Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

PROTOKÓŁ  Nr IX/11

Z  IX  SESJI  RADY  POWIATU  W  KOSZALINIE

Z DNIA  2 WRZEŚNIA  2011 ROKU

 

 

Ad. 1. Otwarcie obrad.

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Koszalinie ul. Racławicka 13, w sali konferencyjnej nr 409 Przewodniczący Rady Dariusz Mirosław Kalinowski o godzinie 1000 otworzył sesję słowami „Otwieram obrady IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie w dniu 2 września 2011 roku”.

 

Ad. 2. Stwierdzenie quorum.

 

Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności radnych stwierdził quorum, co oznacza, że Rada posiada zdolność do podejmowania uchwał w sprawach objętych porządkiem obrad. Poinformował, że nieobecny jest Radny Marek Paweł Gil oraz Radna Renata Anna Tomczak. Rada obraduje w składzie 17. radnych.

Lista obecności radnych stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Rady powitał gości przybyłych na IX sesję Rady Powiatu w Koszalinie: Pana Piotra Zientarskiego - Senatora RP, Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP, Zarząd Powiatu w Koszalinie, Pana Edwarda Bohatyrewicza - Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Biesiekierz, Pana Łukasza Frankiewicza – Dyrektora Biura Senatora Piotra Zientarskiego, Pana Łukasza Bednarka – Zastępcę Dyrektora PUP w Koszalinie, Panią Krystynę Klisowską - Dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa,  Panią Marię Urbańską – Dyrektora Wydziału Geodezji i Kartografii, Panią Agnieszkę Mróz - Dyrektora Wydziału Organizacyjno – Społecznego, Panią Agnieszkę Kowalską – Audytora Wewnętrznego, Panią Annę Zbojna – Głównego Specjalistę Biura Kontroli Zarządczej, Pana dr Jerzego Kamińskiego – Kierownika Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, Pana Marka Gutowskiego – Kierownika Delegatury Urzędu w Koszalinie ZUW w Szczecinie, Panią Dorotę Dąbek – Dyrektora Wydziału Finansowego, Pana Macieja Flensa – Radcę Prawnego Starostwa, Pana Jerzego Banasiaka – Rzecznika Prasowego Starostwa, Pana Mieczysława Zwolińskiego – Dyrektora PZD w Koszalinie oraz radnych, lokalne media i pozostałe  osoby obecne na sali obrad  IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie.

Lista gości stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3. Przedstawienie przez Przewodniczącego Rady porządku obrad.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała, wraz z projektami uchwał, porządek obrad IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie. Następnie zwrócił się do radnych, czy są  uwagi lub wnioski do proponowanego porządku obrad. Uwag ani też wniosków do porządku obrad nie wniesiono. Wobec powyższego, Przewodniczący Rady przeszedł do realizacji porządku obrad.

Porządek obrad stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad. 4. Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Powiatu z dnia 29 czerwca 2011 r. 

 

Przewodniczący Rady przeszedł do pkt 4 porządku obrad, tj. przyjęcia protokołu z VIII sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 29 czerwca 2011 r.  W/w poinformował, że protokół z VIII sesji był dostępny do wglądu publicznego w Biurze Rady Powiatu, został również wyłożony do wglądu przed sesją. Następnie zwrócił się do radnych, czy są uwagi do przedmiotowego protokołu.  Uwag nie wniesiono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie protokół z VIII sesji Rady Powiatu. 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Protokół Nr VIII/11 z VIII sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia  29 czerwca 2011 r. został przyjęty przez Radę jednogłośnie.

 

Ad. 5. Sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami.

 

Przewodniczący Rady poinformował radnych, że w materiałach na sesję otrzymali sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do przedmiotowego sprawozdania. Uwag ani też pytań nie wniesiono.

 

Rada Powiatu w Koszalinie przyjęła sprawozdanie Starosty z działania Zarządu w okresie między sesjami.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

 

 

 

Ad. 6. Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady powierzonych do wykonania Zarządowi z  VIII sesji.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że radni otrzymali sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady powierzonych do wykonania Zarządowi z VIII sesji. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do niniejszego sprawozdania.  Zapytań ani  też uwag nie wniesiono.

 

Rada Powiatu w Koszalinie przyjęła sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady powierzonych do wykonania Zarządowi z VIII sesji.

W/w sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad. 7. Informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie o stanie środowiska na obszarze województwa zachodniopomorskiego – Powiat Koszaliński za 2010 r.

 

dr Jerzy Kamiński Kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej:

1) przedstawił mapy prezentujące podział województwa zachodniopomorskiego na strefy ustalone dla celów oceny jakości powietrza za rok 2010, pod kątem zawartości dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla, pyłu zawieszonego PM10. Aktualnie, według obowiązujących przepisów, na terenie województwa zachodniopomorskiego, występują tylko trzy strefy: aglomeracja szczecińska, miasto Koszalin i pozostały obszar województwa tworzący trzecią strefę. Mapa przedstawia lokalizację punktów pasywnych do  pomiaru dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Metoda pasywna polega na wywieszeniu, przez okres miesiąca, w określonych punktach, trzech próbników na jednym stanowisku, które po w/w czasie trafiają do laboratorium, gdzie oznaczane jest stężenie dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. W powiecie koszalińskim takie stanowisko znajduje się w Sianowie. W roku 2010 stężenie w/w pierwiastków chemicznych było najniższe w ostatnich 4. latach;

