UCHWAŁA NR XXV/301/06
RADY POWIATU w KOSZALINIE
z dnia 27 czerwca 2006 roku
w sprawie uchwalenia regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów z Powiatu Koszalińskiego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa
Na podstawie art. 12 pkt 10a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806, Nr 153 poz. 1271, z 2003 r. Nr 162 poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) uchwala się, co następuje :
§ 1. Ustala się regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównanie szans edukacyjnych dla studentów z Powiatu Koszalińskiego w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa.
§ 2.1. Regulamin określa zasady, warunki, tryb przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych w ramach Działania 2.2 Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa.
2. Warunkiem przyznania i przekazania stypendium , o którym mowa w ust. 1 jest otrzymanie przez Powiat Koszaliński dotacji na realizację projektu w ramach Działania 2.2 „Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 – 2006”
§ 3.1. Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
1) obszary wiejskie - tereny położone poza granicami administracyjnymi miast, miasta do 5 tysięcy mieszkańców, a także miasta do 20 tysięcy mieszkańców, o ile nie mają szkół ponadgimnazjalnych w których nauka kończy się egzaminem maturalnym,
2) trudna sytuacja materialna – sytuacja, w której dochód rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się znajduje się na poziomie nie wyższym niż kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych określona w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm)
3) osoba długotrwale bezrobotna – osoba bezrobotna pozostająca w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat,
§ 4.1. Stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych przyznawane są w ramach środków finansowych Działania 2.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego dla studentów pochodzących z terenów zmarginalizowanych, w celu wspierania ich rozwoju edukacyjnego.
§ 5.1. Stypendia są przyznawane na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów:
1) zakwaterowanie w akademiku lub na stancji,
2) posiłków w stołówce akademickiej lub prowadzonej przez inny podmiot,
3) zakupu podręczników do nauki w szkołach wyższych,
4) transportu do i z uczelni środkami komunikacji zbiorowej,
5) opłat za studia w szkole wyższej prowadzonej w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym,
6) innych dodatkowych opłat i wydatków wymaganych obligatoryjnie przez szkołę wyższą.
2. Stypendia są przyznawane na cele określone w ust. 1 w formie:
1) finansowej,
2) refundacji kosztów
3. Decyzję o wyborze świadczenia podejmuje student.
§ 6.1. Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są studenci, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:
1) studiują w państwowych i niepaństwowych szkołach wyższych, działających na podstawie ustawy z dnia 12 września 1990 roku o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1990r. Nr 65, poz. 385 z późn. zm), w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym,
2) posiadają stałe zameldowanie na terenie powiatu koszalińskiego i jednocześnie na obszarze zdefiniowanym jako obszar zmarginalizowany,
3) pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej,
2. W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria określone w ust. 1 jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby:
1) o najniższych dochodach w rodzinie ( zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)
2) pochodzące z rodziny niepełnej,
3) pochodzące z rodziny, gdzie jedno lub oboje rodziców (opiekunów prawnych) są osobami długotrwale bezrobotnymi,
4) nie otrzymują stypendium o charakterze socjalnym z innego źródła.
3. Z ubiegania się o stypendium, jak i wypłacania przyznanego już stypendium, wyłączeni są studenci, którzy nie zaliczyli semestru lub roku akademickiego.
§ 7.1. Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w danym roku akademickim, nie dłużej jednak niż na 10 miesięcy tj. od października do lipca.
2. Wypłaty i rozliczenia stypendiów dokonuje Starostwo Powiatowe w Koszalinie.
§ 8.1.Stypendia przyznawane są na wniosek studenta przez komisję stypendialną powołaną przez Zarząd Powiatu w Koszalinie..
2. Warunkiem ubiegania się przez studenta o przyznanie stypendium jest złożenie wniosku o do Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Koszalinie wraz z załącznikami wskazanymi we wniosku. Wzór wniosku określa Zarząd Powiatu w drodze uchwały.
3. Wniosek o przyznanie stypendium na dany rok akademicki składa się w okresie od dnia 15 września do dnia 15 października.
4. Komisja sprawdza prawidłowość złożonych wniosków oraz rekomenduje Zarządowi Powiatu listę stypendystów do zatwierdzenia w terminie 14 dni od dnia upływu terminu na ich składanie.
