Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Protokół Nr 4/07 z IV sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 1 lutego 2007 roku.

Protokół Nr 4/07
z IV sesji Rady Powiatu w Koszalinie
z dnia 1 lutego 2007 roku
 
 
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski o godz. 12 00 w sali 409 Starostwa Powiatowego w Koszalinie otworzył Sesję słowami: „otwieram obrady IV sesji Rady Powiatu w Koszalinie”. Powitał radnych oraz zaproszonych gości, a w szczególności Pana Piotra Zientarskiego Senatora RP, kierownika biura posła RP Andrzeja Leppera Pana Dariusza Pusza, burmistrzów, wójtów w tym, Wójta Gminy Będzino Pana Henryka Brodę, Wójta Gminy Biesiekierz Pana Mariana Hermanowicza, Przewodniczących Rad Miast i Gmin, w szczególności Przewodniczącą Rady Miejskiej w Sianowie Panią Kazimierę Janowicz, Przewodniczącego Rady Gminy w Będzinie Pana Andrzeja Nożykowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Biesiekierzu Pana Jana Lacha, Przewodniczącego Rady Gminy Świeszynie Pana Józefa Rutkowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Manowie Pana Jana Prusa, Pana Czesława Zdrojewskiego Dyrektora Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego w Koszalinie, szefów powiatowych służb, inspekcji                 i straży w tym, Pana Romana Budynka Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie, Panią Elżbietę Galińska-Gruchała Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie, dyrektorów wydziałów Starostwa, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu oraz przedstawicieli mediów. 
Na podstawie listy obecności stwierdził quorum. Poinformował, że na ogólny stan 19 radnych obecnych na sesji jest 16. Wobec powyższego stwierdził prawomocność obrad. Nieobecni radni: Alla Anita Awstric, Andrzej Józef Lenartowicz oraz Ireneusz Kozłowski. Usprawiedliwienie nieobecności na sesji radnych stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Lista obecności radnych stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że na dzisiejszą sesję zostali zaproszeni wychowankowie z rodzin zastępczych                     z Powiatu Koszalińskiego, którzy otrzymają nagrody rzeczowe od sponsorów. Wychowankowie zostali wybrani losowo przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie. Przewodniczący poprosił o wystąpienie Reginy Banasiak z Polanowa, Edytę Łukasik z Iwięcina, Krystiana Mural z Sianowa oraz Łukasza Karyś w celu wręczenia upominków.
Następnie poinformował, że na sesję przybyli artyści plastycy, którzy wystawiają swoje prace w Starostwie. W związku z tym, poprosił o wystąpienie Pana Arkadiusza Węgłowskiego fotografika, który od dziesięciu lat pracuje               w wydawnictwie „Kamera”. Zajmuje się fotografowaniem, obróbką zdjęć, grafiką komputerową, jak mówi „wszystkim, co jest związane z fotografią”.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski wraz z Wicestarostą Andrzejem Leśniewiczem podziękowali Panu Węgłowskiemu za umożliwienie wystawienia jego prac w Starostwie i wręczyli mu list gratulacyjny oraz kwiaty.
Przewodniczący Rady poprosił o wystąpienie Pana Krzysztofa Rećko-Rapsa artystę, autora prac, które mamy możliwość obejrzeć. Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski wraz z Wicestarostą Andrzejem Leśniewiczem podziękowali Panu Krzysztofowi Rećko-Rapsa za umożliwienie obejrzenia jego prac. Następnie wręczyli mu list gratulacyjny i kwiaty.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że w imieniu artysty plastyka Pana Zbigniewa Janasika, który prezentował swoje prace                  w Starostwie list gratulacyjny odbierze Pani Ewa Miśkiewicz-Żebrowska – Wiceprezes Zarządu Okręgu Koszalińsko-Słupskiego Związku Artystów Plastyków.
W związku z powyższym, Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski wraz z Wicestarostą Andrzejem Leśniewiczem wręczyli list gratulacyjny oraz kwiaty Pani Ewie Miśkiewicz-Żebrowskiej.
Pani Ewa Miśkiewicz-Żebrowska w imieniu swoim i artystów podziękowała za możliwość prezentacji swoich prac w budynku  Starostwa.
 Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad. W związku z powyższym, zapytał radnych czy mają uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Wicestarosta Koszaliński Andrzej Leśniewicz poinformował, że do porządku obrad chciałby wprowadzić trzy projekty uchwał. Pierwszy projekt uchwały w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Koszalińskiego, drugi projekt w sprawie powołania Sekretarza Powiatu Koszalińskiego oraz trzeci projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie wyznaczenia reprezentantów Powiatu Koszalińskiego w Związku Celowym Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Wicestarosta poinformował, że powyższe projekty uchwał chciałby aby były wprowadzone jako pierwsze w punkcie 9 .
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zwrócił się do radnych, czy mają inne uwagi do przedstawionego porządku obrad. Innych uwag nie wniesiono. W związku z powyższym, poddał pod głosowanie zgłoszone zmiany do porządku obrad.
za – 13
przeciw – 1
wstrzyma. - 2
 
Rada Powiatu większością głosów przyjęła zmiany do porządku obrad. Porządek obrad stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie przystąpiono do przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że przed sesją oraz w biurze Rady Powiatu był dostępny protokół z III sesji Rady Powiatu         z dnia 28 grudnia 2006 roku. W związku z tym, zapytał radnych czy są uwagi do tego protokołu. Ponieważ uwag nie wniesiono, poddał protokół pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu protokół Nr 3/06 z dnia 28 grudnia 2006 roku przyjęła jednogłośnie.
 