2) poinformował, iż w  strefie zachodniopomorskiej (z wyłączeniem Koszalina i Szczecina) są takie miejsca, gdzie stężenie pyłu zawieszonego PM10 i benzopirenu jest na tyle wysokie, że dla nich (np. powiatu szczecineckiego) muszą być opracowane programy ochrony powietrza;

3) przedstawił diagram dotyczący stężenia średniorocznego pyłu zawieszonego PM10 w powiecie koszalińskim na podstawie obliczeń modelowych – nie występują stężenia przekraczające dopuszczalne normy;

4) przedstawił wykres dotyczący średniorocznego stężenia benzopirenu w pyle PM10 na podstawie obliczeń modelowych;

5) omówił stan jakości wód powierzchniowych – wody są dobrej jakości;

6) dokonał oceny jakości wód podziemnych na podstawie wód znajdujących się na terenie Gminy Polanów – wody na tym terenie są dobrej jakości;

7) poinformował, że na jednym stanowisku w powiecie koszalińskim (w Niedalinie) mierzony był poziom promieniowania elektronicznego, które było praktycznie niewyczuwalne przez urządzenia służące do jego pomiaru.

 

dr Jerzy Kamiński Kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie poinformował również o możliwości zapoznania się ze szczegółowymi danymi w zakresie ochrony środowiska na stronach internetowych Inspektoratu. Ponadto, dodał, że po raz ostatni przedstawia Radzie w/w informację, albowiem przechodzi na emeryturę.  W/w podziękował Radzie, Staroście, a w szczególności Pani Annie Chmielińskiej – Bernackiej – Dyrektorowi Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa za dotychczasową konstruktywną współpracę, o czym świadczy fakt, że jako jedyna, na terenie działania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie, znalazła stosowne przepisy umożliwiające Staroście przymuszenie różnych podmiotów negatywnie oddziaływujących na środowisko do podjęcia określonych działań zmierzających do usunięcia ich niekorzystnego wpływu na środowisko.  

 

Przewodniczący Rady podziękował Panu dr Jerzemu Kamińskiem za współpracę. Jednocześnie życzył W/w spokojnej emerytury i wiele zdrowia.

 

Starosta Koszaliński Roman Szewczyk w podziękowaniu za wieloletnią współpracę wręczył dr Jerzemu Kamińskiemu album „Magiczne miejsca Powiatu Koszalińskiego”, życząc jednocześnie aktywnego odpoczynku i wiele zdrowia.  

 

Rada przyjęła informację Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Delegatura w Koszalinie o stanie środowiska na obszarze województwa zachodniopomorskiego – Powiat Koszaliński za 2010 r.

 

Ad. 8. Informacja o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Koszalińskiego za I półrocze 2011 r.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że radni otrzymali w materiałach na sesję informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Koszalińskiego za I półrocze 2011 r. Następnie zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do przedmiotowej informacji. Uwag, ani też zapytań nie wniesiono. Wobec braku uwag i zapytań w przedmiotowej sprawie  Przewodniczący Rady odczytał uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie Nr CII/350/Z/11 z dnia 26 sierpnia 2011 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Zarząd Powiatu Koszalińskiego informacji o przebiegu wykonania budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu za I półrocze 2011 r., który pozytywnie zaopiniował w/w informacje.

W/w uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady poinformował również, że w niniejszej sprawie pozytywną opinię wydała: Komisja ds. Budżetu – 5 „za”, Komisja Rewizyjna - 5 „za”, Komisja ds. Społecznych - 5 „za”, Komisja ds. Rozwoju - 5 „za” oraz Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa – 4 „za”.

 

Rada Powiatu w Koszalinie przyjęła informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Koszalińskiego za I półrocze 2011 r.

W/w informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad. 9. Informacja o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koszalińskiego na lata 2011 – 2017, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć w I półroczu 2011 r.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że radni otrzymali w materiałach na sesję informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koszalińskiego na lata 2011 – 2017, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć w I półroczu 2011 r. Następnie zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do przedmiotowej informacji. Uwag, ani też zapytań nie wniesiono. Przewodniczący Rady nadmienił również, że w niniejszej sprawie pozytywną opinię wydała: Komisja ds. Budżetu – 5 „za”, Komisja Rewizyjna - 5 „za”, Komisja ds. Społecznych - 5 „za”, Komisja ds. Rozwoju - 5 „za” oraz Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa – 4 „za”.

 

Rada Powiatu w Koszalinie przyjęła informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koszalińskiego na lata 2011 – 2017, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć w I półroczu 2011 r. W/w informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad. 10. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych, w tym sprawdzianów i egzaminów w roku szkolnym 2010/2011 w Powiecie Koszalińskim.

 

Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do przedmiotowej informacji. Uwag, ani też zapytań nie wniesiono. Przewodniczący Rady nadmienił, że w niniejszej sprawie pozytywną opinię wydała Komisja ds. Społecznych – 5 „za”.

 

Rada Powiatu w Koszalinie przyjęła informację o stanie realizacji zadań oświatowych, w tym sprawdzianów i egzaminów w roku szkolnym 2010/2011 w Powiecie Koszalińskim. W/w informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Ad.11. Wystąpienia obywatelskie.