5. W terminie 14 dni od daty zakończenia oceny prawidłowości wniosków przez komisję, studenci, którzy złożyli wnioski o przyznanie stypendium są powiadamiani przez komisję o decyzji w tej sprawie. Okres ten może ulec wydłużeniu, jeśli Powiat Koszaliński nie otrzyma decyzji o przyznaniu dotacji na ten cel.
6. Komisja może przyznać stypendium o różnej wysokości w zależności od dochodów rodziny ucznia.
7. Stypendium wypłacane jest po zawarciu ze studentem umowy przekazywania stypendium. Wzór umowy określa Zarząd Powiatu w drodze uchwały.
8. Decyzja w sprawie przyznania lub odmowy przyznania stypendium podjęta przez Zarząd Powiatu jest ostateczna.
9. Złożone wnioski o przyznanie stypendium nie podlegają zwrotowi.
2. Stypendium wypłacane jest w ratach, w okresie od października do lipca danego roku akademickiego. Częstotliwość wypłaty stypendium uzależniona jest od terminów i wysokości otrzymywanych przez Powiat Koszaliński poszczególnych transz dotacji.
3. W przypadku wyboru stypendium w formie refundacji, student zobowiązany jest do wydatkowania stypendium zgodnie z § 5 ust.1. i do systematycznego przedstawiania oryginałów rachunków, faktur lub imiennych biletów na przejazdy, które umożliwiają rozliczenie stypendium.
4. Student składa rachunki, faktury i imienne bilety na przejazdy w terminie określonym przez Zarząd Powiatu..
5. Wypłata stypendium w formie refundacji lub finansowej odbywa się w terminach określonych przez Zarząd Powiatu i uzależniona jest od otrzymania przez Powiat Koszaliński środków finansowych na ten cel.
§ 10.1. Wypłaty stypendium zaprzestaje się, w przypadku gdy student:
1) został skreślony z listy studentów,
2) przestał spełniać kryteria wymienione w § 6 ust.1.
3) nie zaliczył semestru z przyczyn innych niż zdrowotne.
4) nie dostarczył zaświadczenia z uczelni poświadczającego statut studenta.
2.Stypendysta powiadamia komisję o zaprzestaniu spełniania kryteriów uprawniających do uzyskania stypendium w terminie 7 dni, od dnia zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 1.
3. W przypadkach wypłacenia stypendium po terminie wystąpienia zdarzenia wymienionego w ust. 1, stypendysta zobowiązany jest do zwrotu otrzymanych rat stypendium na konto wskazane przez Zarząd Powiatu, w terminie 7 dni od dnia wezwania.
4. Niewykorzystane środki pozostałe w wyniku zdarzeń określonych w ust.1 przyznaje się kolejnej osobie zakwalifikowanej przez Komisję do otrzymania stypendium, z listy rezerwowej.
§ 11. Obsługę programu stypendialnego prowadzi Starostwo Powiatowe w Koszalinie.
§ 12. Starostwo Powiatowe jest odpowiedzialne za rekrutację stypendystów, przekazywanie stypendiów, rozliczanie otrzymanych środków, monitoringu projektu oraz przechowywanie dokumentacji związanej z programem.
§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Koszalinie.
§ 14. Traci moc uchwała Nr XIX/215/05 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa na rok szkolny, rok akademicki 2005/2006.
§ 15. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Powiatu
Zdzisław Pawłowski
do projektu uchwały Nr XXV/301/2006 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 27 czerwca 2006 roku w sprawie uchwalenia regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów z Powiatu Koszalińskiego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa
ZPORR 2004-2006 w ramach Działania 2.2 stwarza możliwość pozyskiwania środków finansowych przez jednostki samorządu terytorialnego na realizację programów stypendialnych, których celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pochodzących z obszarów wiejskich oraz studentów zamieszkałych na terenie Powiatu Koszalińskiego.
W ramach ZPORR Powiat Koszaliński może otrzymać dotację z EFS oraz budżetu państwa na realizację projektów stypendialnych w latach 2005-2007. Instytucją Wdrażającą realizację tego Działania w województwie zachodniopomorskim jest Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.
Projekt uchwały umożliwi otrzymanie dotacji ze środków Unii Europejskiej na wypłatę stypendiów w roku akademickim 2006/2007. Termin konkursu na składanie wniosków nie został jeszcze ogłoszony. Regulamin jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku.
Nowa wersja regulaminu została uproszczona i zawiera zmiany wynikające z doświadczeń realizacji projektów stypendialnych w roku akademickim 2004/2005.
Strona internetowa została dostosowana do standardu WCAG 2.0 dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.