Przejdź do treści

Organy Powiatu

Starostwo Powiatowe

Poradnik interesanta

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Informacje Wydziału Komunikacji I Dróg

Informacje Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska

Ogłoszenia

Zamówienia publiczne

Nabór Pracowników

Elektroniczny zbiór aktów prawnych

Organizacja działania samorządu powiatowego

Jednostki organizacyjne powiatu

Powiatowe Służby, Inspekcje, Straże

Informacje budżetowe

Sprzedaż, dzierżawa i najem nieruchomości

Kontrole

Oświadczenia majątkowe (latami)

Majątek publiczny

Wykaz rejestrów, ewidencji i archiwów oraz sposób i zasady udostępniania danych w nich zawartych

Zarządzanie kryzysowe

Oświata

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Biuro Rzeczy Znalezionych

Biuletyn Informacji Publicznej

Wybory samorządowe listopad 2014

Protokół Nr 5/07 z V sesji Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 8 marca 2007 roku

Protokół Nr 5/07
z V sesji Rady Powiatu w Koszalinie
z dnia 8 marca 2007 roku
 
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski o godz. 12 00 w sali 409 Starostwa Powiatowego w Koszalinie otworzył Sesję słowami: „otwieram obrady V sesji Rady Powiatu w Koszalinie”. Powitał radnych oraz zaproszonych gości, a w szczególności Przewodniczących Rad Miast i Gmin Pana dr Eugeniusza Żubera Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Koszalinie, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Sianowie Panią Kazimierę Janowicz, Przewodniczącego Rady Gminy Będzino Pana Andrzeja Nożykowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Manowo Pana Jana Prusa, Przewodniczącego Rady Gminy Mielno Pana Piotra Garnickiego, burmistrzów, wójtów w tym, Wójta Gminy Będzino Pana Henryka Brodę, Pana Wiesława Gronkiewicza Prezesa Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Koszalinie, szefów powiatowych służb, inspekcji i straży w tym, Pana Romana Budynka Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie, Pana Andrzeja Zamięckiego Zastępcę Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, Panią Elżbietę Galińska-Gruchała Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie, Panią Alicję Graczyk-Sachadyn Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koszalinie, dyrektorów wydziałów Starostwa, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu, mieszkańców Powiatu Koszalińskiego oraz przedstawicieli mediów. 
Przewodniczący Rady poinformował, że w gronie osób zaproszonych zabrakło Pana Wincentego Jędruszczaka Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, działacza samorządowego, byłego radnego. Przewodniczący Rady poinformował, że Pan Jędruszczak zmarł nagle. W jego ostatniej drodze uczestniczyło bardzo dużo osób min. polityków oraz mieszkańców ziemi sławieńskiej z której był radnym. W związku z powyższym, poprosił o uczczenie Jego pamięci minutą ciszy.
 Następnie Przewodniczący Rady na podstawie listy obecności stwierdził quorum. Poinformował, że na ogólny stan 18 radnych obecnych na sesji jest 17. Wobec powyższego stwierdził prawomocność obrad. Nieobecny to radny Zenon Dropko. Lista obecności radnych stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
 Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad. W związku z powyższym, zapytał radnych czy mają uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Radny Karol Banaśkiewicz zgłosił wniosek w imieniu Klubu Radnych PSL – PO , aby do porządku obrad wprowadzić jako pierwszy projekt uchwały w sprawie przyznania pamiątkowego Medalu „Za zasługi dla Powiatu Koszalińskiemu” Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi.
Starosta Roman Szewczyk poinformował, że do porządku obrad chciałby wprowadzić projekt uchwał w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2007.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski zwrócił się do radnych, czy mają inne uwagi do przedstawionego porządku obrad. Innych uwag nie wniesiono. W związku z powyższym, poddał pod głosowanie zgłoszone zmiany do porządku obrad.
za – 17
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
 Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła zmiany do porządku obrad. Porządek obrad stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie przystąpiono do przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że przed sesją oraz w biurze Rady Powiatu był dostępny protokół z IV sesji Rady Powiatu z dnia 1 lutego 2007 roku. W związku z tym, zapytał radnych czy są uwagi do tego protokołu. Ponieważ uwag nie wniesiono, poddał protokół pod głosowanie.
za – 17
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu protokół Nr 4/07 z dnia 1 lutego 2007 roku przyjęła jednogłośnie.
Następnie Przewodniczący Rady poinformował, że w sali 409 zostały wywieszone prace Pana Huberta Romanowskiego. Są to prace wykonane techniką grafiki komputerowej. W związku z powyższym, podziękował artyście za umożliwienie oglądania swoich prac w budynku Starostwa.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poprosił Starostę Koszalińskiego Pana Romana Szewczyka o przedstawienie informacji z prac Zarządu między sesjami.
Starosta poinformował, że radni wraz z materiałami na sesję otrzymali taką informację. Informacja obejmuje cztery posiedzenia Zarządu Powiatu, które odbyły się w okresie od 1.02.07 do 28.02.07r. i jeżeli są uwagi, to poprosił               o zadawanie pytań. Uwag nie wniesiono. Informacja z prac Zarządu Powiatu          w Koszalinie między sesjami stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady poprosił Starostę Koszalińskiego Pana Romana Szewczyka o przedstawienie informacji z wykonania uchwał Rady z IV sesji.
Starosta poinformował, że radni otrzymali w materiałach informację o wykonaniu uchwał. Na ostatniej sesji podjęto 12 uchwał. W większości uchwały zostały wykonane. Do informacji uwag nie wniesiono. Informacja ta stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad tj. do trybuny obywatelskiej. W punkcie tym, głos zabrał Pan Zygmunt Czapla Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pomocy Polakom ze Wschodu w Koszalinie.
Pan Zygmunt Czapla zwrócił się do radnych o wsparcie finansowe dla dzieci zamieszkałych w krajach poza wschodnią granicą RP. Poinformował, że w czerwcu br. ponownie Stowarzyszenie organizuje wyjazd do dzieci na Litwę do domów dziecka oraz średniej szkoły nr 1 w Ejszyszkach.
Przewodniczący Rady podziękował, Panu Zygmuntowi Czapla za zabranie głosu.
Następnie głos zabrał Pan dr Eugeniusz Żuber Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie.
Pan dr Eugeniusz Żuber podziękował za zaproszenie na sesję w imieniu Pana dr Jerzego Kuriaty Przewodniczącego Rady Miejskiej w Koszalinie. W związku z tym, że sesja odbywa się w dniu Kobiet, złożył wszystkim kobietom z okazji Dnia Kobiet najlepsze życzenia. Następnie poinformował, że w dniu 23 lutego 2006 r. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu dot. utworzenia Województwa Środkowopomorskiego. Projekt ten został skierowany do dwóch komisji sejmowych. Projekt ten miały komisje rozpatrywać w grudniu 2006 roku, lecz nie zdążyły i termin ten został przesunięty na czerwiec br. W związku z powyższym, jako pełnomocnik Stowarzyszenia walczącego o powstanie Woj. Środkowopomorskie wraz z Komitetem Inicjatywy Ustawodawczej ze Słupska organizuje w dniu 20.04.2007r. na Politechnice Koszalińskiej konferencję na temat: „Aspekty gospodarcze podziały regionalne Pomorza Środkowego” z udziałem parlamentarzystów. W związku z tym, jest okazja aby samorządy się spotkały i wspólnie przygotowały swoje stanowisko przed czytaniem projektu w Sejmie w sprawie utworzenia woj. Środkowopomorskiego. Pan Żuber na to spotkanie zaprosił wszystkich radnych.
            Następnie poinformował, że w dniu 15 marca br. odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Koszalinie na której również Rada Miejska będzie chciała wręczyć odznaczenie za zasługi dla Miasta Koszalina Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi. W dniu dzisiejszym z tego co usłyszał Rada Powiatu również chce podjąć uchwałę o przyznaniu medalu pamiątkowego „Za zasługi dla Powiatu koszalińskiego”. Dlatego, też zaproponował aby obydwa samorządy w dniu 15 marca 2007 roku te odznaczenia wręczyły Ks. Arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi na sesji Rady Miejskiej jako podziękowanie za dobrą współpracę. W związku z powyższym, zaprosił radnych na najbliższą sesję. Stwierdził, iż bardzo się cieszy ze współpracy między naszymi samorządami.
            Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski podziękował Panu dr Eugeniuszowi Żuberowi za zaproszenie.
            Następnie głos zabrała Pani Alicja Graczyk – Sachadyn – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Koszalinie, która zwróciła się do samorządowców aby za pośrednictwem swoim oraz mediów dotarli do rolników, którzy hodują trzodę chlewną w pojedynczych egzemplarzach w celu zgłaszania swoich hodowli do Powiatowej Weterynarii w Koszalinie. Rolnicy, którzy mają większe hodowle trzody chlewnej są zarejestrowani i nie ma problemów aby lekarz weterynarii zawiadomił ich, iż zwierzęta muszą być zaszczepione w związku z panującą wścieklizną trzody chlewnej. Natomiast indywidualni rolnicy, którzy mają pojedyncze sztuki nie są zarejestrowani i nie wiedzą o tym, że muszą poddać zwierzęta szczepieniom.
            Przewodniczący Rady podziękował za zabranie głosu przez Panią Alicję Graczyk-Sachadyn poinformował, że taka informacja zostanie umieszczona na stronie internetowej powiatu. 
Następnie głos zabrały pracownice PHU „ALPA” z Będzina, które zwróciły się z prośbą do radnych aby udzielili im pomocy w rozwiązaniu konfliktu jaki powstał pomiędzy nimi a właścicielem firmy. W 1994 r.”ALPA” poręczyła kredyt w kwocie 50 tys. zł. udzielony przez Powiatowy Urząd Pracy   Agencji Handlowo- Usługowej „CHRISTIANA”.W okresie tym dyrektorem PUP był Pan Jerzy Młodnicki. „CHRISTIANA” okazała się niewypłacalna, dlatego też roszczenie o zwrot pożyczki skierowane zostało do poręczyciela. Po wielu interwencjach PUP, „ALPA” zaczęła spłacać pożyczkę, jednak pozostaje do spłaty jeszcze ponad 87 tys. zł. odsetek. Zarząd „ALPY” twierdzi, że w przypadku konieczności spłaty odsetek, będzie zmuszony obniżyć wynagrodzenia pracownikom. Dlatego też w imieniu załogi zwróciły się z prośbą o umorzenie przez PUP tych odsetek ze względu na trudności finansowe „ALPY”.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski ogłosił 10 minutową przerwę. Po przerwie Przewodniczący Rady wznowił obrady. Następnie poprosił Pana Wiesława Gronkiewicza - Prezesa Fundacji Centrum Innowacji                                  i Przedsiębiorczości w Koszalinie o przedstawienie sprawozdania Fundacji za 2006 rok.
Pan Wiesław Gronkiewicz w formie multimedialnej przedstawił powyższe sprawozdanie. Poinformował m.in., że Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości została powołana Uchwałą Radu Miasta Koszalin w dniu 22.02.1993 r. Fundacja działa w kierunku stworzenia prężnego ośrodka wspierającego rozwój podmiotów sektora MŚP z terenu Miasta Koszalina i Powiatu Koszalińskiego. W strukturach organizacyjnych Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Koszalinie (CIP) działają następujące komórki organizacyjne: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej,Centrum Biznesu (CB), Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości (OWP), Koszaliński Inkubator Przedsiębiorczości ( KIP ), Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości ( FRP ). Na dzień dzisiejszy na terenie Miasta Koszalina udzielono pożyczek – 7 na kwotę 129 tys. zł a na terenie Powiatu Koszalińskiego udzielono pożyczek – 6 na kwotę 440 tys. zł. Natomiast w 2006 roku na terenie Miasta Koszalina udzielono pożyczek 31, na kwotę 1 039,00 zł. Utworzono miejsc pracy 43 a nowych podmiotów 17. Na terenie Powiatu Koszalińskiego udzielono 13 pożyczek na kwotę 578 tys. zł. Utworzono 15 miejsc pracy a nowych podmiotów 7.
Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w ocenie Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych zrzeszających 75 podmiotów gospodarczych kwalifikowana jest na 55 miejscu pod względem posiadanego kapitału pożyczkowego, a na 33 miejscu liczby udzielonych pożyczek. Podjęte w roku 2006 działania Fundacji CIP i Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości przy wsparciu władz Miasta Koszalina umożliwiły zwiększenie kapitału pożyczkowego w latach 2006-2008 o kwotę 4. 413.410 zł. w tym w roku 2006 o kwotę 2.013.410 zł. Nadmienić należy, że uzyskane środki na zwiększenie kapitału pożyczkowego po zakończeniu i rozliczeniu projektu pozostaną w Fundacji i rejonie koszalińskim. Radni sprawozdanie CIP w Koszalinie za 2006 rok przyjęli do wiadomości. Sprawozdanie CIP w Koszalinie za 2006 rok stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
            Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi, pytania do przedstawionego materiału. Uwag nie było.
W związku z powyższym, Przewodniczący Rady przeszedł do następnego punktu porządku obrad tj. do sprawozdania rocznego z wykonania zadań zawartych w Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Koszalińskiego w roku kalendarzowym 2006. Poinformował, że radni powyższe sprawozdanie otrzymali w materiałach sesyjnych i jeżeli mają uwagi, to poprosił o zadawanie pytań. Uwag nie było. W związku z powyższym, sprawozdanie roczne z wykonania zadań zawartych w Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Koszalińskiego w roku kalendarzowym 2006 radni przyjęli do wiadomości. Sprawozdanie to stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący rady poinformował, że radni otrzymali w materiałach sesyjnych informację w zakresie nabywania i zbywania nieruchomości oraz ich obciążania ograniczonymi prawami rzeczowymi wg stanu na dzień 31 grudnia 2006 r. - Obrót nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Koszalińskiego w okresie 01.01.2006 r. – 31.12.2006 r. W związku z tym, zapytał radnych, czy mają uwagi do tego materiału. Uwag nie było. Informację radni przyjęli do wiadomości. Powyższa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Na salę obrad przybył radny Zenon Dropko. Rada obraduje w składzie 18 radnych.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że przystępujemy do części uchwałodawczej. W związku z tym, odczytał projekt uchwały w sprawie przyznania Medalu pamiątkowego „Za zasługi dla Powiatu Koszalińskiego” Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi. Przewodniczący zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. Przewodniczący Rady poddał projekt uchwały pod głosowanie.
za – 18
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyznania Medalu pamiątkowego „Za zasługi dla Powiatu Koszalińskiego” Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi. Uchwała Nr V/43/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.     
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego projektu uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego Mieczysławy Sabiny Brzozy. Poinformował, że radna złożyła pisemną rezygnację z pełnienia mandatu radnego Rady Powiatu w Koszalinie w związku z pełnieniem przez nią funkcji zastępcy burmistrza Bobolic. W związku z powyższym, odczytał projekt uchwały. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi do przedstawionego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono. W związku z tym, poddał pod głosowanie projekt uchwały. 
za – 18
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Mieczysławy Sabiny Brzozy. Uchwała Nr V/44/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i ich wysokości oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński na rok 2007. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi co do odczytanego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono.
W związku z tym, poddał pod głosowanie projekt uchwały. 
za – 18
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego i ich wysokości oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński na rok 2007.Uchwała Nr V/45/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński na rok 2007. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi co do odczytanego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono.
W związku z tym, poddał pod głosowanie projekt uchwały. 
 