 

Podczas IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie w ramach wystąpień obywatelskich głos zabrał Pan dr Piotr Zientarski Senator RP, Przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu RP. W/w na ręce Przewodniczącego Rady Dariusza Mirosława Kalinowskiego złożył skrócone sprawozdanie z przebiegu jego kadencji, w celu zapoznania się radnych z przebiegiem działalności jaką prowadził będąc  senatorem.

Pan dr Piotr Zientarski Senator RP, Przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu RP nadmienił, że, cyt.: „Jestem Senatorem tej ziemi. Tu zostałem wybrany 4 lata temu i moim obowiązkiem, tak jak zresztą w poprzedniej kadencji, jest złożenie sprawozdania, a przynajmniej poinformowania w skrócie, czym się zajmowałem, jaką wykazywałem aktywność, jak oceniam swoją rolę jako przedstawiciel tej ziemi”.  W/w stwierdził, że, cyt.: „(…) Doświadczenie prawnicze było niezbędne w wykonywaniu mojej pracy i okazało się rzeczywiście przydatne. (…) Byłem Wiceprzewodniczącym, w poprzedniej kadencji, Komisji Regulaminowej Etyki Spraw Senatorskich. To jest taka komisja, która jest odpowiednikiem dwóch komisji Sejmowych i nie tylko zajmuje się sprawami dyscyplinarnymi, ale przede wszystkim uchwala konstytucję Sejmu czy Senatu, tj. czym się zajmuje, uprawnienia poszczególnych instytucji, które są w Senacie, ich wzajemny stosunek do siebie, kompetencje, a także określa skład osobowy komisji senackich. A więc rozpocząłem już jako przewodniczący, bowiem zasada jest taka, inaczej niż w Sejmie, że Senat wybiera w głosowaniu tajnym przewodniczących komisji. Zostałem wybrany przewodniczącym Komisji Regulaminowej. Zresztą o to zabiegałem, ponieważ poprzednio byłem wiceprzewodniczącym. Na pierwszym posiedzeniu stworzyłem, przedstawiłem jako sprawozdawca, nowy regulamin Senatu w zakresie wykonywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. To jest bardzo ważna rola jaką się zajmowałem, ponieważ od dłuższego czasu gazety prawnicze, ale  nie tylko, biły na alarm, że nie były wykonywane orzeczenia Trybunału, były luki prawne powstałe w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i nie było instytucji, która by systemowo zajęła się wykonywaniem orzeczeń. Zajął się tym Senat pod moim przewodnictwem. Najpierw wprowadziłem to do regulaminu Senatu, a później w sytuacji, kiedy (bo można być przewodniczącym jednej komisji i jeszcze członkiem innej) chciałem być członkiem Komisji Spraw Emigracji Polaków Zagranicą, w której to Komisji byłem poprzednio, ponieważ bardzo istotną kwestią związaną z naszym terenem jest działalność na rzecz Polonii. Jak Państwo wiecie Koszalin jest od 40. lat stolicą chóralistyki polonijnej i szkolenia w tym zakresie. Są 5 – letnie cykle szkoleń dyrygentów, warsztaty chóralne, warsztaty młodzieżowe itd. I na to z Senatu z Kancelarii Senatu daje się pozyskać ok. 500.000 zł rocznie. To nie jest mała kwota. Oczywiście partycypują w tym również samorządy, w tym samorząd Koszalina. Ja miałem być strażnikiem skutecznego działania i pozyskiwania tych środków i jednocześnie opiekunem Polonii. To czyniłem i czynię w dalszym ciągu.  Ale powstała sytuacja, że (…)  musiał być prawnik w Komisji Regulaminowej, który zorganizuje pracę Senatu i dlatego też Marszałek prosił, żebym się tym zajął. (…) Pan Senator Kwiatkowski, któremu przypadła Komisja Ustawodawcza, został Sekretarzem Stanu a później ministrem, w związku z tym dostałem propozycję nie do odrzucenia od Marszałka, że muszę przejąć Komisję Ustawodawczą i jeszcze pozostać w tej Komisji Regulaminowej. W tej sytuacji musiałem się rozstać formalnie z Komisją Emigracji, w której w dalszym ciągu  i tak nie formalnie działałem, bo uczestniczyłem w różnych wydarzeniach. Ale zostałem wybrany przewodniczącym w Komisji Ustawodawczej. To było ponad 2 lata temu. W samym tym 2 – leciu przeprowadziłem ok. 300 posiedzeń Komisji. Komisja pod moim przewodnictwem wygenerowała łącznie ponad 200 wyroków Trybunału Konstytucyjnego, prawie 200 wyroków Trybunału Konstytucyjnego zbadaliśmy i ponad 100 inicjatyw ustawodawczych. To jest naprawdę niewyobrażalna praca. Jeśli ktoś chciałby się pokusić o porównanie w 20 – leciu, bo ja to  zrobiłem (…), to średnia była ok. 30 inicjatyw senackich na rok. Tu jest z samego tylko wykonywania orzeczeń ponad 100 łącznie, w tym na dzisiaj ok. 170 inicjatyw ustawodawczych z Senatu wyszło. Ja byłem sprawozdawcą 113. Tu proporcje same się nasuwają. W związku z tym jestem najwięcej obciążony, jeśli chodzi o sprawozdawcę i w Senacie i w Sejmie z ramienia Senatu. Bycie sprawozdawcą, to jest po prostu obrona określonej inicjatywy, odpowiadanie na dziesiątki i setki pytań osób, które chcą często ośmieszyć, zdezawuować pewną inicjatywę. A tych inicjatyw było naprawdę bardzo dużo, ważnych dla obywateli. (…) Na przykład ostatnia inicjatywa, to jest wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu, jeśli chodzi o pokrzywdzonych w wypadkach drogowych, gdzie będzie możliwość, a właściwie już taka możliwość w wyniku tej ustawy powstaje, że nie trzeba będzie czekać na wyrok sądu, tylko już ten pokrzywdzony będzie mógł na wniosek prokuratora od razu, w początkowej fazie, korzystać ze świadczenia