Nadmieniła, że występuje 5 celów strategicznych:
1. Cel strategiczny – prawidłowo funkcjonująca rodzina,
2. Cel strategiczny – zapobieganie marginalizacji społecznej oraz łagodzenie jej negatywnych skutków,
3. Cel strategiczny – wyrównywanie szans życiowych osobom niepełnosprawnym,
4. Cel strategiczny – zapewnienie optymalnych warunków pobytu w jednostkach organizacyjnych Powiatu,
5. Cel strategiczny – budowa zintegrowanego systemu rozwiązywania problemów społecznych.
Pani Mirosława Zielony omówiła każdy z w/w celów.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub pytania do informacji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008.
Radny Andrzej Biedulski wyraził podziękowania i wiele uznania dla pracy Pani Dyrektor Mirosławy Zielony, szczególnie jako lidera projektu systemowego „Pomocna dłoń plus”. Dodał, że dzięki jej staraniom udało się doposażyć Dom Pomocy Społecznej w Cetuniu, jak również i inne placówki pomocy społecznej.
Radna Barbara Zwolak w imieniu swoim, pracowników pomocy społecznej w Sianowie oraz mieszkańców Sianowa złożyła podziękowania Pani Mirosławie Zielony, jako liderowi projektu systemowego „Pomocna dłoń plus”, za odpowiednie przygotowanie beneficjentów projektu do rozwiązywania ich problemów zawodowych. Ponadto, wyraziła uznanie dla pracy Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Koszalinie.
Przewodniczący Rady dołączył się do gratulacji dla Pani Mirosławy Zielony. Podziękował w szczególności za dodatkowo pozyskane środki finansowe w wysokości ponad 1, 4 mln zł. Ponadto, poinformował, że remonty i zakupy inwestycyjne w placówkach i domach pomocy społecznej wyniosły ok. 1 mln zł. Podziękował również Dyrektorowi Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Panu Wojciechowi Dyrda za pomoc w przeprowadzeniu remontów w placówkach.
Rada przyjęłainformację Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie z realizacji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015” w roku 2008. w/w informacja stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady o godzinie 11.20 ogłosił 15 minutową przerwę.
Przewodniczący Rady o godzinie 11.35 wznowił obrady XXI Sesji Rady Powiatu w Koszalinie. Na salę obrad powróciło 14 radnych. Nieobecni to Wicestarosta Andrzej Leśniewicz, Radna Barbara Zwolak, Radny Marek Paweł Gil, Radny Zbigniew Tomasz Grabarek.
Ad. 17. Sprawozdanie Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015” w 2008 roku.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie wydała pozytywną opinię do sprawozdania Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015” w roku 2008.
Sprawozdanie Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015” w roku 2008 przedstawił Dyrektor PUP w Koszalinie Pan Henryk Kozłowski wykorzystując przygotowaną prezentację multimedialną. Podczas prezentacji Pan Henryk Kozłowski przekazał dane statystyczne dotyczące działań PUP w Koszalinie w zakresie realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015”. Pan Henryk Kozłowski poinformował, że w roku 2008 Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie dysponował na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu środkami w wysokości 16.540,5 tys. zł. Dodał, że w ramach algorytmu Funduszu Pracy PUP dysponował kwotą 7.884,2 tys. zł, natomiast Urząd dodatkowo pozyskał środki w wysokości 8.656,3 tys. zł, które przeznaczył na realizację programów aktywizacji lokalnego rynku pracy. Ponadto dodał, że z analizy ewidencji osób bezrobotnych wynika, że:
- nastąpił spadek liczby bezrobotnych w liczbach bezwzględnych o 920 osób.
- stopa bezrobocia zmniejszyła się w Powiecie Koszalińskim o 3,7 punktu procentowego,
- procentowy udział bezrobotnych wśród kobiet zmniejszył się o 3.3%,
- procentowy udział bezrobotnych wśród osób powyżej 50 roku życia zwiększył się o 2,3%,
- procentowy udział długotrwale bezrobotnych zmniejszył się o 8,9%.
Na salę obrad powrócił Wicestarosta Andrzej Leśniewicz oraz Radny Marek Paweł Gil. Rada Powiatu obraduje w składzie 16 radnych.
Dyrektor PUP w Koszalinie Henryk Kozłowski omówił projekty i programy realizowane przez PUP w 2008 r.:
- „Droga do zatrudnienia” – adresowany do osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Koszalinie. Wśród grupy docelowej projektu uwzględniono osoby niepełnosprawne – łącznie zakwalifikowano 1129 beneficjentów. Na realizację projektu wydatkowano łącznie 6.331.956,41 zł.
Na salę obrad powróciła Radna Barbara Zwolak. Rada Powiatu obraduje w składzie 17 radnych.
- „Doradca zawodowy i pośrednik pracy w standardach unijnych”- celem projektu jest podniesienie jakości i dostępności usług doradczych, świadczonych przez Publiczne Służby Zatrudnienia, poprzez zwiększenie liczby doradców zawodowych i pośredników pracy o kwalifikacjach dostosowanych do wymagań współczesnego europejskiego rynku pracy.
Na salę obrad powrócił Radny Zbigniew Tomasz Grabarek. Rada Powiatu obraduje w składzie 18 radnych.
- „Szkolenie na życzenie” – głównym celem programu było zmotywowanie, zaktywizowanie osób bezrobotnych do dokonania samodzielnego wyboru szkolenia, które pozwoliłoby uzupełnić lub uzyskać dodatkowe kwalifikacje; zwiększenie dostępu do szkoleń; zwiększenie możliwości uzyskania pracy, szczególnie w zawodach uznanych za deficytowe w województwie zachodniopomorskim. W ramach programu wydatkowano 132.121,93 zł.
- „Akcja Dotacja” – głównym celem programu było wsparcie samozatrudnienia poprzez kompleksową pomoc w założeniu własnej firmy poprzez osoby bezrobotne oraz rozpowszechnianie wśród nich przedsiębiorczości. W ramach programu wydatkowano 333.355,60 zł.
- „Paszport do zatrudnienia” – celem programu była aktywizacja zawodowa i wzrost zatrudnienia wśród bezrobotnej młodzieży. W ramach programu wydatkowano 90.290,56 zł.
- Program 45/50 PLUS miał na celu przywrócenie zdolności zatrudnieniowej, objęcie działaniami aktywizującymi oraz umożliwienie podjęcia i utrzymania zatrudnienia przez osoby bezrobotne w wieku powyżej 45 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem bezrobotnych powyżej 50 roku życia. W ramach programu wydatkowano 205.574,76 zł.
- „Aktywizacja zawodowa – szansą dla bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Koszalinie” – realizacja programu miała na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Koszalinie, zmierzającą do reintegracji zawodowej i społecznej. W ramach programu wydatkowano 1.806.583,51 zł.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie Pan Henryk Kozłowski poinformował, że PUP zorganizował w gminach dyżury pracownika Urzędu.
Sprawozdanie Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015” w roku 2008 wraz z opinią Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania do sprawozdania.
Radny Karol Józef Banaśkiewicz zwrócił się z zapytaniem do Dyrektora PUP w Koszalinie, czy występujący kryzys ma wpływ na zatrudnienie oraz czy występuje znaczący spadek zatrudnienia.