Następnie Przewodniczący Rady poprosił Wicęstarostę Koszalińskiego Pana Andrzeja Leśniewicza o przedstawienie informacji z prac Zarządu między sesjami.
Wicestarosta poinformował, że odbyły się cztery posiedzenia Zarządu.          Z najważniejszych spraw jakimi zajmował się Zarząd, to podjęcie uchwały               w sprawie odwołania Dyrektora Zespołu Szkół im. W. Witosa w Boninie Panią Beatę Płaza. Pani Beata Płaza złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora. Zarząd podjął uchwałę w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków Dyrektora Zespołu Szkół im. W. Witosa w Boninie pani Barbarze Frankowskiej. Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował również, że Starosta ogłosił nabór na stanowisko dyrektora PCPR w Koszalinie. Zostały złożone dwie oferty, które spełniły wymogi formalno-prawne. W trzystopniowym etapie Komisja konkursowa wyłoniła kandydaturę Pani Jolanty Wyszyńskiej, którą przedstawiła Zarządowi Powiatu w Koszalinie. Zarząd zaakceptował kandydaturę Pani Jolanty Wyszyńskiej. Wicestarosta poinformował, że również został ogłoszony nabór na stanowisko dyrektora DPS w Cetuniu. Nabór nie został rozstrzygnięty, ponieważ kandydat, który zgłosił swoją ofertę i spełniał wymogi formalno-prawne w ostateczności zrezygnował. W związku                           z powyższym, zostanie ponownie ogłoszony nabór na to stanowisko jak tylko zostanie powołany dyrektor PCPR w Koszalinie. Pan Andrzej Leśniewicz poinformował, że protokoły z posiedzeń Zarządu są dostępne dla radnych               w pok. 326 u Pani Haliny Popowicz.
Przewodniczący Rady zapytał radnych, czy mają uwagi co do przedstawionej informacji. Uwag nie wniesiono. Informacja z prac Zarządu Powiatu w Koszalinie między sesjami stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady poprosił Wicestarostę Andrzeja Leśniewicza                  o przedstawienie informacji z wykonania uchwał Rady z III sesji.
Wicestarosta poinformował, że radni otrzymali w materiałach informację o wykonaniu uchwał. Na ostatniej sesji podjęto 11 uchwał. Wszystkie uchwały zostały wykonane. Do informacji uwag nie wniesiono. Informacja ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad tj. do trybuny obywatelskiej. W punkcie tym, głos zabrał radny Rady Miejskiej w Sianowie Pan Jan Grzybowski.
Radny Jan Grzybowski poruszył problem stanu technicznego dróg powiatowych Węgorzewo – Sianów i Maszkowo – Wyszebórz.                                W szczególności zwrócił uwagę na drogę Węgorzewo-Sianów twierdząc, że stan drogi jest bardzo zły. Zaproponował aby zlikwidować drogowskaz stojący              w miejscowości Maszkowo, który wskazuje kierunek drogi do miejscowości Wyszebórz, ponieważ droga ta jest w części drogą nie utwardzoną i powinno to zmniejszyć natężenie ruchu drogowego. W wyniku czego będzie mniej dewastowana.
Przewodniczący Rady podziękował radnemu za zabranie głosu.
Następnie przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad tj. do informacji z przeprowadzonych kontroli i audytów w 2006 roku w Starostwie Powiatowym w Koszalinie i powiatowych jednostkach organizacyjnych Powiatu Koszalińskiego. W związku z tym, poprosił Panią Agnieszkę Kowalską – audytora wewnętrznego Starostwa Powiatowego w Koszalinie o zabranie głosu.
Pani Agnieszka Kowalska poinformowała, że radni otrzymali powyższą informację w materiałach sesyjnych. Natomiast szczegółowo informacja ta była omawiana na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej. Jeżeli są uwagi lub pytania do ww. informacji, to poprosiła o ich zadawanie. Ponieważ uwag i pytań nie było, Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski podziękował Pani Agnieszce Kowalskiej. Informacja powyższa stanowi załącznik do niniejszego protokołu.  
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że przystępujemy do części uchwałodawczej. Poinformował, że na jego ręce wpłynął wniosek Starosty Koszalińskiego Pana Romana Szewczyka w sprawie odwołanie z funkcji Sekretarza Powiatu Koszalińskiego Pana Zbigniewa Sawickiego. Wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Następnie odczytał projekt uchwały w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Koszalińskiego Pana Zbigniewa Sawickiego. Przewodniczący zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. W związku z powyższym, poddał projekt uchwały pod głosowanie.
za – 11
przeciw – 1
wstrzyma. - 4
Rada Powiatu większością głosów podjęła uchwałę w sprawie odwołania Sekretarza Powiatu Koszalińskiego Pana Zbigniewa Sawickiego. Uchwała             Nr IV/31/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.      
         Przewodniczący Rady o godz. 12 30 ogłosił przerwę w celu wręczenia uchwały Panu Zbigniewowi Sawickiemu, ponieważ aby można było podjąć uchwałę w sprawie powołania nowego Sekretarza Powiatu, Panu Sawickiemu należy przekazać informację o jego odwołaniu.
 
