Nr 353/10 w sprawie zapewnienia funkcjonowania systemu kontroli zarządczej w jednostkach organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego
UCHWAŁA NR 353/10
ZARZĄDU POWIATU W KOSZALINIE
z dni 22 września 2010 r.
w sprawie zapewnienia funkcjonowania systemu kontroli zarządczej w jednostkach organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego.
Na podstawie art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 123, poz. 835 i Nr 152, poz. 1020) oraz Komunikatu Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (Dz. Urz. MF Nr 15, poz. 84) uchwala się co następuje:
§ 1. Zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej należy do obowiązków kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego.
§ 2. Kontrola zarządcza stanowi ogół działań podejmowanych przez kierowników jednostek dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.
§ 3. Celem kontroli zarządczej jest zapewnienie w szczególności:
1) zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi,
2) skuteczności i efektywności działania,
3) wiarygodności sprawozdań,
4) ochrony zasobów,
5) przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania,
6) zapewnienie efektywności i skuteczności przepływu informacji,
7) zarządzanie ryzkiem.
§ 4. Informację zarządczą w jednostkach organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego stanowią m. in.:
1) wyniki kontroli instytucjonalnych, realizowanych m. in. przez NIK, RIO, Biuro Kontroli,
2) prace Audytora Wewnętrznego,
3) czynności przeprowadzane w ramach kontroli finansowo – księgowej, sprawowane przez skarbnika powiatu oraz głównych księgowych jednostek organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego,
4) kontrole funkcjonalne sprawowane przez osoby zajmujące stanowiska kierownicze w Starostwie Powiatowym w Koszalinie i jednostkach organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego oraz urzędników wyznaczonych do realizacji powierzonych zadań,
5) wyniki systemu zarządzania ryzykiem,
6) samokontrola.
§ 5. Podstawowe funkcje kontroli zarządczej to:
1) porównanie stopnia realizacji podjętych zadań z przyjętymi założeniami,
2) sprawdzenie czy wydatki publiczne są dokonywane:
a) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów,
b) w sposób umożliwiający terminową realizację zadań,
c) w wysokości i terminach wynikających z zaciągniętych zobowiązań,
d) zgodnie z przepisami prawa.
§ 6. Działania podejmowane w zakresie kontroli zarządczej powinny być:
1) adekwatne – zaplanowane w taki sposób, aby zabezpieczały jednostkę (operację) przez danym ryzykiem,
2) skuteczne – aby faktycznie zabezpieczały jednostki przed wystąpieniem lub skutkami danego ryzyka,
3) efektywne – powinny ograniczać ryzyko w pożądanym stopniu przy wykorzystaniu najmniejszych możliwych nakładów, należy dążyć do tego aby koszty wdrożenia i funkcjonowania danego mechanizmu nie były wyższe niż przewidywane szkody, które mogłyby powstać, gdyby ten mechanizm nie funkcjonował.
§ 7. 1. Kierownicy jednostek organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego zapewniają skuteczność kontroli zarządczej poprzez realizację ustalonych procedur: zasad etycznych, mechanizmów organizacyjnych oraz system zarządzania ryzykiem, z uwzględnieniem powszechnie przyjętych w jednostkach sektora finansów publicznych – standardów kontroli zarządczej oraz ogólnie obowiązujących przepisów prawa.
2. W procedurach o których mowa w ust. 1 uwzględnia się specyficzne zadania jednostki, posiadane zasoby i warunki w których działa.
§ 8. 1. Zobowiązuje się wszystkich kierowników jednostek, o których mowa w § 1 do:
1) zapewnienia i przestrzegania kontroli zarządczej, w tym zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy we wszystkich procesach zachodzących w jednostce,
2) składania oświadczeń o stanie kontroli zarządczej za rok poprzedni w zakresie kierowanych przez nich jednostek Audytorowi Wewnętrznemu w terminie do 31 stycznia każdego roku.
2. Wzór oświadczenia o stanie kontroli zarządczej stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 9. Zobowiązuje się Audytora Wewnętrznego do składania rocznych zbiorczych sprawozdań z funkcjonowania kontroli zarządczej w terminie do 28 lutego za rok poprzedni.
§ 10. 1. Biuro Kontroli Zarządczej w ramach systemu kontroli zarządczej prowadząc kontrole daje Staroście Koszalińskiemu racjonalne zapewnienie, że:
1) działania jednostek pozostają w zgodzie z przepisami prawa, zasadami przyjętymi w jednostce (procedurami) oraz ze standardami kontroli zarządczej ogłoszonymi przez Ministra Finansów,
2) gospodarka finansowa oraz ewidencja księgowa w jednostkach jest prowadzona prawidłowo, a sprawozdania finansowe i budżetowe są rzetelne i wiarygodne,
3) ujawnione w toku kontroli nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednostek są skutecznie eliminowane.
2. Biuro Kontroli Zarządczej dokonuje okresowej oceny adekwatności i efektywności systemu kontroli zarządczej w jednostkach.
3. Zasady i tryb przeprowadzania kontroli określa odrębna procedura.
§ 11. Wykonanie uchwały powierza się dyrektorom jednostek organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego, Audytorowi Wewnętrznemu i pracownikom Biura Kontroli Zarządczej.
§ 12. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2010 r.