Dyrektor PUP w Koszalinie Henryk Kozłowski wyjaśnił, że przeprowadzone na koniec 2008 r. analizy nie wskazały znacznego wzrostu bezrobocia. Dodał, że od października 2008 r. PUP odnotował znaczny spadek ofert pracy o ok. 40%. Natomiast w styczniu 2009 r. odnotowany został w Mieście i Powiecie wzrost liczby bezrobotnych łącznie o 1.200 osób. Z przeprowadzonej analizy wynika, że przyczyną wzrostu bezrobocia były kończące się w grudniu 2008 r. umowy o pracę oraz powrót, osób uprzednio skreślonych z listy bezrobotnych, w szeregi osób bezrobotnych. Dyrektor PUP nadmienił, że nie jest w stanie przewidzieć jak potoczy się ta sytuacja w najbliższych miesiącach.
Radny Henryk Piech stwierdził, że w pewnym sensie jest usatysfakcjonowany działaniami Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Dodał, że w segmencie jednorazowych dotacji w roku 2008 wydatkowano po 13.800 zł na jednego bezrobotnego rozpoczynającego działalność. PUP w Koszalinie pozyskał też dodatkowe środki finansowe, które można było przeznaczyć dla bezrobotnych. Radny Henryk Piech nadmienił, że są to działania w dobrym kierunku. Dodał jednak, że jest zbulwersowany tym, iż misja którą do spełnienia ma PUP w Koszalinie, w ostatnim okresie została bardzo zachwiana, czego przykładem jest ostatnia skarga, która wpłynęła do Rady Powiatu. Radny Henryk Piech nadmienił, że warunki dotowania są warunkami, które mają doprowadzić do wyzwolenia u bezrobotnych chęci podejmowania działań. Dodał, że Starostwo Powiatowe w Koszalinie oraz Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie oczywiście podejmował różne działania, chociażby organizacja seminarium w zakresie pobudzania tej aktywności. Nie mniej sytuacja rozstrzygnięcia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego, którego Rada Powiatu będzie musiała dokonać, nie jest w duchu prowadzonych działań, o których mowa wyżej. W dobie występującego kryzysu, pogłębiającego się bezrobocia działania, które uniemożliwiają, czy też szkodzą podejmowaniu przez bezrobotnych własnej działalności nie są działaniami wychodzącymi naprzeciw bezrobotnym i nie są działaniami pozytywnymi. Radny Henryk Piech stwierdził, że w zakresie dbałości o interesantów Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie nie wykorzystał wszystkich możliwości. W/w zaproponował, by w ramach posiadanych środków na szkolenia i doskonalenie kadr PUP w Koszalinie skierować pracowników na szkolenie z zakresu stosowania Kodeksu postępowania administracyjnego, jak również zobowiązać ich do dołożenia szczególnej staranności w wypełnianiu swoich obowiązków służbowych.
Dyrektor PUP w Koszalinie Henryk Kozłowski zgodził się z sugestią Radnego Henryka Piecha, by wzbogacić warsztat pracy pracowników PUP o szkolenie z w/w zakresu.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania. Pytań nie było. Przewodniczący Rady podsumował wystąpienie Dyrektora PUP w Koszalinie Pana Henryka Kozłowskiego. Nadmienił, że przedstawiona informacja może napawać optymizmem, gdyż działania i organizacja PUP w Koszalinie zmierzają w dobrym kierunku. Przykładem właściwego kierunku działań jest realizacja projektów i programów krótko i długoterminowych poszerzających ofertę Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Pogratulował Dyrektorowi PUP i jego pracownikom skuteczności w działaniach. Przewodniczący Rady wyraził nadzieję, że mimo pogłębiającego się bezrobocia PUP w Koszalinie znajdzie środki i rozwiązania, które wpłyną na obniżenie stopy bezrobocia w Powiecie Koszalińskim.
Rada przyjęła sprawozdanie Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007 – 2015” w roku 2008.
Ad. 18. Informacja Starosty z przeprowadzonych kontroli i audytów w Starostwie Powiatowym w Koszalinie oraz w jednostkach organizacyjnych Powiatu w 2008 roku.
Przewodniczący Rady poinformował, że radni otrzymali przedmiotową informację w materiałach sesyjnych. Dodał, że Komisja ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie wydała pozytywną opinię do informacji Starosty z przeprowadzonych kontroli i audytów w Starostwie Powiatowym w Koszalinie oraz w jednostkach organizacyjnych Powiatu w 2008 roku. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do niniejszej informacji.
Radny Andrzej Lenartowicz poinformował, że zapoznając się z w/w informacją można stwierdzić, że w jednostkach organizacyjnych Powiatu zostało popełnionych wiele nieprawidłowości, zwłaszcza w zakresie bhp, prawa pracy i finansów publicznych. Radny Andrzej Lenartowicz zwrócił się do Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka, czy wyciągnął konsekwencje wobec osób, które zaniechały swoich obowiązków oraz w jakim okresie zamierza sprawdzić wykonanie zaleceń pokontrolnych.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk poinformował, że przeprowadzone w roku 2008 kontrole były bardzo szczegółowe. Dodał, że wiele uchybień rzeczywiście dotyczyło spraw związanych z bhp, prawem pracy, najwięcej jednak było uchybień związanych z naliczeniem dodatkowego wynagrodzenia, zwanego „trzynastką”, albowiem przepisy regulujące tę kwestię są nieprecyzyjne i wystąpiły trudności z ich interpretacją, zwłaszcza w przypadku zasiłku chorobowego. Starosta Koszaliński dodał, że zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec dyrektorów i pracowników odpowiedzialnych za zaistniałe nieprawidłowości. W/w osoby nie otrzymały przysługujących im rocznych nagród. Zwrócone zostały również nadpłacone środki finansowe.W kwestii uchybień dotyczących spraw bezpieczeństwa i higieny pracy Starosta Koszaliński poinformował, że pracownik ds. bhp obecnie sprawdza wszystkie jednostki organizacyjne Starostwa. Pracownicy przeszli także szkolenia w zakresie postępowania i prowadzenia dokumentacji wypadkowej. Starosta Koszaliński zapewnił, że Audytor Wewnętrzny oraz Biuro Kontroli we wszystkich jednostkach, w których stwierdzono nieprawidłowości, przeprowadzi rekontrolę.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są inne pytania do w/w informacji. Pytań nie było.
Informacja Starosty z przeprowadzonych kontroli i audytów w Starostwie Powiatowym w Koszalinie oraz w jednostkach organizacyjnych Powiatu w 2008 roku została przez Radę przyjęta i wraz z opinią Komisji ds. Społecznych stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Ad. 19. Informacja Zarządu Powiatu w Koszalinie dotycząca dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w 2008 roku.
Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała w materiałach na sesję informację Zarządu Powiatu w Koszalinie dotyczącą dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w 2008 roku. Zwrócił się do radnych, czy są uwagi do przedmiotowej informacji. Uwag nie było.
Rada Powiatu w Koszalinie przyjęła informację Zarządu Powiatu w Koszalinie dotyczącą dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w 2008 roku. Informacja Zarządu Powiatu w Koszalinie dotycząca dotacji udzielonych organizacjom pozarządowym w 2008 roku wraz z pozytywną opinią Komisji ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
Ad. 20. Podjęcie uchwał w sprawie:
1) zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok.
Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu w/w uchwały.