Po przerwie o godz. 12 45 Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski wznowił obrady. Poinformował, że na jego ręce wpłynął wniosek Starosty Koszalińskiego Pana Romana Szewczyka o powołanie na stanowisko Sekretarza Powiatu Koszalińskiego Panią Agnieszkę Maślińską. Wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Wicestarosta Koszaliński Pan Andrzej Leśniewicz wyjaśnił, że nieobecność Starosty Pana Romana Szewczyka spowodowana jest pilnym wyjazdem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dlatego też, chciałby          w jego imieniu zaprezentować sylwetkę Pani Agnieszki Maślińskiej.
Poinformował, że Pani Agnieszka Maślińska przez dziesięć lat pracowała w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Koszalinie. Ostatnio pracowała                    w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Koszalinie na stanowisku zastępcy dyrektora ds. świadczeń rodzinnych. Ukończyła WSI w Koszalinie oraz studia podyplomowe z nadzoru i kontroli. Posiada duże doświadczenie z zakresu finansów publicznych. Starosta oczekuje od Pani Maślińskiej dużego dynamizmu, pomocy w funkcjonowaniu Urzędu. Następnie Wicestarosta poprosił o zadawanie pytań.
Radna Mieczysława Sabina Brzoza poruszyła fakt, iż było wiadome od dłuższego czasu, że zostanie odwołany Sekretarz Pan Zbigniew Sawicki.                 W związku z tym, dlaczego radni nie otrzymali w materiałach projektów uchwał w sprawie odwołania i powołania Sekretarza Powiatu Koszalińskiego. Nie chcielibyśmy być zaskakiwani.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz odpowiedział, że decyzja o odwołaniu Pana Zbigniewa Sawickiego z funkcji Sekretarza zapadła w ostatniej chwili. Ponieważ zależała ona w dużej mierze od Pana Sawickiego, czy przybędzie            w dniu dzisiejszym na sesję i odbierze uchwałę o jego odwołaniu. Pan Starosta Roman Szewczyk rozmawiał z Panem Sawickim, który wyraził zgodę, że przybędzie do Starostwa, ale będzie czekał w swoim gabinecie.
Radny Ryszard Osiowy zapytał, dlaczego radni nie otrzymali projektu uchwały przed sesją. Przecież prasa pisała, że Starosta chce odwołać z funkcji Sekretarza Pana Zbigniewa Sawickiego. Radni powinni dużo wcześniej otrzymać takie projekty.
Radny Zenon Dropko zaproponował, aby zrobić przerwę w celu skserowania powyższych projektów uchwał i rozdania ich radnym.
Radni wyrazili zgodę. W związku z powyższym, Przewodniczący Rady ogłosił 5 minutową przerwę.
Po przerwie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski wznowił obrady. Poinformował, że wszyscy radni otrzymali projekt uchwały w sprawie powołania Sekretarza Powiatu Koszalińskiego. W związku z tym, zwrócił się do Pani Agnieszki Maślińskiej, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Pani Agnieszka Maślińska wyraziła zgodę. Pisemne oświadczenie wyrażające zgodę na pełnienie funkcji Sekretarza Powiatu Koszalińskiego stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały, po czym poddał go pod głosowanie.
 za – 13
przeciw – 0
wstrzyma. - 3
Rada Powiatu większością głosów podjęła uchwałę w sprawie powołania Sekretarza Powiatu w Koszalinie Panią Agnieszkę Maślińską. Uchwała Nr IV/32/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski wraz ze Wicestarostą Andrzejem Leśniewiczem wręczyli nowej Pani Sekretarz kwiaty, życząc sukcesów w pracy.
Pani Agnieszka Maślińska podziękowała za zaufanie. Poinformowała, że zrobi wszystko aby współpraca z Radą Powiatu była jak najlepsza i aby Urząd funkcjonował sprawnie pod względem organizacyjnym.
        Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyznaczenia reprezentantów Powiatu Koszalińskiego w Związku Celowym Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Przewodniczący poinformował, że poprzednia uchwała obejmowała funkcję oraz imię i nazwisko. Ten projekt uchwały obejmuje tylko funkcję. Przewodniczący zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę                 w sprawie wyznaczenia reprezentantów Powiatu Koszalińskiego w Związku Celowym Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego. Uchwała                    Nr IV/33/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.    
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu koszalińskiego na rok 2007. W związku z tym, poprosił Panią Halinę Sajewską – Tkaczyk o omówienie powyższego projektu uchwały.
Pani Halina Sajewska - Tkaczyk w formie multimedialnej przedstawiła projekt budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2007 rok. Poinformowała, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 2003 poz. 1966 z późn. zmianami) źródłami dochodów jednostek samorządu terytorialnego są:
- dochody własne w tym również udziały z wpływów                                  z podatków dochodowych (PIT i CIT),
- subwencja ogólna – wyrównawcza, równoważąca                                    i oświatowa,        
- dotacje celowe z budżetu państwa.                                       
Ponadto dochodami JST mogą być:                                                
- środki pochodzące ze źródeł zagranicznych nie podlegające zwrotowi,
- środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej,
- inne środki określone w odrębnych przepisach.
Część wyrównawcza subwencji ogólnej składa się z:                                                                                                              kwoty podstawowej otrzymują ją powiaty, w których                 wskaźnik dochodów podatkowych na jednego                      mieszkańca w powiecie jest mniejszy niż - - wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich powiatów,                                                       
- kwoty uzupełniającej, którą otrzymują powiaty, w których wskaźnik bezrobocia w powiecie jest obliczany jako iloraz stopy bezrobocia w kraju – jeżeli jest wyższy  od  1,1  –  im  wyższy  jest  ten  wskaźnik,  tym wyższa jest kwota uzupełniająca.                                                                                                                                                                                                                                                                        
 Zgodnie z art. 23 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, część równoważącą subwencji ogólnejdla powiatów ustala się w wysokości łącznej kwoty wpłat powiatów do budżetu państwa.
W roku 2007 część równoważącą otrzymały powiaty, w których:                                                                                          
- różnica wydatków na rodziny zastępcze między 2005 a 2004 rokiem, powiększona o środki z rezerwy subwencji ogólnej, przyznane w 2005 r. na rodziny zastępcze jest dodatnia,
- nie działa powiatowy urząd pracy, a zadania tej jednostki realizowane są przez inny powiat,
- długość dróg powiatowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca powiatu jest wyższa od średniej długości dróg powiatowych w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca w kraju,          
- kwota planowanych dochodów powiatu na 2007 r. jest niższa od kwoty planowanych dochodów w 2006 roku.                    
- co jest zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów z 21.09.2006 r.                   w sprawie podziału części równoważącej subwencji ogólnej dla powiatów na 2007r. (Dz. U. Nr 169, poz. 1208)
Część oświatowa subwencji ogólnej – podzielona została między wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z art. 28 ust. 5 ustawy o dochodach JST.
W otrzymanych wielkościach kwotowych uwzględnione zostały:
- kwota bazowa,
- kwota uzupełniająca na realizację zadań szkolnych,
- kwota na zadania pozaszkolne.
Podstawą do naliczania planowanych kwot subwencji oświatowej na 2007 r. były dane o liczbie uczniów w roku szkolnym 2006/2007 (meldunek EN-8) wg stanu na 10.09.2006, dane dotyczące liczby uczniów (sprawozdanie GUS typu  S dla roku szkolnego 2005/2006) oraz dane statystyczne z meldunku EN-3,                o stanie zatrudnienia nauczycieli w dniu 10.IX.2005.Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dochodach wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego osób fizycznych (PIT), od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze powiatu w 2007 r. wynosi 10.25%, a podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wynosi 1,4%. Przekazana informacja o planowanych dochodach nie ma charakteru dyrektywnego, a jedynie informacyjno – szacunkowy, ponieważ dochody podatkowe planowane są w budżecie państwa na podstawie szacunków i prognoz.
Katalog dotacji, które Jednostki Samorządu Terytorialnego otrzymują z budżetu państwa w 2007 r. to:
- dotacje celowe na finansowanie ustawowo zleconych zadań z zakresu administracji rządowej,
- dotacje na realizację zadań związanych z usuwaniem bezpośrednich zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku publicznego,
- dotacje na finansowanie zadań realizowanych przez JST na mocy porozumień z organami administracji rządowej.
Zadania własne finansowane z dochodów własnych to:
 - pomoc społeczna, w tym między innymi:
a) utrzymanie PCPR,
b) prowadzenie ośrodka terapeutyczno – szkoleniowego,
c) organizowanie opieki w rodzinach zastępczych,
- zadania z polityki społecznej:
a) rejestracja bezrobotnych, poradnictwo, pośrednictwo pracy,
b) finansowanie PUP,
- gospodarka leśna:
a) nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności SP,
b)  inwentaryzacja stanu lasów.
Projekt budżetu powiatu na 2007 rok powstał w oparciu i na mocy obowiązującej ustawy o dochodach JST, która to w sposób znaczący zmieniła strukturę dochodów powiatu, tj. dochody na 2007 rok :
- dotacje - 36,37 %
- własne - 14,57 %
- subwencje - 38,50 %
- PIT + CIT - 11,65 %
 
I. DOCHODY
 
Dochody 2007 roku kształtują się na poziomie 48.441.024 zł i pochodzą z niżej wymienionych źródeł:
 
1. Dotacje celowe na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej - 4.879.500 zł, w tym ochrona zdrowia – składka na ubezpieczenia zdrowotne dla
osób bez prawa do zasiłku - 4.157.000 zł
 
2. Dotacje celowe otrzymywane na podstawie porozumień między JST - 2.285.732 zł, w tym na współfinansowanie PUP - 1.358.285 zł
 
3. Dotacja celowa otrzymana z budżetu państwa na realizację zadań własnych powiatu (pomoc społeczna) - 10.446.000 zł
4. Subwencja ogólna - 18.648.665 zł, w tym:          
- część wyrównawcza - 5.242.634 zł
                                      a) podstawowa - 3.029.064 zł
                                      b) uzupełniająca - 2.213.570 zł
 - część równoważąca - 2.055.742 zł
 - część oświatowa - 11.350.289 zł
 
5. Dochody z tytułu udziału we wpływach z podatków - 5.116.854 zł, w tym:
a) podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) - 5.016.854 zł
b) podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - 100.000 zł
 
6. Dochodów własnych powiatu - 6.914.273 zł.
 
7. Z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z przeznaczeniem na wypłaty ekwiwalentów pieniężnych dla właścicieli gruntów rolnych - 150.000 zł.
II. WYDATKI
Projektowany plan wydatków powiatu na 2007 rok wynosi - 47.765.249 zł
1. Wydatki bieżące - 45.985.694 zł , tj. 96,3 % wydatków ogółem
2. Wydatki majątkowe - 1.779.555 zł, tj. 3,7 % planu wydatków
Ad. 1 Na wydatki bieżące składają się:
- wynagrodzenia osobowe i pochodne od wynagrodzeń - 26.504.219 zł
- wydatki rzeczowe - 16.730.961 zł
- dotacje udzielone na realizację zadań - 2.750.514 zł
Wydatki Powiatu Koszalińskiego w 2007 r.
- wydatki rzeczowe – 36%
- dotacje – 6%
- wynagrodzenie i pochodne – 58%
Struktura wydatków uległa zmianie:
- spadł udział wynagrodzeń w wydatkach o 1,63pktdo 2005 r.                                       i 1,28pkt do 2006 r.
- wzrosły wydatki rzeczowe odpowiednio o 3,06 pkt do 2005r. i 1,59 pkt do 2006 r.
 
Wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń – zostały zabezpieczone                           w wysokości pozwalającej realizować wydatki w sposób prawidłowy przy uwzględnieniu wzrostu wynagrodzeń o ok. 2,5 %.
Wydatki rzeczowe :
w Domach Pomocy Społecznej zabezpieczono tylko minimalne potrzeby (otrzymana dotacja na funkcjonowanie DPS - ów w 2007 r. jest o 679,6 tys. niższa niż w 2006 r., nie uwzględnia potrzeb dotyczących standaryzacji w DPS, szczególnie w standardzie dotyczącym zatrudnienia),
w placówkach oświatowych w związku ze zmniejszeniem zadań edukacyjnych (spadku liczby uczniów) przyznana subwencja oświatowa nie pokrywa potrzeb zgłoszonych przez jednostki - zabezpieczono potrzeby na poziomie minimum
w pozostałych jednostkach wielkość planu na wydatki rzeczowe zabezpiecza podstawowe wydatki w tym zakresie.
Najtrudniejsza sytuacja finansowa w zabezpieczeniu wydatków rzeczowych przedstawia się w:
- Domach Pomocy Społecznej,
- Zespole Szkół im. W. Witosa w Boninie,
- Powiatowym Zarządzie Dróg w Koszalinie.
W przypadku zwiększenia dochodów w 2007 r. należy w pierwszym rzędzie uzupełnić plan wydatków rzeczowych w w/w jednostkach.
 
Dotacjez budżetu powiatu w 2007 roku wyniosą 2.750.514 zł i udzielone będą na realizację między innymi następujących zadań:
 
Oświata i wychowanie – kwota 745.499 zł z przeznaczeniem dla:
1. Miasta i Gminy w Polanowie dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - 438.605 zł.
2. Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych „NAUTA” w Polanowie - 44.013 zł.
3. Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych i Liceum Profilowane dla Młodzieży w Bobolicach - 256.501 zł.
4. oraz na prowadzenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Iwięcinie - 6.380 zł.
Pomoc społeczna – kwota 1.910.015 zł z przeznaczeniem na: prowadzenie domów pomocy społecznej - 1.444.536 zł: na Ośrodek Szkoleniowo-Terapeutyczny i Interwencji Kryzysowej - 225.000 zł na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień między jednostkami samorządu terytorialnego (na dzieci przebywające w Domu Dziecka w innych powiatach, oraz w rodzinach zastępczych) - 240.479 zł
Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego (na prowadzenie biblioteki                    i konserwację zabytków) - 35.000 zł  
Kultura Fizyczna i Sport - 10.000 zł
Ochrona Zdrowia (Kardiopuls i Hospicjum) - 50.000 zł. Pani Skarbnik poinformowała, że Komisja ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie na swoim posiedzeniu złożyła wniosek aby kwotę 50.000 zł przeznaczyć głównie dla Hospicjum. Natomiast jeżeli chodzi o zadania inwestycyjne w Powiatowym Zarządzie Dróg zaplanowaną kwotę 780.000 zł z przeznaczeniem na przebudowę dróg w wysokości 680.000 zł oraz w wysokości 100.000 zł na opracowanie dokumentacji technicznej. Zdaniem większości członków Komisji kwota ta powinna być utrzymana w tej wysokości, natomiast przeniesienie środków na konkretne zadania powinno nastąpić po analizie stanu dróg przez radnych i Zarząd Powiatu w celu wypracowania jednego stanowiska. Członek Komisji ds. Budżetu Pan Marek Gil zawnioskował, aby w 2007 roku całość środków tj. 780.000 zł z Powiatowego Zarządu Dróg przeznaczyć na opracowanie dokumentacji technicznej.
 
Ad. 2 Wydatki majątkowe
 W budżecie powiatu na 2007 r. zostały zaplanowane wydatki majątkowe                w wysokości 1.779.555 zł na takie zadania jak
Zadania inwestycyjne - kwota 1.573.055 zł, z tego: 
- w Powiatowym Zarządzie Dróg kwota 780.000 zł na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy drogi Cewlino - Świeszyno (kwota 100.000 zł), na przebudowę drogi 03843 Z Świeszyno – Włoki i Łopienica – Łasin 0353 Z (wkład własny 680.000 zł), kwota 100.000 zł środki własne na zadanie „Centrum Powiadamiania Ratunkowego” - na bazie stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej,
- w Starostwie Powiatowym kwota 218.055 zł na modernizację sieci komputerowej 7.000 zł, na opracowanie dokumentacji odwodnienia budynku 80.000 zł oraz na elewację wraz z wymianą stolarki okiennej wkład własny 131.055 zł,
- w SOSzW w Bobolicach kwota 90.000 zł, wkład własny na remont internatu,  a w SOSzW w Warninie kwota 60.000 zł z przeznaczeniem na przebudowę wejścia,
- w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej Dom Dziecka           w Mielnie wkład własny na salę terapeutyczną 25.000 zł,
- w Zespole Szkół w Boninie I etap na modernizację łazienek w internacie wkład własny 300.000 zł. 
Zakupy inwestycyjne – ogólna kwota to 206.500 zł w tym, na:
- dofinansowanie do zakupu wyposażenia w Policji kwota - 50.000 zł,
- wymiana komputerów i wdrożenie podpisu elektronicznego, zakup sprzętu do inwentaryzacji - 52.500 zł, 
- zakup pralnicy, kotła warzelnego w DPS Nowe Bielice - 41.500 zł,
- wyposażenie sali terapeutycznej w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej Dom Dziecka w Mielnie 2.500 zł,
- zakup samochodu osobowego w PUP Koszalin - 60.000 zł.
III. FUNDUSZE
 
Budżetem powiatu objęte są dwa fundusze, a mianowicie:
1. Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej                            z planowanymi wpływami w 2007 roku w wysokości 306.000 zł i wydatkami            w wysokości 332.000 zł. (załącznik Nr 10)
2. Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznymplanowane przychody to kwota 860.000 zł, w tym z tytułu świadczonych usług 840.000 zł, a planowane wydatki założono na poziomie 880.000 zł. (załącznik Nr 11)
 
I. DOCHODY BUDŻETU PAŃSTWA
 
Jednostki samorządu terytorialnego, w tym powiat koszaliński w związku                      z realizacją zadań rządowych zobowiązany jest do pozyskania dochodów dla budżetu państwa w wysokości 863.000 zł, przy czym 25% tj. 200.000 zł planowanych dochodów budżetu państwa z tytułu gospodarki gruntami                        i nieruchomościami stanowi dochód powiatu.
 