od ubezpieczyciela, zarówno na dodatkowe leczenie, jak i na utrzymanie rodziny. (…). Sprawy spadkowe dotyczące darowizny na wypadek śmierci – jeszcze ona nie jest skończona, ale zapis windykacyjny, który urodził się w wyniku naszej inicjatywy, już jest. To jest możliwość rozporządzania konkretnym składnikiem masy majątkowej, a nie jak do tej pory dziedziczeniem ułamka, bo tak się do tej pory dziedziczyło. (…) Ostatnia ustawa o postępowaniu w sprawach spraw nieletnich, która ma usprawnić całe postępowanie. Wprowadza się hostele, uprawnienia dodatkowe kuratorów itp. To jest taka cała działalność ustawodawcza. Może nie wszystkich to interesuje, ale trzeba sobie uzmysłowić, że Senat jest głównie od tego żeby poprawiać prawo. To jest główna działalność Senatu – działalność legislacyjna. Proszę sobie wyobrazić, że w 2009 r. Sejm przyjął 67 % poprawek Senatu, a już w 2010 r. – 76,6 %. Tendencja zwyżkowa. To są tysiące poprawek, które przyjmuje Sejm. (…) W wyniku tej naszej, dość szerokiej, inicjatywy ustawodawczej, która pochodzi od nas, też widzę i godzę się na pewne poprawki, które zauważy Sejm w toku postępowania, jeśli ustawa wyjdzie od nas.  Czyli, to jest dobrodziejstwo dwuinstancyjnego tworzenia prawa. Proszę zauważyć, że mocne kraje, o mocno utrwalonej demokracji jak Włochy, Hiszpania, Francja, to są państwa, które wzmacniają Senat jako drugą izbę. Wzmacniają, uważając, że jest niezbędna.  I się okazuje, że w praktyce tak jest. Jest to wykonywanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, jest jeszcze opieka Senatu nad Polonią. Proszę sobie wyobrazić, że połowa całego budżetu Kancelarii Senatu, który wynosi  ok.160.000.000 zł jest bezpośrednio przeznaczana na Polonię, a z tej drugiej części  bardzo poważną część stanowi koszt Biura Polonijnego obsługującego to. Czyli, innymi słowy mówiąc, gdyby nie było Senatu, to społeczeństwo ponosiłoby jeszcze większe koszty. Tak policzono. Bo i tak Urząd ds. Polonii musiałby być i te pieniądze musiałyby być przekazywane, obsługa również i jeszcze musiałyby być wzmocnione osobne biura legislacyjne, gdyż senatorowie opiekę Senatu nad Polonią wykonują w ramach mandatu – jakby dodatkowo, a nie instytucjonalnie osobno. Czyli, z punktu widzenia fiskalnego, jest to nawet korzystne i nie można tu mówić o żadnych oszczędnościach. Jeśli ktoś się tak wgłębi, to dla ciekawości, bo były takie dyskusje na temat oszczędności budżetowych, jest to 0,06 % PKB. Oczywiście jedną z najważniejszych inicjatyw, tu też przypisuję sobie trochę zasług, jest stworzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu. To jest poprawka Senatu. Ja przewodniczyłem Komisji, która wprowadziła to. Zresztą był to niestety bubel legislacyjny przygotowany przez Sejm. Myśmy wprowadzili, pracując dwa dni i dwie noce, z przerwami po godzinie dosłownie. Ponieważ mamy konstytucyjnie 30 dni, były święta,
 więc nie można było odroczyć, a trzeba było zakończyć. Było wprowadzonych 360 poprawek. Bo to było sklejonych  5 różnych ustaw. Była to olbrzymia praca i doprowadzenie nowej jakości. (…)  Do tej pory było 2. senatorów – był Koszalin i 9 powiatów. W tej chwili jest okręg jednomandatowy -  Koszalin i 3 powiaty - 6 powiatów mniej. W związku z tym, proszę zauważyć, jaka jest możliwość zwiększenia zbliżenia konkretnego, właśnie wybieranego senatora z jednomandatowego okręgu wyborczego. To ma, w moim przekonaniu, bardzo istotne znaczenie i to oczywiście w praktyce się okaże w przyszłej kadencji, ale już to widzę, bo już nawiązałem np. kontakty z sołtysami, co było do tej pory zupełnie niemożliwe, bo jak ogarnąć z Wałczem Choszczno itd. Mówię też to dlatego, bo jeśli spotkamy się w przyszłej kadencji, to ta częstotliwość spotkań może być jeszcze  większa, jeszcze bardziej efektywna. A teraz jeszcze dwa słowa na temat aktywności lokalnej, bo ona jest też ważna. I tu chciałem bardzo serdecznie podziękować, bo wszystkie inicjatywy, które wychodziły naprzeciw, to była znakomita współpraca z Panem Starostą, z Panem Przewodniczącym. Nawet trudno wyobrazić sobie lepszą. Bardzo merytoryczna, chociażby w sprawach przekazywania lotniska.  Też tutaj włączyłem się. W kwestiach miejscowych, ja już nie mówię jako członek drużyny Platformy Obywatelskiej, bo o tym można by było mówić dużo, ale o takich moich autorskich kwestiach. Chociażby, bardzo ważna sprawa dla przedsiębiorców z tego terenu. Udało mi się i to jest mój osobisty sukces. Zresztą minister podkreślał to wielokrotnie, być może jeszcze tu przyjedzie i to sam powie jeszcze raz. Udało się proszę Państwa pozostawić Okręgowy Wydział Gospodarczy w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, gdzie np. się nie udało w Zielonej Górze. A mnie się udało. Traktuję to jako osobisty sukces. To jest właśnie to, że nasi przedsiębiorcy mogą toczyć spory, w pierwszej instancji, w Koszalinie. Czyli Sąd bliżej obywatela, a nie jeździć do Szczecina. To bardzo ważna sprawa, którą się osobiście zająłem i udało mi się ją załatwić. Ale powiem dlaczego, dlatego że akurat w tym wymiarze sprawiedliwości jestem jeszcze członkiem Krajowej Rady Sądownictwa i jestem po prostu  zauważalny i  moje zdanie w tym zakresie jest słyszalne (…)”.