Radny Zenon Zawiejski zwrócił się z zapytaniem, cyt.: „Szanowni Państwo chciałbym skierować tutaj przy tej uchwale zapytanie, a właściwie dwuwątkowo chciałbym uzyskać informację od Państwa. Pierwszy wątek byłby skierowany do Pana Przewodniczącego Rady. Chciałbym zapytać jak to właściwie jest, jak to wygląda z punktu widzenia procedur. Otrzymuje Pan projekty uchwał, rozumiem, że Pan te projekty przegląda i widzi Pan jakie segmenty i jakie obszary tematyczne dotyczą poszczególnych Komisji. Ponieważ tak się zdarzyło, że przy tych zmianach budżetu, przy tym projekcie uchwały dotyczą zmiany konkretnie inwestycji drogowych, a więc mam tutaj na myśli szczegółowo Plan Wieloletni Inwestycji Drogowych i tutaj jakby jedna inwestycja, która w pierwszej kolejności rzuciła mi się w oczy jest inwestycją drogową, która z roku na rok jest przesuwana bardzo chętnie. Natomiast jakbyw tym uzasadnieniu nie zauważam takiego pełnego uzasadnienia i nie czuję się usatysfakcjonowany, szczególnie teraz przed tym głosowaniem. Mam na myśli tutaj inwestycję Łazy – Unieście. To jest jakby jeden wątek i właściwie już ten wątek mógłby mi pozwolić na to, żeby głosować już za przeproszeniemtak ostro i tak jak sądzę. Natomiast jeszcze nachodzi mi tutaj jakby o drugi wątek. Rozumiem, że zmiany budżetowe, jednak inicjatywa zmian budżetowych należy do Zarządu. Rozumiem, że ponieważ nie było to przedmiotem Komisji rozpatrywanie tego projektu uchwały, nie można było Starosty wprost zapytać, a chętnie byśmy go zaprosili, a przynajmniej ja taki wniosek bym złożył, żeby na taką Komisję się pojawił, żeby wyjaśnił jak to wygląda, że zdejmuje się tego typu inwestycję, przesuwając oczywiście na następne lata. Rozumiem, że przesunięcie tej inwestycji o której ja mówię, to jest przesunięcie inwestycji na następną kadencję. Bo jeżeli się przenosi z 2010 na 2011 to my już rozmawiamy o następnej kadencji. A jestem ciekawy na przykład, jakie tutaj Zarząd zajął stanowisko i jak to wygląda. Czy w Zarządzie głosują za tego typu przesunięciami, czy nie głosują, a jeśli głosują, to jak się rozłożyły imiennie głosy np. przy przesunięciu tej inwestycji. I to drugie pytanie kieruję do Pana Starosty Szewczyka, żeby powiedział jak to wyglądało, czy rzeczywiście było jakieś głosowanie na Zarządzie, jak wyglądało to dokładnie, kto jak głosował imiennie. Mamy tylko pięć nazwisk, myślę że Państwo to doskonale pamiętacie. Dziękuję”.
Radny Andrzej Józef Lenartowicz nadmienił, że analizując projekt w/w uchwały można stwierdzić, że nie tylko jedno zadanie, lecz kilka takich zadań jest przekładanych. Dodał, że niejednokrotnie na sali obrad Rady Powiatu w Koszalinie padało stwierdzenie, iż inwestycje drogowe wymagają szerokiej dyskusji, jednakże nie jest to czynione. Radny Andrzej Lenartowicz poprosił o wyjaśnienie:
- czego będzie dotyczyło zadanie Nr 20, tj. zadanie dotyczące utworzenia bazy zabezpieczenia drogowego w Mielnie,
- jakie są z tym związane cele i jakie korzyści.
W/w, w kwestii zadania dotyczącego przebudowy drogi Świeszyno – Cewelino, nadmienił, że Starosta Koszaliński Roman Szewczyk zadeklarował na sesji Rady Gminy w Świeszynie rok 2010 jako termin realizacji w/w inwestycji. Natomiast na XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie dokonywane jest przełożenie jej na rok 2011. Radny Andrzej Lenartowicz dodał, że w dniu 16 lutego 2009 r. rozmawiał z wójtami Gminy Świeszyno i uzyskał informację, że są oni przekonani, iż w/w inwestycja będzie realizowana w roku 2010.
Przewodniczący Rady Dariusz Mirosław Kalinowski wyjaśnił Radnemu Zenonowi Zawiejskiemu, że projekty uchwał są przygotowywane i wysyłane do Rady w materiałach na sesję. Dodał, że w zakresie projektu w/w uchwały wydana została zasadnicza opinia Komisji ds. Budżetu. Przewodniczący Rady nadmienił, że Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa również mogłaby wyrazić swoją opinię i szkoda, że jej nie ma. W/w dodał, że materiały radnym zostały przesłane, co oznacza, że taka informacja została przez radnych otrzymana. Przewodniczący Rady ponadto poinformował, że Statut Powiatu Koszalińskiego w § 26 ust. 2 stanowi, że projekty uchwał powinny być zaopiniowane przez właściwe Komisje. Dodał, że wyrażenie „powinny być” nie oznacza, że muszą być zaopiniowane przez właściwe Komisje. Przewodniczący Rady poprosił Przewodniczącego Komisji ds. Infrastruktury i Rolnictwa Rady Powiatu w Koszalinie o zajęcie się w przyszłości taką tematyką.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił Radnemu Zenonowi Zawiejskiemu, że jeśli chodzi o posiedzenia Zarządu Powiatu w Koszalinie to w zakresie spraw będących przedmiotem jego posiedzeń odbywają się głosowania. Dodał, że Zarząd Powiatu w Koszalinie obraduje bardzo często, stąd też nie pamięta jak kształtowały się wyniki głosowania nad projektem w/w uchwały. Nadmienił, że z każdego posiedzenia Zarządu sporządzany jest protokół, w którym można sprawdzić przebieg głosowania poszczególnych członków Zarządu. Starosta Koszaliński Roman Szewczyk poinformował, że w kwestii drogi Unieście – Łazy rozmawiał z Wójtem wielokrotnie, gdzie poinformował, że droga może być zrobiona wyłącznie w warunkach, gdy będzie wykonany wał w okolicy jeziora Jamno. Starosta Koszaliński dodał, że zainteresowany jest wykonaniem drogi Mielno - Mielenko, gdzie jest wszystko przygotowane i jest to również droga powiatowa. Wójt Gminy Mielno nie jest zainteresowany tą drogą. Starosta Koszaliński poinformował, że możliwe jest wykonanie inwestycji drogowej od radaru w Gąskach w kierunku Sarbinowa, gdzie nie jest wymagane zezwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie. Wykonanie drogi od radaru do latarni jest nierealne, albowiem brak jest gruntu, by zrobić ścieżki i chodnik. Nadmienił, że występowano z tą drogą do programu dróg „schetynowskich”, lecz nie została w ogóle wzięta pod uwagę. Starosta Koszaliński poinformował, że droga musi spełniać warunki bezpieczeństwa, na co zgodę wydaje Policja. Policja zaliczy drogę do bezpiecznej wtedy, gdy jest chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie. Droga, która jest wykonywana idzie wyłącznie po pasie. Starosta Koszaliński poinformował, że w odniesieniu do drogi Unieście – Łazy, gdyby Wójt nie wykonywał zabezpieczenia tylko dla Mielna, byłby skłonny realizować w/w inwestycję. Dodał też, że widzi potrzebę wykonania tej drogi.
Starosta Koszaliński, udzielając odpowiedzi Radnemu Andrzejowi Józefowi Lenartowiczowi, w kwestii przejęcia budowy bazy zabezpieczenia w Mielnie, poinformował, że baza w Manowie wymaga kapitalnego remontu. Dodał, że na terenie Gminy Mielno znajdują się 2. stodoły w dobrym stanie, które Zarząd Powiatu w Koszalinie zamierza przejąć od Agencji Rolnej Skarbu Państwa na mienie Powiatu. Poinformował także, że w obiektach tych można zabezpieczyćsprzęt. Przejmując te obiekty Powiat miałby zabezpieczenie całego pasa nadmorskiego i zabezpieczenie utrzymania zimowego oraz sprzętu, który tam jest najbardziej potrzebny. Starosta Koszaliński nadmienił, że z bazy w Manowie sprzęt jedzie z podniesionym pługiem przez całą drogę wojewódzką, krajową i dopiero na drodze powiatowej rozpoczyna odśnieżanie. Z Gminy Mielno sprzęt obsługiwałby Gminę Mielno, Biesiekierz, oraz Będzino. Starosta Koszaliński poinformował, że w ogóle nie było pomysłu likwidacji bazy w Manowie. Jednakże ze względu na to, że jej remont jest zbyt kosztowny, to Zarząd Powiatu w Koszalinie proponuje przejęcie w/w obiektów.