Projekt planu wydatków na 2007 rok wg. jednostek powiatu koszalińskiego
1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy W Bobolicach
Wydatki - Przewidywane wykonanie w 2006 r. - 2.222.947 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 2.418.649 zł
 
2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warninie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 1.985.205 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 2.019.278 zł
 
3. Zespół Szkół im. Wincetego Witosa W Boninie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 3.566.260 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 3.033.832 zł
 
4. Dom Pomocy Społecznej w Parsowie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 2.189.995 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 1.937.308 zł
 
5. Dom Pomocy Społecznej w Cetuniu
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 2.027.035 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 1.590.233 zł
 
6. Dom Pomocy Społecznej w Mielnie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 2.020.930 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r.- 1.655.962zł
 
7. Dom Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 3.792.900 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 3.084.888 zł
 
8. Dom Pomocy Społecznej w Żydowie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 5.492.951 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 4.827.072 zł
 
9. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Polanowie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 1.923.575 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 2.072.004 zł
 
10. Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Dom Dziecka                 w Mielnie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 908.345 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 906.000 zł
11. Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Koszalinie         
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 866.492 zł,
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 927.904 zł
12. Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 6.020.761 zł. Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 6.736.000 zł, w tym: składki na ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych w 2006 r. - 3.394.000 zł , w 2007 r. - 4.136.000 zł.
13. Powiatowy Zarząd Dróg w Koszalinie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 3.880.581 zł, w tym zadania inwestycyjne na kwotę 1.670.635 zł.
Projekt planowanych wydatków na 2007 r.- 3.100.000 zł
                                                                            
 
14. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 260.120 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 222.000 zł
 
15. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie
 
Wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 2.504.310 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007 r.- 2.580.000 zł
                                                                                               
16. Starostwo Powiatowe -  JEDNOSTKA – wydatki przewidywane i wykonane w 2006 r. 7.381.712 zł /projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 6.662.082 zł
Starostwo Powiatowe - DOTACJE Z BUDŻETU – wydatki przewidywane               i wykonane w 2006 r. - 3.046.754 zł /projekt planowanych wydatków na 2007r. -   3.492.137 zł
Starostwo Powiatowe - ORGAN – wydatki przewidywane i wykonane w 2006 r.- 173.845 zł/projekt planowanych wydatków na 2007 r. - 499.900 zł.
 
Ogółem- wydatki - przewidywane wykonanie w 2006 r. - 50.040.211 zł
Projekt planowanych wydatków na 2007r. - 47.765.249 zł
 
Plan inwestycji w powiecie koszalińskim w 2007 roku :
1. Opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy drogi Cewlino - Świeszyno (kwota 100.000 zł).
2. Przebudowa drogi 03843 Z Świeszyno – Włoki i Łopienica – Łasin 0353 Z (wkład własny 680.000 zł) - planowane nakłady w 2007 r. - 780.000 zł.
3. „Centrum Powiadamiania Ratunkowego” - na bazie stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej - planowane nakłady w 2007 r. - 100.000 zł.
4. Zadania w Starostwie Powiatowym:
- modernizacja sieci komputerowej - 7.000 zł,     
- opracowanie dokumentacji odwodnienia budynku - 80.000 zł
- elewacja wraz z wymianą stolarki okiennej wkład własny 131.055 zł - planowane nakłady w 2007 r. - 218.055 zł.
5. Zadanie w SOSzW w Bobolicach (wkład własny) - remont internatu - planowane nakłady w 2007 r. - 90.00 zł.
6. Zadanie w SOSzW w Warninie - przebudowa wejścia- planowane nakłady            w 2007 r. - 60.00 zł.
7. Zadanie w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej Dom Dziecka w Mielnie - wkład własny na salę terapeutyczną - planowane nakłady  w 2007 r. - 25.00 zł.
8. Zadanie w Zespole Szkół w Boninie - I etap modernizacja łazienek                        w internacie wkład własny - planowane nakłady w 2007 r. - 300.00 zł.
Ogółem planowane nakłady inwestycyjne w 2007 roku wyniosą - 1.573.055 zł
 
Zakupy inwestycyjne w Powiecie Koszalińskim w 2007 roku:
 
1. Dofinansowanie do zakupu wyposażenia w Policji- planowane nakłady               w 2007 r. - 50.000 zł.
 
2. Wymiana komputerów i wdrożenie podpisu elektronicznego, zakup sprzętu do inwentaryzacji -planowane nakłady w 2007 r. - 52.500 zł.
 
3. Zakup pralnicy, kotła warzelnego w DPS Nowe Bielice - planowane nakłady w 2007 r. - 41.500 zł.
 
4. Wyposażenie sali terapeutycznej w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej Dom Dziecka w Mielnie -planowane nakłady w 2007 r. - 2.500 zł.
 