Na zakończenie swojego wystąpienia Pan dr Piotr Zientarski - Senator RP, Przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu RP jeszcze raz podziękował wszystkim tym, których już wcześniej wymienił oraz wszystkim samorządom, z którymi w okresie kadencji miał okazję współpracować za ciepłą, przyjazną i serdeczną atmosferę oraz konstruktywne rozmowy na merytoryczne tematy.  W/w nadmienił, że o ile zostanie wybrany Senatorem w wyborach parlamentarnych,  to liczy na to, iż jego kontakty i współpraca z samorządami będzie zdecydowanie częstsza i bardziej intensywna.

 

Przewodniczący Rady podziękował Panu dr Piotrowi Zientarskiemu -Senatorowi RP, Przewodniczącemu Komisji Ustawodawczej Senatu RP za przedstawienie tak istotnych informacji o swojej pracy. Przewodniczący Rady dodał, że działalność W/w w zakresie poprawiania prawa można odnieść do zdania „Polityka jest poprawianiem świata, które się niczym nie kończy”. W/w stwierdził, że Pan dr Piotr Zientarski mógłby to samo powiedzieć o prawie, albowiem jego zadaniem w Senacie jest poprawianie prawa, by było coraz bardziej doskonalsze. Ponadto, Przewodniczący Rady życzył Panu dr Piotrowi Zientarskiemu powodzenia w wyborach parlamentarnych.     

 

Przewodniczący Rady, o godzinie 10.55 ogłosił przerwę (5 minut) w obradach IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie.

O godzinie 11.00 Przewodniczący Rady wznowił obrady IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie. Na salę obrad powrócili wszyscy radni. W dalszym ciągu nieobecny Radny Marek Paweł Gil oraz Radna Renata Anna Tomczak. Rada Powiatu w Koszalinie obraduje w składzie 17. radnych. 

 

 

 

Ad. 12. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:

 

1)  przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie z realizacji rocznego planu kontroli za I półrocze 2011 r.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że w materiałach na sesję Rada otrzymała projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie z realizacji rocznego planu kontroli za I półrocze 2011 r. wraz ze sprawozdaniem. Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu przedmiotowej uchwały. Uwag nie wniesiono.   Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt w/w uchwały i poddał pod głosowanie. 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/82/11 z dnia 2 września 2011 roku w sprawie  przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Koszalinie z realizacji rocznego planu kontroli za I półrocze 2011 r. W/w uchwała wraz ze sprawozdaniem stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

2)  zmiany Statutu Powiatu Koszalińskiego

 

Przewodniczący Rady poinformował, że w materiałach na sesję Rada otrzymała projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Koszalińskiego. Dodał też, że jednogłośnie pozytywne opinie do projektu w/w uchwały wydały: Komisja Rewizyjna, Komisja ds. Budżetu, Komisja ds. Rozwoju, Komisja ds. Społecznych, Komisja ds. Infrastruktury i Rolnictwa. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do przedmiotowego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. Wobec braku uwag Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Koszalińskiego i poddał pod głosowanie. 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/83/11 z dnia 2 września 2011 roku w sprawie zmiany Statutu Powiatu Koszalińskiego. W/w uchwała wraz z opiniami Komisji stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

3)   zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na rok 2011

 

Przewodniczący Rady poinformował, że w materiałach na sesję Rada otrzymała projekt uchwały w sprawie  zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na rok 2011. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu przedmiotowej uchwały. Uwag nie wniesiono.  Przewodniczący Rady poinformował również o pozytywnej opinii Komisji ds. Budżetu – 5  „za”, odczytał  projekt uchwały, a następnie poddał pod głosowanie. 