W kwestii drogi Cewelino – Świeszyno Starosta Koszaliński poinformował, że rzeczywiście twierdził, iż będzie ona realizowana w 2010 roku. Dodał, że obecnie przygotowywany jest w tej sprawie wniosek, który złożony zostanie do programu „schetynówek”. Starosta Koszaliński nadmienił, że należy zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli <s> </s> otrzymamy środki finansowe to dostaniemy je tylko na dwie drogi. Koszt Powiatu będzie wynosił 3.000.000 zł. Dodał, że w przypadku, gdy gminy będą głównym inwestorem na drogach Powiatu i złożą wnioski do programu to koszt Powiatu będzie wyższy. Jeśli Powiat i gminy wystąpią np. z 5. projektami to mogą otrzymać środki np. na 2 czy 3 drogi. Dodał, że w takiej sytuacji środki finansowe na te inwestycje zostaną znalezione w budżecie i wzięty zostanie kredyt. Starosta Koszaliński nadmienił, że im więcej będzie złożonych projektów tym jest większa szansa na budowę tych dróg.
Radny Zenon Zawiejski wystąpił ad vocem, cyt.: „Chciałbym Pana Starostę jeszcze dopytać jeśli można. Proszę mi powiedzieć, bo ja tak z tej rozmowy zrozumiałem, że to właściwie opór stawia Wójt Gminy Mielno i on jak gdyby nie jest zainteresowany wykonaniem tej inwestycji w 2010 roku. Chciałbym to żeby to doprecyzować. I to jest ta jedna część. I druga: bym prosił, żeby Pan Starosta przy najbliższej przerwie był łaskaw zerknąć w protokoły posiedzeń Zarządu, żeby powiedział jak wyglądało imiennie głosowanie. Dziękuję”
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, że zwrócił się do wszystkich samorządów gminnych z prośbą o partycypację w kosztach budowy dróg, gdyż Starostwo nie jest w stanie pokryć 3.000.000 zł. Dodał, że zgodę wyraziła Gmina Mielno, Biesiekierz, Będzino, Świeszyno, Manowo oraz Polanów. Nie przyłączyły się do współpracy Gmina Sianów i Gmina Bobolice. Starosta Koszaliński nadmienił, że Wójt Gminy Mielno jest zainteresowany drogą w Gąskach. Dodał, że Starostwo może złożyć wniosek, ale jest przekonany, iż nie zostanie on pozytywnie rozpatrzony, gdyż nie spełnia kryterium bezpieczeństwa. Starosta Koszaliński poinformował, że Wójt Gminy Mielno nie chce wykonać tej drogi, jak również że zostanie złożony wniosek, ale na Gąski.
Radny Zenon Zawiejski stwierdził, cyt.: „To ja rozumiem. Ja pytam o drogę konkretną.”
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, że Wójt Gminy Mielno nie chce finansować tej drogi.
Radny Zenon Zawiejski stwierdził, że należy o to wystąpić na piśmie.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk poinformował, że zgodnie z prośbą Radnego Zenona Zawiejskiego w tej sprawie wystąpi do Wójta Gminy Mielno z pismem. Dodał też, że w czasie przerwy obrad sesji Rady Powiatu w Koszalinie Radnemu Zenonowi Zawiejskiemu zostanie przedłożony protokół z posiedzenia Zarządu Powiatu w Koszalinie.
Radny Andrzej Lenartowicz stwierdził, że wobec potwierdzenia przez Starostę Koszalińskiego Romana Szewczyka faktu, iż w czasie posiedzenia Rady Gminy Świeszyno deklarował realizację przedmiotowej inwestycji w roku 2010, wnosi o wprowadzenie przez Zarząd Powiatu w Koszalinie autopoprawki w zakresie zmiany datowania III etapu tej inwestycji. Dodał też, że w załączniku do projektu przedmiotowej uchwały określono jasno zasady finansowania. Natomiast jeśli chodzi o etap II to nie wynika z niego, że będzie on realizowany w partnerstwie z Gminą Manowo. Radny Andrzej Lenartowicz zwrócił się z prośbą o wskazanie przesłanek, którymi kierował się Zarząd Powiatu, by zapisać tę kwestię w taki sposób. Ponadto, ponownie wniósł o zmianę przedmiotowego zapisu, dodając jednocześnie, że Gmina Świeszyno podjęła uchwałę, która obowiązuje w roku 2009 i 2010. Wyraził też swoją wątpliwość, czy w okresie późniejszym powstanie lepszy klimat niż obecnie dla realizacji tej inwestycji.
Radny Marek Paweł Gil poinformował, że problem dróg na terenie Powiatu Koszalińskiego jest problemem znanym. Dodał, że Powiat ma 8 gmin, 505 km dróg oraz określone możliwości finansowe. Nadmienił, że każda gmina podjęła uchwałę o wspólnym finansowaniu. Wobec powyższego Zarząd Powiatu w niektórych sytuacjach chce przenieść ciężar odpowiedzialności czy też wiodącego inwestora na gminy, po to by można było współfinansować większość tych wniosków. Zarząd jest zdeterminowany, by w każdej gminie wykonać jakąś inwestycję. Radny Marek Paweł Gil stwierdził, że eśli mowa jest o priorytetach, to w dokumentacji opracowanej przez niezależne biuro na koniec roku 2006 lub początek 2007 określono, że na pierwszej pozycji są drogi nadmorskie, które należy modernizować. Dodał, że Zarząd Powiatu rozumie potrzeby innych gmin i ustalenie, które jest przedmiotem dzisiejszej dyskusji, jest wynikiem kompromisu pracy Zarządu. Zarząd Powiatu stara się równoważyć realizację potrzeb każdej gminy. Radny Marek Gil poinformował, że uległ zmianie proces i procent zaawansowania środków z Urzędu Marszałkowskiego w kwestii RPO. Dodał, że zaawansowanie to obecnie wynosi od 40 do 60 %, przy czym pod uwagę brane są tylko nawierzchnie. W przypadku chodników, melioracji, oświetlenia dofinansowanie jest na poziomie 10%. Nadmienił, że w powyższej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest wspólne inwestowanie z partnerami. Radny Marek Paweł Gil swoją wypowiedź skierował do Radnego Zenona Zawiejskiego i poinformował, że złożony wniosek w pierwszej wersji zakładał zakończenie inwestycji na tablicy Gąski przy radarze. Z inicjatywy Wójta droga została skierowana do latarni co było powodem, że inwestycja ta uzyskała mniejszą liczbę punktów i nie uzyskała dofinansowania. Radny Marek Gil dodał, że w przypadku skierowania np. części na drogę do Mielenka czy Niegoszczy, byłyby znacznie większe szanse na uzyskanie dofinansowania, gdyż droga ta spełniałaby wszystkie kryteria. W/w podkreślił, że przedstawiony program jest wynikiem kompromisu uwzględniającego interes każdej gminy.