5. Zakup samochodu osobowego w PUP Koszalin - planowane nakłady w 2007 r. - 60.000 zł.         
Ogółem Planowane nakłady w 2007 r. - 206.500 zł.
            Salę obrad opuścił radny Andrzej Leśniewicz. Rada obraduje w składzie 15 radnych.
            Pani Skarbnik poinformowała, że Regionalna Izba Obrachunkowa             w Szczecinie Zespół Zamiejscowy w Koszalinie uchwałą Nr CXXX/357/Z/2006 Składu Orzekającego RIO z dnia 14 grudnia 2006 roku w sprawie wydania opinii o projekcie budżetu Powiatu na 2007 rok pozytywnie zaopiniowała przedłożony projekt budżetu Powiatu Koszalińskiego na 2007 rok wraz                                z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami. Komisja ds. Budżetu Rady Powiatu w Koszalinie również zaopiniowała projekt budżetu pozytywnie. W związku z powyższym, zwróciła się do radnych w imieniu swoim i Starosty  o przyjęcie powyższego projektu uchwały. Następnie Pani Skarbnik poprosiła         o zadawanie pytań.
            Na salę obrad przybył radny Andrzej Leśniewicz. Rada obraduje                  w składzie 16 radnych.
            W związku z tym, że pytań nie było Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na rok 2007. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. W związku                        z powyższym, poddał projekt uchwały pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Koszalińskiego na rok 2007. Uchwała Nr IV/34/2007 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski o głosił 10 minutową przerwę. Po przerwie o godz. 13 50 wznowił obrady.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego projektu uchwały tj. w sprawie powołania Komisji Statutowej Rady Powiatu w Koszalinie. W związku z tym, zwrócił się do radnych z pytaniem, czy mają uwagi do otrzymanego projektu uchwały.
Radny Zenon Zawiejski zapytał, jakie są powody zmiany Statutu Powiatu Koszalińskiego oraz Regulaminu Organizacyjnego Starostwa. W myśl art. 34 ust. 2 Statutu Powiatu Koszalińskiego powinno być uzasadnienie dlaczego chcemy zmienić Statut Powiatu Koszalińskiego i Regulamin Organizacyjny Starostwa. Uzasadnienie to powinno być szczegółowo przedstawione.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz odpowiedział radnemu, że przyjmuje uwagi zgłoszone przez radnego Zenona Zawiejskiego. Poinformował, że powinny być dokonane pewne zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa. Przykładem jest Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, z którego powinna być wyłączona Gospodarka Nieruchomościami, powinien to być oddzielny referat. Następnie zwrócił się do Przewodniczącego Rady Dariusza Kalinowskiego, że chciałby wprowadzić              w imieniu Zarządu Powiatu autopoprawkę do projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Statutowej Rady Powiatu w Koszalinie polegającą na wykreśleniu w § 2. części zdania „oraz projektu Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Koszalinie”.
Radca Prawny Starostwa Pani Elżbieta Berkowska wyjaśniła, że                       w ostatnim okresie nastąpiło wiele zmian do ustawy o samorządzie powiatowym. Wiele zapisów w ustawie zostało zmienionych lub wykreślonych. Zostały uchylone Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczących uprawnień radnych tj. obowiązków radnych, otrzymywania diet, wyjazdów służbowych - rozliczania delegacji. Dlatego też, należy opracować nowy Statut. W tym roku ukazało się orzecznictwo NSA wyjaśniające, iż Statut powinien być opracowywany przez wszystkie Komisje Rady. Natomiast powołana Komisja Statutowa ostatecznie opracuje treść proponowanego Statutu przez inne Komisje.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zwrócił się do radnych                    z pytaniem, czy mają jeszcze inne uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag innych nie wniesiono. W związku z powyższym, poprosił o zgłaszanie kandydatur do składu komisji.
Radny Zenon Dropko w imieniu Klubu Radnych PSL-PO oraz PiS zgłosił kandydatury radnego Karola Józefa Banaśkiewicza, Dariusza Mirosława Kalinowskiego, Andrzeja Leszka Leśniewicza oraz Marka Pawła Gila.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zwrócił się do radnych, czy wyrażają zgodę na kandydowanie. Radni wyrazili zgodę.
Radny Henryk Piech zgłosił kandydaturę radnego Zenona Zawiejskiego.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zapytał radnego, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Radny nie wyraził zgody.
Radna Barbara Zwolak w imieniu Klubu Radnych Powiatowe Forum Samorządowe zgłosiła kandydaturę radnego Henryka Piecha.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zapytał radnego, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Radny wyraził zgodę.
Radny Karol Banaśkiewicz zgłosił wniosek o zamknięcie listy osób zgłaszanych. Wniosek przyjęty jednogłośnie.
W związku z powyższym Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Statutowej Rady Powiatu w Koszalinie z uwzględnieniem autopoprawki i podaniem składu Komisji. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi co do odczytanego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. W związku z powyższym poddał pod głosowanie projekt uchwały uwzględniający autopoprawkę i skład komisji.  
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powołania Komisji Statutowej Rady Powiatu w Koszalinie. Uchwała Nr IV/35/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
        Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poprosił Panią Ewę Kaczanowską – Zastępcę Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie        o omówienie Powiatowego Programu Promocji, Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2007-2015, który to stanowi załącznik do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiece Koszalińskim na lata 2007 – 2015.   
Pani Ewa Kaczanowska w formie multimedialnej przedstawiła najważniejsze elementy programu. Poinformowała m.in., że celem Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2007 – 2015 jest wskazanie takich działań, które spowodują pobudzenie aktywności zawodowej i społecznej mieszkańców Powiatu Koszalińskiego, zmierzającej do ograniczenia zjawiska bezrobocia i jego negatywnych skutków.
Program opracowany został na podstawie analizy stanu i struktury lokalnego rynku pracy oraz trendów gospodarczych. Po dokonaniu analizy mocnych                i słabych stron oraz występujących szans i zagrożeń określone zostały kierunki działań zawarte w priorytetach Programu.
Największym wyzwaniem lokalnego rynku pracy jest niska stopa zatrudnienia         i aktywności zawodowej oraz towarzyszący im zwiększający się zakres wykluczenia społecznego. Sytuacja na rynku pracy Powiatu Koszalińskiego wydaje się szczególnie niekorzystna w zestawieniu z Koszalinem oraz na tle Województwa Zachodniopomorskiego. Powoduje to zwiększony odpływ ludzi młodych i dobrze wykształconych do dużych aglomeracji miejskich oraz za granicę kraju. Działania Powiatu powinny być skierowane na absorbcję                     i racjonalne wydatkowanie środków ze źródeł zewnętrznych, co umożliwi nowe perspektywy jego rozwoju.
         Założenia i realizacje celów szczegółowych Programu są zgodne                      z zapisami strategicznych dokumentów wspólnotowych i krajowych. Program został przygotowany w oparciu o założenia Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 – 2013 oraz Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007 – 2013 wspierające wzrost gospodarczy i zatrudnienie stanowiące Narodową Strategię Spójności. Przy opracowaniu Programu zostały wzięte pod uwagę kierunki działań wytyczone w projekcie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,              w ramach którego będą wykorzystywane środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Priorytety i cele Programu są zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2015 i Strategią Rozwoju Powiatu Koszalińskiego na lata 2005 – 2015.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski podziękował za przedstawienie programu, następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do projektu uchwały.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował, że Zarząd Powiatu              w Koszalinie na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2007 roku dokonał ponownej analizy projektu uchwały wnosząc do niego autopoprawki. W związku z tym, chciałby wnieść autopoprawki polegające na :
 
§ 1. otrzymuje brzmienie:
 
„§1. W uchwale XXVII/322/06 Rady Powiatu w Koszalinie z 25 października 2006 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015”, zmienionej uchwałą Nr II/19/06 z dnia 14 grudnia 2006 r. wprowadza się następujące zmiany :
1)     w § 1, załącznik do uchwały „Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007-2015 oznacza się Nr 1.
2)     po § 1 dodaje się § 1 a w brzmieniu:
„§1 a Przyjmuje się Powiatowy Program Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2007-2015 w brzmieniu stanowiącym załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.”
3)     § 2. otrzymuje brzmienie:
„§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Koszalinie, Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie oraz Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie”.
 
Wprowadzono autopoprawkę do uzasadnienia oraz zał. Nr 2, polegającą na zmianie daty obowiązywania Programu tj. z „2007-2013” na „2007-2015” – dotyczy to strony tytułowej zał. Nr 2 , pierwszego zdania „Wprowadzenia” oraz treści uzasadnienia obowiązywania Programu.
          Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że Komisja ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
          Następnie głos zabrał radny Karol Banaśkiewicz który stwierdził, iż powstaje luka młodego pokolenia dotycząca szkół zawodowych. Część młodych ludzi wyjechało za granicę do pracy, natomiast nie wszyscy młodzi ludzie chcą się kształcić. W związku z tym, należało by utworzyć szkoły zawodowe.
          Radny Zenon Dropko poinformował, że Gmina Polanów przygotowuje debatę na temat szkół zawodowych. Liceum Profilowane w Polanowie będzie wygaszane, natomiast na bazie gimnazjum od 1 września br. ma powstać szkoła zawodowa.
          Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015 z uwzględnieniem autopoprawek. Następnie Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do odczytanego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. W związku z powyższym, poddał projekt uchwały z uwzględnionymi autopoprawkami pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koszalińskim na lata 2007 – 2015. Uchwała Nr IV/36/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały              w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie w roku 2006. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały.
Radna Mieczysława Brzoza poinformował, że wysoko ocenia pracę Pana Wiesława Juszczyka jako Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Zaproponowała aby sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów zostało przedrukowane na łamach gazety Bobolickiej. Wystąpiła również                 z wnioskiem, żeby podstawowe wiadomości na temat ochrony konsumentów zostały przekazane młodzieży szkolnej.
Radny Zenon Dropko, poinformował, że Komisja ds. Społecznych Rady Powiatu w Koszalinie również wysoko oceniła pracę pana Wiesława Juszczyka. Przedstawione sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2006 rok zaopiniowała pozytywnie. 
          Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że sprawozdanie to zostanie umieszczone na stronie internetowej Starostwa oraz może być wykorzystane na zebraniach wiejskich podczas wyborów sołtysów.
          W związku z tym, że nie było więcej pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poddał go pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów                        w Koszalinie w roku 2006. Uchwała Nr IV/37/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
          Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski o godz. 1450 ogłosił 10 minutową przerwę.
          Po przerwie o godz. 1500 Przewodniczący rady Dariusz Kalinowski wznowił obrady. Poinformował, że ukonstytuowała się Komisja Statutowa Rady Powiatu w Koszalinie. Na Przewodniczącego Komisji Statutowej został wybrany radny Dariusz Mirosław Kalinowski, na sekretarza Komisji radny Andrzej Leszek Leśniewicz, natomiast radni Karol Józef Banaśkiewicz, Marek Paweł Gil oraz Henryk Piech to członkowie Komisji.
           Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały              w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa                 i Porządku Powiatu Koszalińskiego za 2006 rok. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. W związku z powyższym, poddał projekt uchwały pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę sprawie przyjęcia sprawozdania            z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Koszalińskiego za 2006 rok. Uchwała Nr IV/38/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
          Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały             w sprawie delegowania radnego do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. W związku z tym, poprosił o zgłaszanie kandydatur.
          Radny Karol Banaśkiewicz w imieniu Klubu Radnych PSL-PO zgłosił kandydaturę radnego Zenona Dropko.
          Przewodniczący Rady zwrócił się do radnego, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Radny wyraził zgodę. W związku z tym, że nie było innych kandydatur Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie delegowania radnego do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Zenona Dropko.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie delegowania radnego do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Uchwała Nr IV/39/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego projektu uchwały w sprawie programu współpracy Powiatu Koszalińskiego            z organizacjami pozarządowymi w roku 2007. Zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do otrzymanego projektu uchwały.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował, że Komisja ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie wprowadziła zmiany do projektu uchwały, które Zarząd Powiatu w Koszalinie na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2007 roku przyjął. W związku z tym, chciałby w imieniu Zarządu Powiatu w Koszalinie wprowadzić następujące autopoprawki.
 