za – 18
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu przyznawania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach oświatowych i opiekuńczo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Koszaliński na rok 2007. Uchwała Nr V/46/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski odczytał projekt uchwały w sprawieokreślenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2007. Następnie zwrócił się do radnych, czy mają uwagi co do odczytanego projektu uchwały. Uwag nie wniesiono.
W związku z tym, poddał pod głosowanie projekt uchwały. 
za – 18
przeciw – 0
wstrzyma. - 0
Rada Powiatu jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawieokreślenia zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na ich realizację na rok 2007. Uchwała Nr V/47/07 stanowi załącznik do niniejszego protokołu.         
Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował, że część uchwałodawcza została zakończona w związku z tym, przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad tj. do interpelacji i zapytań radnych.
W punkcie tym nikt nie zabrał głosu.
W sprawach organizacyjnych głos zabrał Starosta Koszaliński Roman Szewczyk, który poprosił radnych aby podali imiennie, którzy chcą wziąć udział w sesji Rady Miejskiej w Koszalinie w dniu 15 marca 2007 roku o godz. 1000 , ponieważ ilość miejsc jest ograniczona a chciałby aby Urząd Miejski zarezerwował je dla radnych.
Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski, poinformował     o przesunięciu terminu kolejnej sesji Rady Powiatu w Koszalinie z 26 kwietnia 2007r. na 19 kwietnia 2007 roku. Będzie to sesja absolutoryjna, która odbędzie się o godz. 1200 w sali nr 409 – w siedzibie Starostwa Powiatowego  w Koszalinie. Poinformował również o szkoleniu dla radnych, które odbędzie się w dniu 21 marca br. w siedzibie Starostwa o godz. 9 00 . Szkolenie to, przeprowadzi Środkowopomorskie Centrum Edukacji Samorządowej    i Specjalistycznej w Koszalinie, a wykładowcą będzie Pani Ewa Bosy - licencjonowany trener ds. samorządu terytorialnego. Przewodniczący Rady poinformował, że otrzymał wykaz dyżurów radnych, który został wywieszony na tablicy ogłoszeń w Starostwie i został podany do BIP-u.
            Następnie przypomniał o złożeniu oświadczeń majątkowych przez radnych do końca kwietnia br. Druki oświadczeń radni otrzymali w dniu dzisiejszym. Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski poinformował również o tym, że radni będą musieli złożyć oświadczenie lustracyjne.
Radca Prawny Pani Elżbieta Berkowska poinformowała, że w związku z wejściem w życie z dniem 15 marca 2007 roku ustawy z dnia 16 lipca 1998r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze na wójta, burmistrza i prezydenta miasta (DZ. U. Nr 113, poz. 984 z pźn. zm.) w związku ze zmianą ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr 218, poz. 1592 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 25, poz. 162), zwanej dalej „ustawą lustracyjną” radni zobowiązani są do złożenia oświadczenia lustracyjnego lub informację o uprzednim złożeniu takiego oświadczenia, o którym mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Oświadczenie lustracyjne musi odpowiadać wzorowi stanowiącemu załącznik nr 1 do ustawy lustracyjnej, natomiast informacja o uprzednim złożeniu oświadczenia – wzorowi stanowiącemu załącznik nr 2 tej ustawy. Radni oświadczenie lustracyjne składają wojewodzie, który ma obowiązek wezwać radnego w ciągu 30 dni od wejścia tej ustawy, a radny w ciągu jednego miesiąca od powiadomienia ma przesłać wojewodzie wypełnione oświadczenie bądź informację o uprzednim złożeniu oświadczenia. Oświadczenie lustracyjne składają również skarbnik powiatu oraz sekretarz powiatu. Oświadczenia te składają Radzie Powiatu. Obecnie ustawa lustracyjna została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.
                  Następnie Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad, tj. do odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. Ponieważ w tym punkcie nikt nie zabrał głosu przeszedł do kolejnego punktu tj. do wolnych wniosków.
                  W punkcie tym nikt nie zabrał głosu.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Dariusz Kalinowski podziękował wszystkim zebranym za przybycie   i zakończył obrady o godz. 1345 słowami „zamykam obrady V sesji Rady Powiatu w Koszalinie”.
 
Na tym protokół zakończono.
 
 
   Protokolant                                              Przewodniczący Rady Powiatu
    
Anna Rzemieniewska                                         Dariusz   Kalinowski