Radny Karol Józef Banaśkiewicz uzupełnił wypowiedź Radnego Marka Pawła Gila i poinformował, że mówiąc o drogach należy mieć na uwadze infrastrukturę techniczną, która im towarzyszy, tj. poza nawierzchnią samej drogi są to zjazdy, podjazdy, skrzyżowania i chodniki. Dodał, że współfinansowanie zadania na drodze powiatowej nie powoduje, że zostanie ono dofinansowane w zwiększonym zakresie. Podkreślił, że wyższe dofinansowanie uzyskane zostanie wówczas, gdy np. gmina wykona drogę gminną skrzyżowaną z drogą powiatową. Natomiast w pozostałych przypadkach jest to tylko 10%. Radny Karol Józef Banaśkiewicz poinformował, że w przypadku, gdy realizacja zadania wyniesie 3.000.000 zł, to w kwocie tej infrastruktura techniczna może stanowić wyłącznie 10%. W/w zwrócił się również do Radnego Andrzeja Józefa Lenartowicza i poinformował, że zgodnie z zaleceniem Zarządu Powiatu, w zakresie drogi Cewelino – Świeszyno, Powiatowy Zarząd Dróg w Koszalinie przystąpił do działania i skierował wniosek do Gminy Manowo o wydanie decyzji dotyczącej ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego wraz z mapami. Dodał, że 17 lutego 2009 r. przygotowany zostanie kolejny wniosek do Gminy Świeszyno o wydanie podobnej decyzji dotyczącej Mierzyna i Świeszyna. Po otrzymaniu w/w decyzji opracowywana będzie dokumentacja techniczna. Droga poza terenem zabudowanym będzie wykonywana na zgłoszenie, w celu zmniejszenia kosztów.
Radny Ryszard Józef Osiowy kontynuował wątek inwestycji drogowej na drodze Cewelino – Świeszyno istwierdził, że w jego przekonaniu zarówno Powiat jak i gmina zawierają porozumienie, by ta inwestycja była skuteczna. W/w nawiązał do wypowiedzi Radnego Karola Józefa Banaśkiewicza stwierdzając, że Powiatowy Zarząd Dróg w Koszalinie przystąpił do działania, albowiem nie miał innej możliwości, z uwagi na to, że w lipcu i sierpniu br. będą przyjmowane wnioski na realizację tych zadań w roku 2010. Dodał też, że skoro te zadania będą realizowane, to następne rozdanie będzie co najmniej za rok. W/w nadmienił, że jeżeli zakładane jest w planie inwestycyjnym, iż ta inwestycja będzie wykonywana w 2011 r. to prawdopodobieństwo jej realizacji jest niskie. Wobec powyższego Gmina Świeszyno przyjęła, tak jak i Powiat, Wieloletni Plan Inwestycyjny i Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych,
i zaplanowała w swoim budżecie dofinansowanie tego zadania w roku 2010. Radny Ryszard Józef Osiowy wyraził nadzieję, że przy konstrukcji zadań na najbliższe lata uwzględniono bilansowanie się tych środków, które są zaplanowane w Powiecie. W/w zwrócił się, w imieniu Gminy Świeszyno i jej radnych, do Zarządu Powiatu, by dokonać korekty i przełożyć realizację przedmiotowego zadania na 2010 rok. Dodał też, że z punktu widzenia organizacji ruchu i zabezpieczenia węzła komunikacyjnego Koszalina, naprawa tej drogi i właściwe rozwiązania techniczne są niezbędne.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk poinformował, że z uwagi na to, iż droga wojewódzka na odcinku Koszalin – Świeszyno będzie remontowana w roku 2010, to w jego ocenie zbieg tych dwóch inwestycji w tej sytuacji byłby konieczny.
Radny Ryszard Józef Osiowy dodał, że jednym z warunków finansowania jest wspólna inwestycja kilku podmiotów.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, że finansowanie dróg wojewódzkich odbywa się w inny sposób. Dodał, że drogi wojewódzkie nie korzystają z funduszu dotyczącego przebudowy dróg lokalnych. Jednakże kwestię wniosku dotyczącego realizacji inwestycji drogowej na drodze Cewelino - Świeszyno pozostawia pod rozwagę radnym.
Przewodniczący Rady o godzinie 12.40 ogłosił 10 minut przerwy.
Przewodniczący Rady o godzinie 12.50 wznowił obrady XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie. Na salę obrad powróciło 17 radnych. Nieobecni to Radna Krystyna Danuta Bugaj – Wójcik oraz Radny Ryszard Józef Osiowy.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk – poinformował, że na wniosek Radnych Andrzeja Józefa Lenartowicza oraz Ryszarda Józefa Osiowy proponuje przełożyć na rok 2010 drogę Cewelino – Świeszyno, a drogę Raduszka – Kretomino na rok 2011. Dodał, że są środki finansowe w wysokości 1.000.000 zł, natomiast kwotę 500.000 zł, którą trzeba będzie uzupełnić do wkładu własnego, zaproponował z nadwyżki budżetowej. Starosta Koszaliński nadmienił, że droga Raduszka – Kretomino jest zadaniem, gdzie głównym beneficjentem będzie Miasto, albowiem Miasto ma dłuższy odcinek drogi (2,5 km) od Powiatu (900 m).
Przewodniczący Rady poinformował, że Zarząd Powiatu składa autopoprawkę do wykazu inwestycji wieloletnich w roku 2009 - 2011 projektu przedmiotowej uchwały. Dodał, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała opinię o możliwości długu publicznego w latach 2009 -2011 i nie można tych środków w inny sposób wygospodarować, jak tylko przekładając termin realizacji inwestycji.
Radny Zenon Zawiejski złożył wniosek o przełożenie realizacji drogi Łazy – Unieście na 2010 r.
Radny Andrzej Lenartowicz zwrócił się do Starosty Koszalińskiego, czy zostanie zachowana etapowość wykonania tej inwestycji, czy też będzie to jednorazowe zadanie.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wyjaśnił, że w 2009 roku zostanie złożona dokumentacja na rok 2010 i w 2011 będzie II etap robót. Dodał, że mowa tu o drodze od Cewelina do drogi S – 11. Zamiar podzielenia tej drogi na II etapy wynika z tego, że Starostwo bierze udział w partnerstwie z dwiema gminami przez co uzyskane zostaną dotacje na jedną i drugą gminę w wysokości po 3.000.000 zł.
Radny Marek Paweł Gil stwierdził, że wniosek Radnego Zenona Zawiejskiego nie był do końca formalnie złożony. W sytuacji, gdy dokonywane są zmiany, a budżet jest już uchwalony, to przekładając jakąkolwiek pozycję należy wskazać źródła finansowania. Radny Marek Paweł Gil złożył wniosek, by Radny Zenon Zawiejski uzupełnił swój wniosek i wskazał źródło sfinansowania realizacji wskazanej przez niego drogi.
Przewodniczący Rady poinformował, że pierwszy wniosek Radnego Zenona Zawiejskiego dotyczył znalezienia środków finansowych na realizację inwestycji drogowej na drodze Łazy – Unieście. Przewodniczący Rady zwrócił się do Radnego Zenona Zawiejskiego o doprecyzowanie wniosku w zakresie źródła sfinansowania tej inwestycji.
Radny Zenon Zawiejski doprecyzowując swój wniosek w zakresie źródła sfinansowania inwestycji stwierdził, cyt.: „Może zróbmy tak, że po 10% z każdej inwestycji i znajdą się środki.”