Zmiany dotyczą:
 
§ 9 pkt 7 a) otrzymuje brzmienie: „upowszechnianie i promocja kultury fizycznej i sportu w szczególności wśród młodzieży szkolnej oraz w środowisku osób niepełnosprawnych” – zmiana dotyczy, że po wyrazie szkolnej skreślono znak ”,” i skreślono literę „w” a w to miejsce wprowadzono wyraz „oraz”.
 
§ 9 pkt 9 b) otrzymuje brzmienie: „profilaktyka zdrowia” – zamiast wyrazu „promocja” wprowadzono wyraz profilaktyka.
 
§ 9 pkt 12 b) otrzymuje brzmienie: „inicjowanie i realizacja przedsięwzięć mających na celu rozwiązanie lub łagodzenie problemów związanych ze zwolnieniami pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy” - wykreślono wyraz „ zgłaszanymi”.
 
Poinformował również, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały          z uwzględnieniem powyższych zmianami.
 
         Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zapytał, czy są inne uwagi do przedstawionego projektu uchwały.
         Radny Henryk Piech podziękował osobom przygotowującym projekt uchwały oraz poprzedni projekt uchwały dot. przyjęcia sprawozdania                      z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Koszalinie w roku 2006.
         W związku z tym, że uwag więcej nie było Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały w sprawie programu współpracy Powiatu Koszalińskiego z organizacjami pozarządowymi w roku 2007                                 z uwzględnionymi autopoprawkami. Następnie poddał projekt uchwały pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie programu współpracy Powiatu Koszalińskiego z organizacjami pozarządowymi w roku 2007. Uchwała Nr IV/40/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
         Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego projektu uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Koszalińskiego do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do otrzymanego projektu uchwały.
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował, że Komisja ds. Rozwoju Rady Powiatu w Koszalinie wprowadziła zmianę do uzasadnienia projektu uchwały, którą Zarząd Powiatu w Koszalinie na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2007 roku przyjął. W związku z tym, chciałby w imieniu Zarządu Powiatu             w Koszalinie wprowadzić następującą autopoprawkę dotyczącą zmiany uzasadnienia:
 
Uzasadnienie otrzymuje brzmienie:
 
„Powiat Koszaliński leży w obszarze działania Stowarzyszenia Gmin              i Powiatów Pomorza Środkowego. W związku z możliwością pozyskiwania środków finansowych z UE na realizację projektów promocyjnych oraz infrastrukturalnych dla Powiatu Koszalińskiego, wnioskujemy o przystąpienie naszego powiatu do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Członkostwo umożliwi nam wpływ na działania powiatu przewidziane do wspólnej realizacji z gminami z obszaru działania powiatu i stowarzyszenia. Zgodnie z pismem z dnia 03.01.2007r. Stowarzyszenie będzie ubiegać się m.in. o środki pomocowe Unii Europejskiej z zakresu infrastruktury, turystyki, promocji regionu oraz uruchomienia lotniska regionalnego w Zegrzu Pomorskim. Roczna składka członkowska wynosi 11.500 zł rocznie dla powiatu”.
 
Zmiana dotyczyła zapisu dwóch zdań, które brzmiały:
 
„Członkostwo zapewnia nam koordynację nad działaniami powiatu zaplanowanymi do realizacji wspólnie z gminami z obszaru powiatu. Zgodnie          z pismem z dnia 03.01.2007r. Stowarzyszenie będzie ubiegać się m.in. o środki pomocowe Unii Europejskiej z zakresu infrastruktury, turystyki i promocji regionu”.
 
Poinformował również, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały          z uwzględnieniem powyższej zmiany.
         Wicestarosta Andrzej Leśniewicz, poinformował, że na sali obecny jest Pan Czesław Zdrojewski Dyrektora Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego w Koszalinie. W związku z tym, jeżeli są pytania to proszę                   o zadawanie Panu Zdrojewskiemu.
         Ponieważ pytań ani uwag nie było do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poddał go pod głosowanie                       z uwzględnioną autopoprawką dot. uzasadnienia.
 za – 15
przeciw – 0
wstrzyma. - 1
Rada Powiatu większością głosów podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Powiatu Koszalińskiego do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. Uchwała Nr IV/41/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego. Przewodniczący poinformował, że w trakcie obrad sesji wpłynęło do Biura Rady pismo Państwa Andrzeja i Ireny Woźniak dot. rozpatrywania skargi na bezczynność byłego Starosty Koszalińskiego Pana Ryszarda Osiowy w stosunku do sprawy ich niepełnosprawnego syna Piotra.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że sprawą Państwa Woźniaków szczegółowo zajmował się Wydział Oświaty, Kultury               i Promocji Starostwa Powiatowego w Koszalinie oraz Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Koszalinie przeprowadziła postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
Radna Mieczysław Brzoza poinformowała, że jako członek Komisji Rewizyjnej szczegółowo zapoznała się ze sprawa Państwa Woźniaków.                 W związku z tym, zwróciła się do Przewodniczącego Rady o ogłoszenie przerwy w obradach w celu zapoznania się z treścią pisma, które wpłynęło.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski ogłosił 5 minutową przerwę.  O godz. 1520 Przewodniczący Rady wznowił obrady i otworzył dyskusje na temat otrzymanego pisma. Pismo Państwa Woźniaków stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Radny Marek Gil stwierdził, że zgodnie z tym pismem rodzice Państwo Woźniak sugerują, że do Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Boninie uczęszczają dzieci upośledzone w stopniu lekkim. Uważają, iż ich syn jest również upośledzony w stopniu lekkim i powinien również do tej szkoły uczęszczać. Zapytał, czy rzeczywiście są to dzieci upośledzone w stopniu lekkim i czy Komisja Rewizyjna miała wiedzę na temat.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Henryk Kuriata stwierdził, iż zarówno komisję i Panią Marzenę Śliwińską Państwo Woźniak próbują wprowadzić w błąd. Stwierdził, że dziecko to nie może samodzielnie poruszać się i potrzebuje opieki osoby trzeciej, ponieważ jest upośledzone nie tylko umysłowo ale i ruchowo - porusza się na wózku inwalidzkim. Oprócz tego, wymaga co kilka godzin rehabilitacji, czego szkoła w Boninie nie jest wstanie zapewnić. Komisja Rewizyjna stwierdziła, że skarga jest bezzasadna                          a uzasadnienie do niej odzwierciedla stan faktyczny.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zamknął dyskusję i odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego. W związku z tym, że uwag nie było, projekt uchwały poddał pod głosowanie.
za – 16
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Koszalińskiego. Uchwała Nr IV/42/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że część uchwałodawcza została zakończona w związku z tym, przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad tj. do interpelacji i zapytań radnych.
 