 

 

 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/84/11  z dnia 2 września 2011 roku w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na rok 2011. W/w uchwała wraz z opinią Komisji ds. Budżetu stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

 4)   udzielenia pomocy finansowej Gminie Sianów

 

Przewodniczący Rady poinformował, że w materiałach na sesję Rada otrzymała projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Sianów. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi do projektu przedmiotowej uchwały. Uwag nie wniesiono.  Przewodniczący Rady poinformował również o pozytywnej opinii Komisji ds. Budżetu – 5  „za”, odczytał  projekt uchwały, a następnie poddał pod głosowanie. 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/85/11 z dnia 2 września 2011 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Sianów. W/w uchwała wraz z opinią Komisji ds. Budżetu stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

5)  zmian w budżecie Powiatu na 2011 r.

 

Starosta Koszaliński Roman Szewczyk zgłosił autopoprawkę do projektu uchwały w sprawie:

-   zmian w budżecie Powiatu na 2011 r.

- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koszalińskiego na lata 2011 – 2017

W/w nadmienił, że zmiany dotyczące tego projektu uchwały omówił na wspólnym posiedzeniu wszystkich Komisji Rady Powiatu  i dotyczą one:

- zwiększenia planu dochodów i wydatków w związku z otrzymanymi środkami finansowymi na usunięcie azbestu z obiektów należących do jednostek Powiatu,

- wydatków jakie Powiat musi ponieść do grudnia 2011 r. w związku z działalnością nowo utworzonego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Zespole Placówek Specjalnych w Bobolicach. Od stycznia 2012 r.  placówka będzie otrzymywała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wniosek Starosty Koszalińskiego FN.3021.40.2011.JC z dnia 31 sierpnia 2011 r. w sprawie wniesienia autopoprawki do projektów w/w uchwał stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Rady poinformował, że Rada otrzymała projekt w/w uchwały wraz z autopoprawką. Ponadto, dodał, że jednogłośnie -  5 „za” -  pozytywną opinię do projektu uchwały Rady w sprawie zmian
w budżecie Powiatu na 2011 r.  wydała Komisja ds. Budżetu. Następnie zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do projektu  uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2011 r., uwzględniającego autopoprawkę zgłoszoną przez Starostę. Uwag, ani też zapytań nie wniesiono. Wobec powyższego, Przewodniczący Rady, za zgodą Rady, skorzystał z możliwości wynikającej z treści § 33 ust. 3 Statutu Powiatu Koszalińskiego, tj. zaniechania odczytania całego projektu uchwały, albowiem był on doręczony wraz z zawiadomieniem o sesji, a Rada nie wniosła żadnych uwag ani też poprawek. Przewodniczący Rady odczytał tytuł projektu uchwały i poddał pod głosowanie. 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Rada Powiatu w Koszalinie  jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/86/11z dnia 2 września 2011 roku w sprawie zmian w budżecie Powiatu na 2011 r. W/w uchwała wraz z opinią Komisji ds. Budżetu stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

6)   zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koszalińskiego na lata 2011 – 2017

 

Przewodniczący Rady poinformował, że projekt w/w uchwały objęty jest również autopoprawką zgłoszoną przez Starostę Koszalińskiego. Dodał też, że Rada otrzymała treść projektu przedmiotowej uchwały
w brzmieniu uwzględniającym autopoprawkę. Przewodniczący Rady nadmienił, że Komisja ds. Budżetu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt w/w uchwały wraz z autopoprawką. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do projektu przedmiotowej uchwały. Uwag, ani też zapytań nie wniesiono. Wobec powyższego, Przewodniczący Rady odczytał  projekt niniejszej uchwały, a następnie poddał pod głosowanie. 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

 

Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/87/11 z dnia 2 września 2011 roku w sprawie zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koszalińskiego na lata 2011 – 2017. W/w uchwała wraz z opinią Komisji ds. Budżetu stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

7) powołania Skarbnika Powiatu Koszalińskiego

 

Przewodniczący Rady odczytał treść wniosku Starosty Koszalińskiego  w sprawie powołania Pani Agnieszki Diany Kowalskiej na stanowisko Skarbnika Powiatu Koszalińskiego. W/w wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Ponadto, poinformował, że Rada w materiałach otrzymała projekt uchwały w sprawie powołania Skarbnika Powiatu Koszalińskiego. Następnie zwrócił się do radnych, czy są uwagi lub zapytania do projektu przedmiotowej uchwały. Uwag, ani też zapytań nie wniesiono. Przewodniczący Rady zwrócił się do Pani Agnieszki Diany Kowalskiej, czy wyraża zgodę na pełnienie funkcji Skarbnika Powiatu Koszalińskiego. W/w wyraziła zgodę. Wobec powyższego, Przewodniczący Rady odczytał  projekt niniejszej uchwały i  poddał pod głosowanie. 

 

 

W głosowaniu udział wzięło 17. radnych.

Wynik głosowania:

za – 17 radnych,

przeciw – 0,

wstrzymało się – 0.

Rada Powiatu w Koszalinie jednogłośnie podjęła uchwałę Nr IX/88/11 z dnia 2 września 2011 roku w sprawie powołania Skarbnika Powiatu Koszalińskiego. W/w uchwała stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

Starosta Koszaliński Roman Szewczyk wraz z Przewodniczącym Rady Dariuszem Mirosławem Kalinowskim, wręczając wiązankę kwiatów, pogratulowali Pani Agnieszce Dianie Kowalskiej awansu zawodowego
i objęcia funkcji Skarbnika Powiatu Koszalińskiego.