Skarbnik Powiatu Halina Sajewska – Tkaczyk wyjaśniła, że propozycja Radnego Zenona Zawiejskiego jest niemożliwa do zrealizowania. Dodała, że każde zwiększenie długu publicznego powoduje konieczność wszczęcia niezbędnych procedur, a w szczególności złożenie wniosku do Regionalnej Izby Obrachunkowej o wyrażenie zgody na zaciągnięcia wyższego długu publicznego. Ponadto, nadmieniła, że wkład własny Powiatu w 2010 r. wynosi 7.560.000 zł i 10% z tej kwoty to 750.000 zł, co nie jest wystarczające, by wprowadzić tę drogę do realizacji.
Radny Marek Paweł Gil zaproponował, by Rada uchwaliła projekt przedmiotowej uchwały w takiej formie jaka jest. Natomiast w kwestii drogi, o której mówił Radny Zenon Zawiejski, zaproponował, by Rada powróciła do tego tematu na następnej sesji, mając informację z Gminy Mielno w zakresie finansowania tej inwestycji.
Przewodniczący Rady zwrócił się do Radnego Zenona Zawiejskiego, czy zgadza się z propozycją Radnego Marka Pawła Gila i wycofuje swój wniosek, czy też poddać ten wniosek pod głosowanie.
Radny Zenon Zawiejski w odpowiedzi na pytanie Przewodniczącego Rady stwierdził, cyt.: „To może przegłosujmy”.
Przewodniczący Rady, uznając wniosek za bezzasadny, zwrócił się do radnych o przegłosowanie odrzucenia wniosku Radnego Zenona Zawiejskiego dotyczącego zmniejszenia wartości o 10 % wszystkich inwestycji drogowych i przeniesienie jej na realizację inwestycji drogi na odcinku Łazy – Unieście.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wyniki głosowania w zakresie odrzucenia wniosku Radnego Zenona Zawiejskiego:
za – 13 radnych,
przeciw – 1,
wstrzymało się – 3.
Przewodniczący Rady poinformował, że wniosek Radnego Zenona Zawiejskiego został odrzucony większością głosów, przy 1 głosie przeciwnym i 3 głosach wstrzymujących się.
Radny Andrzej Lenartowicz stwierdził, że nie rozumie przedmiotu sporu, gdyż w uzasadnieniu do projektu uchwały w pkt 2 lit „a” jest jasno zapisane, że zadanie pn. przebudowa drogi powiatowej 0354Z, III etap Łazy – Unieście – przesunięto kwotę 8.000.000 zł z roku 2010 na rok 2011” .
Przewodniczący Rady poinformował, że do projektu uchwały Rady w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok były dwa wnioski formalne:
- Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka o przesunięciu terminu realizacji zadania inwestycyjnego na drodze Cewelino - Świeszyno i Raduszka – Kretomino,
- Radnego Marka Pawła Gila, by przegłosować Plan Inwestycji Wieloletnich wraz z budżetem w takiej formie w jakiej jest przedstawiony, a na następnej sesji zająć się jednostkową sprawą jaką jest droga Łazy – Unieście.
Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty, czy wyraża zgodę na rozpatrzenie wniosku Radnego Marka Pawła Gila. Przewodniczący Rady uzyskał zgodę Starosty Koszalińskiego na rozpatrzenie wniosku Radnego Marka Pawła Gila.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek Radnego Marka Pawła Gila. W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Wniosek Radnego Marka Pawła Gila przyjęty został przez Radę jednogłośnie.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 15 radnych,
przeciw – 1,
wstrzymało się – 1.
Rada Powiatu w Koszalinie większością głosów, przy 1. głosie wstrzymującym się i 1. głosie przeciwnym przyjęła uchwałę Nr XXI/222/09 z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2009 rok Uchwała Nr XXI/222/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
2) zmian w budżecie Powiatu na 2009 rok.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwaływ sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2009 rok. Poinformował również, że Komisja ds. Budżetu projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2009 rok.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/223/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2009 rok. UchwałaNr XXI/223/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
3) zmiany stanu środków obrotowych na początek roku i planu finansowego wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w Koszalinie na 2009 rok.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany stanu środków obrotowych na początek roku i planu finansowego wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym
i Kartograficznym w Koszalinie na 2009 rok. Poinformował również, że Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany stanu środków obrotowych na początek roku i planu finansowego wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w Koszalinie na 2009 rok.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/224/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie zmiany stanu środków obrotowych na początek roku i planu finansowego wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w Koszalinie na 2009 rok.
Uchwała Nr XXI/224/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.
4) ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwaływ sprawie ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka. Poinformował również, że Komisja ds. Budżetu projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 16 radnych,
przeciw – 1,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie większością głosów, przy 1. głosie przeciwnym przyjęła uchwałę Nr XXI/225/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla Starosty Koszalińskiego Romana Szewczyka.
Uchwała Nr XXI/225/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
5) utraty mocy uchwały Rady Powiatu w Koszalinie Nr XI/87/2000 z dnia 25 lutego 2000 roku w sprawie ustalenia zakresu czynności pracodawcy samorządowego – Starostwa Powiatowego dokonywanych przez Przewodniczącego Rady wobec Przewodniczącego Zarządu.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie utraty mocy uchwały Rady Powiatu w Koszalinie Nr XI/87/2000 z dnia 25 lutego 2000 roku w sprawie ustalenia zakresu czynności pracodawcy
samorządowego – Starostwa Powiatowego dokonywanych przez Przewodniczącego Rady wobec Przewodniczącego Zarządu.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Radni nie wnieśli uwag do projektu uchwały.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie utraty mocy uchwały Rady Powiatu w Koszalinie Nr XI/87/2000 z dnia 25 lutego 2000 roku w sprawie ustalenia zakresu czynności pracodawcy samorządowego – Starostwa Powiatowego dokonywanych przez Przewodniczącego Rady wobec Przewodniczącego Zarządu.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/226/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie utraty mocy uchwały Rady Powiatu w Koszalinie Nr XI/87/2000 z dnia 25 lutego 2000 roku w sprawie ustalenia zakresu czynności pracodawcy samorządowego – Starostwa Powiatowego dokonywanych przez Przewodniczącego Rady wobec Przewodniczącego Zarządu.
UchwałaNr XXI/226/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
6) przekazania Miastu Koszalin części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0383Z.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały.
Radny Andrzej Lenartowicz zwrócił się z zapytaniem, na jakiej podstawie, w ramach przedmiotowego porozumienia, ujęta została Gmina Świeszyno. Dodał, że przed sesją rozmawiał na ten temat z Wójtem, który twierdzi, że nic w tej kwestii nie wie.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Koszalinie Mieczysław Zwoliński wyjaśnił, że inwestycja jest realizowana z inicjatywy Miasta Koszalin. Dodał, że inwestycja ta rozpoczyna się od ul. Polnej w Kretominie a kończy w Raduszce oraz, że w tej sprawie była prowadzona rozmowa z Wójtem. Dyrektor PZD w Koszalinie nadmienił, iż uchwałę tę należy podjąć, by powstało porozumienie w zakresie realizacji i inwestowania zadania. Wspomniał też, że jest to bardzo duże przedsięwzięcie i Zarząd Powiatu podjął decyzję o przesunięciu tego zadania ze świadomością, iż Miasto Koszalin nie będzie w stanie przygotować tej inwestycji nawet do programu budowy dróg lokalnych.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk dodał, że w spotkaniu u Wicestarosty Andrzeja Leśniewicza uczestniczył Zastępca Wójta. Zastępca Wójta nie wyrażał wówczas sprzeciwu w zakresie dotyczącym realizacji w/w inwestycji i dlatego podjęta została taka uchwała. Starosta Koszaliński poinformował także, że jest to partnerstwo bezfinansowe.
