Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza
XMLRady Powiatu w Koszalinie
z dnia 9 listopada 2018 r.
w sprawie wykonywania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej
Na podstawie art. 42a ust. 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 995, poz.1000, poz. 1349, poz. 1432) uchwala się, co następuje:
§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty.
§ 2. Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o:
1) mieszkańcach - należy przez to rozumieć mieszkańców Powiatu Koszalińskiego,
2) Radzie - należy przez to rozumieć Radę Powiatu w Koszalinie,
3) Przewodniczącym Rady - należy przez to rozumieć Przewodniczącego Rady Powiatu w Koszalinie,
4) Statucie - należy przez to rozumieć Statut Powiatu Koszalińskiego,
5) Komitecie - należy przez to rozumieć Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej,
6) Pełnomocniku - należy przez to rozumieć Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej.
§ 3. Grupa mieszkańców Powiatu Koszalińskiego, licząca co najmniej 300 osób, posiadających czynne prawa wyborcze do Rady, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą poprzez złożenie podpisów pod projektem uchwały.
§ 4. Projekt uchwały nie może dotyczyć spraw, dla których odrębnymi przepisami zastrzeżono wyłączną właściwość innych podmiotów, którym przysługuje inicjatywa uchwałodawcza.
§ 5. Projekt uchwały wnoszony jest do Rady i powinien odpowiadać wymogom zawartym w Statucie.
§ 6. 1. Czynności związane z przygotowaniem projektu uchwały, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, a także organizacją zbierania podpisów mieszkańców popierających projekt, wykonuje Komitet. Komitet występuje pod nazwą uzupełnioną o tytuł projektu uchwały.
2. Komitet może utworzyć grupa co najmniej 5 mieszkańców, którzy mają czynne prawo wyborcze do Rady i złożyli pisemne oświadczenie o przystąpieniu do Komitetu, ze wskazaniem imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL.
3. W imieniu i na rzecz Komitetu występuje Pełnomocnik lub jego zastępca, wskazani w pisemnym oświadczeniu osób tworzących Komitet.
§ 7. 1. Pełnomocnik zawiadamia Przewodniczącego Rady o utworzeniu Komitetu.
2. W zawiadomieniu podaje się:
1) pełną nazwę Komitetu oraz dokładny adres jego siedziby,
2) dane, o których mowa w § 6 ust. 2,
3) imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL Pełnomocnika oraz jego zastępcy.
3. Do zawiadomienia dołącza się projekt uchwały wraz z uzasadnieniem zawierającym w szczególności: wskazanie potrzeby podjęcia uchwały, oczekiwane skutki społeczne oraz skutki finansowe uchwały i proponowane źródło ich pokrycia.
4. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ust. 2 i 3, Przewodniczący Rady przyjmuje zawiadomienie i informuje o tym fakcie Pełnomocnika.
5. W przypadku stwierdzenia braków formalnych zawiadomienia Komitetu, Przewodniczący Rady wzywa Pełnomocnika do ich usunięcia w terminie 14 dni. Nieusunięcie braków w terminie powoduje odmowę przyjęcia zawiadomienia.
§ 8. 1. Po otrzymaniu informacji, o której mowa w § 7 ust. 4, Komitet ogłasza miejsce udostępnienia projektu uchwały do publicznego wglądu i rozpoczyna kampanię promocyjną oraz zbieranie podpisów.
2. Kampania promocyjna służy przedstawianiu i wyjaśnianiu przez Komitet treści projektu uchwały, stanowiącego przedmiot inicjatywy uchwałodawczej.
3. Od dnia przyjęcia zawiadomienia treść projektu uchwały nie może być zmieniona.
§ 9. 1. W miejscu zbierania podpisów mieszkańców musi być wyłożony do wglądu projekt uchwały.
2. Mieszkaniec udziela poparcia projektowi uchwały, składając na liście, obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru ewidencyjnego PESEL, własnoręczny podpis. Na każdej stronie listy musi znajdować się nazwa Komitetu i tytuł projektu uchwały, której mieszkańcy udzielają poparcia.
3. Wycofanie poparcia udzielonego projektowi uchwały jest nieskuteczne.
§ 10. 1. Pełnomocnik wnosi do Przewodniczącego Rady projekt uchwały z załączonym wykazem podpisów mieszkańców popierających projekt, w liczbie, o której mowa w § 3, nie później niż 3 miesiące od daty przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu Komitetu. Projekt uchwały wniesiony po upływie tego terminu pozostawia się bez rozpoznania.
2. Jeżeli prawidłowo złożona liczba podpisów popierających projekt okaże się mniejsza niż wymagana przepisami, Przewodniczący Rady zawiadamia Pełnomocnika o odmowie nadania biegu projektowi uchwały.
§ 11. W wypadku stwierdzenia, że treść projektu uchwały lub uzasadnienia jest zmieniona, Przewodniczący Rady w terminie 14 dni od dnia wniesienia projektu zawiadamia Pełnomocnika o odmowie nadania biegu projektowi uchwały.
§ 12. 1. W pracach Rady nad projektem uchwały, Komitet reprezentują przedstawiciele wskazani przez Komitet.
2. Przedstawiciele, o których mowa w ust. 1 są uprawnieni do udziału w pracach Rady z zachowaniem zasad obowiązujących w Statucie.
§ 13. Przewodniczący Rady zawiadamia pisemnie Pełnomocnika o sposobie rozpatrzenia projektu uchwały.
§ 14. Wydatki związane z wykonywaniem inicjatywy uchwałodawczej pokrywa Komitet.
§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Koszalinie.
§ 16. Uchyla się uchwałę Nr XLIV/393/18 Rady Powiatu w Koszalinie z dnia 25 października 2018 r. w sprawie wykonywania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2018 r. poz. 5093).
§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, z mocą obowiązującą od dnia 17 listopada 2018 r.
Przewodniczący Rady
Zenon Dropko
Brak artykułów