 

Pani Agnieszka Diana Kowalska podziękowała Staroście Koszalińskiem oraz Radzie Powiatu za zaufanie jakim obdarzyli jej osobę. W/w jednocześnie zapewniła, że zadania przez nią realizowane będzie wykonywała z należytą starannością. Wyraziła również nadzieję, że jej wykształcenie oraz 15 – letnie doświadczenie pracy w samorządzie wpłynie pozytywnie na rozwój Powiatu Koszalińskiego.

 

Pan Marek Gutowski - Kierownik Delegatury Urzędu w Koszalinie ZUW w Szczecinie w imieniu Wojewody Zachodniopomorskiego, jak i swoim złożył Pani Agnieszce Dianie Kowalskiej gratulacje w związku z  objęciem stanowiska Skarbnika Powiatu. W/w nadmienił, że Powiat Koszaliński jest nie tylko powiatem, który zaspokaja podstawowe potrzeby swoich mieszkańców, ale jest również powiatem inwestycyjnym. Stąd też przed nią, jako Skarbnikiem Powiatu, staną nowe wyzwania, zapewne niełatwe, ale przynoszące wiele korzyści dla Powiatu i dla regionu. Pan Marek Gutowski życzył Pani Agnieszce Dianie Kowalskiej wielu sukcesów oraz by nowa funkcja sprawiała jej wiele radości.

 

Ad. 13. Zapytania, interpelacje i postulaty radnych.

 

Radny Zbigniew Tomasz Grabarek, wnosząc zapytanie, stwierdził, że, cyt.: „W związku z wykonywaną pracą zawodową często obserwuję budowy ferm wiatrowych na terenie sąsiedniego Powiatu Sławieńskiego i postępującą degradację dróg w tamtym rejonie. Dlatego uczulam, samorządy zainteresowane budową ferm wiatrowych na swoim terenie, do położenia nacisku na zabezpieczenie swoich interesów, w związku z prowadzonymi inwestycjami. Jedną z dróg totalnie zniszczonych jest droga 398 Z, która w części należy do kompetencji Powiatowego Zarządu Dróg w Koszalinie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zauważyłem, że droga ta jest remontowana na odcinkach należących do Powiatu Sławieńskiego, natomiast pominięto odcinek należący do naszego Powiatu. Poza tym nic się nie dzieje na odcinku między Dąbrową a skrzyżowaniem  z tą drogą. Chciałbym zapytać jakie są ustalenia odnośnie naprawy szkód na tych drogach przez firmę inwestującą, w jaki sposób to zostanie uczynione i kiedy”.

 

Ad. 14. Sprawy organizacyjne.

 

Przewodniczący Rady:

1) podziękował wszystkim, którzy brali udział w wizycie partnerskiej w Demmin z okazji 10 – lecia współpracy Powiatu Koszalińskiego z Powiatem Demmin, które miało miejsce w okresie 29 – 31 lipca 2011 r.;

 

2) podziękował za zaproszenia spływające do Rady Powiatu w okresie przerwy wakacyjnej. Pogratulował organizacji niektórych imprez oraz zaprosił wszystkich obecnych na sali na XIII Dożynki Powiatowe, które odbędą się w dniu 17 września 2011 r. w Bobolicach oraz gminne dożynki Gminy Świeszyno i Gminy Będzino, które odbędą się 3 września 2011 r. Przewodniczący Rady poinformował również, że udział w dożynkach powiatowych wezmą także goście z Powiatu Demmin, dlatego też niezbędne będzie zapewnienie im opieki przez radnych, o co serdecznie wnosi;

 

3) poinformował, że następna sesja Rady Powiatu planowana jest na 27 października 2011 r. Jednocześnie dodał, że być może wystąpi konieczność zwołania sesji „nadzwyczajnej”. Dodał też, że jeśli taka potrzeba zaistnieje, to sesja będzie zwołana w godzinach popołudniowych;

 

4) poprosił radnych, by otrzymane plakaty o dożynkach powiatowych   przekazali do swoich gmin w celu rozpropagowania tej imprezy wśród mieszkańców gminy.        

 

Starosta Koszaliński Roman Szewczyk zwrócił się do radnych z prośbą o aktywny udział, szczególnie w dożynkach gminnych, które odbywają się w tych samych terminach i  prawie w tych samych godzinach. W/w dodał, że zależy mu na tym, by Powiat miał swoich reprezentantów podczas dożynek gminnych, szczególnie w sytuacji, gdy on sam będzie przebywał na urlopie, natomiast Wicestarosta nie będzie w stanie przybyć do wszystkich gmin.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że udział w dożynkach radni winni traktować nie jako przywilej, ale jako obowiązek.

 

 

Ad. 15. Odpowiedzi na zapytania, interpelacje i postulaty radnych.