Przewodniczący Rady nadmienił, że XXI sesja Rady Powiatu w Koszalinie została zwołanaw poniedziałek po to, by gminy, które chcą przystąpić do programu „schetynówek” zdążyły z podjęciem stosownych uchwał, jak również miały świadomość, że Powiat chce uczestniczyć w realizacji tych inwestycji.
Radny Andrzej Józef Lenartowicz stwierdził, że nie podważa zasadności tej inwestycji. Dodał, że wobec powyższego powinna zostać wyjaśniona kwestia zgodności sformułowań, albowiem w dniu obrad sesji Rady Powiatu otrzymał od Wójta informację, że to zadanie nie leży w kręgu jego zainteresowań. Radny Andrzej Józef Lenartowicz nadmienił, że skoro liderem tej inwestycji ma być Miasto Koszalin, to należy pozostawić tę kwestię do jego decyzji. Zaproponował, by w § 1 projektu uchwały był odnotowany zakres zobowiązań Powiatu oraz wykreślnie z niego Gminy Świeszyno.
Radca Prawny Starostwa Elżbieta Berkowska wyjaśniła, że uchwały muszą być podobnej treści.
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Koszalinie Mieczysław Zwoliński wyjaśnił, że uchwała ta nie została zrealizowana. Zrealizowanie uchwały musi być poparte porozumieniem lub umową cywilno – prawną. Pominięcie w tej uchwale Gminy Świeszyno spowoduje to, że należałoby powtórnie podjąć uchwałę o włączeniu Gminy Świeszyno do realizacji tego zadania lub też odcinek tej drogi pominąć w zadaniu.
Przewodniczący Rady zwrócił się do Radnego Andrzeja Józefa Lenartowicza, czy satysfakcjonuje go taka odpowiedź. Radny Andrzej Józef Lenartowicz udzielił odpowiedzi twierdzącej.
Przewodniczący Rady odczytał projekt przedmiotowej uchwały. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są inne uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przekazania Miastu Koszalin części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0383Z.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 1.
Rada Powiatu w Koszalinie większością głosów, przy 1 głosie wstrzymującym, przyjęła uchwałę Nr XXI/227/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie przekazania Miastu Koszalin części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0383Z.
UchwałaNr XXI/227/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
7) wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Biesiekierz części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt w/w uchwały. Zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady oczytał projekt uchwały w sprawie wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Biesiekierz części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/228/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Biesiekierz części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z.
UchwałaNr XXI/228/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
8) wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Świeszynoi Gminie Manowo części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0381Z.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Świeszyno i Gminie Manowo części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej
Nr 0381Z. Poinformował, że Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/229/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Świeszyno i Gminie Manowo części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0381Z.
UchwałaNr XXI/229/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
9) wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Będzino części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie wspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Będzino części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z. Poinformował, że Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa projekt przedmiotowej uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wynik głosownia:
za – 17 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/230/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawiewspólnej realizacji inwestycji i przekazania Gminie Będzino części zadania inwestycyjnego w pasie drogowym drogi powiatowej Nr 0375Z.
Uchwała Nr XXI/230/09 wraz z opinią Komisji stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.
Salę obrad, o godzinie 13.23, opuścił Radny Marek Paweł Gil. Rada Powiatu w Koszalinie obraduje w składzie 16 radnych.
10) zmiany uchwały Nr XIV/138/08 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych w powiecie koszalińskim.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt w/w uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/138/08 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych w powiecie koszalińskim. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 16 radnych.
Wynik głosownia:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/231/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/138/08 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych w powiecie koszalińskim. Uchwała Nr XXI/231/09 stanowi załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.
11) ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt w/w uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady, za zgodą Rady, skorzystał z możliwości wynikającej z treści § 33 ust. 3 Statutu Powiatu Koszalińskiego, tj. zaniechania odczytania całego projektu uchwały. Odczytał tytuł projektu uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 16 radnych.
Wynik głosownia:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/232/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród ze specjalnego funduszu nagród za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński.
Uchwała Nr XXI/232/09 stanowi załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.
12) ustalenia regulaminu szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i ich wysokości oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt w/w uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady, za zgodą Rady, skorzystał z możliwości wynikającej z treści § 33 ust. 3 Statutu Powiatu Koszalińskiego, tj. zaniechania odczytania całego projektu uchwały. Odczytał tytuł projektu uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 16 radnych.
Wynik głosownia:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/233/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie ustalenia regulaminu szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i ich wysokości oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński.
Uchwała Nr XXI/233/09 stanowi załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.
13) ustalenia regulaminu przyznawania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt w/w uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady, za zgodą Rady, skorzystał z możliwości wynikającej z treści § 33 ust. 3 Statutu Powiatu Koszalińskiego, tj. zaniechania odczytania całego projektu uchwały. Odczytał tytuł projektu uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 16 radnych.
Wynik głosownia:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła uchwałę Nr XXI/234/09 z dnia 16 lutego 2009 roku w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński.
Uchwała Nr XXI/234/09 stanowi załącznik nr 29 do niniejszego protokołu.
14) założenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bobolicach.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt w/w uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady odczytał pismo Kuratora Zachodniopomorskiego, stanowiące załącznik nr 30 do niniejszego protokołu. Zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady odczytał projekt w/w uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie założenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bobolicach.
W głosowaniu udział brało 16 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła projekt uchwały Nr XXI/235/09 z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie założenia Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bobolicach.
Uchwała Nr XXI/235/09 stanowi załącznik nr 31 do niniejszego protokołu.
15) określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2009.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja ds. Społecznych projekt w/w uchwały zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie. Przewodniczący Rady odczytał uchwałę Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, stanowiącą załącznik nr 32 do niniejszego protokołu. Zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu uchwały. Uwag nie było. Przewodniczący Rady odczytał projekt w/w uchwały. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2009.
W głosowaniu udział brało 16 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 16 radnych,
przeciw – 0,
wstrzymało się – 0.
Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie przyjęła projekt uchwały Nr XXI/236/09 z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2009.
Uchwała Nr XXI/236/09 stanowi załącznik nr 33 do niniejszego protokołu.
16) rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego.
Przewodniczący Rady poinformował, że Komisja Rewizyjna większością głosów 3 „za” i 1 „przeciw” skargę uznała za bezzasadną. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy ktoś chciałby zabrać głos w przedmiotowej sprawie.
Radny Andrzej Biedulski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie stwierdził, że Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Koszalinie dopatrzyła się mało społecznego podejścia do sprawy Pana Wojciecha Pastwy ze strony PUP w Koszalinie, jak też mało precyzyjnego brzmienia umowy. Dodał, że Komisja Rewizyjna wysłuchała wszystkich stron postępowania administracyjnego i głosami 3 „za” i 1 „przeciw” uznała skargę za bezzasadną. Radny Andrzej Biedulski nadmienił, że Komisja Rewizyjna zwróciła również uwagę na konieczność przeredagowania umowy oraz wprowadzenie procedur, które umożliwiłyby monitorowanie przebiegu rejestracji takich firm i wcześniejsze konsultacje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Koszalinie.
Na salę obrad, o godzinie 13.40, powrócił Radny Marek Paweł Gil. Rada Powiatu obraduje w składzie 17 radnych.