Radny Ryszard Osiowy poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury przekazało środki dla Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Koszalinie na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie Koszalina          i Powiatu Koszalińskiego. W związku z tym, zobowiązani byli poinformować nas w jaki sposób środki te zostały wykorzystane. Dlatego też, zwrócił się               z prośbą o przedstawienia informacji w jaki sposób te środki zostały wykorzystane. Następnie podziękował Wicestaroście Andrzejowi Leśniewiczowi, za wyjaśnienie dotyczące powołania Starostę Koszalińskiego na Przewodniczącego Powiatowej Rady Zatrudnienia w Koszalinie. W piśmie tym, stwierdzono, że wybór Starosty Koszalińskiego na tą funkcję nie narusza prawa. Radny stwierdził, iż nie chodziło o to, czy wybór jest słuszny, czy nie ale na podstawie jakich przepisów Starosta został wybrany.
Radny Karol Banaśkiewicz zgłosił wniosek, aby na drodze nr 6 Koszalin – Sianów umieścić tablicę informującą o czarnych punktach w których najczęściej zdarzają się wypadki drogowe.
Radny Marek Gil zgłosił wniosek, aby na drodze nr 11 Będzino – Tymień umieścić tablicę informującą o czarnych punktach w których najczęściej zdarzają się wypadki drogowe.
         Radny Zenon Dropko poinformował, że na drodze w Polanowie doszło do wypadku drogowego, w którym to autobus szkolny zapadł się na tej drodze. Stwierdził, iż stan tej drogi grozi katastrofą.
Radny Zbigniew Grabarek zapytał, czy są prowadzone rozmowy między Starostwem Powiatowym w Koszalinie a Gminami z terenu Powiatu Koszalińskiego na temat budowy schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Radny Ryszard Osiowy zapytał, czy jest możliwość przy współpracy                  z Urzędem Gminy w Świeszynie ułożyć chodnik od drogi wojewódzkiej do Urzędu Gminy Świeszyno. Następnie stwierdził, że wniosek radnego Marka Gila zgłoszony na Komisji ds. Budżetu dot. przekazania całości środków na opracowanie dokumentacji technicznej dróg w 2007 roku, nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Poinformował, że remont drogi Łasin-Łopienica został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Gruntów Rolnych i remont tej drogi powinien być kontynuowany. Dokumentacja na remont drogi Świeszyno-Włoki w br. ulega dezaktualizacji. Dlatego też, należy ją wykorzystać, dokonując remontu tej drogi.  
Radny Marek Gil, nawiązując do zapytania radnego Ryszarda Osiowy dot. budowy chodnika poinformował, że PZD w Koszalinie podpisał takie porozumienie z Urzędem Gminy w Mielnie w którym to PZD zobowiązał się do zapewnienia tylko nadzór i sprzęt a Gmina Mielno materiał i robociznę. Radny stwierdził, iż należy przygotować przynajmniej dwa projekty dokumentacji budowy dróg na które można otrzymać znaczne dofinansowanie z funduszy unijnych.
Radny Ryszard Osiowy stwierdził, iż nie jest uzasadnione to aby Powiat zaciągał dług publiczny na remont drogi Łazy-Unieście i Stare Bielice-Dobre.
Radny Marek Gil stwierdził, iż stan naszych dróg jest zły i należy je szybko remontować. Radny uważa, że potrzebna jest debata na temat stanu technicznego dróg w powiecie.  
W sprawach organizacyjnych głos zabrał Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski, który poinformował o terminach sesji Rady Powiatu w Koszalinie do końca bieżącego roku. Podał również do wiadomości, informację że wszystkie Kluby Radnych złożyły w terminie swoje regulaminy. Poinformował także, że nie udało się przeprowadzić szkolenia radnych z powodu choroby wykładowcy. W związku z tym, takie szkolenie odbędzie się w późniejszym terminie o którym radni zostaną poinformowani. Następnie zwrócił się do radnych, aby podczas obrad sesji mieli wyłączone telefony komórkowe. Poprosił również radnych aby podali terminy swoich dyżurów do Biura Rady. Poinformował, że radni mogą pełnić swoje dyżury w gminach lub w Biurze Rady w poniedziałek w godz. 1400 – 1500 .
Radny Andrzej Leśniewicz poinformował, że zakończyły się negocjacje ze Związkami Zawodowymi w sprawie ustalenia regulaminu szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i ich wysokości oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych                        i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński na rok 2007 oraz ustalenia regulaminu przyznawania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński na rok 2007.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad, tj. do odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
W punkcie tym głos zabrała Pani Halina Sajewska – Tkaczyk – Skarbnik Powiatu, która poinformował radnego Ryszarda Osiowy, że CIP w Koszalinie do 10 lutego br. ma dostarczyć swoje sprawozdanie z działalności w 2006 roku, wówczas je przekażemy wszystkim radnym.
Radca Prawny Elżbieta Berkowska poinformowała, że Pan Roman Szewczyk będąc pracownikiem MOPS w Koszalinie był jednocześnie członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia. W związku z tym, Powiatowa Rada Zatrudnienia wybrała jego na Przewodniczącego. W dni 2 lutego 2007 roku odbędzie się posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia na której zostanie odwołany Przewodniczący Pan Roman Szewczyk i zostanie powołany nowy. 
Wicestarosta Andrzej Leśniewicz poinformował, że Zarząd zajmie się sprawą schroniska dla zwierząt bezdomnych, ale nie potrafi odpowiedzieć              w jaki sposób ta sprawa zostanie rozwiązana. Jest to problem wszystkich gmin z naszego terenu. Następnie poinformował, że Zarząd Powiatu wyraża wolę współpracy z Gminą Świeszyno w sprawie budowy chodnika oraz remontu drogi ze Świeszyna do Cewlina. Stwierdził, iż debata nad stanem dróg powiatowych jest niezbędna. Określenie stanu tych dróg zostało zlecone jednostce zewnętrznej aby to stanowisko było obiektywne. Ocena ta będzie gotowa w maju bieżącego roku.
W punkcie wolne wnioski radna Mieczysława Brzoza poinformowała, że złoży pisemną rezygnację z mandatu radnego. W związku z tym podziękowała za współpracę. Wyraziła chęć współpracy na stanowisku zastępcy burmistrza  w Bobolicach.
Radny Henryk Kuriata poinformował, że zgodnie z informacjami prasowymi tarcza antyrakietowa może być umieszczona na terenie byłej jednostki wojskowej w Zegrzu Pomorskim.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady podziękował wszystkim zebranym za przybycie i zakończył obrady o godz. 1625 słowami „zamykam obrady IV sesji Rady Powiatu w Koszalinie”.
 
 
Na tym protokół zakończono.
 
 
 
 
   Protokolant                                           Przewodniczący Rady Powiatu
    
Anna Rzemieniewska                                     Dariusz   Kalinowski