 

Odpowiedzi na zapytanie  Radnego Zbigniewa Tomasza Grabarka udzielił obecny na sesji Rady Powiatu w Koszalinie Pan Mieczysław Zwoliński – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Koszalinie. W/w poinformował, że, cyt.: „To co teraz się tam dzieje w Gminie Darłowo jest to bardzo pozytywny wydźwięk gospodarczy, ale tylko dla tej gminy i dla Powiatu Sławieńskiego. Dla nas niestety jest to klęska. Dzieje się to poza naszymi granicami Powiatu i nie mieliśmy najmniejszego wpływu na to co tam się dzieje. Robiliśmy bardzo różne, nawet nie formalne, działania poprzez zamykanie dróg pod kątem remontów. Doprowadziło to do tego, że zmusiliśmy firmę inwestycyjną do rozmów z nami. Firma mimo wszystko, w bardzo ograniczony sposób, do nas podeszła i przyznaje się wyłącznie do niszczenia drogi Grabówko a nie do drogi Dąbrowa – Wiekowo. Na tą drogę mamy podpisaną umowę i wpłacone 580.000 zł + VAT. W przyszłym roku ten odcinek drogi z tej kwoty będziemy odbudowywać. Mam nadzieję, że uda nam się ten drugi odcinek drogi odbudować. Ja nie składam broni, by wymóc na firmie partycypację w kosztach odbudowy drogi z Dąbrowy do Wiekowa i Bielkowa do Dobiesławia, bo tam tę drogę remontowałem już trzy razy. Niestety są takie dziury, że prawie „po kolana”. Natomiast co do pierwszego wątku Pana wystąpienia, dotyczącego zapisów wiążących się z zabezpieczeniem się przed budową, to informuję, że szykuje się w naszym powiecie bardzo dużo inwestycji ferm wiatrakowych – w Bobolicach, Polanowie, Będzinie, Biesiekierzu. (…) Jako Powiatowy Zarząd Dróg uczestniczymy i zwracamy uwagę dla decydentów, aby robić już zapisy w studium i w planach zagospodarowania przestrzennego o konieczności przebudowy dróg. I takie też zapisy już się pojawiły w Gminie Manowo, w Bobolicach. One będą skutkowały na przyszłość dlatego też Powiatowy Zarząd Dróg będzie mógł łatwiej egzekwować wykonywanie naprawy szkód wyrządzonych przez fermy wiatrakowe. Ta droga jest na dzień dzisiejszy trudno przejezdna. Zdaję sobie z tego sprawę. Natomiast w pewien sposób nasza polityka jest tak ukształtowana, aby nie remontować jej przed zakończeniem budowy tej fermy. (…) Firma budująca określiła, że przejazd tylko i wyłącznie przez Grabowo. Niestety dzieje się to inaczej. Mimo ograniczeń nośności do 10 ton to i tak na tej drodze ruch transportu ciężkiego się odbywa, mimo naszych interwencji do Inspekcji Transportu Drogowego i Policji. Wiem, że nieraz Policja się tam ustawia i próbuje oddziaływać, ale ten transport  i tak się tam odbywa, a droga jest bardzo mocno eksploatowana i niszczona. Na pewno przed zimą zostanie naprawiona”.

 

Przewodniczący Rady stwierdził, że temat dróg stale powraca. W/w nadmienił, że w tym zakresie oprócz tych złych są również dobre wiadomości, albowiem w dniu 1 września 2011 r. Starosta Koszaliński wraz z Wicestarostą otworzyli nowy odcinek drogi Dobrzyca – Popowo, której koszt wyniósł ponad 5.300.000 zł. W/w dodał, że taka sytuacja cieszy, ale może być tak, że przez tę drogę przejedzie transport, którego naciski na oś są większe niż przewidywane normy i wówczas będzie wyglądała tak jak ta, o której wspomniał Radny Zbigniew Tomasz Grabarek. Przewodniczący Rady stwierdził, że ten problem będzie dotyczył większości gmin i należy tę kwestię monitorować.

 

Wiceprzewodniczący Rady Karol Józef Banaśkiewicz w uzupełnieniu do wypowiedzi Pana Mieczysława Zwolińskiego Dyrektora PZD w Koszalinie stwierdził, że, cyt.: „Jako PZD w Koszalinie jesteśmy jedną z jednostek, które mają obowiązek uzgadniania decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że każda inwestycja, która odbywa się na terenie Powiatu Koszalińskiego musi przejść przez nasze ręce. I tu w tym momencie mamy taką możliwość, że przychodzą warunki uzgodnienia i we wniosku musi być wpisane jaka to jest inwestycja. Jeżeli cokolwiek dotyczy budowy wiatraków lub innych inwestycji np. jak sieć energetyczna, czy też inne rzeczy, to w uzgodnieniu z Panem Dyrektorem, już na etapie wydania decyzji, są podane nasze warunki, gdzie wpisujemy właśnie o zabezpieczeniu funduszy na odnowienie dróg. W tym przypadku to gmina wydaje decyzję o warunkach zabudowy. Jeżeli ten punkt przez nas nadany znajduje się w decyzji o warunkach zabudowy, wtedy inwestor nie spełniając tych warunków nie otrzyma pozwolenia na budowę. I tutaj sprawa się zamyka i mamy 100% pewność, że to co narzucimy musi być wykonane”.

 

Ad. 16. Wnioski i oświadczenia radnych.

Brak wniosków i oświadczeń radnych.

 

Ad. 17. Zamknięcie obrad.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady zakończył obrady słowami: „Zamykam obrady IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie”. Na tym obrady zakończono.

Obrady IX sesji Rady Powiatu w Koszalinie zakończono o godz. 11.30

 

        Przewodniczący Rady

Dariusz Kalinowski

 

Protokolant  

Anna Maruszak