Radny Henryk Piech poinformował, że ma również te same wątpliwości, które wyraził Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Dodał, że powołanie się w umowie na zapis z rozporządzenia nie jest właściwe, albowiem ustawodawca nie mógł przewidzieć terminu rejestracji działalności gospodarczej. Radny Henryk Piech nadmienił, że dzwonił do Ministerstwa, gdzie otrzymał informację, że w umowach należy uściślać terminy. W/w poinformował, że zapis w umowie wskazuje termin rozpoczęcia działalności na 15 września. W jego ocenie termin ten jest również nieprecyzyjny, gdyż skarżący nie mógł wtedy rozpocząć działalności gospodarczej, gdyż musiał w pierwszej kolejności dokonać jej rejestracji. Dodał, że Powiatowy Urząd Pracy przez 100 dni zwlekał z wysłaniem do skarżącego jakiegokolwiek pisma w przedmiotowej sprawie. Tym bardziej, że § 5 tiret 5 stanowi, że „Korzystający zobowiązany jest do zwrotu w terminie 30 dni od daty otrzymania wezwania Starosty, całej udzielonej kwoty dotacji wraz z odsetkami w wysokości ustawowej naliczonymi od dnia podpisania umowy w razie nie udostępnienia Staroście dokumentów do dostarczenia których został wezwany”. Radny Henryk Piech stwierdził, że obowiązki ciążą na obu stronach umowy, jednakże w jego ocenie pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie swojego obowiązku nie dopełnili. W/w dodał, że w kontekście przedmiotowej skargi należy rozpatrzyć dwie sprawy, tj. dobro obywatela oraz dlaczego czekano aż 100 dni z wysłaniem pisma do skarżącego.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk poinformował, że uczestniczył w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej wraz z Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Dodał, że skarżący otrzymał dotację na prowadzenie działalności gospodarczej, jednakże nie dokonał jej rozliczenia do dnia 16 lutego 2009 r. Starosta Koszaliński poinformował, że rozpoczęcie działalności gospodarczej jest równoznaczne
z dokonaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W/w nadmienił, że skarżący zgłosił się do Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie dopiero, gdy otrzymał wypowiedzenie umowy. Starosta Koszaliński Roman Szewczyk podał również, że skarżący uczestniczył w szkoleniu „ABC przedsiębiorczości” oraz w zakresie wydatkowania dotacji, więc kwestie rozpoczęcia działalności oraz rozliczenia dotacji były mu znane. W/w nadmienił, że rozmawiał ze skarżącym, w obecności Dyrektora PUP w Koszalinie, i również wyjaśnione zostały mu wszystkie zagadnienia związane z zawartą umową. Starosta Koszaliński dodał, że w obecnej sytuacji pozostała skarżącemu wyłącznie droga sądowa.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie Henryk Kozłowski wyjaśnił, że nie jest jego interesem, by na początku drogi związanej z założeniem własnej działalności przez skarżącego zamykać mu ją i dochodzić zwrotu udzielonej dotacji. Dodał, że jeśli chodzi o wskazany w przedmiotowej umowie termin to jest on, w jego ocenie, precyzyjny. W/w podał, że w skardze skarżący nie podnosił kwestii niezrozumienia treści umowy, a jedynie fakt, że zapomniał rozliczyć dotację w okresie wskazanym w umowie. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie poinformował, że w celu wyeliminowania w przyszłości ewentualnych nieporozumień związanych z treścią umów wraz prawnikami dokonana zostanie ponowna analiza postanowień umów zawieranych z bezrobotnymi.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są pytania do Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Pytań nie było.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt w/w uchwały.
W głosowaniu udział brało 17 radnych.
Wyniki głosowania:
za – 13 radnych,
przeciw – 1,
wstrzymało się – 3.
Rada Powiatu w Koszalinie większością głosów, przy 1 głosie „przeciw” i 3 głosach „wstrzymujących się” przyjęła projekt uchwały Nr XXI/237/09 z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego.
Uchwała Nr XXI/237/09 stanowi załącznik nr 34 do niniejszego protokołu.
21. Zapytania, interpelacje i postulaty radnych.
Salę obrad, o godzinie 14.00, opuściła Radna Elżbieta Góral. Rada obraduje w składzie 16 radnych.
Radny Sławomir Jóźwiak zwrócił się z prośbąo przekazanie informacji na temat źródeł geotermalnych, które wkrótce mają się ukazać w publikatorach.
Radny Henryk Kuriata złożył interpelację dotyczącą możliwości naprawy odcinka chodnika łączącego drogę Strzekęcino – Dunowo.
Salę opuścił, o godzinie 14.02, Radny Zenon Dropko. Rada Powiatu obraduje w składzie 15 radnych.
Radna Barbara Zwolak złożyła postulat i interpelację w zakresie:
- możliwości prowadzenia nadzoru na niebezpiecznej trasie Sieraków – Ratajki w celu zmniejszenia występujących zagrożeń dla zdrowia i życia użytkowników tej drogi, a w szczególności mieszkańców w/w miejscowości,
- poprawy złego stanu drogi na odcinku Karnieszewice – Wierciszewo.
Na salę obrad, o godzinie 14.05, powrócił Radny Zenon Dropko oraz Radna Elżbieta Góral. Rada Powiatu w Koszalinie obraduje w składzie 17 radnych.
Radny Zbigniew Grabarek złożył interpelację w zakresie poprawy złego stanu drogi na odcinku Wierciszewo – Karnieszewice i znalezienia możliwości wykonania jej bieżącego remontu. Natomiast w przypadku braku takiej możliwości postulował o zamknięcie drogi na w/w odcinku.
22. Sprawy organizacyjne.
1) Przewodniczący Rady poinformował, że XXI sesja Rady Powiatu w Koszalinie została zwołana w poniedziałek ze względu na prośby innych Wójtów.
2) Przewodniczący Rady podziękował radnym za udział w imprezach organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Koszalinie. Pogratulował również wyróżnionym Medalami pamiątkowymi „Za zasługi dla Powiatu Koszalińskiego”.
3) Przewodniczący Rady podziękował Staroście Koszalińskiemu, Komisji ds. Rozwoju oraz pracownikom Starostwa za organizację seminarium pn. „Plany i perspektywy gospodarki odpadami w Powiecie Koszalińskim”.
4) Przewodniczący Rady poinformował, że w dniu 15 lutego 2009 r. zakończył się VI Zlot Morsów w Mielnie.
5) Przewodniczący Rady poinformował, że zmarła mama Radnej Krystyny Danuty Bugaj – Wójcik.
6) Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego za rok 2008 nie zostało przedstawione na XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie, albowiem Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia nie zatwierdziło jeszcze przedmiotowego sprawozdania. Przewodniczący Rady dodał, że Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego przysłało pismo, w którym zobowiązuje się do przedłożenia sprawozdania z działalności po zatwierdzeniu przez Walne Zgromadzenie.
7) Przewodniczący Rady poinformował radnych o konieczności złożenia, w terminie do 30 kwietnia 2009 r. oświadczenia o stanie majątkowym.
8) Przewodniczący Rady poinformował, że następna sesja Rady Powiatu w Koszalinie odbędzie się w kwietniu 2009 r.
9) Starosta Koszaliński zaprosił radnych na konferencję z Ministrem Dudą, która odbędzie się w dniu 25 marca 2009 r. Przedmiotem konferencji będzie omówienie problemów społecznych i domów pomocy społecznej.
23. Odpowiedzi na zapytania, interpelacje i postulaty radnych.
Starosta Koszaliński Roman Szewczyk poinformował, że odpowiedzi na zapytania, interpelacje i postulaty radnych z XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie zostaną udzielone na piśmie.
24. Wnioski i oświadczenia radnych.
Brak wniosków i oświadczeń radnych.
25. Zamknięcie obrad.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodniczący Rady zakończył obrady słowami: „zamykam obrady XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie”.
Na tym obrady zakończono.
Obrady XXI sesji Rady Powiatu w Koszalinie zakończono o godz. 14.20
Przewodniczący Rady
Dariusz Kalinowski
Protokolant
Anna Maruszak